IVaar gaan wij heen Besturen en Adminislratien. Koninklijke Nederlandsche Loterij. bij L odewijk Bonapart c\t Richmond gcdinccid en 7-ich als een slagtoffer der reactie heeft voorgedaan. In weerwil zijner republikeinsche beginselen schijnt de heer Louis Blanc zich onder bescherming van Lode- •wijk Napoleonbij de Etigelsclie aristocratie re will, n indringen. Hij vertoont zich gaarne in het rijtuig, v..n den prins, en schijnt er behagen in te scheppen de ondankbaarheid van zijn vaderland in de salons van Richmond te vergeten. Volgens enkele geruchten zon de heer Lodevijk T-onaparte aanstaanden maandag zijne rers'e intrede in de nationale vergadering doenvolggjis anderen zal hij oorgen avond hier, aankomenen als'appen bij zijne nicht, prinses DemidoJ]Heden reeds belegerde eene menigte nieuwsgierigen de roegangen rot de nationa'e vergaderjng, inde hoop van den prins te zien; deze verwachting werd echter teleurgesteld. Li de voorsteden Saint Antoine en Saint Mar ceau moet thans eene zekere gisting .heerschen, waar, tegen tit,or het gouvernement reeds eenige voor zi grig heids maatregelen genomen zijn. In deze wijken is een verzoekschrift aan de nationale vergadering in ontloop, waarin op de invrijheidstelling van Raspail aangedron gen wordt; dit adres moet reeds ruimschoots van on derreekeningen voorzien zijn. De arbeidende klasse moer voornemens zijn om zich naar de nationale ver gadering te hegeven en daar het bovenbedoelde adres in handen te stellen van daartoe bij voorbaat te kiezen vertegenwoordigers, die op hunne beurt op zich zou tien nemen om. van het verzoekschrift lezing te geven. Of nu het voorgaande al of niet van grond ontbloot is, zeker is het, dat (ie posten langs de voorsteden Saint Antoine en Saint Marceau verdubbeld worden en dat ile gewapende korpsen binnen de hoofdstad in de 'Ita- serne geconsigneerd zijn. De generaal Cavaignac heeft gisteren de officieren va;: de zich binnen of in de omstreken der hoofdstad bevindende troepen bij zich doen ontbieden en ben gevraagd,of zij nog altijd besloten waren om de repu bliek krachtdadig te ondersteuner; allen beantwoordden dit toestemmend. De heer Cavaiguac vroeg hun ook, of zij voorde goede gezindheid hunner troepen konden instaan, waarop hun antwoord mede zeer bevredigend luidde; zij zonderden evenwel hiervan, één regiment uit, da:, naar men wil, Leve Napoleon II., geroep,n bei ft. Volgons den National Savoisien zou te Turin lie hoop bestaan, dat eerstdaags een t-v volle vrede met Onsunritk zou tot stand komen en w, I op de volgende gtof.dslagi hLombardijs zon met Pi m out vereenigd blijven en de Min.cio de grensscheiding uitmaken ook zon S.f'dinie de twee voornaamste sterkten van Italië, nameli.k Mantua en P schiera behouden. Ten opzigte van Venetie en de venetiaansche provinciën wordt niets gemeld. Pakijs, den <15 SeptemberVolgens den National zon Lodewijk Bdpaparlc gisteren avond te dezer stede aangekomen zijn. Van eene andere zijde leest men in het Journaldat hij heden met een specialer, trein van Boulogne naar de hoofdstad zou vertrekken. Andere gc-ruchten melden, dat hij reeds iti de hoofdstad geko men en bij den heer de Mencval zou afgestapt zijn. In weerwil van al deze verschillende rijdingen, bevindt bij zich nog niet hier. Naar men zegr, zou de Fransche gezant te Londen geweigerd hebben hem een paspoort te geven; maar gisteren moet het bevel voor den lieer de Beaumont zijn afgezondenom den door 4 depar tementen verkozene niet te verhinderen zijne reis voort- te zetten. Ook zei.ie men dat Lodewijk Bonaparte zich slechts 11a de verificatie zijner geloofsbrieven, in de nationale vergadering zal begeven. NEDERLATN DEN. 