J. LÖUWERSVAN UTRECHT. Utrecht den 27 Augustus. Reeds vroeger is gewag gemaakt, dat men op Borneo ijzer-erts ontdekt beeft. DeiV. R. C. deelt thans een uitvoerig verslag mede van de ontdekking van belangrijke ijzer-erts-gron den in de Z. O. streken van dat eiland, welke aan Nederland beliooren. Deze gronden liggen ten Z. O. van Tabenio, a uren van Pieariedoor Maleijers en Chinezen bewoond die zich bezig honden met liet inzamelen van stofgoud. Men vindt aldaar groote blok ken ijzer-erts in menigte ook steenkolen en hout voor de bewerking van den erts benoodigd. Dit ijzer is hoven het beste Zweedsche ijzer te kiezengelijk uit het onderzoek blijkt, door prof. Mulder met den erts van Tatnbaga (Borneo) bewerkstelligd, en w.aarvan reeds 7000 Ned. pond. in het koloniaal magazijn te Amsterdam vooihanden zijn. Zouden deze rijke stre ken van Borneo niet geschikt zijn voor het aanleggen van koloniën Besturen en Administratien. Optisch Gezigtkundige en Slijper van Optische Glazen. afstanddoen. Nog zegt die Courant, dat eenige geachte inwoners, die aanspraak op het kandidaatschap voor de Tweede Kamer maken, zich willen aangeven, om ook kosteloos die vereerende betrekking waar te nemen. Rotterdam, den 28 Augustus. Aan een particu- lier schrijven van een' Nederlander, die in de nabijheid van Frankfort gevestigd is ontkenen wij de volgende zinsneden Men koestert buitenslands in menig opzigt een geheel verkeerd denkbeeld van den politieker» toe stand van Duitschlandwelke men moeijelijk juist be oordeelen kan, zoo men zich daar niet stiet eigen oogen van den staat vat» zaken overtuigtvooral zij men voor zigtig met zijne beoordeelingen van hetgeen de couranten opdisschen. Van tijd tot tijd geschieden van hier uit stapjes naar Frankfort, om de zittingen der nationale vergadering bij te wonendoch wie daar geweest is, keert geheel van zienswijze veranderd terug. De ijve rigste reactionnairen doen daar meer verstandige en met den tegenwoordigen tijd meer strookende beginselen op; tie hartstogtelijkste republikeinen de zekerheid, dat hunne zaak reddeloos verloren is. Beide partijen krijgen de overtuigingdat Duitschland, met de mannen, die daar over zijne belangen raadplegen kan tevreden zijn en de toekomst met vertrouwen te gemoet ziengeruster althans, dan zulks tijdens den bondsdag het geval was- (N. Rott. Cour. Rotterofttiden 29 Augustus. Het onderstaande stuk iszoo uls daaruit zelf blijkt, aan de leden der Eerste en Tweede Kamer rond gezonden Extract uit de notulen van de Eerste Kamer der Staten-Generaal 26 Augustus J848. De Kamerkennis genomen hebbende van een door de Staats-Courant openbaar gemaakt rapport, door den tijdelijken Minister van Justitie, onder daglce- kening van den 31 Julij 11. aan den Koning gerigt heeft daaruit met de uiterste bevreemding ontwaard, dat de uitslag barer overwegingen, omtrent de wets ontwerpen tot het afschaffen van eenige lijfstraffen en tot het niet-vervullen van vacatures in de provinciale hoven, aan genoemden minister aanleiding heelt'ge geven om den Koning en de Natie in een verkeerden waan te brengen ten aanzien van tie denkwijze en het gedrag van de Kamer, door het le doen voorko men, even alsof zij de eerste stappen tot bezuiniging zou hebben belemmerd, en zich zouden hebben geslo ten aan hen, die hun stelsel van behoud thans in een stelsel van tegenstand tegen alles wat hervorming ge lijkt hebben doen overgaan. Die ongegronde aan tijging moest als van zejve strekken tot opwekking van de minachting der natie, jegens een gedeelte van de vertegenwoordiging, en om dat gedeelte aan een zedclijken dwang te onderwerpen, onbestaanbaar met Slijne instelling en waar zich de Kamer verre boven verheven acht. De beraadslagingen over evengenoemde wets-ont- werpen hadden den minister beliooren te overtuigen, dat alleen bedenkingen, uit de bepalingen van de voor stellen ontleend, deze Kamer tot verwerping hebben doen besluiten, en dat de Kamer te zeer doordron gen is van pligtbesef, om niet volgaarne mede te wer ken tot verbetering van het Staatsbestuur en van de bestaande Grondwetdoch dat zij zich ook door niets laat overhalen om goed te keuren, hetgeen haar voor komt met de regten van de Kroon of met het welbegre pen belang der natie in strijd te zijn. Hoewel de Kamer uil den aard barer instelling en bij de wijze