GOESSCHE COIJRAN J\". ?0. Donderdag Vl\ Augustus. t De uitgave deter Courant geschiedt Maandags\ I en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal J \is f J,75; Franco per Post f .1,90. J (Gewone Advertentién worden a geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en van J --6 regels a f d,20, behalve het 1E U WST IJ D I. N G R N DXj1TSGHÏ-A]\U: Frankfort, den 24 Augustus. Naar men verneemr, heeft de graaf van Neuilly Lodewijh Philips) een' commissaris uit Engeland naar het voormalig hertoglijk Dalbergsche kasteel te Herrnsheim de tegenwoordige eigendom van lady Aclon (in de nabubeid van Worms) gezonden om dit kasteel in oogensclvuiw te nemen daar de graaf het wil koopen, on. er met zijne familie te gaan wonen, daar het Engelsch luchtsgestel na lee lig is voor zijne gezondheid. Men wil uit goede bronnen weten, dat Rusland zich tegen eene gewapende interventie van Frankrijk in Italië zon verklaard hebben, onder bedreiging, van in dit geval Oostenrijk bijstand te zullen verleenen. 11 t lijdt echter geenen twijfel, dat de tegenwoordige Ons- renrijksche regering zich in geene alliantie van di?n aard zal inlaten, tenzij dezelve geneigd mogt zijn haar be staan en populariteit op het spel ie zetten, hetgeen zij gewis niet doen zal. Frankfort, den 25 Augustus. Den 23 dezer, in den namiddag, zijn te Weenen wederom hevige onlusten uitgebarsten. De oproerige werklieden zijn met de nationale garde slaags geraakt en er is een bloedig ge vecht ontstaan, waaraar. eerst de nacht een einde heeft gemaakt en in hetwelk aan de .zijde der werklieden zes doodert en een honderdtal meerendeels zwaar gekwetsten zijn gevallen. Aan de zijde der nationale garde en der stedelijke veiligheidswacht is een persoon gedood en zijn zestien gekwetst. In den loop van den 24 is daarop -te Weenen de volgende bekendmaking afgekondigd Sedert eenige dagen zijn de stad Weenen en bare omstreken, door de buitensporigheden der bij openbare werken gebezigde arbeidslieden aan voortdurende onrust blootgesteld, waardoor de handel en nijverheid stilstaan en het welzijn van alle staatsburgers in gevaar wordt gebragt. De raad van ministers heeft bit gevolg, door drongen van het gewigt der op item rustende verplig. tingen, eenstemmig de volgende b<-sluiten genomen i°. liet ministerie neemt de regtstreeksche leiding van alle maatregelen tot handhaving der openbare rust en veiligheid in de residentie op zich. Alle overheden hebben zich dus alleen naai de verordeningen van het ministerie te gedragen. 2°. 13e nationale garde wordt onder het ontniddelijk en uitsluitend bevel van het ministerie geplaatst. 3°. Op alle werkplaatsen, waar gisteren onlusten zijn voorgevallen, wordt de arbeid gestaakt, en de arbeids lieden welke aldaar werkten ,e» op nieuw tot eenig openbaar werk willen toegelaten worden moeten be wijzen bijbrengen, dat zij zich tot dusverre goed ge dragen hebben, ten welken einde hun door de opzigters getuigschriften zullen worden uitgereikt." Bij eene tweede afkondiging worden de bepalingen van het strafwetboek betrekkelijk gewelddadige aankan ting regen de openbare magt, van toepassing verklaard op allen tegenstand aan de r.ationale garde, en dienvol gens een iederdie zich met daden of bedreigingen tegen de nationale garde verzet, met zware gevange nisstraf van zes maanden tot vijf jaren bedreigd. Voorts heeft het ministerieblijkens eene aan den rijksdag gedane mededeeling, het committé voorde open bare veiligheid hetwelk sedert de eerste revolutionnaire bewegingen te Weenen bestond, ontbonden. Men vleide' zichdar ten gevolge der genomen maatregelen de rust niet verder zou gestoord worden, hoewel onder de arbeidende klasse eene bedenkelijke verbittering bleef heerschen. Beri ijn den 27 Augustus. Men leest het vol gende in bet dagblad vair Keulen 1 Nederland heeft, gelijk men- weet, tegen het besluit van het Duitsche parlement betreffende Limburg gepro testeerd. He: heeft zich op art, 4 van her