JV". Maandag 25 September. GOESSCHE COÜRANT. De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal sf d,75; Franco per Post f .1,90. *j. •i Gewone Adver/entiën worden a 20 ets. de r geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigf, van J 6 regels a f d ,20, behalve het Zegelregt, ■ege/\ glen 1 -egt. J ME U WSTIJ SM NG EN. DUlïSCHJ j A ND. Ween en de n t5 September. De 13 is de orde hier weder op eene bedroevende wijze verstoord. De aanleiding daartoe was weder het verlangen om het vei ligheidscomité hersteld te zien. Talrijke bentien trok ken onder deze leus naar het ministerie, alwaar ecnige personen gevangen werden genomen. De massa trok nu naar de universiteit, en toen de gewapende magt zich ook daarheen in beweging zette, begon men to'e bereidselen te maken tot het opwerpen van eene barri cade. De rijksdag was permanent en verkreeg elk half uur berigten van de voorvallen. De .stad zag er als eene legerplaats uit ongeveer ao,000 gardes en linietroep^n stonden onder de Wape ners en de arbeiders hielden zich in de voorsteden gereed. Eindelijk nam de Kamer het besluit, liet ministerie te verzoeken, de troepen terug te doen trekken. Het ministerie ontving dit verzoek met onwil en zeide zelfs geheel te willen aftreden.; maar het bevel tot af trekken was reeds gegeven en werkelijk begonnen de militairen nu allengs den omtrek van de universiteit te verlaten. Het akademisch legioen bood aan de rust te herstellen en gaf hiervan berigt aan de kamer. Ten 10 ure ging de Kamer uiteen en de leden werden met gejuich ontvangen. Nadat allengs de soldaten afgemar cheerd en ook de kanonnen weggetrokken waren, was ten 11 ure de stad tot rust teruggekeerd. Men zegt, dat het ministerie zijn ontslag zal geven. Frankfort, den 18 September. Het is hier treu rig gesteld. Er wordt hevig 111 de straten gevochten en zelfs uiet kanon geschoten. Nadat er gisteren avond reeds allerlei dreigende geruchten geloopen hadden ove r de demonstratie, die tegen de meerderheid der Rijks vergadering re wachten was, zijn er 's nachts omstreeks de 2000 man Oostenrijksche en Pruissische troepen, met den Taunus-spoortrein hier aangekomen en hebben zij heden morgen het plein voor de Pauluskerk bezet. Van den kant van het opgeruide volk werden er bar ricades gebouwd, maar tegen een uur waren velen daarvan, zonder zwaren tegenstand geboden te hebben, weder door de militairen veroverd. Tegen drie uur kwam het tot een ernstig vechtendat tot vijf uur duurdeals wanneer lietten gevolge eener overeen komst, gestaakt werd. Ruim ten zeven uur begon lie: echter op nieuw en tijdens het vertrek van den post werd er zelfs met kanon geschoten en rende de Hes sische ruiterij, die intusschen binnengerukt was, de straten door, om het volk uiteen te jagen. Vorst Lychnowski is door vijf kogels getroffen, gevallen, en von Auerswuld is zwaar gewond. Intusschen was 's morgens de Rijks-vergadering, als naar gewoonte, ten half tien in de Pauluskerk bijeen gekomen en na gehoudene beraadslagingen ovtr de grondregten, werd de minister van 001 log, door den afgevaardigde Berger uit Weenen, geïnterpelleerd over de militaire maatregelen, die men rondom de kerk geno men zag, en door den minister von Schmetling ten antwoord gegeven dat hij, ook zonder deze interpel latie, uit eigene beweging van de zaak gesproken zou hebben, om mede te deelen, dat de Senaat van de stad liet Rijks-ministerie verzocht had, maatregelen tot hand having van orde bij de te verwaclitene demonstratie te nemen, en dat hierop het doen aanrukken van troepen en het bezetten van het kerkplein modig geoordeeld was. terwijl hij hoopte, dat men buiten de kelk er indachtig aan zou zijn, dat iedere aanval op de Rijks vergadering hoog verraad zou wezen. Frankfort dén 19 September. Ieder oogenblik trekken nieuwe aliieelingen rijkstroepen deze stad binnen. De rust is hersteld en de oproerlingen zijn geheel ver dwenen de meesten hebben nog gedurende den nacht de Stad verlaten. De stemming onder de eigenlijke bur gers en inwoners dezer stad is voorin ffelijk. Frankfort, den 