iY. 73. GOESSCHE COURANT* V JS&4 m is u WSTI J m jv g is N Maandag 11 September Ï84&. He uitgave deter Courant geschiedt Maandag s\ I en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I V is/ J,75; Franco per Post f .1.90. J (Gewone Advertenti'én wo rdetéq/$lf) jgfgjj^ie regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks-en'Üoodberiglen I van J --6 regels a f J,20, behalve het Zcgelregt. J DUITSCHLAND. WeeneNden 5 September. Met is thans zeker, dat onze regering de Engelsch-Fransche bemiddeling in de aangelegenheden van Italië heeft aangenomen. De misbruiken, waaraan zicli de drukpers sedert eenigen tijd schuldig maakte, verwekken bij een groot gedeelte der burgers zoo veel ongenoegen, dat eene petitie tot wederinvoering der censuur circuleertdie needs met een aantal onderreekeningen bedekt is. Frankfort den 4 September. Na eene zeer lang durige en hartstogtelijke beraadslaging is het Parlement van Duitschland dezen avond tot een besluit gekomen, 't welk gevolgen kan hebben, zoo voor de rust binnens lands als voor de betrekkingen met het buitenland. De zeer ernstige vermaning van de Rijks-ministers, om de zaken niet uit haar geheel te brengen, door een onbedacht en overhaast besluit, om eerst over de waarde van den wapenstilstand te beraadslagen, en niet te beginnen met den terugtogt der troepen te verbie den, 't welk'gelijk zoude staan met eene bepaalde af keuring der overeenkomst, die met zooveel moeite eindelijk tot stand was gebragt, heeft niet mogen baten. Te vergeefs hebben de leden, die het Rijks ministerie ondersteunden de bedenking gemaakt dat het hier niet alleen de hertogdommen gold, maar de zoo zeer gekrenkte belangen van geheel het noorden van het Dtinsche vaderland, en dat mep, met toetege ven aan den wensch der meerderheid van de commissie, groot gevaar liep van met Pruissen, en daarmede met eene bevolking van 16 millioenen hoofden in onmin te geraken. De warme liberalen hebben hun te gemoet gevoerd, dat de toekomst van Pruissen geenszins in eene afzondering mogt worden gezocht, maar in eene naauwe vereeniging met geheel Duitschland. en dat het eene onuitwischbare schande voor het gemeenschappe lijke vaderland zoude wezen, indien men de consti tuerende Regering der hertogdommen verloochende. Vruchteloos hebben de ministers de vergadering op merkzaam willen maken op her groot gevaar, van zich aan eeueti krijg met geheel Europa bloot te stellen. Men heeft hun geantwoord, dat het beter ware, met de buitenlandsche mogendheden in strijd te geraken, dan hare minachting te verdienen, en ook de bepaalde verklaring, dat, alsdien het voorstel der meerderheid werd doorgedreven, al de ministers hunne waardigheid zouden nederleggenheeft niet mogen baten. Her voorstel van de minderheid is, met 244 tegen 230 stem men, verworpen, en daarop is het voorstel van de meerderheid, inhoudende; „dat de Vergadering zoude gelasten, dat de militaire en andere maatregelentot uitvoering van den wapenstilstand zouden worden ge staakt", met 238 tegen 221 stemmen aangenomen. De wapenstilstand is daarmededaadwerkelljk afgekeurd en verworpen. De Rijks ministers leggen hunne waar digheden neder. Het bewind van Pruissen wordt mis kend. Velen zien de gevolgenwelk een en ander kan na zich slepen, niet bekommering te gemoet, en de gemoederen zijn in geene geringe uiate in beweging gebragt. Frankfort, den 5 September. Bijzondere berigten uit Weenen van der, 3den Septemberdoor de Koll nische Zeitung medegedeeldbehelzen het volgende Uit eene volmaakt geloofwaardige bron vernemen wij, dat de zaakgelastigde der Fransche republiek giste ren eene zeer nadrukkelijke 1101a aan deiv- minis'er von Wessemberg overhandigd heeft, waarbij de Oosienrijk- sche regering uitgenoodigd wordt, om zich binnen 48 uren bepaaldeh.k te verklaren omtrent het al of niet aannemen der door Frankrijk en Engeland aangeboden bemiddeling, onder bijvoeging dar, ingeval van