J\". 76. Donderdag 31 September. - I, I I COURAN Gewone Advertentiën worden a 20 cis. de regef\ geplaatst. Gehoor te-, Huwelijks- en Doirilhcrigten J \van J —6 regels d f J ,20, behalve het Zégelregtf GOESSCHB Y uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per R wartaal I isf J,75; Franco per Post f .1,90. J K112 U WSTIJ »l ING EN* DUITSCHLAND. Frankfort, den ia September. Onder de rairijke spotprenten die in Frankfort rondlonpen, -merkt men er eer.e op, genoemd St. Paulas vogelvlugt. Het is bekend, dat de Sint Paulnskerk, waarin de Rijks vergadering zitting houdt, wel eenige overeenkomst hetfi met eene vogelkooi. Nu vraagt een liefhebber van vogels aan den Heilige: „Is uwe verzameling nog altijd compleet?" Het antwoord van Sint Pauius is: „Neen, tot mijn leedwezen; vele van dezelve, die de opmerkzaamheid der groote heeren hebben op gewekt, zijn ■verkocht ENGELAND. Londen den 14 September. Men verneemt, dat het den volksleider IT Gormanop wiens arrestatie eene belooning van 300 p. st. was gesteld, is gelukt te ontsnappen. Laatstleden Donderdag zijn namelijk Cf Gorman, J. O'Donnell en Doyle aan den Beneden- Shannon door een visschersvaartüig opgenomen en be houden aan boord gebragt van een schip, hetwelk hen, buiten het bereik der gouvernementskruisersin zee was wachtende. Men wil weten, dat de visscher, na een door CGorman onderteekend bewijs, wegens het volbrengen zijner gevaarvolle onderneming, vertoond te hebben, aoo p. si. als belooning heeft ontvangen. Eene nieuwe woeling is in liet zuiden van Ier land begonnen. Dokenny is aan het hoofd, benevens een pachter CMahone. De troepen boeren in de op roerige graafschappen schijnen kampementen gevormd te hebben. Bij de aanvallen op de policie barakken heeft de wettelijke magr de overhand behouden ten koste van een of twee metischenlevens. De mails en diligences zijn aangehouden, en niet onverlet gebleven. De militaire magt is in beweging, om deze hernieuwde poging tot omverwerping der beslaande orde van zaken ie onderdrukken. Londen, den 16 September. De Speet at eur de Londreseen artikel mededeelende over den tusschen Denemarken en Pruissen gesloten wapenstilstand, zegt daatin onder anderen: „Ieder die op de hoogte staat der ware belangen van Üuitschlandmoet terstond in zien dat de onregtvaardige en onstaatkundige oorlog met Denemarken, lijnregt met die belangen in strijd was. pruissen is streng getuchtigd voor deze expeditie, waarvan het al de kosten gedragen en voor welke het geenerlei schadeloosstelling gekregen heeft of ontvangen zal. Dat rijk bezit geene oorlogsmarine en het heeft zijne koopvaardijvloot bijna geheel zien vernielen door de Deetische oorlogschepen zijne kusten zien blokke ren, zijne handelsbetrekkingen met het buitenland af breken en den handel van StettinDantzigStraal sutidkortom van al zijne havens zien ruïneren, even als zijne Oostzee provinciën." Na verder beschouwd te hebben de onderhandelingen over den wapenstilstand, tot dat die den 1 September 11. te Lubeck werd geratificeerden de verwerping daarvan door de nationale vergadering te Frankfort, op grond van vernederende voorwaarden deszelven gaat het blad voort met te zeggen Wij gelooven nietdat de nationale vergadering een wapenstilstand op betere voorwaarden zon hebben kunnen sluiten, en indien die staatslieden den oorlog willen voortzettenzullen zij welligrwanneer Dene marker, met den bijstand van Zweden optreedtge noodzaakt zijn bepalingen te verzoeken die zij titans met zoo veel verontwaardiging verwerpen; en tvelke zullen dan de middelen van het parlement zijn om weêr stand te bieden aan de mogendhedendie den koning van Denemarken het vreedzaam bezit van Sleeswijk door plegtige en altijd van kracht zijnde verdragen hebben gewaarborgd Kortom, Frankfortscite mannen, wat zult gij aan Europa tegenoverstellenhetwelk gij door uwe onvnorzigtigheid en blaaskakerijen tot eenen oorlog zult hebben genoodzaakt Wij hopen dat Pruissen ter wille van deszelfs