1848. GOESSGHE COURANT* 7 Maandag 4 September. 'j*r 3T De uitgave de*er Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f dj 5; Franco per Post f J,90. J ■#1' (Gewone Advertenti'èn wordèn a,20 pjpyAb regel\ geplaatst.'Geboorte-, Huwelijks- èiriPffódbcrigten I van J 6 regels 'a f J ,20, behalve het Zegelregt. t JN ISCU WSTIJ Dl ING EN, DUITSCIll.VN li. Weenen dm 27 Augustus. Gisteren morgen ten 9 ure zijn verscheidene der arbeiders, die bij de onge regeldheden welke hier den 23 dezer plaats hadden sneuvelden, ter aarde besteld. Plegtig en indrukwek kend waren de optogt en de begrafenis plegtigheden. ilet legioen der studenten had zich aan den trein aan gesloten, iets hetwelk de arbeiders zoodanig trof, dat zij zwoeren alleen met de studenten te willen strijden en slechts voor hen of met hen te willen sterven. Heden middag zullen nog andere gesneuvelde arbeiders begraven worden, alsmede de op den 23 vermoorde garde. 13e democratische vereeniging zal op eenen heden avond te bepalen tijd, onder begeleiding van treurniuzijk een' optogt houdenterwi.i! morgen voor den middag in de Duitsch-Katholieke kerk ter eere der gevalleneu eetie mis zal gevierd worden. Weenen, den 29 Augustus. De Wiener Ztg. be rigtdat binnen eenige dagen een uitvoerig, officieel berigt nopens de gebeurtenissen van 21 en 23 Angus tns het licht zal zien, en waarschuwt het publiek, geen onbepaald geloof te hechten aan hetgeen daarom irent verhaalden in sommige dagbladenen vlugschriften verspreid wordt. Volgens dat blad waren den 23 in het hospitaal der barmhartige broeders gebragt 54 mail nelijke en 10 vrouwelijke gewonden, alsmede 6 lijken; ill het geheel alzoo 70; Tot nu toe is var. deze ge wonden één overleden. Aetona den 30 Augustus. Brieven uit Kopen hagenloopende tot 28 Augustus, bevestigen, dat de wapenstilstand werkelijk gesloten is. De ratificatie moet binnen 8 dagenzoo niet vroegerte Litbeck geschiedende onderhandelingen over den definitieven vrede zullen te Londen plaats hebben. Volgens de Börsenhallezouden de voorwaarden van den wapenstilstand de vo'gende zijn: Het veree- liigde Sleeswijk-Holsteinsche leger, benevens 2000 man Pruissen, blijven in Sleeswijk Holstein. De nieuwe leden d^r regering zullen door de tegenwoordige provi siotieele regering voorgesteld door de centrale magt onmiddelijk goedgekeurd en door Frederik VIIals hertog van Sleeswijk-Holsteiti, bevestigd worden. Prins Ferdinand zal geen deel aan de regering nemen. De Augusienbttrgsclie prinsen worden ten volle schadeloos gesteld voor hun beschadigd en weggevoerd bijzonder eigendom. Het opperbevel over de in Sleeswijk-Hol stein blijvende troepenwordt aan een' Duitschen bonds-generaal toevertrouwd. Alle verordeningen en maatregelen der provisioneele regering, welke niet in overeenstemming zijn met de souvereiniteit en waar digheid van den hertogzijn van geene kracht. Frankfort den 30 Augustus. Volgens het Mann- heimer Journal heeft het Russisch kabinet eene in bepaalde termen en krachtig gestelde nota bij de geza mentlijke groote mogendheden ingediend, tegen eene gewapende interventie, van Frankrijk in Italië. Er moet in deze nota ook onder anderen worden gezegddat Rusland bij eene interventie bereid zoude zijn de aan spraken van Oostenrijk met de wapenen in de band te verdedigen. Deze verklaring moet volgens voornoemd blad te Parijs en te Londen een' diepen indruk gemaakt hebben. Frankfort, den 1 September. Uit goede bronnen wordt verzekerddal ingeval de wapenstilstand met Denemarken niet door een' definitieven vrede mogt ge volgd worden op het voorbeeld van onderscheidene andere zeemogendheden, door de nationale vergadering eene wetsbepaling zal worden aangenomen krachtens welke elk Doitsch, door den vijand verbeurdverklaard schipdat weder onder vreemde vlag in zee gaat voortaan in geene Duitsche haven zal worden toege laten. Het rijksministerie liep heden