Donderdag 28 September. (fWÉuwa GOESSCHE (lexer Courant geschiedt Maandags 's avonds. De Prijs per Kwartaal I anco per Post f .1,90. J COU r. A l\T. i - 4.-b >l gi\ -<g. I -7CV, "ju!f-v Gewone jidvertentiën wordena SO ets. de regel geplaatst. Geboorte.-, Huwelijks- erf Doodheriglen van d 6 regels d f d,20behalve /tel Zcgelregt. JX11£ U W STIJDING KJX DUITSCMLAJNJ). Hamburg den 22 September. Met de Deensche post is lieden eene circulaire van den Deenschen minister van buitenlandsche zaken, aan de gezanten in liet bui tenland ontvangen vvaarin, ten opzigte van het door Duitsche dagbladen verspreide berigt, dat Denemarken tot concessien zou geneigd wezen, verklaard wordr, dat zoodanige concessien niet gedaan zijn en ook niet zullen gedaan worden. Te gelijk wordt gemeld, dat Dene marken, voor zoo veel zijn gedeelte betreft, als leden der provisionele regering voor Slees wijk- Holstein be- noetnd heeft de lieerengraaf Mollkcden ambtman Johansen en den bisschop Hansen van Aksen. Men weet van beide laatstgenoemden niets, als dat zij De nen zijn. Frankfort, den 25 September. Wij genieten hier weder eene ongestoorde rusten dat in weerwil van den staat van beleg, die meer in naam dan in de daad bestaat. De hier zamengetrokkene rijkstroepen hebben ons grootendeels verlaten en zijn naar het Badènsche afgemarcheerd. Volgens de jongste berigten uit Karls rtthe zijn zij deze stad gepasseerd, en leggen de grootste geestdrift aan den dag 0111 Stri/ve en zijne bende te bestrijden. Het schijntdat de sterkte dezer laatste, zoo als doorgaans het geval is, in liet eerste berig'uit Karlsruhe zeer overdreven is opgegeven; uit Fieibnrg, waar men beter in de gelegenheid is goed onderrigt te zijn, wordt liet getal der insurgenten, die grootendeels uit Italiaanscli en Fransch rooTgespuis bestaan, naait vvelijks op 800 man opgeeeven. Strove schiint op ondersteuning uit liet Oberland gerekend te hebben d't schijnt echter het geval niet te zijn; want nergens elders heeft zich een opstand ten gunste der republiek geopenbaard. In Freiburg zijn alle maarregelen geno men, om aan zulke ondernemingen het hoofd te bieden; er worden ter versterking van het garnizoen 3 battail'ons rijkstroepen met geschut, onder het bevel van den ge net'aal majoor v. Gay/ing verwacht De beste ceest lie.erscht onder de bevolking, die weet, wat zij van de roode republiek te hopen heeft, Keulen, den 26 September. De Kollnische Zei tong geeft een omstandig verhaal van de ongeregeldheden, die den 25 alhier hebben plaats gehad en die tot zulk eene hoogte gesiegen zijn, datjde stad in staat van beleg ver» klaard is. De beweging, die des morgens aanvankelijk onderdrukt werd, en waartoe eenige inhechtenisnemin gen aanleiding gegeven hadd>-n, heeft zich in den na middag vernieuwd. Op de oude markt verzamelde zich eene menigte jonge liedenniettegenstaande aldaar af- deelingen van de burgerwacht stondener werden op roerige redevoeringen gehouden en een commissaris van policie werd deerlijk mishandeld. Nadat de menigte tegen drie ure uiteengegaan was, lava 11 zij, gelijk men afgesproken had, een paar urc-n later op de oude'markt terug en begon aldaar de palen en verscheiden bootten uit den grond te halen en deze op het midden der markt in brand te steken. Nogmaals werden er oproerige redevoeringen gehouden en daarbij het opweipen van versperringen aanbevolen als het uiterste middel tegen reactie; men ging daartoe terstond over. Nadat de hoofden der burgerwacht aan den militairen bevelheb ber verklaard haddendat zij zich niet sterk genoeg gevoelden om de rust te bewaren, verscheen de mili taire ntagt, die terstond onderscheiden punten der stad bezette, terwijl tie poorten gesloten werden. Intussclien was de menigte voortgegaan meinet opwerpen van ver sperringen in onderscheiden straten en op verschillende pleinen der stad, en had zij eenige ijzerwinkels open gebroken, om zich van breekijzers en bijlen meester te maken. Onder de leiders merkte men verscheiden af