eer, thans, nu het geranficeerd heeft, in geen geval voor het parle nent zal bukken. De vergadering kan dus noch op Pruissens soldaten noch op het Hannoversch korps rekenen, welk laatste zich met de Pruissen terug zal trekken. Et blijven.tot beschikking van het parle ment slechts eenige regimenten van zuid-duitsche staten over, die, in weerwil van hunne dapperheid, uithoofde van hun klein aantal en den afstand van hun land, geen weêrstand zullen kunnen bieden aan Denemarken en de hulpbenden der groote mogendheden. Bovendien is het niet vermoedelijkdat de andere gouvernementen •het voorbeeld van Pruissen en Hannover zullen volgen. Maar het is waar, wij hadden hiina vergeten, dat aan de vergadering nog het bataillon infanterie overblijft, dat onlangs door den senaat der vrije stad Frankfort is gezonden Her parlement en het rijksbestuur kunnen het bes'uur van den oorlog op zich nemen maar de mi.hielen tot uitvoering zullen Inin altijd ontbrekenen wij moeten bekennen, dar wij ons geen begrip kunnen vormen van een emstigen Duhscheu oorlog zonder medewerking van Oostenrijk en Pruissen. Wij gelooven dus ook dat er bij schrandere mannen in Europa daatomtrent geene twijfel kan bestaanen de Frankfortsche verga deling zal ten sloreden wapenstilstand moeten aanne men en met Denemarken vrede sluiten op cie grond slagen die het Britsche kabinet voor èenige maanden heeft voorgestel 1. Onderiusscheu zal het Dui'sehe parlemen', reeds val) zijnen aanvang af, aan de wereld het bedroevend schouw» spel geleverd hebben van zune verdeeldln id en door een schitterend voorbeeld bewijzen, dar Duitschlands eenheid en staat van bondgenootschap hersenschimmen zijn. De mati rieete handels- en zelfs staatkundige belangen van het noorden en zuiden van Duitschland, zijn zoo onderscheiden, zoo tegenovergesteld, dat wij niet kunnen nalaten te herhalen, dat deze eenheid ons toeschijnt eene onmogelijkheid te zijn. Uit het re Berlijn en te Franklort voorgevallene volgt, naar ons oordeel eene harde les voor Duitschland en geheel Europa. Voortaan is bewezen dat eene ver> gadering zich nier kan mengen in diplomatieke onder handelingen of internationale luvesrien. Zulke ininen ging strekt slechts om de rust en zelfs het bestaan te bedreigen der landen, waar zulk een noodlottigen invloed wordt uitgeoefend. Nooit is eene meer hersenschimmige magt dan het parlement van Frankfort, aan de vreemde mogendheden tegenovergesteld. Het tegenwoordige Duitschland, zon der eigenlijke staatsregeling en met eene ongehoorde verwarring van magtenherinnert ongelukkiglijk aan her oude koningrijk Polen. Laat ons echter hopen dat het gezond verstand van het eigenlijk Duitsche volk al die verwarring ten slotte zal doen ophouden. FRANKRIJK. Parijs, den 15 September. Het Journal des Dd batsdat sedert de revolutie ge&n' anderen raad gaf bij de verkiezingen, dan dezen „breng eene stem uit op de kandidaten, welke gij het geschiktst houdt. 0111 de Republiek te dienen er. op duurzame grondslagen te vestigen," verlaat thans dien onzijdigen weg en geeft eene lijst van kandidaten. „Verschrikkelijke gebeurtenissen" zoo zegt, onder anderen, liet Journalhebben sedert ecnigen tijd aan onze posiiie eene andere gedaante gegeven, en de schadelijke ontdekkingen, door de commissie van onderzoek aan het licht gebragt, beperken de pligten der goede burgers binnen naauwe grenzen. Vroeger was de levensvraag anders, dan nupolitiek is nu niet meer de hoofdzaak, maar de eigendomhet huisgezin de geheele maatschappij. Ons vóórlichtende over de principes van de Catilina's uit de voorsteden, die van het in brand steken van Parijs spreken als van eene galanterieons beschrijvende, Welke de hartstogten zijn van die Hannibal's der 19de eeow, die er zich op ver- hoovaardigen, reeds in hunne jeugd den eed var. ver volging aan de m u\schappn t.e hebben gezworen, heeft het parlementair onderzoek ons doen beseffen, hoedanig de toestand is van ons ongelukkig land, „Dat staat in vlammend schrift