GOBS S CI1E COURAN 75. Maandag 08 September De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75; Franco per Post f .1,90. J F Gewone Advertenliën worden a 20 geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en V van J 6 regels a f J,20, behalve het Z j^lEU WST S .31>1 N G VA\T DU J TBC ill, A WD. Lemberg den 7 September. Gisteren is liier eene verschrikkelijke misdaad gepleegd. Het geheele huis gezin van Oen rabbijn is vergiftigd. Reeds sederi eenigen tijd heerschte de hevigste verbittering tusschen de or thodoxe en de liberale Israëliten. De regering had een rabbijn, volgens den wensch der partij van hervorming beroepen, waartegen zich her orthodoxe gedeelte der gemeente verzette. De scheuring nam daarop hoe lati ger 7.00 meer toe en de orthodoxe partij eischte een' rabbijn naar hare keus. In de eerste dagen der vrijheid begonnen zij zich openlijk tegen den rabbijn Kohen te verzetten, drongen zijn huis binnen en beleedigden hem op de openbare straat. Eindelijk zouden eenigen hunner zoo men zegt eene misdaad gepleegd heb ben, 0:11 hem kwijt te raken. Een Israëliet moet na melijk in de keuken van den rabbijn hebben weien te komen en eene sterke dosis rattekruid in een etenspot geworpen hebben. Onmiddelijk na den maaltijd werd liet geheele huisgezin met de dienstboden, te zamen negen personen, ziek. Men haastte zich geneeskundige hulp te verschaffen, doch te vergeefs. Reeds is de rab bijn en een zijner kinderen overledende overigen ie ven nog, doch hun toestand is hopeloos. Eenige Is raëlitenwelke onder verdenking lagen, werden in hechtenis genomen. Zij werden met de zieke dienst maagd geconfronteerd doch tot dusverre zonder ge volg. (D. A. Ztg.~) ENGELAND. Londen den 10 September. De Louisiana Cou rier. deeit het volgende, niet onbelangrijke verhaal mede: Eene opmerkenswaardige executie van een vonnis, heeft te Mandeville, aan gene zijde van liet meer Pon- tehartrain, plaats gehad. Dezer dagen had een Indiaan een anderen Indiaan met een dolksteek doorboord, zoo dat de gewonde onmiddelijk den geest gaf. Een zoon van den vermoorde gaf twee andere Indianen hiervan kennis, welke zich onmiddelijk van den moordenaar meester maakten, en hem tot den volgenden dag ge vangen hielden. Tien der oudste Indianen werden toen benoemd om eene regtbank zamen te stellen, die dan ook onmiddelijk bijeenkwam over de ingebragte be schuldiging inlichtingen inwon, de getuigen verhoorde en op sraanden voet den beschuldigde schuldig verklaar de. Item ter dood veroordeelde en bevaldat het vonnis dadelijk zou worden ten uitvoer gebragt. Dien ten gevolge werd de veroordeelde gelast, zijn eigen graf te graventerwijl hij bij het verrigten dier bezigheid van tijd tot tijd op zijne beschuldigers, zijne reuters en zijnen toekomstigen beul een blik vol ver achting en trotschheid wierp. Nadat hij zijn werk ge eindiud hadnam een der leden van de regtbank een karabijnstelde dien in de handen van den zoon des vermoorde en berigtte hem dat hij gekozen was om het vonnis ten uitvoer te brengen. Deze liet zich dit gezegde niet herhalenhij ligtte zijne karabijn op, zij ging af, doch de veroordeelde bleef nog staan en keel; zijnen beul met een'strakkcn blik en glimlagchende aan; hij was evenwelgetroffen, doch slechts het bloed, dat uit zijne wond vloeide, gaf te kennen, dat hij, die het vonnis moest ten uitvoer brengenjuist getroffen bad. Het wapen werd weder geladen, liet tweede schot werd afgevuurd, de ongelukkige veroordeelde waggelde, zakte in elkander en stortte in den kuil, welken bij zeil' gegraven had. Hij leefde nog maar werd verder afgemaakt; vervolgens wierp men, zonder eenige ver dere pügtplegingeenige aarde op zijn lijk, en alles was afgedaan de geregtigheid had haren loop gehad. Nadat dit alles was afgeloopennamen de regfers den beul onder limine bescherming en bragten hem naar de overigheid te Cadreneron, ten einde, bij daar de noodige vei klaringen zoude