j\". 69. Maandag 38 - li - - n - -li j| GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prys per Kwartaal I isf J,~5; Franco per Post f .1,90. J COURA f Gewone Advertentiën worden a "20 ets. de regel\ I geplaatst. Geboorte-, Jlmvelijhs- en Doodherigten I van J 6 regels h f J,20behalve het Zegelregt. J y— i 15 U W ST IJDING 15 N - - DUITSCHLAN D. Weenen den 22 Augustus. Sedert de storm der staatkundige beweging hier begint te bedaren, ontstaat eene nieuwe, en wel eene kerkelijke. In de sta l van Maria Theresia steekt liet Duirscb Katholicisnuis list hoofd op. Op alle hoeken der straten ziet men plak karen over de nieuwe godsdienst. l)e predikatiën van hare leeraren worden in het Odéon gehouden, lokken duizende toehoorders en alles leidt tot het vermoeden, dat deze sekte aldra een aantal aanhangers alhier zal hebben. Men kan echter de vrees niet onderdrukken, dat deze godsdienstige verdeeldheid tot een' partij-oor log zal leiden, en dat zulks der reactie in de hand zal werken. Men ziet Johs, Ronge binnen eenige dagen in deze stad te gemoet. Tot deze beweging,, die aan verschillende oorzaken trinet toegeschreven worden, draagt mede niet weinig bij, de omstandigheid, dat de paus de vijand der Oostennjksclie wapenen in Italië is. Eene demonstratie van werklieden kreeg gisteren een zoo dreigend aanzien, dat men genoodzaakt is ge weest de volkslioopen met geweld door de nationale garde uiteen te laten drijven. De orde is echter overal hersteld. Weenen den 23 Augustus. Gisteren morgen ontstond op eens eene beweging onder de arbeide-nde klasse alhier, en wel om de volgende reden, liet mi nisterie had het dagloon van 25 kreutzer tot 2e ver minderd en nu trokken talltoze werklieden naar i.et gebouw der regering, om het vroegere loon te eischen. De veiligheidswacht trachtte hen te vergeefs te versuooi jen. Men sloeg alarm, de burgerwacht kwam op de been en de poorten van de binnenstad werden gesloten. Ook het academische legioen kwam onder de wapens. Men verzekert, dat het ministerie voornemens is niet toe te geven en het comitd van veiligheid heeft zich permanent verklaard. Men weet nog weinige bijzon derheden nopens den strijd, doch er moeten reeds eenige personen gewond zin. Ten half 5 ure was de rust weder eetiigzins hersteld. Men vreesde voor den avond en er was sprake, dat de oproerige bende naar Schöti brunn zoude trekken; de avond is echter zonder ver dere ongeregeldheden voorbijgegaan. Berlijn den 23 Augustus. De collective nota van F rankt Ijk en Engeland, wegens de Sleesvvijk-Hol- steinsche aangelegenheid, aan de centrale regering te Frankfort, is geen geheim meer. De Deensche gezant zorgtdat de afschriften van dezelve in alle politieke kringen circuleren. I11 iedere nota wordt in zeer bepaalde uitdrukkingen verk'aard, dat de oorlog tegen Denemar ken een einde moet nemen; dat het noch den Koning van Denemarken, noch de interveniërende mogendheden ooit ingevallen is, de onbetwistbare regten van Duitsch- land op Holstein te betwijfelen; doch dat ook Duitsch land die van Denemarken op Sleeswijk eerbiedigen moet. Ten slotte werd verklaard, dat Frankrijk en Engeland iedere nieuwe zending van troepen naar Denemaiken en eene Iter vatting van den oorlog, als een casus belli zullen beschouwenen onmiddelijk ten behoeve van hunnen ouden geallieerden en tot bescherming van zijn goed regt gewapenderhand tusschen beide zullen komen. Rusland heeft zich wel niet aan deze nota aangesloten, doch eene gelijkluidende en met dezelfde conclusie naar Berlijn gezonden. Frankfort den 25 Augustus. Naar men heden avond verzekert, zoude het centraal bestuur eene ine dedeeling ontvangen hebben, waarnaar werkelijk eenen opstand in Warschau zou zijn uitgebroken, en deze stad uit liet kasteel hevig beschoten zijn. Ook in St. Petersburg zou eene ernstige volksbeweging plaats gegrepen hebben. (De dagbladen uit Breslau, larer ontvangen, meiden de geheele onwaarheid der geruch ten nopens eene revolutie in. Rusland.) Uit