weige ring om dat aanbod aan te nemen, Frankrijk zoodanige gedragslijn zou volgen als zijn belang en dè omstandig^ heden aan hetzelve zouden voorschrijven. Mondeling' moerde zaakgelastigde nog verklaard hebben, dat Frank rijk bereid was 0111 Oostenrijks regt van souvereiniteit over Venetie te erkennen mits aan Lombardije vol komen vrijheid gelaten wierd om over zijne eigen politieke toekomst te beslissen. Zoo ver wij weten heeft het Qostenriiksche kabinet vast'besloten, de her wonnen Itaiiaunsche provinciën niet wederom prijs te geven." Daarentegen wordt aan de Hamburger B5rsenhalley onder dagteekening van 4 September, uit Berlijn gemeld Eene lieden namiddag aangekomen depeche uit Wee mn houdt iiu dat Oostenrijk het door Engeland en Frankrijk.gedane voorstel tot bemiddeling heeft aange nomen. De Frankfurter Ober Postamts-Zeitunghet ofikieie blad van het voorloopige centrale bestuur van Duitschlandbevestigt de gisteren vermelde tijding, dat het Duitsche rijks-ministerie, ten gevolge van het besluit der nationaie vergadering om den met Dene marken gesloten wapenstilstand nier te bekrachtigen, is afgetreden, en voegr er bij dat de hoogleeraar Dahlmann. op wiens aandrang het bedoelde besluit hoofdzakelijk is genomen, door den Rijks-stedehouder met de vor ming van een nieuw ministerie belast is. Naar luid van berigten uit de hertogdommen, openbaart zich aldaar eene groote verbittering over den wapen stilstand welks voorwaarden men- als vernederend en hoogst nadeelig voor de belangen dier gewesten be schouwde, Op sommige plaatsen was de gisting zoo lievig, dat men voor liet uitbarsten van onlusten vreesde, terwijl zich ook onder de Duitsche troepen, bepaaldelijk onder die, welke eerst in de laatste dagen in de hertog domuien binnengerukt warenbedenkelijke teeltenen van ontevredenheid begonnen te vertoonen. Frankfort, den 6 September. Het bevestigt zich, dat al de rijksministers hunne demissie hebben genomen, en dat zij door den rijksbestuurder is aangenomen ge worden. De onderscheidene onder-secretarissen van staathebben hun voorbeeld gevolgd. Ook verneemt men dat de heer Dahlmanndoor den rijksbestuurder met de vorming, van een nieuw ministerie is belast. Men doodverwt hem als minister van buitenlandsche zaken. Het behoort tot de merkwaardige verschijnse len van onzen tijd. dat de man, die voor eenige jaren van Göttingen werd verdréven thans aan het hoofd van her Duitsche ministerie zal komen te staan. Als zijne collegas noemt men de heeren Kaveaux van Keu U-ii. Simon van Breslatl, Beteier van Griefswald, Her mann van Munclien en Riesser van Hamburgallen afgevaardigden uit het linker centrum. Dit alles is tot dus verre slechts gerucht of gissing. Frankfort, den 7 September. Men is vrij alge meen van oordeel, dat de nationale vergadering, op haar gewis overijld besluit zal terug komén en den wapen stilstand binnen weinige dagen ratificeren. Op een Oostenrijksch koopvaardijschip, dat den 1 dezer van Berdiansk te Triest arriveerde, waren ge durende de reis 4 matrozen door de cholera aangetast, van welke 3 bezwekenmen heeft te Triest onmidde lijk maatregelen genomen, 0111 de verspreiding der ziekte zoo veel mogelijk te keer te gaan. Berlijn, den 6 September. In het betoog, 't welk van de zijde der Regering bekend is gemaakt, ten aanzien van de voorwaarden van den wapenstilstand met Denemarkenen de redenendie tot het sluiten van deze overeenkomst hebben geleid, komt voor, dat Pruissen, zonder de minste eigenbaat, oorlog heeft gevoerd voor de eer van Duitschland, en dat het pruis- sisclie volk daarvoor zich'zware opofferingen heeft getroostdoch darvermits dat oogmerk bereikt is pligt gebiedt, daaraan een einde te makeri; te meer, daar de eer van Duitschland ongeschonden is gebleven, vermits de Koning van Denemarken het besluit, waarbij Sleeswijk in zijne Staten wordt ingelijfd en van Holstein wordt gescheiden, heeft teruggenomen. Pruissen, meent