afleggen. Onder de Indianen is het gebruikelijk eenen moorde naar vergiffenis te schenkenwanneer iemand zijner familie of van zijnen stam hem loskoopt, door aan de familie van den vermoorde eene zekere som te betalen. Men bad evenwel in deze omstandigheid 300 piasters geboden, om den veroordeelde los te koopen doch dit aanbod was afgewezen. Het schijntdat de familie van den verslagene minder naar geld, dan wel naar vol doening harer wraak dorstte. FRANKRIJK. Parijs, den 13 September. De Nationale Verga dering beraadslaagt nog over de voorafspraak van de tot stand te brengen Constitutie, en wel bepaaldelijk over het zoo veel besproken vraagstuk van bet regt op den arbeid, in tegenstelling van de vrijheid van den arbeid. Heden heeft de heer Thiers het woord gevoerd en zich daarbij, met zijne gewone scheipzinnig'neid en welbespraaktheid, verklaard tegen de meening dergenen, die beweren, dat grondwettig moet worden vastgesteld, dat de Staat aan allen, die dit zouden willen verlangen, wel betaalden arbeid moet verschaffen. Hij heeft, en teregr, aangetoond, dat daarmede de maatschappelijke orde omgekeerd, en de maatschappij aan de grootste onheilen blootgesteld zoude worden. Hij is begonnen met te verklaren, dat li ij en de zij nen de Republiek niet hadden tot stand willen brengen (waaraan trouwens niemancL twijfelde) maar dat zij dien regeringsvorm aannamen, en wel opregtelijk dat zij niet zamenspannen, om die omvencwerpen dat zjj ook .tegen het monarchaal bewind niet hadden zatnengespannen, maar dit bewind nimmer hadden ge vleid, en niet willens waren, de republikeinen te vleijeti. Hij oordeelde, dat het hier een vraagstuk van hoog gevvigr gold; geenszins alleen van staatkundig, maar van maatschappelijk belang, cti dat men zich toch moest wachten van de menigte te bedriegen. Hij erkende, dat de menigte meer en meer gebrek leed, maar ver klaarde, dat niets gevaarlijker was, dan haar re verkon digen, dat degenen, die de middelen bezitten, om dit gebrek te verzachten, die middelen daartoe niet willen aan wénden. Naar zijn inzien, berustte de maatschappelijke orde, zoodanig als die tot Fcbruarij bestond, op drie hoofd beginselen, te weten: op den eigendom, de vrijheid en de mededinging. Warden arbeid aanging, vermeende hij, dat deze eiken mensch was opgelegd, en dat degene, die nimmer arbeidde, of niet werken wilde, het onge lukkigste en verachtelijkste wezen was. 't well; men zich kon-voorstellen. Hij meende tevens, dat de eigen- dom, in den regel, op den arbeid'gevestigd moest zijn, in zoo verre dat degenen, welke vlijtig werkzaam zijn, de zekerheid moeten erlangen, dat hetgeen zij daardoor verkrijgen aan hen en aan hunne kinderen zal verblij ven welk laatste almede bet ei-fregt in zich be vatte. Het tweede hoofdbeginsel was, naar zijn oor deel, de vrijheid; niet de staatkundige, maar de maatschappelijkede vrijheid, om den arbeid ten meesten nutte voor den arbeider te doen strekken. Het derde was de mededinging, waardoor aan een ieder de vrijheid was gelaten, otn beter te arbeiden, dan een anderen daardoor zijnen toestand re verbeteren. Op deze grondslagen was, zoo hi] meende, de orde van zaken, die laatstelijk aan 't wankelen is gebragt, geves tigd, en hij beweerde, dat de werkman daarbij wè! was gevaren; dat een ieder, die zijn pligt betrachtte, meer geld kon verdienen, dan voor 1789, en dat, be halve de huishuur, de prijs der levensbehoeften niet merkelijk was gerezen. De nationale rijkdom was te vens daardoor vermeerderd, vermits Frankrijk in 1815 vijf en dertig millioenen p. katoen verwerkte, 'twelk 650 millioenen fr. kostte, en in 1845 zeventig mflli oenen p.waarvan de kosten weinig meer hadden be dragen. Hij beweerde, dat men zich aan deze be ginselen moest houden, en zich niet aan proefnemingen wagen, welke de meest heillroze gevolgen kunnen hebben. Dat de heer Thiers niet liet verdedigen van derge lijke grondstellingen, den lui vi.n de vorige