Bern wordt geschreven, dat eene groots hoe veelheid oorlogs ammunitie, voor rekening van Karei Albert in Zwitserland aangekocht, in handen der Oos tenrijkers is gevallen. Men begroot de waaide op meer dan 100,000 frat\cs. Berreffende eenfsrè onlusten te Munchen voorge vallen, verneemt nten nader, dat zp van eenen ernsti- gen aard geweest zijn. Het volk bvyroetre de militairen met eene hagelbui van steenen en de officieren moesten alle moeite doenom hun volk in toom te houden, Eindelijk echter maakten de. kurassiers van den sabel gebruik en de infanterie gaf vuurwaardoor eau per soon het leven verloor en een paar andere gekwetst werden door de kavallerie werd een aantal menscben gewond. Het gemeen is dientengevolge zeer verbitterd op de militairen, zoodat in den avond van den 22 aan de landweer en de vrijkorpsen de instandhouding der rust moest opgedragen worden. Karrikaturen waarop de minister van binnenlandsche zaken wordt ten toon gesteld en pamfletten, worden in groot aantal gekocht, Eene bekendmaking van liet ministerie, die op de hoeken der straten werd aangeplakt, verzekerde, dat reeds eenige dagen geleden aan den koning liet voorstel gedaan is, dat de huisschat weder op derzelver oude plaats gebragten evenals te voren, voor ieder ter beziguging zal gesteld worden, en dat hierop de koninklijke goed keuring wordt,te vem.oet gezien. Een gedeelte dei- bevolking was mei deze verklaring te vredenvelen ecluer niet, hoewel den 22Sten alles rustig was. Daarop volgde inden avond van dien dag eene tweede bekend making van den opperhofmeester et? den scbatmees'er, die op hunne eer verklaarden, dat de bedoelde kost baarheden zicli ongeschonden in de residentie bevinden. Er zijn twee eskadrons lansiers uit Augsburg naar Mun chen vertrokken. ENGELAND. Londen den 23 Augustus. In Ierland blijft de orde gehandhaafd; maar bij herhaling wordt gemeld, dat daar, vooral in het zuiden, etii oproerige geest heerscht, die bekommering inboezemt en buitengewone maatregelen van voorzorg vereisciu. Naar men verzekert, is bij bet daaromtrent dooi de Regering gedane onderzoek gebleken, dat thans in Ierland genoegzaam voedsel voorhanden is tot in het begin van Januarij. De bij liet bewind ingekomene beiigten omtrent het aardappelen gewas in Ierland, lui den gunstiger dan men verwacht had. Jj. Vrijdag avond verlieten tooo visschersbooten, ieder bemand met 5 koppenverschillende havens op de oostkust van Schotland, tusschen Stonehaven en Fraserburgh, met de bedoeling om haring te visschen. Toen zij op 10 mijlen afstands van wal waren, begon de wind uit het zuid-oosten op te zetten en was tegen middernacht reeds tot eenen orkaan aangewakkerd de regen viel in stroomen neder en zoo somber werd de nacht, dat men de lichten aan de kust niet meer zien kon. Op zaturdag morgen vertoonden de zee een ont zettend schouwspel. Over eene uitgestrektheid van ii mijl in zee zag menlijken van visschers, wrakken, mastenplankenenz. voortdrijven. Reeds voor 9 ure waren 23 lijken te Peterhead aangebragt en voor: durend wierp de zee andere op het strand en de roisen. Van 400 vaartuigen, die daar iu de nabijheid den vorigen avon 1 geviscln hadden werden 70 vermistdie dus vermoedelijk vergaan zijn. Ofschoon de geheele uirge- strektlu-id van het ongeluk nog niet bekend is, schat men het verlies van menschejilevens toch niet minder dan op 100. Al» een bewijs van Loudens onmetelijken handel moge strekken, dat in het begin der vorige week, op éen enkelen dat?, niet minder dan 89 schepen, schier geheel beladen met verschillende graansoorten, uit ha vens van het vasteland van Europa afkomstig, voor deze stad zijn aangekomen, belialve nog vele schepen uit andere oorden der wereldde aldus op dien dag aangevoerde hoeveelheid graan kan minst genomen op ruim 50,000 quarters worden begroot. Er bestaat sedert lang te Manchester eene maar» schappij, waarvan de leden geen ander voedsel gebruiken dan heigeen het plantenrijk op'evert, en die