JV. lit GOESSGHE COURAMjtt' Donderdag 7 1,848. J •k w -«Sc De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal j isf J,~5; Franco per Post f .1,90. -fc 0. ,5 (Gewonq Advertenti'èn worden'a 20 cis. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Hu welijks-en Doodherigten I van J --6 regels a f J ,20behalve hel ZegelregtJ JME U WSTIJ1MIN G 13 J> DUlTSCliLAND. Hamburg, den i September. In Sleeswijk-llnlsrein •heerscht groote verbittering op de pruissische diplomatie, die, zoo men zegt, in vele punter, een' vernederenden wapenstilstand met Denemarken gesloten heeft. Volgens een brief uit Altona waren er geruchten verspreid, als zoude het reeds tot werkelijker) wederstand aldaar gekomen zijnzelfs wilde men weten dat in Kiel, Sleeswijk en Rensburg de republiek zou zijn of worden geproclameerd. Dit laatste schijnt echter onge grond te zijn. Frankforï den 2 DecemberHet is een merk waardig verschijnsel, en dat veel stof tot nadenken geelt, dat na een' 3ojarigen vrede en den oubetwisi- baren welsiand, dien Dnitschland gedurer.de dit lange tijdsbestek heeft genoten, de openbare kassen in de meeste Duitsche staten geheel ledig zijn. Bij het mo biliseren hunner contingenten voor Sleeswijk Holstein, ontbrak het hiertoe bij ecnigen aan de noodige geld middelen. In weerwil hiervan, wil men linieschepen, fregatten, in één woord, geduchte oorlogsvloten bon wen en uitrusten, die zich alomtne met die der grootste zeemogendheden zullen kunnen meten. Het is inder daad in het oog vallend, hoe eene anders zoo bezon nene natie een zoo hersenschimmig plan kan vormen, en niet inziet, dar de verwezenlijking hiervan niet alleen vele rnillioenen schats, maar tevens vele jaren tijds vor dert en daarbij oog steeds onvolkomen moet blijven, bij het gemis van uitgestrekte zeekusten en eene tal rijke maritieme bevolking. Frankfort, den 5 September. In het Pruissische regeringsblad van den 4de!) dezerleest men De ratificatien van den op den sósten Augustus tusschen Pruissen en het Duitsche bondgenootschap aan den eenen en Denemarken aan den anderen kant gesloten wapenstilstand zijn den isren September te Du beek uitgewisseld, en met de ten-uitvoer-legging van die overeenkomst is reeds een aanvang gemaakt, zijnde door de koninklijke Deensclie regering de noodige bevelen tot opheffing der blokkade aan de betrokken kommar.danten der schepen afgezonden." De tekst der overeenkomst is nog niet officieel bekend gemaakt. Uit Hamburg wordt gemeld dat de stoomboot, aan boord waarvan zich de Deensche graaf Uolk bevindt, die de bedoelde bevelen aan de kommandanten der Deensche schepen in de Noord-zee moet overbrengen, den aden dezeï van daar vertrokken was. Volgens berigten uit Rendsbttrg van den isten dezer waren dien dag de eerste Duitsche troepen, die van de grenzen van Jutland terugkeerden, aldaar aangekomen, ENGELAND. Londen, den 31 Augustus. De volgende beschou wing der gebeurtenissen op Bali, waarmede een dagblad, dat onder den invloed van het ministerie geschreven wordtzijn verslag dier gebeurtenissen besluitkan voor de Nederlandsche natie niet zonder gewigtige beteekenis zijn. „Het laat zich aanzien, alsof het Nederlandsche Gou vernement in Indie bevreesd is voor verdere nederlagen, welke, volgens het heerschende gevoelen op het geheele eiland Java, aanleiding geven zouden tot eene volkotnene vernietiging der Nederlandsche ntagt in de Indische zetën. En inderdaad werd door ervarene Europeanen een algemeeneopstand der inboorlingen in aide Neder landsche bezittingen geenszins onmogelijk geacht. Zelfs de Nederlanders erkenden dat men tot eene crisis genaderd was, die een einde aan hunne opperheerschappij zoude maken. De gemengde Javaansche stammer, be zitten schranderheid genoeg, 0111 bekend te worden met de gesteldheid der Nederlandsche zaken in her Moeder land en met den rung, dien het Koningrijk der Ne der landen onder de Europeschemagtcn