men, zoude een zware verantwoordelijkheid hebben oj* zich geladenindien het dezen staat van zaken nog langer had laten voortdurenuithoofde de gelecjene schade in her noorden van Duitschland thans nog ten deele kan worden vergoed, maarbij liet invallen van den winterniet meeren vermits niemand kan twij felen, of het hervatten der vijandelijkheden zoude hef teeken kunnen worden van eenen algemeenen 001 fog waaraan Duitschland zich ineen tijd, in welken hoogst belangrijke verwikkelingen aan deszelfs zuidelijke grenzen bestaan, zich niet ligtvaardig mag blootstellen; verwik kelingen, welke geene smaldeeling van strijdkrachten schijnen te gedoogen. Hamburg, den 7 September. De militaire bepalin gen van den wapenstilstand worden ovetalhoewel langzaam, ten uitvoer gelegd. Reeds zijn Hanoversché troepen de Elbe weder gepasseerd ook andere korpsen hebben den terustogt aanvaard en generaal v. fVrangcl is met circa 8oco te Flensburg aangekomenotii den volgenden dag verder te trekken. De rust is nergens in het land gestoord. In Kiel en Sleeswijk zijn groote volksvergaderingen gehouden en besluiten genomen waarin tegen alle geweld geprotesteerd wordtonder bedreigingdat men zich des noods gewapenderhand zal verzetten. Van gisteren tot heden middag zijn 37 cholera gevallen aangegeven. Altona, den 7 September. Twee bataillons Hatio- veranen linietroepen en jagers die gisteren namiddag hier aankwamen en heden morgen den marsch zouden voortzetten hebben contra order bekomen hetzelfde schijnt met andere afdeelingen het geval te zijn. Volgens de Zit. Merk. heeft men op sommige plaatsen onzer hertogdommen de proclamering der re publiek voorbereid; te Htisutn zou zij reeds hebben plaats gehad. Gisteren is een groot aantal Duitsche gevangenen te Eckemförde aangekomen, waardoor van de Deensche zijde aan de voorwaarden van den wapenstilstand, met de daad wordt gevolg gpgeven. Van den Rijn den 9 September. Het gerucht wildat ook te Keulen eenige gevallen van cholera zijn voorgekomen en wel in het militaire hospitaal. Twee eindigden met den dood. Meu hoopt nogdat dit berigt voorbarig zal zijn. ENGELAND. Londen den 9 September. Te Greenoch heeft dezer dagen In t gerucht geloopen, dat aan boord van de brik Reliancejl. Zaïurdag van Kroonstad daar aangekomen, twee gevallen van cholera waren voorge komen. Bij naauwkeurig onderzoek is echter gebleken, dat zu'ks niet het geval was. Volgens liet dagblad van Limerick, zou het gou vernement voornemens zijn, de gewapende politiemagt in letland te brengen op eene sterkte van 30,000 man, en dan daarentegen een groot deel der thans aldaar aan wezige troepen naar elders te verplaatsen. Bij deze organisatie zouden slechts de groote steden en voorname sterkten eene militaire bezetting behouden, en voor het overige de bewaking des lands voornamelijk aan de gewapende politie worden toevertrouwd, welke laatste daartoe niet alleen versterkt, maar ook van geschut voorzien zou worden. Ook in Dublin is de gewapende politie magt inde laatste dagen met omstreeks 500 man versterkt. FRANKRIJK. Parijs den 7 SeptemberHeden avond verhaalde men elkander 10 de nationale vergadering als gerucht, dat door Karei Albert den generaal Bedeau het opperbevel over het Sardinische leger was aangebodenmaar dat deze zulks van de hand had gewezen. Daarop zou den generaal Changarnier hetzelfde aanbod zijn gedaan. In gevalle ook deze weigerde zou de Koning bij de Fran sche regering aanzoek doenom een der generaals die in Afrika gediend hebben, als bevelhebber voor zijn leger te verkrijgen. Men spreekt van het ontdekken eener zeer be denkelijke zamenzwering, waarin voornamelijk de legi timisten de hand zouden hebben. De commissie der afgevaardigden, die in last heeft, om de bescheiden en papieren in het paleis der Tuileriën te onderzoeken, schijnt belangrijke onidekkingtn te doen, en het thans

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1