men daarom de maatschappij der kruiden ctenden noemf; Men ver zekert, dat toen de cholera in die stad groote verwoed- tingen aanrigtte.geen der leden dezer maatschappij welke echter zeer talrijk is, door die ziekte is aangetast. Deze daadzaak verdient de aandacht der gouvernementen efl der geneesheerenzij moet bewaarheid worden, en zoo als men gelooft, dat ze juist is, za! zij moeten dienenom aan her publiek maatregelen tot bewaring der gezondheid te doen kennen. Londen den 26 Augustus. Het Amerikaansclje pakketschip Occan Monarch dat 11, donderdag mor gan Liverpool verliethebbende 360 landverhuizers aan boord en naar Boston bestemd geraakte ongeveer acht mijlen voorbij Ofmshead in brand. Het yacht Queen of the Oceanen liet B-azilraansche fregat Alfonso* waarop zichbehalve vele aanzienlijke personen, ook de prins en prinses van Joinville en de hertog en her togin van A urn a le bevonden, welke beide vaartuigen in de nabijheid waren, snelden ter liulpe toe en wend den alle pogingen aan 0111 zoo veel mogelijk menschen levens te redden. Honderd drie en zeventig personen lubben evenwel bij deze ramp het leven verloren. FRANKRIJK. Pakijs, den 22 Augustus, f 1. Woensdag avond is ten huize van den generaal Cavmgnacetne bijeenkomst gehouden van de gezamentlijke bewindsliedenwelke mede is bijgewoond door de prefecten van het depar tement der Seine en van prlicie, dsn voorzitter en eenige voorname leden der nationale vergadering. Bij die ge legenheid heeft men meer een veitrouwelyk gesprek ge* voerd over den toestand van Frankrijk, dan wel eene geregelde beraadslaging gehouden. Men verzekert, dat al de aanwezigen hierin overeen zijn gekomen, dat de toestand van Frankrijk allezfhs bekommering verwekt; dat in de departementen de ontevredenheid over de nieuwe orde van zaken hand over hand toeneemt, en de bevolking meer en meer vijandia begint te staan te» genover het volk der hoofdstad. Wat den toestand der iioofstad betreftmoet men zied in geenen deele ont veinsd hebben dat ook deze de grootste moeijelijlc- lieden oplevert; dir, bij de nadering van den winter, handel en nijveiheid, in stede van te herleven, meer en meer kwijnen; dat de cholera voor de deur staat, en er nergens hulpmiddelen te vinden zijn om den nood lijdenden eenige de minste verligting aan te bieden. Men moet voorts gewaagd hebben van den geest, die meei' en meer onder de arbeidende klasse levendig wordt om. trent het herstellen van de monarchie. Die klasse toch aarzelt niet, openlijk te verkondigen, dat zij onder het koninklijk bewind werk bad en dat dit voordeel haar door de republiek is ontnomendat het koningschap, hoeveel het dan ook te wenscheti overlaatoneindig verkieslijk, is boven eene republiek die hare beloften niet houdt, en wat des meer zij. Deze laatste omstan digbeid schijnt vooral de bekommering van de voor standers der repubhkeinsche orde van zaken te ver* meerderen. Toen echter ie midden dezer bezorgdheden een zoo genaamde republikein van gisteren de stoutheid had van te zeggen, dat men, alvorens :ot de monarchie terug te keeren, z;ch liever in de roode republiek (zoo veel als liet schrikbewind) moest werpen, ging erin geheel de vergadering eer. alaemeene kreet van verontwaardi ging op, die hem belette zijne gevoelens verder te our, wikkelen; en zoo n-.en ve-rzekeit, stond de generaal Cavaignac in heftige beweging van zijne zitplaats op, met den uitroep: Neen! Neendat nooit! Parijs, den 24 Augustus. Morgen zullen de dis- cussien over het verslag der commissie van onderzoek, betreffende de Mei- en julij- ongeregeldheden plaats hebber. De admiraal Casy, de heeren Ceyras en Qui net zullen over personeele feiten het woord voeren de heeren CharanceyPascalDuprat en Dcnjoy ten gunste van het vei slag der commissie spreken, maar natuurlijk zullen de heeren Ledru-RollinCaussidière en Louis Btanc het eerst gehoord worden. Het gouvernement neemt nog voortdurend-maat»

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1