bekleedt. Im mers waren de inboorlingen met ten'sterken en onover- winbaren afkeer van de Nederlanders bezieldwelke in den laatsten tijd zeer toegenomen is door den toestand, waarin de gel lelijke aangelegenheden van het gouver nement in Java verkeere», en jioorliet volslagen gebrek aan crediet in de kolonie. Er hebben zich laatstelijk teekenen van vrijzinnigheid geopenbaard, verontrustend voor de Regering, en nu, na denjongsten tegenspoed, schijnt het" bestaan zelf van het Nederlandsche gezag in den Indischen Archipel af te hangen van de hulp die Nederland aan de kolonie zal kunnen schenken en van de uitwerking der versterkingen, die toegevoegd kunnen worden tot onderwerping der zegepralende inboorlingen van het rijkevruchtbare en bevolkte eiland Bali." Het zal genoeg zijn de enkele opmerking te maken, dat sedert lang de politiek van het BritSche kabinet, om te voorzeggen, wat het buitenlandsch wenscht te bewerkengeen geheim meer is. FRANKRIJK. Parijs, den 3 September. Heden heeft ér eene groote wapenschouwing op het veld van Mus door den generaal Cavaignac plaats gehad. Eene groote menigte toeschouwers was daarbij tegenwoordig en zelfs de daken der naburige huizen waren met toeschouwers bedekt. Het hoofd van het uitvoerend bewind was door den generaal Bamoriciercminister vut oorlog, den generaal Changarnieropperbevelhebber der na tionale garde, benevens dopr een aantal «eneraals, ko lonels staf-officieren vergezeld. Tijdens de wapenschou wing. welke twee uren duurde, deden zicli luide kreten v;>n leve de republiek! leve de generaal Cavaignac leve de nationale vergadering! Iiooren. Gisteren zijn 22 amendementen op bet ontwerp der constitutie rondgedeeld, onder anderen een, wek voorstelt art. 4 der constitutie te wijzigen als volgt De republiek neemr als dogma vrijheid, gelijkheid en broederschap aan en heeft ten grondslag de familie, den eigendom en de publieke orde. Men gelooft nog altijd, dat de lieer Caussiditre zich te dezer stede bevindt. Hoewel de policie on rierzoek doet, schijnt men algemeen niet te willen gc- loovi-n, dat zij zeer verlangt dien heer te vvi'len gevao gen nemen. Men zegt zelfs, dat een persoon, aan wien de heer Caussiditre eene schuilplaats voor éénen nacht zou hebben gevraagd, heui niet ziende terugko men, bij de nationale vergadering was gaan vragen of men hem ook had gevangen genomen. Evenwel be wijzen al deze geruchten niets, daar de heer Caussi dière vóór zijne gevangenneming reeds, naar men be weerde. vier i vijf woningen had en slechts zelden twee nachten achtereen in hetzelfde huis sliep, Heden nacht zal een nieuw transport ter depor tatie veroordeelde opstandelingen, ten getale van 500, van hier vertrekken. Het volgende strekke tot een bewys van de verre gaande vermindering der waarde van de eigendommen hier ter stede. Een jong mensch, die den bruidschat zijner vrouw had ontvangen, kocht in de maand De cember j.l. voor 500,000 francs een prachtig huis in de voorstad St. Honoré. Gedurende de wettelijke be» moeijingen, die altijd een koop vergezellen, plaatste hij die som bij de schatkist. Maar de Februarij omwen teling kwam en deed de schatkistbiljetten 40 pCt dalen, zoo dat zijn kapitaal tot 300,000 francs smolt hij gaf deze op rekening en hoopte voor het overige uitstel te verkrijgen, maar er waren schu'deischers, die hiervan niet wilden h' oren derhalve werd hij vervolgd en het bovengenoemde huis voor zijne rekening weder verkocht; het bragt juist de 200,000 francs op die hij schuldig was gebleven. Bij is dus thans tot den be delstaf gebragr, zonder dat men hem de minste onvoor- zigiigheid of slecht beheer kan ten laste leggen. Er is niets nieuws betreffende het groote vraag stnk van het oogenblik, de interventie namelijk in Italië. Het is nu zeker, dat Oostenrijk de bemiddeling van Frankrijk en Engc'and heeft van de hand gewezen, als reden opgevende, dat directe onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Karei Albert geopend waren. De mi nister van buitenlaudsche zaken voegde bij deze ken nisgeving, dat bet kabinet van VVeenen de onderbande Hngen met den koning van Sardinië tot een gewenscht einde hoopte te brengen 111'ogt zulks echter mislukken en mogten de vijandelijkheden. 