Maandag 21 Augustus. JX". COCK AW Ti - GOESSCHE De uitgave deter Courant geschiedt Maandags\ I en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 \isfd,75; Franco per Post f,1,90. J (Gewone Adverténliëti worden it 30 cis. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbcrigteti I van d 6 regels d f d,30, behalve het Zegelregt JN1KIJ WSTMmNG E J - nrillmHiaW* DUÏTSCULAN1). Stokholm den 8 Augustus. Onze beroemde schei - kundige J. J. Berzelius is eis;eren morgen ten 2 ure overleden; hij was den 29 Augustus 1779 te Linkö ping geboren. Weenen den 13 Augustus, Gisteren avond mini 8 ure zijn HH. MM. de keizer en de keizerin te Scbön brun aangekomen. De president van den rijksdag ver. welkomde den keizer met eene aanspraak, die door Z. M. in even hartelijke bewoordingen beantwoord werd. Alle vensteis en balkous in die straten, door welke de keizer passeerde, waren met toeschouwers bezet, die bloemen strooiden en de meest ongeveinsde blijken van vreugde gaven. Des avonds was de stad schitterend verlicht. Hamburg, den 12 Augustus. Gisteren avond hebben hier, ter gevolge van eenen op eene ligtzinnige wijze openbaar gemaakten brief, die, naar men zegt, afkomstig is van eenen in het krankzinnigengesticht geplaatsten persoon, eenige ongeregeldheden plaats ge vonden, die var, dien aard waren, dat de tusschenkomst der burgerwacht vereischt werd, om de rust te herstellen. De kleine fiotille, die, als eerste aanvang der Duitsche zeemagtalhier is rot stand gebragt en uit stoombooten en 2 zeilschepen bestaat (waaronder èen van 24 stukken), is nu reeds geheel en al gereed, om, des noodigzee te kiezen. Men is benieuwd ie wetenof dit eskader reeds dienst zal doen 111 den tegenwoordigen strijd tegen Denemarken. Keulen, den 13 Augustus. De Hannoversche Morgen Zcitung zegt uit eene goede bron vernomen te lubben, dat er zulk een gunstig vooruitzigt op eenen wapenstilstand met Denemarken bestaat, dat generaal Wrangel aan de centrale magt in Frankfort kennis heeft gegeven, vooreerst geene meerdere troepen noo dig te hebben. De feesten ter gelegenhei i van het dom-bouw- feest, hebben gisteren ochtend een aanvang genomen met het houden van een vocaai mannen-concerthet welk door den Rijksbestuurder, den president v. Gagcrn en vele leden der Duitsche Nat. Vergadering werd bijgewoond. Des middags ten 3 ure heeft daarop de plegtige optogt naar den Dom, op de in het programma voorgeschrever.e wijze plaats gehad, bij welke gelegen heid door den aarts-bisschop eene redevoering gehouden is, welke algemeen een diepen indruk maakte. In den avond van dezen dag is Z. M. de Koning van Pruisscn hier aangekomen en, onder het gejubel eener tallooze menigte, door den burgemeester en door eene commissie van dedoro-bouw-vereeniging, bij zijn aan wal stappen, feestelijk begroet. Ook de Rijksbestuurder heeft den Koning opgewacht, op de openbare straat hem omarmd en zich met hem ie voet naar het voor hem ingerigte verblijf begeven, alwaar Z. M. vervolgens door den voorzitter der Duitsche Nationale Verga 'e-ing, verge zeld van meer dan 100 afgevaardigden, is loegesproken. Des avonds is ter eere van Z. M. nog een optogt ntet fakkellicht gehouden, bij weike gelegenheid zoowel de Koning als de Rijksbestuurder op het balcon zijn verschenen en door de menigte met groore vreugde toegejuicht. Des avonds ten 11 ure lubber, daarop beiden zich meteen afzonderlijken spoortrein naar Iter kasteel Biiihl begeven, alwaar zij den nacht hebben dootgebragtdoch van waar zij reeds hedtB morgen ten 8 ure zijn terug gekeerd ten einde eene parade der nationale gardeen van het garnizoen bij te wonen. De genoodigde Vorsten die zich van het komen bijwonen van liet feest verontschuldigd hebben zijn de Keizer van Oostenrijk en de Koningen der Neder landen en van Hanover. Frankfort, den 16 Augustus. Te Darmstadt is, op last der justitie aldaar, het lijk der gravin vonGör litz, in tegenwoordigheid van haren gemaal en diens bediende opgegraven, en door eenige tot dat einde be noemde