te lezen op de mu ren van het door burgeroorlog geteisterde Parijs. „Mogrerf die lessen goede vruchten dragen, en de regtstreeksche verkiezingen aan eiken vvèlgezindeti zijne pligten ten duidelijkste doen kennen. Mogr elk begrijpen, dat er slechts twee partijen in Frankrijk be staan die, welke de maatschappij wil eerbiedigen, en die, welke haar tracht te verwoesten. Mogten alle eer lijke mannen, welk staatkundig vaandel ook huldigende, zich vereenigen tegen den algemeeuen vijand. Dat alle burgers zich dan in deze dagen aan elkander sluiten, om land en huisgezin te redden, en daarmede niet wach- ten, tot dat het bloed door de verschrikte stad stroomt en het kanon hen roept, om tot algemeen welzijn de wapens aan te gorden." Volgens een heden alhier loopend gerucht, zou een Italiaansch congresdat veel overeenkomst heeft met dat te Frankfort, in Italië opgerigt worden en zouden reeds alle afgevaardigden dezen maarregel goed gekeurd hebben. Men zou den Paus trachten over te halen, het presidentschap van dit congres aan te nemen, terwijl Karei Albert Rijksbestuurder zoude worden even als Aartshertog Johann over Duitschland. Overi gens zegt men, dat de koning van Sardinië geenszins het plan heeft, orn den wapenstilstand te verlengen, en dat zijn leger, thans too 000 man, op het einde dezer maand meer dan 150,000 man sterk zijn zal. Ook zegt een wèl onderligt orgaan, dat lord Palmerston dezer dagen verklaard moet hebben, dat Engeland in geval van oorlog onzijdig blijft. De Reforme. die in deze gewigtige oogenblik- Uen, en onder den invloed van generaal Cavaignac en zijne tiroeder de kandidatuur van Louis Napoleon met alle kracht weet, geeft extracten uit het geregte lijk onderzoek, waaraan die prins in 1830 ten doel stond. Blijkens dit onderzoek, toonde de prins destijds veel weerzin tegen de voorsteden, en zou hij eens geschre ven hebben, de gewapen Ie hulp van Rusland te willen inroepen tot uitvoering zijner plannen. De Reforme daagt den prins uit, om het geschrevene te loochenen. Het Gouvernement is bevreesd voor eene verbindtenis van Louis Napoleon niet de voorsteden, en gebruikt daarom dit middel, ciat wel weinig zal baten. - Bij de thans bestaande opgewondenheid der ge moederen, heeft de verwerping van het regt op den arbeid eene gevaarlijke zijde, vermits daardoor aan de volksleiders een krachtig middel aan de hand zal wor den gedaan, om de menigte op te zetten, onder het voorwendseldat men haar bedrogen heeft. Dat het volk daaruit tot het besluit zal kouten, dat op hetzelve de heilige vcrpligting berust, om weder tor opstand' over te gaan, kan wel als zeer waarschijnlijk worden aangenomen. Ziedaar (dus leest men heden in een der voor naamste clericale organen), tot welk uiterste Frankrijk is gebragt, nadat de repttblikeinsche regeringsvorm nog slechts gedurende zes maanden is ingevoerd geweest. Puinhoopen in het verledene; ptiinlioopen voor het tegenwoordige; verderf en ondergang in de toekomst; en dit alles het werk van hen, die werkeloos hebben toegelaten, dat de toopeel vertooning, genoemd de Fe bruarij omwenteling, tot her einde toe is afgespeeld." Parijs, den 16 September. Dezer dagen is alltitr een geschrift in liet licht verschenen van den berttchten Emile Thomasdrn voormaligen directeur der zoo noodlottige nationale werkplaatsen. In dat stuk geeft de schrijver een geschiedkundig overzigt van hetgeen met die inrigtinaen is voorgevallen en tracht hij zijn gedrag zoo veel mogelijk te regtvaardigen. Over het algemeen schijnt hij daarin vrij wel te zijn geslaagd althans het publiek is te zijnen aanzien gunstiger ge» stemd, dan vroeger. Het verdient opgemerkt te worden, dat de heer Thomas den heer Louis Blanc aanwijst, als den hoofdbewerker van al de rampen, welke thans op Frankrijk drukken, en dat hij. in bedekte bewoordingen echter, te kennen geeft, dat hij Caussidière, ondanks zijn rondborstig voorkomen, voor een huichelaar houdt.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1