orde van zaken heeft verkondigd, lijdt wel geen twijfel. Hij wordt dan ook gehouden voor een der aanvoerders va.i de partij, welke de menigte, 111 haar eigen belang, van lieverlede tot dié vorige orde van zaken wit terugbrengen. Hij is derhalve menigwerf in de rede gevallen. Men heeft hem ook niet willen toegeven dat de toestand van den wei liman zoo zeer was verbeterd. Dit is echter zeker, dat die toestand thans zeer is verergerd, en niet kan verbeteren, dan door het behoud} van het kapitaal, en door het herstel van het vertrouwen. De communisten beweren, tot aanprijzing van hun stel sil, dat de liefdadigheid vernederende is. De lieer Thiers stelt daartegen over, dat het verstrekken van onnuttigen arbeid (waartoe men zoo dikwerf zoude moeten komen) gelijkstaat met het verkenen van aal moezen. De heer Considérant heeft getracht, den spreker tfe beantwoorden. Hij heeft de diie hoofdbeginselen, dooi den heer Thiers verdedigd, willen doen gelden maar beweerd, dat de verordeningen, om die beginselen naar belmoren toetepassen, behoorden te worden gewijzigd, en wel van beneden naar boven. Hij heeft niet min der dan vier zittingen verlangd, om zijn stelsel uiteen- tezetten en regt duidelijk te maken. Daarvoor is de meerderheid teruggedeinsd, zoodat een andere spreker is opgetreden. Men heeft eene poging aangewend, om de beraadslaging te sluiten doch daar er niet minder dan 27 amendementen zijn voorgesteld, en nog 31 leden het woord moeten voeten, schijnt men nog eenig geduld te zullen moeten oefenen. De warme republikeinen hebben, z<>o als gemeld is, den heer Thiers menigwerf in derede gevallen, en zelfs geene beledigende uitdrukkingen te zijnen aanzien ge spaard; maar hij heeft zijne bedaardheid niet verloren, en telkens zijnen bestrijders te gemoet gevoerd dat daar de repub'i k in de eerste plaats vrijheid verkondig de. hij ook de vrijheid utoi-st hebben, om zijn gevoelen te 1 pen ba ren. Men beweer', dat de panjssclie boekhandelaren op het punt zijn geweest van verlof' te verkrijgen, om eene loterij te openen van 3 millioenen, waarvan de prijzen voor een derde in geld, en voor twee derden in boeken zouden worden betaaldmaar dat, zoodra dit ontwerp' is uitgelekt, andere lieden, die zich insgelijks in verlegenheid bevinden, eene loterij van honderd mil lioenen hebben willen erlangenwaarvan de prijzen alsmede voor het grootste gedeelte met prachtwerken, maar ook met huizen landgoederendiamanten en athlete dergelijke waarden, zouden worden voldaan. Pakijs, den 14 September. Onder de troepen, die in de militaire school gekazerneerd en 8000 man sterk zijnmoet jl. Vrijdag eene muiterij hebben plaats ge vonden ter zake van de uitdeeling van beschuit. Ge durende een uur zijn onophoudelijk oproerige kreten geuit. Generaal Fuillubert en de plaatskommandunt Donadieu moeten bedreigd geworden zijn ten gevolge van bet geroepLaten wij ons meester maken van den generaal'. Het moet alleen regen 6 ure in den na middag aan eenen koloneldie bij zijne soldaten zeer bemind is gelukt zijn de muiterij te bedwingen. Hoe is het mogelijk, zegt de Corsairedar de rege ring ons dus ter zake van proeven met beschuit aan nieuwe moefjelijkheden blootstelt, terwijl zij f gelijker tijd den sok) int 3 centimes per dag meer afhoudt, on der voorwendsel, dat het vleesch duurder is geworden? Men beweert te gelijker tijd voegt, hetzelfde blad er bijdat tengevolge dier fraaije proefnemingen de ver kiezing van Lodewtjk Napoleon door een gedeelte van het leger te Parijsreeds zeker is. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 13 September. De Staats courant behelst het volgende Onderscheiden dagbladen hebben gemelddat er eerlang eene buitengewone zending van oorlogschepen en troepen naar Neêrlandsch ïndie zou plaats hebben. Die opgaven zijn niet alleen juistmaar men kan er bijvoegendat reeds sedert eenigen tijdin bet voor-

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1