Besturen en Administration. Departement Bestuur j In het meergemelde geschrift ltomt de heer Thomas ook terug op de mislukte xpcditie bij Risquons Tour. aai) de belgische grenzen, en verklaart hij, dat een der Fransche bewindslieden hem in der tijd geluk heeft gewc-rischt met de wijze, waarop hijd.* na'ionale werk plaatsen had georganiseerd, entoen er heeft bijgevoegd, dat de Regering, naar aanleiding van het door hem gegovene voorbeeldher legioen had doen organiseren welk bestemd wasom de Nederlanden {les Pays Pasin opstand te brengen. Parijs den 17 SeptemberDe aandacht is alhier ten hoogste gespannen op den uitslag de verkiezingen, <iie heden eenen aanvang hebben genomen. Bij liet al zenden der berigten was de slotsom der stemopne mingen bij de troepen en in het hótel der Invaliden bekend geworden. Bij eersrgenoemden waren op Lode wijk Napoleon 4760stemmen tiitgebragt, op de herren Adam 2717 F011 ld 2710, Girardin 2319. Bugeaud 2220, Thoró 900 Cabet 671en Raspail 579. In het hörel der In validen had Lodewijk Napoleon insgelijks de meeste stemmen verkregen, te weten 2151, en voorts waren uirgebragt op de heeren Ney 529 Dumoulin 454 Girardin 359 en Btigeaud 327 stemmen. Algemeen verwachtte men, dat Lodewijk Napoleon met mie groote meerderheid te Parijs zou worden verkozen. - Overal wordt van de kuiperijen der royalisten gesproken. Op verscheidene plaatsen ook, geschieden legitimistische manifestatie»in liet kanton Ganges had de verkiezing van zeker lid in den arrondissements raad plaats, onder de kreten: Leve Hendrik VEen zegeboog was 'opgerigten prijkte rijkelijk met wit de kleur der legitimisten. Dergelijke demonstratie» vie- Jen ook voor in de gemeente Puget. Te Lunel is her volk herhaaldelijk zamengeschoold en heeft de stad doorkruist onder de kreten: weg met de republiek! Leve Hendrik VEen blad var. Calais beklaagt zich, dat men in de laatste dagen aldaar herhaaldelijk per sonen ziet heen en weder reizendie vroeger met de koninklijke familie in betrekking stonden. Onder ande ren waren er op den morgen, waarop dat blad gedrukt werdde bekendeaan Lodewijk Philips verbondene generaals de Rumigny en Athalin van Folkestone aange komen en terstond per spoortrein naar Parijs vertrokken. NEDER LAIN DEN. 's Graveniiagiï den 18 September. I11 de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van heden, geeft de voorzitter kennis van een ingekomen missive van den heer mr. de Backerafgevaardigde uit de provincie Zeeland, waarbij deze zijn ontslag als lid der Kamer indient, uithoofde van den voortdtirenden ongunstige» toestand zijner gezondheid. [)e slotsom van her rapport der commissiën tot het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoem de leden voor de Dubbele Kamer der Staten-Generaal is, dat dezelve allen iii volmaakte orde zijn, uitgenomen die var. vier leden voor de provincie Gelderlandte weten de Heeren van Nispen van ZevenaarBaron Sloet, Op ten Noort en A hi ff, waaraan ontbrekende verklaringen dar die leden zijn geboren in Nederland, uit ouders aldaar gevestigd of in de Nederlandsche be zittingen, maar alleen bevatten de verklaring, dat zij ingezetenen van Nederland zijn. Bijgevolg zijn, op deze vier leden uit Gelderland na, welker toelating tot eene volgende zitting verdaagd wordtalle buitenge wone leden toegelaten, en hebben als leden der Dubbele Kamer zitting genomen. In deze zitting geeft de Voorzitter kennis, dat hij bezwaren gevoelde om het Voorzitterschap der Dubbele Kamer stilzwijgend op zich te nemen, maar hij over. uiigd was van het regt der nieuw benoemdebuiten gewone ledenom mede hunne stem te hebben in de keuze eens voorzitters; weshalve hij zich gedrongen gevoelde van Z. M. zijn ontslag ais Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te moeten vragen. 