geueesheeren onderzocht geworden. Naar nten vermoeit, zoude de vroegere bediende van den graaf, die tot dus verre in verzekerde bewaring was, eenige bekentenissen hebb n gedaan, die aanlei ding geven tot dit geneeskundig onderzoek, nopens den uitslag waarvan echter nog niets bekend is geworden. ENGELAND. Londen, den 12 Augustus. Uit Ierland, waar de rust voor het ongenblik hersteldis, valt weinig belang - rijks utede te deelen het eenige bestaat in de volgende bijzonderheden, die bij het* overvoeren van O' Brien van Thuries naar Dublin hebben plaats gehad. Het bevel van den generaal Macdonalddat een bij» zondere spoortrein hiertoe beschikbaar moest worden gesteld, werd door kapitein Mackenzie aan het station overgebragr; bjj zijne komst aldaar zag die officier, dat de eenige voorhanden zijnde stoomsleper op het punt was van in eene geheel andere rigting afgezonden te wordenhij haasue zich alzoo, 0111 den beambte zijne orders mede te deelen, maar ontving ten antwoord, dat nten aan diet station nocii van hem, noch van ge neraal Macdonald orders verwachtte maar kapitein Mackenziekort en goed als militair te werk gaande, nam het eenige overredingsmiddel, zijne pistool, die hij den man voor den kop hield, met bedreiging van los te branden, zoo hij niet dadelijk den stoomsleper en al het verder benoodigde tot overbrenging van O'Brien leverde. Dit krachtig argument was van uitwerking en het transport had plaats. De mededeeler van dit berigt meent, dat, zoo men O'Brien te Thinies had moeten doen overnachten, het vervoeren, hetzij door opbreking van de rigchels aan den spoorweg, hetzij op eenige andere wijze, waarschijnlijk verhinderd en poging tot zijn ontzet zou zijn aangewend. Men zegt, dat O'Brien, toen hij gearresteerd werd, op weg was naar Limmerick, om eene schuilplaats in zijn eigen huis te gaan zo-ken, daar, sedert het afkon» digen van de krijgswet, liet voor een'ieder' hoogst ge vaarlijk was, hem eene schuilplaats te verleenen en hij niemand meer aan dit gevaar wilde blootstellen. Men wil weien, dat 11. O'Gorman, een der in- surgentenleiders, op wiens arrestatie eene belooning van 300 is gesteld, aan boord van een naar Amerika tustemd vaartuig heeft weten te komen, en dat eene oorlogs-stoomboot den vlugteling achterna is gezonden. Londen, den 16 Augustus. Jl. Maandagontv,ip gen de autoriteiten van Manchester berigt, dat er eene zamenzwering was gesmeed, om die stad, tegen het einde van den nacht, op verscheidene punten tegelijk aan te vallen. Dit kreeg schijn van waarheid, door lien al de geconfedereerde clubs dien avond vergadering hielden, en wel met gesloten deuren. De autoriteiten namen hunne maatregelen, doch er werd geen aanslag gedaan. Te Oldham kwamen de Cliartisten in hunne gewone vergaderzaal bijeendoch ten gevolge van den regen of het geringe van hun aantal, schijnen zij afge schrikt te zijn en gingen vreedzaam naar huis of uit de stad. Te Ashton hadden de zaken een ernstiger aanzien; ten 12 ure was de geheele stad in ontsteltenis door liet gerucht, dat de cliartisten een' opstand tracht ten te verwekken; ongeveer 10 minuten voor ta ure waren nagenoeg 50 personen, aller, gewapend, bij de vergaderzaal der Cliartisten vereenigd, en een schot, uit hun midden gelost, doodde een policie agentdaarop volgden zij twee andere pokcie agenten, die echter de vlugt kozen en den weg naar liet stadhuis insloegen. Oogenblikkelijk werd een bode naar de barakken gezon den, om hulp te verzoeken; de Chartisten hadden ech ter bezit genomen van dgn weg, en dus was de bode genoodzaakt terug te keejen; een tweede bode echter was gelukkiger, daar hijeen' omweg nam. Ondertus schen werden de klokken geluid en rustbewaarders op geroepen, die terstond met de policie-agenten op uiarsch gingen. Het gelukte def policie ten slotte de zamen- scholingen uiteen te doen gaan, en in het geheel 22 personen gevangen te némen; eenige personen tlit het volk werden dbor de opstandelingen gekwetst. Er wer du) ook véle wapi-néil tfl beslag genomen, In