gevaardigden var. democratische vereenigingen uit nabu rige steden <>p. Het gazlicht werd in verschillende straten uitgedoofd, en men beproefde hier en daar, onder anderen ook hij den Domtoren, de stormklok te luiden, hetgeen evenwel verhinderd werd. De troepen hielden slechts een waakzaam oog en bepaalden zich tot het openhouden van de ro. gangen tot den Rhijn terwijl de menigte tor in den nacht bezig bleef met het aanleggen van versperringen. Eerst den volgenden och tend werden door de gewapende magt eenige lieden in hechtenis genomen, die den klokketoren van den Dom wilden bestormen. Daarop ging men over tot liet weg ruimen der versperringen, en waren de straten spoedig weder vrij. Op verschillende punten der stad bleven troepen geposteerd, terwijl sterke patrouilles de straten doortrokken. Naar het schijnt, heeft de burgerwacht bij deze voorvallen gemeene zaak gemaakt met het volk. Van het verlies van menschenlevens wordt geene mel ding gemaakt. Den 26 des middags is eene bekendma king verschenen van den militairen bevelhebber, waarbij Keu'.en in staat van beleg wordt verklaard en waarvan de aanhef aldus luidt: De gebeurtenissen van gisteren en dezen nacht heb ben genoegzaam bewezen dat de vvettiae orde van zaken in deze stad niet niet de gewone middelen ge handhaafd en de personen en eigendommen niet vol doende beschermd kimnen worden. „De ni litaire bevelhebber ziet zich aldus genoopt, om zoowel ter bescherming der hem toevertrouwde vesting, als ook ter beveiliging tier burgerij, de vesting in staat van beleg te verklaren." De bekendmaking houdt voorts b p dingen in tegen liet houden van staalkundige bijeenkomsten, tegen zamen scholingen enz., terwijl daarbij tevens de burgerwacht tóf nadere reorganisatie ontbonden en gelast wordt, hare wapenen over te geven. Kort 11a de openbaarmaking van dit stuk is ook eene proclamatie verschenen van het stedelijk bestuur, waarbij de burgers van Keulen aangemaand worden om alles in bet werk te stellen tot behoud van rust en orde, en bepaaldelijk ui'genoodigd worden 0111 hunne wapenen gewillig over te leveren. Ook te Munster zijn buitensporigheden gepleegd. Een troep volks, 30 40 man, verzamelde zich voor de woning van prins Waldemat en her gelukte aan drie personen, dezelve binnen te dringen, onder voorwend seldat men den prins moest spreken. Het gelukte den adjudanten echter hen te verwijderen, zoodat, toen de militaire magt aankwam, de plaats voor het slot na genoeg gezuiverd was. Als aanleiding wordt opgege- veng lier veilangen, om een onderofficierdie zich in arrtsi bevond, in vrijheid gesteld te zien. ENGELAND. Londen den 23 September. De Times heden eene beoordeeling bevattende over Lodewijk Bonaparte en diens verkiezing als afgevaardigde zegt onder anderen daarin Prins Lodewijk Napoleon is tot afgevaardigde voor Parijs veikozen en door eene groote meerderheid aan het hoofd der gekozenen geplaatst. Bij den eersten aai/blik is dit niet eene Fransclic-, maar eene Europe sche gebeurtenis. Op zich zelf beschouwd was niets minder gewigtig dan zulk eene kandidaatschap en zulk een uitslag; liet zou maar weinig beteekenen, dat een belangrijk deei des Franseher volks tot vertegenwoor diger een man gekozen had, die voorzeker van zeer gewone bekwaamheden is en t een glans bezit, dan dien van een' giërf.ien naam. Een Bonapartisclie partij is tegenwoordig in Frankrijk evenzeer buiten kwestie, als een factie van Bolinubroke of eene coterie van Bute in Engeland. St. Helena is vergeten. Vijf en dertig jaren hebben de tooversnaar verbroken die tttsscben het hart van Frankrijk en den laats: overgeblevene van liet groote leger tiilde. De overwinningen van het Keizerrijk, de sneeuwvelden var. Rusland en deneder lagen op het Spaansche schier-eiland en in Belgie, kunnen noch slechts eene flaamve echo verwekken in het hart der Franschen van liet tegenwoordige geslacht. De voonbruischende stroom des tijcis voert ons naar too mden, zoo niet van een hooger, dan toch van een mrer onmiddrlijk hclat)!