'sGravenhage, den 19 September. In de zitting van de Dubbele Tweede Kamer der Staten.Generaal van lieden, heeft de Voorzitter kennis gegevendat zijn verzoek, om als Voorzitter der Kamer ontslagen te worden, aanvankelijk door Zijne Majesteit den Ko jiing was afgewezen, dat evenwel de redenen, die hem rot liet doen van dat verzoek geleid hadden, in zijn oog zoo gewigtig waren, dat hij meende in dat besluit des Rollings riiet temogen berusten, zoodat hij zich nader met hetzelfde verzoek aan Hoogstdenzelve gewend had, waarop hetzelve was ingewilligd geworden. Nadat voorlezing gedaan was van het bedoelde Koninklijk be sluit, waarbij aan den heer Boreel van Ilogelanden zijn ontslag als Voorzitter der Kamer verleend wordt, ging de Vergadering over tot het opmaken eener nomi natie van drie candidate», aan Zijne Majesteit den Ko ningaati te bieden, ten einde daaruit een nieuwen Voor zitter der Kamer te benoemen. Op die nominatie zijn gebragt, als eerste candidaat jhr. W. Boreel van Hoge landenals tweed, candi.laat te lu-.r nu. G'. II' ferweij Mejanen als dei de candid;.at ue heer mr. J.A.Mntsaers. 'sGravenhage, den 20 September. De commis sie uit de Dubbele Kamer, aan welke in de zitting van gisteren werd opgedragen de opgemaakte lijst van tb ie kandidaten tot het voorzitterschap dier kamer aan Z. M. den Koning aan te bieden, heeft zich beden voormiddag naar het paleis begeven en is aldaar met de gebruikelijke plegtigliedrii ontvangen en bij Z. M. toegelaten. De commissie heeft alstoen de lijst der kandidaten aan Z. M. aangeboden. Thans verneemt men dat de lieer Boreel tot voor ziutr der Dubbele Kamer benoemd is. De Dubbele Kamer, zal Donderdag morgen ten 10 ure eene openbare zitting houden en na afloop daar van een aanvang maken met het onderzoek in bare afdeelingen van de veranderingen in de grondwet. Door het archaeologisch genootschap te Athene, zijn onlangs, onder meerderen, tot leden benoemdde heeren J. S. Magnitiprovinciaal archivarins van Drenthe, Mr. A. Spandaw en Dr. AH Cohente Groningen, en nujufvrouw A. L. G. Toussaint te Alkmaar. (IA GEZONDEN). De keuze der Stemgeregtigden voor liet Kiezer- schap, is bekend. - De stem van het volk is gehoord. - Het is der regering van Goes, door die stemming, gebleken dat men ook hier ontwaakte. - Zal dit ver schijnsel van hare zijde worden goedgekeurd of ge laakt? Eene goede regering, bewust van aan hare roeping te beantwoorden, zal zich met ons verheugen, over dit bewijs van Jeven. - Wij veronderstellen dit ook daarom van de onze. - De sluijerwaarmede hare goede bedoelingen waren bedektzal binnen korten tijd worden opgeligt en dan maar ook dan eerst, zal men mogen oordeelen. - Thans gold het een be ginselgeene joer somen. Doch ook de uitdrukking van dat beginsel zegt veel. - Wij hopen, dat het niet zal verloren gaan. - De vraag, of het beginsel heeft gezegepraald willen wij niet beantwoorden want wij betreuren hetdat dit nog niet duidelijker is ge bleken. - Zullen wij echter een protest uitlokken tegen het onwettige der stemming, waartoe genoeg zame gronden aanwezig worden verondersteld - Neen! wij bepalen ons liever bij den wensch dat deze eerste stem van het volk, die allengskens meer der zal moeten worden geraadpleegd, van nu af zal worden behartigd, en dal de gegevene wenk niet nut teloos zal zijn, voor eene regering, die haar voort durend beslaan in het vervolg alleen zal te danken hebben aan diezelfde stem welke haar nu een zoo duidelijk bewijs heeft gegeven van haar nieuw leven. - X. X. X. - (INGEZONDEN.) Door liet Stedelijk Bestuur der stad Goes is verslag gegeven der gedane stemming, ter vervulling van zes plaatsen in het Stedelijk Kies Kollegie. Nimmer is dir verslag zoo volledig geweest. Vernamen wij in 1847 dat 96 stuks stembiljetten behoorlijk waren ingevuld, nu mogen wij ook kennis dragen van het getal uitgegevene. oningevulde, behoor lijk en niet behoorlijk ingevulde stembiljetten. Mer warme belangstelling, hebben wij den zoo aan merkelijke» vooruitgang in de ontwikkeling der open bare ineeiiiiig, ten aanzien van deze en andere staat kundige aangelegenheden, ter dezer stede waargenomen. Vroeger toch werd de verkiezing door de stemgereg tigden van kiezers, door liet nu-erendeel der burgerij als niet zeer belangrijk geacht. Tot bewijs hiervan, dat in 1S47 het hoogste cijfer van de stemmen, op éénen persoor. uirgebragt, slechts 29 bedroeg; dit jaar daarentegen klimt het tot het hooge cijfer van 81. Ofschoon het bijna met zekerheid te voorzeggen is, dat het Kiezers Kollegie ter vervulling zijner taak nier meer zal bijeengeroepen worden, is echter de belang stelling, bij de gedane stemming betoond., dubbel ver blijdend; want eenmaal de Herziening