barer werkzaamheden, niet gewoon is hare beweeggronden in liet algemeen door den druk te doen kennen, zoo heeft zij niettemin besloten om het bovenstaande te doen drukken en ronddeelen aan allen, die in deze Kamer zitting hebben, gelijk mede aan de leden der Tweede Kamer. Tevens is besloten, om later eveneens te doen druk ken en ronddeelen, de processen verbaal van de be raadslagingen der afdeeli.ugen, over de wets-ontwer- pen tot herziening der grondwet, 's Gravenwage, den 29 Augustus. Gisteren avond hebben de ministers eene vergadering gehouden, welke tor zeer laat heeft voortgeduurd. Ook heden avond zal er eene bijeenkomst der ministers plaats hebben. Men wil weten, dat er beraadslagingen aanbangig zou den zijn tor opheffing van het vormelijk bezwaar, dat gtbleken is re bestaan in de door de Tweede Kamer aangenomen ontwerpen van grondwetsherziening, waarbij niet ingevuld is her tijdstip, binnen welke de wetten, houdende de verandering der grondwet, aan de provin ciale staren zullen worden toegezonden. Z. Exc de graaf Schimmclpenninck, gevolmag- :igd minister hij het bof van Groot Brittanje en lid van de Eerste Kamer, is hier aangekomen, en zal deel ne men aan de deliberatiën over de grondwetsherziening bij die kamer thans aanbangig. Er zijn verschillende geruchten in omloop, om trent de benoeming van eenen gouverneur-generaal van Nederlandse!» Oost Jndië en eenen minister van koloniën. Wij meenen deze echter niet te moeten mededeelen, alvorens zij eenige meerdere vastheid erlangd hebben. N.Rott. Cour.) Groningen den 28 Augustus. De geweldige on we Iers, die in de laatste dagen in onderscheidene streken onzes vaderlands gewoed hebben, hebben ook in onze provincie sporen van verwoesting en schade achtergelaten. Bijzonder te Veendani werd door dit onweder een buisgezin in diepen rouw gedompeld. De eenige zoon van den landbouwer Ilïndrik E. Blaainv, een jongman van 26 jaren, was nabij de Ommelander wijk mer een' arbeider op het veld aan het zichten, doch hadden om liet onweder hun werk gestaakt en zich van hunne gereedschappen verwijderd, en stonden alzoo bij elkander, toen eensklaps een bliksemsraal bei den ter nedervvierp. De arbeider, na eenigen tijd be wusteloos op den grond te hebben gelegen, eindelijk uit zijne bedwelming ontwaakt zijnde, riep den jon- geling te hulpmaar geen antwoord krijgenderigt hij zich zeiven zoo goed hij kan op, en ziet zijn' lotgenoot verscheidene schreden van zich verwijderd liggen. Hij kruipt naar hem toebluscht zijne nog brandende kleederen, neemt zijne hand, beurt hem het hoofd op, doch ontwaart ajsnu tot zijne onbeschrijfelijke ontzettingdar hij zijn leven heeft geëindigd. Den geredde is bet hierop mogen gelukken de Ommelander wuk te bereiken en hulp in te roepen; waarop het li)k naar het huis zijner oudprs te Veendam is vervoerd. Uit de lijkschouwing s gebleken, dat de verslagene aan den hals en de borst verwond was en dat ziin halsdoek en zijne overige kleederen verscheurd en ver murwd en als met hagel doorschoten waren. Doe rum den 20 Augustus. De landverhuizing in de grietenijen "Oost- enWest-Dongmdeel en Dan tumadeel schijnen in het aanstaande voorjaar op eene zeer uitgebreide schaal plaats te zullen hebben. Immers eenige voorname landbouwers hebben liet voornemen- opgevat, in de maand Mei var» het volgende jaar naar Noord-Amerika te vertrekken. Reeds hebben twee vader en zoon, hunne boerenplaatsen tnet de landerijen verkocht. De derde heeft bereids eene plaats verhuurd voor den tijd van 9'jaren, en zoeict gelegenheid, eene andere hem ook in eigendom behoorer.de plaats te verhuren of te vérkoopen. Een vierde zijnde eene goed bemiddelde weduwe, tracht ook hafe boerderij te verkoopen. Een vijfdeeen handelaar in granen enz.zoekt mede een' kooper voor zijne landerijen. Een zesde, wiens familie in het voorgaande jaar ver trokken is, heeft, zoo als men verzekert, reeds een huis in Noord Amerika in aanbouw. Onder dit gezelschap, zoo verneemt men, bevinden zich een knap werktuigkundige, een med. doctor, een bakker en een zeer ervaren landbouwer, welke tevens voornemens zijn, de beste en geschiktste arbeiders mede te némen, die daartoe genegen mogten zijn. Men berekentdat door dit vertrek een niillioen guldens voor de grietenij zal verloren gaan. 