's Gravenhage den 27 September. Gisterenen heden zijner ministerraden gehouden. De regering zal, naar men verneemt, zeer spoedig antwoorden op her .verslag der kamer nopens de grondwetsontwerpen. De openbaarmaking van dat vei slag zal mede zeer spoedig volgen. Rotterdam iJen 27 September. Z. Exc. de Mi nistér van Binneniandsche Zaken, vergezeld van den ho'ofd-ingenieur van den Waterstaat, belast met liet loezigr over 's lands gebouwen, den heer Beijcrinek heeft de ridderzaal op het Binnenhof ie 's Hage, thans in gébruik voor de zittingen der Provinciale Staten in oogenschouw genomen", ten einde daaraan zoodanige veranderingen te doen aanbrengen als nooiiig mogteu zijn, om dezelve te kunnen doen dienen tot bet honden van de openbare bijeenkomsten der leden Van de Eerste Kamer der Staten Generaalzoo als daaromtrent bi) de gewijzigde grondwet bepaald is„ Groningen, den 25 September. Sedert lang houdt zich in deze provincie en Oost vriesland eene vrouw op, welke zich ten doel schijnt gesteld te hebben, om op eene hoogst geslepene w've zich van do eenvoudig heid van andoren te bedienen, 0111 öpligterij re plegen, Een bijzonder innemelijk uiterlijk voorkomenmet kennis van zaken tot haar oogmerk dienstigis haar hierin behulpzaam. Soms behoort zij tor de Doops gezinde gemeen-e en toont dan vele handschriften en namen van predikanten van die gemeente in haar reis boekje, zoo van hier als Oost vrieslandspeelt dan de roi van ongelukkige weduwe en verhaaltmet welk eene ruime .gift die hoeven haar hebben bedeeld; noemt l iit alleen-die predikanten alle op, maar tevens de voor naamste leden dier kerk van ons vaderland, waardoor ze volkomen geloof verkrijgt en aanspraak maakt op innige deelneming. Op een'anderen tijd is zij eene dweepzieke Afgescheidene en weer op die wijze haar oogmeik te bereiken. Dikwijls speelt zij de rol van groote dame en reist dan in rijtuigen of per postwagen en weet zoo den nog onbezadigden jongeling aan zich te verbinden; verhaalt op eene slimme manier'hare afkomst en haren rijkdom, terwijl zij familien noemr, algemeen ais deftig bekend, als tot hare bloedverwanten beboorende. - Een reiziger van Holland, verhaalt men. heeft zich op die wijze het slagtoffer laten wezen. Rei zende met den postwagen van Groningen naar Winscho ten trof hij haar als reisgenootewas spoedig zoo voor haar ingenomen, dat hij haar op die zelfde reis de hand langde als bruidegom, kocht haar een' gouden halsketting met horologie en proponeerde haar naar hare familie terug te brengen. Hiertoe werd een rijtuig gehuurd. In het voorbijgaau van een huis, in hetwelk haar neef zoude wonen wees zij het aan haren min naar, doch zeide tevens, dat zij zich maar niet moesten ophoudendoor hem aan te spreken. Zij namen den weg van Winschoten over Finsterwold, welke trouwens niet de naaste is, naar Oostvriesland, en hier maakte zij zich uit de voeten wel zorgende liet bruidsgeschenk niet terug te geven. Soms logeert zij als voorname dame, men zegt ook wel als een heer, in de voornaamste logementen; op een' anderen tijd als koopvrouw in zeepballen, spelden, enz. of als eenvoudige bedelaarster in de ellendigste kroegen. Reeds lang hec-ft men in Oostvriesland gepoogd haar te vatten, echter weet zij de policie te ontsnappen, en met haar beroep voort te gaan, 'r welk blijkt, door dien zij voor kon in iiet Okiambt een' van 40 en een' ander' van 20 guldens benevens een nieuw itleedingstuk heeft verlost hoe-wel het nog van haar, als rijke, eer lijke, nog mtr het goud ites armen reizigeis behaneene dame, terug wordt verwacht. Wij achten liet van belang, deze vrouw eenigzins te schetsen, opdat men voorbereid wezen kan en men niet iets ondereinde waarvan zijdie het ondervonden getuigen dat het onpleizierig is, M .*n zou.ie eenige couranten kunnen vullen, wilde men alle gepleegde afzetterijen, waarvan sprake is, verhalen, welke soms zeer naïf zijn. (Gron. Cour.') Goes den 27 Augustus. Berigten uit Batavia van den 26 Juli.i, behelzen, onder meerder, dat, naraad pleging met eenen krijgsraad de generaal-majoor, pro visionele kommandant van het Indische leger en opper bevelhebber van de expedi'ie tegen Balie, het, in verband met de staatkundige gebeurtenissen en uithoofde van liet verloop van het jaargetijde, hetwelk landingen op som mige punten bezwaarlijk maaktdoelmatig geoordeeld heeftde expeditie te ontbinden en de troepen van verschillende wapenen terug te zenden naar hunne gar nizoenen waar zij bereids aangekomen zijn. Volgens berigten Goor den commissaris van Balie de Koekte Badong ontvangen, moet liet getal gesneu velden onder de Balinezen vrij aanzienlijk zijn geweest. 