20 September. Hoezeer zich ook met bepaaldheid nog niets zeggen laat, nopens liet eigen lijke plan der iioofdaanleggers van den hier uitgebarsten opstand zoo houdt men het toch daarvoordat het op niets minder aangelegd was, dan 0111 her parlement uiteen te drijven ei>, zoo mogelijk, eene demon stratie in den geest van Ilecker te bewerkstelligen. Of deze van de onderneming onderrigt was en door middel van zijne vrienden alhier de hand mede in het spel had, dit zal nader moeten blijken uit het reeterlyk onderzoek, dat reeds begonnen is, en waardoor het reeds is geble kendat de door de aanvoerders verlangde „verwijde- ting dei Pruissische troepen" slechts tot voorwendsel moest dienen, om de menigte te verleide», tot de wapens te grijpen. Sedert gisteren hebben weder vele arrestatie» en zelfs huiszoekingen plaats gehad; maar de meest bekende aanvoerders waren nergens meer te vinden. Het getal der dooden en zwaar verwonden bedraagt aan de zijde der opstandelingen ruim een honderdtal het verlies aan de zijde der troepen schijnt niet zoo aan zienlijk te zijn, ofschoon verscheidene hoofd- en andere officieren, 7.00 Pruissische als Oostenrjjksche en Darm- stadsche gesneuveld zijn. Naar men zegt, zullen zij mórgen p'egtig ter aarde besteld worden. Gisteren avond en in denjongsien nacht zijn weder eenige duizend man Beijersche soldaten van Spiers aangekomen, zoodat onze stad thans opgevuld is met soldatenen in elk huis van 6 tot ia man, ja in velen zelfs 20, ingekwartierd zijntot geen gering bezwaar der bewoners die hen onderhouden moeten. Daar zij zich goed gedragen, en het middel zijn, waardoor men eindelijk van de op roerlingen verlos: wordthoort men deswege geene klagten uiten. Men verwachtdat ook deze troepen grootendeels in de. naburige steden en dorpen verlegd zullen'worden-, linten jong sten nacht hebben zij nog alle op de markten en openbare pleinen gebivouaqeerd, waar zij, om hunne wachtvuren gelegerd en zingende vele inwoners der siad tot toeschouwers hadden. Op uitnoodiging des plaatselijken bestuurs waren daarbij de vensters in de meeste straten verlichtde nacht verliep overigens in eene ongestoorde rust, en heden zijn weder alle winkels, magazijnen en zelfs de kramen der mis kooplieden geopend. Daarbij zijn echter alle spotpren ten, enz, geheel verdwenen. Men mag over het geheel met grond aannemen, dat thans eerst de openbare orde en wettelijke vrijheid, hier en in andere naburige steden zal kunnen gehandhaafd worden. Betreffende den dood van prins Lychnowsky en den heer von Auerswaldis het volgende uit oflïciëeTe rapporten gebleken. Zoowel de aard der wonden als de verklaring van ooggetuigen, bevestigen, dat laatst genoemde ten minste liet geluk gehad heeftvan door de eerste schoten onmiddelijk gedood te worden. Be nijdenswaardig is zijn lot, wanneer men de pijnigingen hoort, welke zijn ongelukkige lotgenoot heeft moeten verduren. Ongeveer ten 3 ure na den middag reden beide afgevaardigden den Hanauschen straatweg op ten einde den omtrek der .stad te recognosceren en naar de van Hana 11 verwachtte-troepen uit te zien. Door een buitenpost der oproerlingen niet geweerschoten ont« vangen trachtten zij, naar het scheen, langs verschil lende wegen de stad weder te bereiken overal echter vijanden ontmoetende H galoppeerden zij gedurende eerii gen tijd op smalle wegen door de tuinen, altijd gejaagd door de kogels der insurgenientot dat zij eindelijk, tusschen de hekken gevangen, genoodzaakt waren af te stijgen, om zoo mogelijk te voer te ontkomen. Hier was hetdat von Auerswalddien de vervolgers al spoedig bereikten, zijn einde vond. Prins Lychnowski daarentegendie een sterk en vlug man wasbood hoewel ongewapend, den hevigsten tegenstand en ont ving hier de eerste wonden met eene bijlnamelijk eene lange, diepe wond in liet hoofd, eene andere over de linkerhand, alsmede drie, vier evenwijdige houwen in den regterarm, die denz'elven verbrijzelden en, naar hunne rigiing te nórdeélen, door liet afweren van op het hoofd gemunte slagen ontvangen waren. Hoewel zwaar gewond, gelukte het'htm toch eene kleine ho- venietswoniug t- K i.Rfcw en de. deur, met behulp van van <le bewoi.is i.