'sGravenpolder dm 26 Augustus. lieden was het voor ve'en van 's Gravenpolders ingezetenen, een ware vreugde dag. Het Handboog-Gilde, welles be staan reeds eeuwen ilagteekent, doel» sedert eene reeks van jaren niet meer weikzaam was, is door eenige in» gezetenen met medi hulp üer nog aanwezige schutters, in herleving gebragr. Deze dag bepaald zijnde tot het houden van eenen eersten wedstrijd in het schieten naar den Doel, ver zamelden zich al de schutters in het Gemeentehuis en begaven zich. i:i plegiigen optogr, met het Gilde vaan de' aan het hoofd, naar de buitenplaats van den nieuw benoemden Hoofdman, die onder het houden eener gepaste toespraak, en door het omhangen van het on derscheidingsn-eke», mi zijne betrekking werd gehuldigd, waarna bij vervolgens op gelijke wijzede overige le- den des bestutirs in hunne betrekkingen bevestigde. Vervolgens begaven zij zich naar de plaats der opge- rigre Doe'.enen had aldaar, ondanks het ongunstige weder, de bovengenoemde wedstrijd plaats, waarna de dag vefder in gepaste Vrolijkheid werd besloten, en reeds blijken droegdat al de schutters burgerlijke eensgezindheid en vriendschap op hoogen prijs stellen. NOTIFICATIE. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEEL/JND Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester, met overleg van Hun Edel Groot Achtbaren de Gedepu teerde Staten, is b -paalt}, da; in deze Provincie, voor dit jaar, de groote Jagt zal geopend zijn op Vrijdag den 1 September aanstaande, mitsgaders dat, met be» trekking tot de lange Jagt, op het publieke Jagtveld in het iste, 3de, 4de en 5de District, is vastgesteld; a. Dat dezelve slechts tweemaal 'sweeks, als: in het iste District des Woensdags en Zaturdags, in het 3de District des Maandags en Vrijdags en in het 4 le en 5de District des Dingsdags en Vrijdags zal mogeu uitgeoefend worden. b. Dat niet meer dan vier hazen telken reize zullen mogen gevangen worden. c. Dat geene vereenigde Jagt met lange honden zal mogen gehouden worden, en dat degenen, welke die Jagt uitoefenen, steeds 1000 ellen of onge veer ééne Nederlandsche mijl van elkander ver wijderd zullen moeten zijn. Pat voorts niet zal mogen worden gejaagd op gron den waarop nog graangewassen of peulvruchten te vekle staan, en de oogst nog niet zal zijn afgeloopen wordendede eigenaren van privatieve Jagten, grenzende aan de zee of rivieren, aandachtig gemaakt, dal dezelve, mede aan de zijde van die wateren, behonfei» afgepaald te worden, en wijders de belanghebbenden onderrigt, dat degenen, die wild zullen wenschen te vervoeren, naar provinciën alwaar de Jagt nog niet is geopend, zich. tot bet bekomen van consent-biljetten, tot dat einde bij de Houtvesters zullen kunnen vervoegen. Deze Notificatie zal in het Provinciaal blad geplaatst, en in den gebruikelijke» vorm aan de Plaatselijke Be sturen. ter affixie toegezonden worden. Middelburg den 26 Augustus 1848. De Staatsraad, Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. A D V EB TEM TIEN Op Vrijdag den 8 September 1848, 'smorgens ten elf ure ten verzoeke der Erfgenamen van de Weduwe «f. SlOTTIKK.VW. in de Herberg te Bieselingebij A. Lokerse van een ©ïl HL, gelegen tusschen den Willetn-Anna-Polder en de Breede-Watering Bewesten Yersekestrek kende oost op tegen den Dijk van Jonkheer P. D. van Cillers groot volgens overlooper 5 Bunders 85 Boedenen volgens kadaster Sectie F. A°. 27 27bis, 374 en 374bis; groot 5 Bunders 4 Roeden, CO Ellen, beplant met 2572 OLMEN-en ESSCHEN-, 68 AI5EELE en 333 WILLIGEN TRONKBQOMEN; zullende de Grond en bet Hout afzondeidijk en daarna in Massa worden opgeveild. Informatien zijn te bekomen ten Kantore van den Notaris A. Smallegange te Goes. Heeft bij deze de eer het geacht publiek te ver wittigen dat hij alhier is gearriveerd met een zeer aanzienlijk assortiment Fijne BRILLEN en meer an dere Optische Instrumenten ook is hij gesorteerd in alle Nommers van Kunstglazen voor Concave en Convexe, zoowel als voor die van het Cataract geope reerd zijn en dat hij steeds bij het leveren van Bril lenglazen die soort zal kiezen welke ter genezing of verzachting der oogeti" het voordeeligst is. Daar hij voor een zeer billijken prijs zal verkoopen hoopt hij op een ruim bezoek van het geëerde publiek. Staat met zijne Kraam op de Groote Markt, in de Middenrei. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 2