3 Hoogepriesters, vele hoofden van meerder en minder aanzien en ongeveer 2000 van de overige bevolking, zijn daarbij omgekomen. Algemeen was de ontsteltenis en de vrees groot, omdat men de Nederlandsche troepen nog op andere punten wachtte. Over geheel Balie was men van oordeeldat het vertrek der Nederlandsche troepen van Balie nier anders is, als epti tijdelijke aftogr, ten einde-den oorlog met meer kracht re hervatten. It tiissciien zijn in afwachting van nadere beschik kingen, maatregelen genomen rot voortzetting der blok kade van liet eiland B.die zullende liet fregat deRhi/n, het stoomschip Samarang en eenige vaartuigen van minder charter, derwaarts worden bestemd. (ingezonden.) Op liet staalkundig terrein. De volkssouvereiniteit moet zich meer ontwikkelen; desouvereine wil, door geen hooger beginsel getemperd, moet zich hoe lan ger zoo meer kunnen doen gelden liet bestuur moet hoe langer zoo meer van hel volk uitgaan en door liét volk zelf worden uitgeoefend. En wat zal er het gevolg van zijn? Dat iedere wil zich zal doen gelden; dat men door clubs als auderzins eene meerderheid zal zien te hekomen; dat er zal zijn, niet een strijd om waarheid, maar om gezag dat er zullen zijn vele hooiden en daardoor vele zinnen, en dat er ten laatste anarchie zn! ontstaan, en men, vermoeid van den strijd en hijgende naar rust, zich zal werpen in de armen van eenen dictator of onderwerpen aan het despo tisme der orde. En wij hebben het reeds in het ver schietreeds is door den Ministeivverklaard, dat hij, tol handhaving der orde, zcifs buitengewone wetten zoude aanvragen. De geschiedenis spreekt hiermede; wat toch werd er van de vrijheid van liet jaar 1789? zij loste zich op in de bijl der guillotine! Wat werd er van de vrijheid van het jaar 1830? zij loste zich op in de fort en om Parijs! Wat werd er van de vrijheid van het jaar 1848? zij loste zich op in het staal van Cavaignac! Er vereenigen zich twee legers: die van het posi tive Christendom onder de banier van het kruis, en die van het positive ongeloof onder de banier der rnenschheid. Zoo gaan wij op het staatkundige ter rein naar communisme; op het zedelijk terrein naar atheïsme. Die afgrond gaapt ons aan op het einde van den-weg. LFoorden eens afgevaardigden. PUBLIEK E BESTfi DING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES, zullen op Zaïurdag den 7 October 18411, (les namiddags ten een ureten Stadlniize aldaar, pu bliek en aan den minst aannemende, trachten aan te besteden De Leverantie van de benoodigde STEENKOLEN, ten dienste van onderscheidene Stedelijke Inrigtineet', gedurende den aanstaanden Winter; waarvan de Con ditiën ter Sta.Is Griffie ter lezing zuilen liggen van lieden af tot den dag der Besteding, des voormiddags van i'den tot twaalf uren; volgens welke afzonderlik zal moeten ingeschreven worden voor de Leverntvie van New Cast else he Sunderlandsehe- en Br al and. sche Kolenallen per Mud. Gedaan ten Stadtiuize van Goes den 27 September 1848. Burgemeester en Wethouders voornoem 1, Bij afwezigheid van den Burgemeester, De Wethouder, J. W. VAN KERKWIJK, Ter ordonnantie van dezelv.-n De Stads Secretaris, L. de FOLJW, JX. PRIJZEN VAN IOOC EN DAARBOVEN. Trekking der Eerste Klasse. lste Lijst. No. 12990 een Prijs van 20,000. No. 8167 een Prijs van f 1250. No. 3389, 4460, J8553, 17989, 646 en 10158, ieder een Prijs van 1000. 2de Lijst. No. 16667, een Prijs van 5000. No. 12747 een Prijs van f 2500. No. 11867, een Prijs van f 1250. No 19377, een Prijs van f 1000. 3de Lijst. No. 13186, 1783 en 6677, ieder een Prijs van 1000. ADV ER TENTIEN Ons Kindje, geboren den 13 Julij 1S4S, is heden overleden. Goes, 0. VERDAGEN. 27 September 1848. *V OPENBARE VERPACHTING, in de Herberg de Iloodc Leeuw le Nieuw land Maandag den 9 October 1848, des voormiddags ten 10 ure van 20 Bund. 7740 Ellen CIHOMËHb, liggende in den Mortiere-Polder zijnde een ge deelte van liet onlangs ingedijkte voormalig Haven- Kanaal der Stad Middelburgvoor den tijd van twaalf jaren ingaande 1 Januarij 1849 en eindi gende met bet rooven van den Oogst 1860. Nadere inlichtingen te hekomen hij den Heer LV. de Fouwte Goes en ten Kantore van den Notaris D. J. van der Jlorsl Serlé, ie Mid delburg, 122c—',2SSSS3LÜ1 'JLr—SSSB55S Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 2