reeds gevaar om* vergeworpen te worden, en wel uithoofde van de Lim- burgsche kwestie. De minister van buitenlandsche zaken had der vergadering medegedeeld, dat de heer Lieber uit Biunswijk, tot gezant te 's Gravenhage was benoemd, met last, aan de Nederlandsche regering ken nis te geven van de b-sluiten der nationale vergadering met betrekking tot Limburg, zoo als mede, om op de voltrekking derzelver aan te dringen. De minister deelde vervolgens de correspondentie mede, die hij met den Nedcrlandschen zaakgelastigde desaangaande hadgehou den, waaruit bleek, dat de Nederlandsche regering met geen ander oogmerk troepen naar Limburg zou afge zonden hebben, dan tot handhaving der openbare orde aldaar, nadat de proclamatie der Limburgsche afgevaar digden bij bet Duitsche parlement, eene groote gisting der gemoederen in het Limburgsche had verwekt. De Nederlandsche regering beweerde mede, dat geene Duit sche vanen door Hollandsche troepen waren afgerukt geworden en onder de voeten getreden. In een enkel oord was eene vaan neergehaald, omdat zij-tot opschrift had: er worden geene belastingen meer betaald. Deze verklaring had het rijksministerie niet bevredigd, zoodat het aan zijn gezant re 's Hage gelast had een gestreng onderzoek te bewerkstelligen nopens de bezwaren der Limburgers, en in geval dat zij gegrond mogren zijn, eene bevredigende satisfactie te verlangen. Hierop werd door den afgevaardigde Wernheruit Rijn hessen, eene motie gedaan, strekkende, dat de verga lering zich de hierop betrekking hebbende correspondent ien zou doen voorleggen en verklaren, dat het ministerie niet met den noodigen nadruk gehandeld hadlui voegde er b'j, dat deze aangelegenheid geene vertraging dulddein de nieuwe Nederlandsche constitutie was Limburg als be standdeel van Nederland verklaard, zonder eenige notitie te nemen van deszelfs betrekking tot Duitschland. In een Ntderlandsch dagblad was gezegd, dat de nationale vergadering berouw gevoelde over de door baar geno men besluiten en op derzelver uitvoering niet zou aan dringen, enz. Het ministerie had reeds vroeger eenen afgezant naar Holland behooren te zenden. De natio nale vergadering behoorde als nu een vast besluit te nemen, ten einde de Limburgers gerust te stellen en opdat Holland zich zou kunnen overtuigen, dat men met Duitschland den draak niet kon steken. Het mi nisterie werd vervolgens door verscheidene andere leden aangevallen en van laauwheid beschuldigd. Eenige leden drongen op verdaging aan maar de ministers wilden eene dadelijke beslissing, uithoofde eene motie van afkeuring en beschuldiging tegen hen was gedaan zij verklaarden, dat zij sedert den korten tijd hunner benoeming eene zoo ingewikkelde kwestie niet hadden kunnen oplossen; dat de keuze van een' afgevaardigde zeer moeijeiiik was geweestzij hadden het Limburg sche vraagstuk op eene vredelievende wijze willen beslechten, temeer, omdat in de Sleeswijk Holsteinsche aangelegenheden zich meerdere mogendheden ongunstig over Duitschland geuit haddenoverigens verklaarden zij, dat, indien de vergadering deze afkeurende motie aannam zij onmiddelijk hunne posten zouden neder- leggen. De lieer Venedij verklaarde onder anderen dat, ingeval ook gansch Europa zich tegen Duttsch land verhief, hetzelve echter zijn regt- moest handha ven en elke interventie van buiten moest terug wijzen. Hierop werd door de ministers geantwoord, dat de ware kracht de bezonnenheid en gematigdheid niet uit sloot. Eindelijk werdna eene lange discussiehet amendement van Stedtmannamelijk, eene gemotiveerde orde van den dag, aangenomen, en de afkeurende motie van Wernher verworpen. Als gezant naar'sGraven hage is thans de generaal v. Drachenfels benoemd, vergezeld van den Luxeuiburgschen afgevaardigde Mun» chen. ENGELAND. Londen, den 31 Augustus. Den 30 dezer is Louis Blanc te Douvres geland. In andere woorden," zegt de Times: „de