11a het einde van den wapenstilstand, hervat worden, dan zou Oostenrijk de bemiddeling van Frankrijk en Engeland aannemen. Het schijnt echter nog alles behalve waarschijnlijk te zijn, dat de ouderhandelingen tusschen de oorlogvoe rende partijen tot eene gevvénschte schikking zullen leiden. Eene proclamatie van Karei Albert aan zijne armee, gedagteekend 28 Augustus, kondigt integendeel aan, dat alle maatregelen genomen zijn om den oorlog weder te beginnen. De burgers, die voor huil loffelijk gedrag bij de beteugeling der Junjj-pngeregeldlteden, eervolle melding hebben verkregen, zijn voornemens eene petitie bij generaal Cavaignac intedienen, verzoek behelzende om als aandenken eene medaille aan een lint te mogen dra gen, van vorm en kleur zoo als later door den minister van binneiilandsche zaken bepaald zal worden. Uit de depêches die in het derde deel der bijlagen tot het onderzoek der Mei en Junij ongeregeld heden voorkomen schijnt te blijken, dat Lodcwijk Napoleon Bonaparte zich ln deze stad bevond toen de werklieden zoo zeer ten zijnen gunste gestemd waren; hij moet in persoon verscheidene departementen door» kruist hebben en aan den kant van Bmrges zijn aan gehouden door een' gendarmedie hem om rédenen welke tot nog toe onbekend zijn, op vrije voeten heeft gesteld. Bonapartcs agenten doorliepen de plattelands gemeenten om de hoeren tegen de belasting van 45 centimes op te zettenen behendig te verspreiden dat hij die gehate belasting af zou schaffen. Hieraan heeft men het te danken dat hij door de boeren van het departement der Beneden Charente verkozen is tot lid tier nationale vergadering. NEDERLANDEN. 's Gravenhage, den 5 September. Gisteren avond zijn de ministers vergaderd geweest. Heden middag ten 12 ure is er bij Z. M. een kabinetsraad gehou. denomstreeks half 2 ure hebben zich de heeren mi nisters naar de vergaderzaal der Eerste Kamer begeven, om bij de thans aangevangen discussieti over de Grond- wets herziening tegenwoordig .te zijn. De zitting van de Eerste Kamer van heden, ten ure aangevangen, heelt tot ruim 4 ure voortgeduurd. Allereerst werden de discussiën gevoerd over de alge meene strekking van de ontwerpen. Onderscheidene leden hebben daarover het woord gevoerd. Vooral werden behandeld de voorname punten, als de grond wettige erkenning van het regt van vereeniging, het verkiezingstelsei, de zamenstelling der vertegenwoor diging, de godsdienst, het onderwijs, enz. Het is even wel niet tot stemming gekomen, maar morgen ten 11 ure zullen de algemeene discussiën worden voortgezet. Men verneemt tliet genoegendat de minister van marine en koloniën bepaald heeft, dat de fregatten Prins xon Oranje en Sambrede korvet Boreas en de oorlogs stoomboot Phoenixweldra naar Java zul leii worden geëxpedieerd met detachementen troepen en matrozen ter veisterking van het leger in Indië. Ook niet particuliere schepen zullen in deze eu in de volgende maand een aantal militairen worden geëxpedi eerd, terwijl de werving van vrijwilligers wordt voort gezet. 's Gravenhage den 6 September. De Eerste Kamer der Staten Generaal heeft, in hare zitting van heden, na langdurige beraadslagingen, het eerste ont» werp van wet tot herziening der Grondwet, betrek- king hebbende tot het eerste hoofdstuk (van het Rijk en zijne inwoners) aangenomen met eene meerderheid van 20 tegen 6 stemmen. Morgen ochtend zullende beraadslagingen worden voortgezet. Rotterdam den 5 September. In een particulier schrijven uit 's Gravenhage van gisteren wordt verze.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1