rracraat van j. December 1831 beroepen, hetwelk aan den koning van Nederland de keus iaat, den regter oever van de Maas als gr00t hertog van Luxemburg aan te nemen of met Nederland te vereenigen. Willem I koos her laatste en gaf van dit besluit in de maand Junjj 1839 kennis aan den bondsdag. Deze schouk, btj besluit van 5 September 1839. zijne goedkeuring aan deze han deling, welke de groote mogendheden, bij het tractaat der 24 artikelen, reeds gewaarborgd hadden. Hierop is het protest van Nederland, dat aan de vijf groote mogendheden werd toegezonden, gebaseerd. Laatst genoemden hebben in bun antwoord erkend, dat men een wettig gesloten internationaal verdrag niet eenzij dig vernietigen kan. Ook de Pruissische nota, hoewel in den vorm wat voorzigtiger ingekleed, luidde in denzelfJen geest. Dit resultaat was te voorzien. Men moge nu de toen malige staatkunde van den bondsdag laken maar de overeenkomsten behooren heilig t? zijn. FRANKRIJK. Parijs, den 23 Augustus. 13e generaal Cavaignac heeft last gegeven, om de troepen der bezetting gere geld onderligt re doen geven in het voeren van den straten-oorlog. I11 de forten buiten deze hoofdstad zijn thans ligt vervoerbare barricades gemaaktvoorts blokhuizen die tiifeereeuomen en zonder moeite van de eene plaats naarde andere overgedragen kunnen wor den. De troepen mm en thans dagelijks proeven met die verdedigings-ntiddelenen men denkt, dat, wan neer eenmaal weder een oproer in deze hoofdstad mogt uitbreken, men met behulp dier middelen de insurgen- ten met kracht zal kunnen te keer gaan. Parijs, den 24 Augustus. Ten aanzien van den binnenlandschen toestand worden de geruchten hoe lan ger hoe ontrustender. Men begint thans te zeggen dat de nationale garde van Parijsongeduldig onder den stilstand en de verlamming, die nog steeds handel en nijverheid verkwijnen doen her oude Koningshuis zou willen terug roepen en de witte vaan opsteken. Een Parijssche correspondent, ofschoon niet geloovende, dat de nationale garde zulke voornemens zou koesteren, zegt wèl te weten, dat de generaal Cavaignachet gerucht daarvan vernemende verklaard had in zulk een geval de nationale garde met schrootvuur te zullen doen verpletteren. Parijs den 16 Augustus. Ontniddelijk na den afloop der stemming, waarbij de magtiging verleend weid om den heer Louis Blanc te vervolgen zijn politie beambten op last van den procureur generaal der republiek in de vergadering geroepen; de regter van instructie E. Bertrand was tegenwoordig en vaardigde een mandaat ter gevangenneming van den heer Louis Blanc uit; ook een ander mandaat werd tegen den lieer Caussiaière gereed gemaakt, op het oogenblik, dat het resultaat van de sremmtng., wegens de aanvrage om hem gevangm te nemen, bekend werd. Op het oogenblikdat de zitting werd opgeheven had de gevangeneming der beide vertegenwoordigers in de zaal des Pas Perdus plaats en werd ieder van hen afzonderlijk naar een der bureaux van de vergade ring gevoerd. Beiden hebben verscheidene brieven ge schreven. Ten half zeven ure werden zij onder ge leide naar de conciergerie gevoerd. Men verzekert, dat zij heden naar Vincennes zullen gebragt worden. Parijs den 27 AugustusDe bladen laten zich nog weinig uit over de zitting van de Nationale ver gadering op Vrijdag nacht. Vooralsnog hebben slechts de meest overdrevene organen der drukpers er iets over gezegd. De RóJ'ormc 0. a. besluit als volgt een daaraan gewijd artikel „Ten gevolge onzer misslagfn,dwaasheden en zwak heden, en van zekere illusiën, die later rijke bronnen van berouw zullen zijn., arbeiden wij allen aan de be grafenis der republiek. De republiekna een bestaan van vijf maanden heeft zij den volgenden uitslag opgeleverd10,000 per sonen in de kerkershonger onder het volkoveral wanhoop en bezorgheidde vrijheden gesmoord de roem afwezig; dichtkunst, kunsten en wetenschappen verdreven, eene vergadering die teruggaat, eene bur gerij die lijeft en zich vertoornten voor éénige hoop