- vei spet mitóen echter de moor denaars dreigden liet huis in brand te stekenging Lychnowski vrijwillig naar buiter.en daar hij toch alle hoop op redding verloren had en ook door zijne wónden zich niet kon verdedigen verzocht hijdat men hem zoo spoedig mogelijk zon van kant maken. Hem wachtten echter nog de wreedste martelingen. Onder allerlei mishandelingen dreven de moordenaars den sp >t met den ridderlijken, nu weerloozen man met een witten doek tooide men hem op, als een don Quichotjoeg hem gedurende eenigen tijd in een kring rond en plaatste hem, door bloedverlies uitgeput, ein delijk niet liet gezigt tegen eenen muur, ten einde daar als doelwit voor hunne kogels te dienen. In deze houding werd hij door onderscheidene kogels getroffen, van welke een doodelljk was, daar hij hem het onder lijf doorboorde; doch zoo groot was de levenskracht van de7,ert moedigen, onbuigzame» man, dat de prins van llohenlohedie, door een toeval in de nabijheid van die plaats komende en hoorende wat er gebeurde, eene patrouille kavallerie geroepen had, hem nog altijd regr opstaande aantrof. In de woning van den heer Bethmann en later, opzijn verzoek, in het H.Geest- Hospitaal gebragt, behield dé gewonde zijn volle be wustzijn en zijne spraak tot het laatste oogenblik; hij gaf alle inlichtingen, die tot ontdekking van de moor denaars leiden konden en onderteekende met zijn ver brijzelden arm zijn testament. Ongeveer ten een ure des morgens overleed hij. Berlijn den ao September. Te Stettin is een reiziger uit St. Petersburg aangekomen, die het volgende mededeelt De cholera, die in laatstgenoemde stad vooral onder de arme inwoners sterk gewoed heeftwas in de maand Augustus aanmerkelijk afgenomen doch op het einde dier maand namen de gevallen weder veel toe; hierop kwam het gerucht in omloop, dat de rijken in overleg getrechn waren met de geneeslieeren, om door middel van vergiftigde middelen de armen van kant te helpen. Men begon de geneesheeren en overigens ook andere welgekleede personen op straat te beleedigen, welke buitensporigheden op 30 Augustus een zoo ernstig ka rakter aannamendat de soldaten het volk moesten uiteen jagen liet begon eene barricade op te werpen, ten einde zich te verdedigen tegen de troepen, die, volgens het volksgeloof, in het komplot der vergif ti gers waren. De militairen hielden haltmaar de kei- zer, die met een adjudant van Peterhoff kwam ver scheen daar ter plaatse, en na berigten ingewonnen te lubben, liet hij de troepen een eindweegs terug trek ken, klom niet zijn adjudant op de barricade en sprak liet volk aan, hetwelk hij poogde te overtuigen van de dwaasheid der veronderstelling, dat er vergiftiging zou hebben plaats gevonden. Op de knieën liggende hoorde het volk deze redevoering aan en na eenige lieden die zich nog verzetten wildenaangehouden te heb ben, keerde net vreedzaam huiswaarts. 'FRANKRIJK* Parijs, den 16 September. Men verzekert, dat 200 Fransche communistente Nantes woonachtig, bij het gouvernement om vrijen overtogt voor hen en hunne huisgezinnen naar Amerika gevraagd hebben. Gisteren avond waren in en voor de club van het bazar Bonne Nouvelle, waar men over de kandi datuur der hoeren Thoré, Cabet en Raspail moest handtlen, tusschen de 15 en 18 duizend menschen za- mongestroomd. De zaal van de club kon er slechts 3 duizend bevatten, de overigen bleven op den boulevard en stopten letterlijk allen doorgang; de rijtuigen moes ten eenen omweg nemen, en de lucht weergalmde van de revolutionaire liederen uit de tijden van het schrik bewind. Binnen in de club was het rumoer een orkaan geworden; men stiet, smeet elkander, schreeuwde, vloekte, en terwij de president met al zijne magt zijne schel bewoog, om stilte te verkrijgen, maakten dieven van de gelegenheid gebruik, om de koperen deurknop, ^pen en elk ander koperwerk, waaraan zijde hand leg gen konden, weg te breken.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1