/. lier meiischelijk geslacht erft dc liailstogten t iet de b langen zijner vaderen: het moet den strijd voor eisten rekening voeren. I11 de worsteling, waaraan '150 millioen Europeanen deel nemen, strekt de overlevering nog slechts tot een flaauw stralend en ongewis baken. Het tegenwoordige, mm zijde hoop en vrees, zijne pogingen en teleurstellingen zwaait den scepter der opperste magt." Verder zegt dit blad Gezamenlijk met alle Europesche natiën hebben wij belang in liet ophouden van den tegenwoordig"! stand van zaken te Parijs en in geheel Frankrijk. Wij .-oiiden gaarne ontslagen zijn van de verpligting, om voorzorgen te nemen tegen mogelijke gebeurtenissen. Wij houden er niet vanslechts door een twintigtal mijlen zee gescheiden te zijn van eene bevolking van 36 millioen zielendie door armoede en ellende tot wanhoop wordt gedreven. Hoe de regeringsvorm 111 Frankrijk ook zij, wij wensclien, dat er een kome, die- waard is, den naam van regering te dragen. Er be staat een bewijs van veiligheid, dat ons vrij wat meer waard isdan de meest welsprekende manifesten en protocollen van Chateaubriand en Lamartine: wij zagen gaarne de fabrieken van Lyon weder aan de» arbeid; de dokken van Marseille en Bordeaux vol sche pen de logementen en hótels van.Parijs met vreem delingen; dc boulevards met tooneelen van blijdschap en nijverheid; het grootste aantal der Fransche land bouwers en werklieden naar verdienste voor hunnen arbeid beloond. Dit zijn bewijzen van welvaart, die wij gaarne in Frankrijk zouden aantreffen, en dar, zoo wel ter wille van dat rijk als van de geheele werelt. Dit echter zal nimmer geschieden, zoolang dit onge lukkige land heen en weder geslingerd wordt door al lerlei plannenmakers." Op de keuze va:i den eersten president is thans aller verwaciving gespannen. Wie zal Frankrijks Was hington zijn Wij wagen het re voorspellen, dat, op welk historisch persoon de keuze ook vallen moge zijn naam gewis niet Lodewijk Napoleon zal zijn." E11 ten slotte Zoodra prins Lodewjk Napoleon zich met de open bare zaken bemoeit, is hij verloren. Waar hij zicli tot nog toe vertoond heeft, was belagchelijkheid zijn deel. Wanneer wij denken aan her verloren regemenc van Straatsburg en aan den adelaar, die zijne keizerlijke aanspraken liet varen voor een saucys de Boulogne, dan zijn wij verre van in de vrees van vele Fransche dagbladen te deelen. Prins Lodewjk Bonaparte zal eene maand na zijne verschijning in de nationale ver gadering een verloren man zijn. Evenwel, ofschoon wij sleehts luchtig denken over de nieuwe pretention van den petit chapeau en de redingote griseis de uitslag der panische verkiezin gen eene teleurstelling voor de beininnaren van den vrede. De Junij-insurgenten zijn nog eene magt in den staat. Al bewezen de parijsche verkiezingen niets an ders dan is dit reeds genoeg. Wij zien in de ver kiezing van Lodewjk Napoleon door een zoo ge mengd korps kiezers, dat eene raai Cavaignac en zijne ambtgenooten nieuwe moeijeltjkheden zullen ontmoeten bij de handhaving der openbare rust. De verkiezing van Frankrijks eersti-n president is eene gebeurtenis die alle denkenden met bezorgdheid moetenbeschouwen." FRANKRIJK, Parijs, den 23 September. Volgens zekere, re dezer srede, ontvaugene correspondentie, zou Lodewjk Napoleon Bonaparte slechts in de hoofdstad aankomen, wanneer zijne verkiezing door de nationale vergadering zou zijn goedgekeurd, en hij alsdan incognito zijne in trede doen en de tribune beklimmen, oui eene zeer krachtige verklaring ten gunste der republiek afteleg gen, waarna hij een verlof van drie maanden zou vra ger. ten einde geen oorzaak tot ongeregeldheden te geven. Ook zegt men, dat sir3 Robert Peel zijn raads man en vriend is. De Patrie zegreenen brief uit Londen te hebben ontvangen waarin gemeld wordt dar, in weerwil der ontkenningen van Louis Blancin de Rijorme geplaatst, deze evenwel jl. Zaturdag nog

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1