eene constitutie, die te midden dezer rampen ontkiemt. „Ziedaar, -wat wij mt nog toe hebben gedaan om de groote republiek voort te zetten Op uitnoodiging van de akadeuiie der zedelijke en staatkundige wetenschappen heeft de heer Thiers een werk ondernomen over den Eigendomwaaraan hij thans de laatste hand legt. Het is bestemd ter verdediging van de maatschappelijke beginselen. Door dezen arbeid is de voortzetting zijner Geschiedenis van het Consulaat en het Keizerrijk tijdelijk afgebroken. Parijs den 29 Augustus. De gisteren vermelde tijding van het in hechtenis nemen der Ireeren Louis Blanc en Caussidièrena den afloop van de zitting der nationale vergadering van den 26, is gebleken ongegrond te zijn geweest. De heer Louis Blanc heeft zich uit de voeten gemaakt en de wijk naar Belgie genomen. Den 27 te Gent aangekomen is hij, als niet van eencn pas voorzien zijnde, door de p ilirie in verzekerde be waring gesteld, doch in den morgen van den 28, op een uit Brussel ontvangen hevel, wederom vrijgelaten en onder geleide naar Ostende gebragt. ten einde zich daar naar Engeland in te schepen. Vóór zijne vlugt heeft hij aan eenige Parijssche bladen den volgenden brief ter openbaarmaking toegezonden: „Vervolgd, niet als een schuldige war.t dat was onmogelijk -— uiaar als een vijand door mannen, bij wie de staatkundige banstogren alie gevoel van billijkheid hebben uitgedoofd, verwijder ik mij om te beter te kunnen protesteren tegen de gevolgen van den staat van beleg en van de heerschappij des gewelds. Ik kan niet gelooven dat Frankrijk nog lang geduldig eene schor sing van den gewonen loop des regts zal verdragen. Wanneer de dag der teregtzitting daar zal wezen, dan zal ik tegenwoordig zijn. 26 Augustus. Louis Blanc" De heer Caussidière is insgelijks door deter zijner inhechtenisneming afgezonden agenten der openbare magt niet gevondenhet is echter onbekend werwaarts hij zich begeven heeft. De regering, zegt eer. bijzonder schrtjven uit Parijs van den 27 heeft niet terstond van de door de ver gadering verleende magtiging gebruik willen maken, maar, alvorens de bevelen 'or inhechtenisneming tegen de heeren Blanc en Caussidière uit te vaardigenhun den tijd willen laten om te vlugten. Dat Louis Blanc daarvan gebruik gemaakt heeft blijkt uit zijnen brief. Wij mogen ons daarmede geluk wenschenwant die vlugt is eene bekentetvs. Een aangeklaagde, die de uitspraak des regters niet afwachterkent daardoor de gegrondheid der tegen hem ingebragte beschuldigingen. Waarschijnlijk zal Caussidière her voorbeeld van Louis Blanc volgenmaar in weerwil van den zedelfjken in druk, dien deze stap zal maken, zal men toch misschien reder, hebben om dien te betreuren. Want Caussidière zal zich niet naar Belgie of Engeland begeven, maar zich veeleer in Parijs of deszelfs omstreken schuil houden, ten einde in de gelegenheid te zijn om eenen opstand te kunnen aanstoken of leiden. Hoe vermetel en wanho pig zulk eene poging ook schijnen moge, tegejiover hon derd duizend man nationale gardes en vijftig duizend man troepenis zij toch geenszins onwaarschijnlijk en misschien wel na op handen. Men heeft de arbeidende klasse door en door bedorven. Eene gloeijende, on beredeneerde haat bezielt haar tegen de gezeten burger klasse. Wanneer een man van invloed en bekwaamheid, door wraakzucht gedrevenzich aan het hoofd van deze woelzieke nunigte stelt, dan zal het hem geen moeite kosten haar nog eenmaal tegen het bewind en tegen de maatschappij ten strjjdé te voeren. Gelukkig is de generaal Cavaignac op zijne hoedede troepen zijn voortdurend in de kazernen geconsigneerd en onder de wapenen, zoodat wij door een uitbarstenden opstand niet overrompeld kunnen vgojden." NEDERLANDEN. Amsterdam den 26 Augustus. De Utrechtsche Courant wil weten dat de andere leden der Eerste Kamer het voorbeeld der vijf nieuw benoemden willen navolgen en van het jaariijksch inkomen van f 3000

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1