der Grondwet tot stand gebragt, zal alles afhangen van de belangstel ling der burgerij in de openbare zaken, en vooral van eene krachtige manifestatie der openbare meening. Wij twijfelen dan ooit geenzints of die burgers, welke nu door nalatigheid bij het invullen sluiten of niet afgeven der stembiljetten, oorzaak waren dat hunne stemmen verloren gingen, zullen in het vervolg hunnen misslag herstellen, hunne roeping begrijpen, en van het hun toe te statie regt ruimschoots gebruik maken. Ook de laauiven of onverschilligen, welke zich niet eens de moeite gaven hunne stembiljetten in te vullen, hopen wij alsdan hunne laakbare onverschilligheid te zieii afleggen. E11 nu nog een woord over de thans bestaande Leden van lier Kies Kollegie. Hebben enkelen hunner blijken gegeven van vrijzinnige gevoelens en belang- steiling in het lot der burgerij, zij mogen verzekerd zijn dat diezelfde burgerij zulks bekend is, en hen daarom hoog acht; getuige den afloop der stemming. Wii hopen dat de tijd spoedig mag aanbreken, dat ook zij zielen geroepen worden, tot meer dadelijke aandeel neming in de openbare zaken, tot bevordering der be langen van de burgerij dezer stad in het bijzonder, en der Natie in het algemeen. B. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der. Stad GOES, brengen bij deze ter kennis, van de Ingezetenen dezer Stad en Gemeente Dat de PATENTEN over het Dienstjaar 1848, floppende van 1 Mei 1848 tot ultimo April 1849), aangevraagd bij de primitive beschrijving en gedurende het eersie kwartaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen, en tot derzelver afgifte, ter Stads-Grilfie zal gevaceerd worden, van helen af tor den 7 Ocrober aanstaande, uitgenomen des Zondags, dagelijks van des voormiddags tien tot des namiddags een ure. Wordende de belanghebbenden vermaand om die afhaling in persoon te verrigten en zicli den bepaalden tijd ren nutte te maken, ten einde van alle kosten bevrijd te blijven, daar Hun Ed. Aclitb. vcrpligt zijn, volgens Art. 2 van Zijner Majesteits besluit van den i7 0ctobir 1820, om de onafgehaalde Patenten of de afschriften van dezelve, door eenen Deurwaarder der Directe Belas tingen onverwijld aan de Patentphgtigen te doen uit reiken, tegen betaling van tien centwaartoe dan ook den 9 October eerstkomende en volgende dagen zal worden overgegaanuitgezonderd die voor Tappers en Slijters van Dranken; dewelke niet kunnen afge geven worden dan op verroon van kwitantie over het vorige jaar. en van minstens de helft van liet verschul digde P.itenregt over het loopenJe jaar welke Patenten mitsdien bij voortdttting ter Stads Griffie zuilen blijven berusten, tot de belaiighebb nden dezelve mei vertoon van kwirantien komen afhalen. Gedaan ten Stadltuize van Goes, den 21 September 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. van KERKWIJK Wetli. Ter ordonnantie van dezelve» De Stads Secretaris L. de FOUW, Jz. ADV ERTENTIEN van flnancfen. der domeinen. De ondergeteekendeOntvanger der Registratie te Goes maakt bekend dat UIT de HAND zijn te PACHTEN ter BE WEIDING, eene partij Domaniale JSCHORBEN of PL ATEN in één Perceel, te zamen ter grootte van ongeveer 33 Bunders, gelegen onder de Gemeente 's Heer Arendskerke in de Schenge benoorden het Nieuwe Craaijertsche Veer palende ten oosten en noorden aan het Vaarwater teil zuiden aan de Suatie-Kreek van de Nieuwe Craaijertsche Sluis en ten westen en zuidwesten aan de naburige Slikken en Schorren. Tot het bekomen van nadere informatien kan men zich vervoegen ten Kantore van Registratie te Goes. De Ontvanger voornoemd DE KAvï'ek. Op Zaturdag den 30 September 1848, des avonds ten 7 ure, zal in het Loge ment de Oude Zoutkeette Goes in het openbaar worden geveild, een WOONHUIS, SCHUUR en ERVE waarin sedert vele jaren met goed succes een I5IiEEi£I2i!S AFFAII&Ea is uitgeoefendstaande en gelegen in de Wijngaard straat te Goes, toebehoorende aan PIETER KOR ST ANJE aldaar. Zijnde gemeld Pereeel inmid dels UIT de HAND tk KOOP en te bevragen ten Kantore van Mr. P. J. A. van Dam, te Goes. Deze en de volgende week in lossing best Brandende NEW-CASTELSCHE MAATKOLEN, voor rekening van W. DE FOUW, WZ. Te Goes, bij F- Kleeuwèns Zoon.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 2