constitutionele monarchy van 1830 en het provisioneel gouvernement van 1848 hebben gelijkelijk op de Engelsche kust eene wijkplaats gezocht tegen de gramschap of de wuftheid eener natie." FRANKRIJK. Parijs den 29 Augustus. De voornaamste dag bladen behelzen heden eene verklaring vati den voor maligen Gedeputeerde Baudedie den heer Lcdrtt Rol/in openlijk sommeert, otn de, gegrondheid te be wijzen van het beweren, dat de ministers van Lodewijk Philips in Belgie eene zanienspaiining zouden hebben bewerkt, om de Republiek omvertewerpen. De heer Baudedie een bloedverwant is vati den gewezen minister Duchdtel, geeft te kennen, dar het gedrag van den heer Ledru allezins afkeuring verdienr, en dat de door hem in het midden gebragte aantijging vooral on» gepast is op een oogenblik, dat de voormalige bewinds-, lieden geregtelijk vervolgd worden, ter zake hunner staatkundige gedragingen. De geruchten, betreffende het ontdekken van complotten door de politie dezer hoofdstad, houden stand. Wie echter zamenspannen, om de openbare orde te verstoren, blijkt niet. Dan eens verzekert men, dat het de Communisten zijn, dan weder de Legitimis ten. Velen verzekeren, dat de zamengezworenen het plan hadden, om den generaal Cavaignac te vermoorden en dan van de verwarring partij te trekken. Voor het overige vermanen de legitimistische organen de aan hangers van den oudsten tak der Bourbonsom zich rustig en bedaard te houden, en geven zij in bedekte bewoordingen te kennen, dat de Republiek de belangen dier partij op eene zoo uitnemende wijze bevordert, dat daarbij niets meer behoeft te worden gedaan, en de zaken van zelf eenen gewensclnen loop zullen nemen. Men zegt, dat eenige der laatstelijk geschorste dag bladen, en daaronder ook liet orgaan van den beruchten Proudhon, genaamd le Rdprdsentant du Peupleop nieuw het licht zullen zien, en dat wel in Lyon, waar Proudhon eene menigte aanhangers telt; derwijze, dat die stad door velen wordt genoemd een broeinest van het communismus. Parijs, den 30 Augustus. De staat van beleg zal vooreerst nog niet worden opgeheven. Het schijnt dat werkelijk in den raad van ministers de vraag is overwogen, of ook het dagblad le Constitutionnelhet orgaan van den heer Thiersmoest worden geschorst en dat vele leden van het kabinet ten gunste van dien maatregel gestemd waren doch dat men daarvan heeft afgezien, toen de generaal Lamoricière, die een bloed verwant van den lieer Thiers isverklaardedat hij in dat geval zijn ontslag als minister van oorlog zou nenmi. Zooveel schijnt zeker, dat men de schrijvers van het bedoelde dagblad heeft gewaarschuwdom toch vooral voorztgtig te zijn. Sedert eenige dagen geeft dat blad geene zoogenaamde hoofd-artikelen of staat kundige beschouwingen meer. De National, sprekende over het stilzwijgen van Oostenrijk op Frankrijk's aanbod van bemiddeling, laat zich aldus uit: Oostenrijk spreke dus, anders zal Frankrijk, vermoeid van wachten, dat te lange stilzwijgen als eene weige ring beschouwenin dat geval zou de republiek, sterk door het geduld, dat zij getoond heeft, alleen op liet belang harer staatkunde acht behoeven te slaan. Na tuurlijk betreft het geen' oorlog 0111 veroveringen ié maken, dat heeft zij gezegd en zal zij bewijzende reeds feitelijk te Milaan geproclameerde onafhankelijk heid te bevestigen is het eenige doel harer interventie in de Italiaansclie kwestie. De interventie heeft zij gewetischt en nog verlangt zij die langs vreedzamen weg maar slechts onder voorwaarde, dat een onvoor- zigtige wederstand van Oostenrijk haar niét noodzake 0111 aan de, bij de Februarij-om wenteling geproclameerde, edelmoedige beginselen door de wapenen kracht bij te zetten. Parijs den 31 Augustus. Het Journal des Dó bats. dat gewoonlijk wel ondervigt is, zegt lieden, dat de Oostenrijksche minister von Wessemberg aan de Fran-

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1