den avond van Dipgsdag tusschen 10 en 11 ure werden te Manchester negen hoofden der Cliartisten gevangen genomen in de clubs. Niet de minste we derstand werd geboden. FRANKRIJK» Parijs, den 14 Augustus. De 900 vertegenwoor digers kosten maandelijks 712,500 fr. Bij deze gelegen heid is het niet onaardig, te herinneren wat de vroegere wetgevende vergaderingen aan Frankrijk gekost hebben» Nationale vergadering 19,257,688 fr.wetgevende vergadering4.364,060; conventie 30,523,248; uitvoe rend directoire 12,296,750; ra-ui der vijfhonderd 30,860,000; senaat onder het consulaat 16,200.000; tribunaat 9,750,000; onder het keizerrijk 58,500,000; totaal 245,548,246 fr. Een blad vail Brest deelt eenige bijzonderheden mede nogens het overbrengen van de insurgenten. Hun vervoer uit de forten vond in kleine groepen plaats en zij zijn in vier treinen naar Havre overgebragr; toen zy de langdurigheid van hunne reis bespeurden en ten slotte de zee zagen barstten velen in wanhoop uit en den tegenstand van sommigen heeft men slechts door bedreigingen kunnen overwinnen. De autoriteiten had den langs den geheelen weg groote maatregelen van voor zorg genomen. Te Havre lag de rijksstoomboot Ulloa gereed, die hen in 33 uren van Havre naar Bresr over- bragiaan boord ware.i zij zeer stilvermits de zee- ziekte hen zwaar teisterde. Aldaar genoten zij het voedsel der matrozenen bragten dagelijks 4 uren op het dek door. Overigens verkeeren zij in een' zeer ellendigen toestandde tneesten hebben noch hoofddekselnoch schoeiselhunne kleederen bestaan in slechte broeken en vuile gescheurde kielen. Zij zijn geheel onbekend met de plaats hunner bestemmingalgemeen denkt men, dat zij voorloopig zullen gebragt worden naar Rclle- Ile-en-Mer, nabij Lorient. en dat Cayenne hunne de finitive bestemmingsplaats zal zijn. De insurgenten zijn te Brest van de Ulloa overge scheept op de fregatten Didonen Gucrrière, die voor loopig tot pontons zullen strekken* Het fregat Paw dore blijft er als wachtschip bij. Onder de getransporteerde insurgenten telt men 58 schrijnwerkers, 43 slotenmakers, smids of machinisten, 42 aardwerkers 32 graveurs of drijvers in metalen 24 metselaars en .steenhouwers, 22 kantoorbediende», 16 blikslagers, 15 boek- of plaatdrukkers, 13 looijers of leertouwers, 11 bedienden, ic mobile of republi- keinsche gardes, 9 koks, 9 huisschilders, 8 kleerma kers, 8 kunstschilders of teekenaars, 8 juweliers, 7 sjouwers of kaaiwerkers, 6 kruideniers, 5 wijnkoopers, 3 bakkers, 4 wachters van Parijs, 4 timmerlieden, 2 koffijhuishou Iers 3 èlaapsteehouders 5 concierges 1 grondeigenaar, 1 architect, 1 snelschrijver, 1 letter kundige {Augusts Chapelle)1 poolsche taalmeester, 18 vreemdelingen, Piemontezen, Belgen, Pruissen, enz., en eindelijk 23 wier beroep onbekend is. 42 der getrai sporreerden zijn beneden de 20 jaren oud, 2 beneden de 15 jaren, 77 van 20 tot 25, 90 van 25 tot 30, 177 van 30 tot 35, 60 van 35 tot 40, 58 van 40 tot 45. 50 van 45 tot 50, 21 van 50 tot 55, 7 van 55 tot 60 en 4 van 60 jaren en daarboven. Er wordt verzekerr, dat heden een nieuw transport insurgenten naar Havre is vertrokken. Parijs, den 15 Augustus. Wel onderrigte personen verzekerendat de generaal Cavaignac op liet einde dezer maand zijn ontslag zal nemenanderen zeggen weder dat hij dit aanbod slechts in schijn 2al doen want dat de vergadering hem voor den tyid van een jaar den titel en de magt van president der republiek zou geven en de benoeming van eenen president, door alge- meene stemming nog een jaar zou uitstellen. In allen gevalle schijnt het stellig te zijn, dat de generaal op liet einde der maand zijn ontslag zal aanbieden. Parijs den 16 Augustus, Het dagblad de KéblU blique berekent, dat de ongeregeldheden van Junil jl., aan onkosten voor ammunitie, gekwetsten, begrafenis sen gevangenen, pensioenenprocessen, deportatiën, verhezen door der. stilstand in alle zaken enz.aan Frankrijk 76 millioen francs hebben gekost.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1