coin Hm T GOESSCHË Donderdag Él Augustus. 1848. Ï%W- ft'°. ttö. 'V'/Vf Êfe De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags\ I en Donderdags avonds. De Prys per Kwartaal I \isf J,75; Franco per Post f .1,90. J (Gewone Advertenli'èn worden a 20 ets. de regel\ geplaatstGeboorte-, Huwelijks- en Doodherigten I van J 6 regels d f d ,20, behalve hel Zegelregt. J JSI Ui U WSTIJ Dl N G K N DUlTSClILAND. Munster, den 12 Augustus. Eergisteren verspreid de zich hier het gerucht, dat de opper-président aan gekomen en aan zijne woning, aan het koninklijk slot afgestapt was. Daar tr.en hier zeer verbitterd op hem js, omdat hij de petitie aan de nationale vergadering te Frankfort, tot opheffing van den oogehuwden staat der geestelijkenmede onderteekend heeftschoolde alras een troep volks te zanten,' om hem een charivari te brengen. Eene patrouilledoor de policie daartoe gerequireerdnam vier van de belhamels gevangen en bragt hen naar het stadhuis. De menigte volgde hen, eischende, dat zij in vrijheid zouden gesteld worden. Na verloop van een half uur werd dit toegestaan waarop de volksmenigte rustig uiteenging. Gisteren avond had eene herhaling van deze ongeregeldheden plaats; men zong liederen, waarin de koning van Pillis sen en het Pruissische volk op eene grove wijze beleedigd werden. De gewapende burgers maakten een einde aan deze ongeregeldheden, doch eerst nadat dezelve zeer lang geduurd hadden. Frankfort, dsn 12 Augustus. Ten aanzien van Italië heeft hier mede eene groote verandering in de openbare tneening plaats gegrepen. De oorspronkelijke belangstelling voor de eenheid en onafhankelijkheid van Italië heeft geheel opgehouden, sedert men tot de over uiiging is gekomen, dat, wel verre van naar dit groote doel te strevenKarei Albert enkel en alleen in het oog heeft gehad zich ten koste van anderen te ver heffen; terwijl hij de duurzame welvaart van het overige gedeelte van Italië weinig of liever in het geheel niet ter harte nam. Volgens handelsbrieven uit Bremen en Hamburg heerschte aldaar eene vrij sombere stemming, uithoofde van de ophanden zijnde blokkade der ElbeWeser enz. Men voorzier, dat uit dezen maatregel voor deze beide belangrijke handelsteden verliezen zullen ontstaan, welke in evenredigheid nog veel grooter zullen zijn dan die te Stettin en andere Oostzee-havens reeds onder vonden werden waar dezelve reeds op eenige ntillioe- nen kunnen begroot worden. Enkel voor Stettin be draagt de schade reeds tusschen 3 a 400,000 daalders. Men mag met grond aannemen dat van de zijde der Duitsehe nationale vergadering niet zeer op de uitvoe ring van haar besluit ten aanzien van Limburg zal aan gedrongen wordenuit vrees dat de Nederlandscbe regeringingeval van vijandelijkhedeneenen gelijk- soortigen maatregel zal nemen tegen de Duitsehe scheep vaart op de Nederlandsche kusten en stroomen. Berlijn den 12 Augustus. Dezer dagen hebben zich hier weder eenige gevallen van cholera vertoond; bij velen volgde de dood zeer spoedig. Schippers en lieden, die aan het water wonen, worden er voorname lijk door bezocht. Den 9 is het eerste cholerageval te Charlottenburg waargenomen, bij eene 5ojarige vrouw, die na eene ziekte van 10 uren overleed. Men spreekt veel in politieke kringen van eene vrij onstuimige zitting van liet staatsministerie, in welke een van den minister van oorlog uitgegaan voorstel be- discussieerd ishetwelk over den oorlog met Dene marken handelde en tevens regtstreeks betrekking had op ae positie van Pruissen tegenover het Duitsehe een. trale bestuur. Om van de uitgeputte finattien niet nog meer te vergen en den handel der Oostzeehavens niet volkomen te gronde te rigten. zou Pruissen regtstreeks vrede met Denemarken moeten sluiten en zijne eigene troepen terugtrekken. Het voorstel is uiet eene meer derheid van ééne stem verworpen. Dewijl de koning vermoedelijk ie Keulen met den rijksbestuurder te za men zal komenzoo is bet te verwachten dat eene schikking over de positie van Frankfort tot stand zal komen. FRANKRIJK. Parijs den 12 Augustus. Gisteren avond heeft in het comtnitté van buitenlandsche zaken een vrij zon derling tooneel plaats gegrepen. Generaal Cavaignac ontwikkelde er zijne bedoelingen en verwachtingen ten aanzien van Italië. Onder anderen voerde hij aan, dat hij zich gelukkig achtte dat deze gelegenheid zich voordeed om der wereld het schouwspel te geren van de volmaakte overeenstemming der beide aanzienlijkste volken van Europa. Frankrijk en Engeland, en dat hij hoopte dat die eenheid van bedoelingen zou uitloopen op eene spoedige bevreding van Italië. Dat is de herrijzing dir hartelijke verstan ihouciing entente cor diale)'riep een lid; maar de generaal, hier niet op lettende, begon weder op nieuw te spuiten over dt» tusschen Frankrijk en Engeland- bestaande eensgezind heid. Maar, generaal! dat is eene redevoering van Guizot!" hernam genoemd lid. De generaal antwoordde niets, maar in een der zenuwachtige aanvallen, die zijne gewone kwaal schijnen te wezen stond hij op. greep zijn' hoed en vertrok ijlings zonder een enkel woord verder te spreken, tot groote verbazing der leden van het comtnitté. Binnen kort zal de heer de Lamartine een werk uitgeven getiteld Drie maanden aan het bewind. Parijs, den 13 Augustus. De instruction over de poging tot moord, waarvan dc- heer Thiers het onder werp was, worden ijverig voortgezet. De overheids personen hebben in'ichtingen ontvangen welke reden geven te geloovendat deze hinderlaag geen verhaal of geene uitvinding der vrienden van den heer Thiers is. Uit de tot heden toe verkregene inlichtingen blijkt, dat twee pogingen om den heer Thiers te vermoorden, hebben plaats gehad. De eerste -had den 5den deze? maand, ten half zes ure des avonds plaats. Een kogel werd op den heer Mignel gevuurd, welke men vermoed de, dat de heer Thiers was. op het oogenblik dat deze heer zich naar het i'ötel Dosne de woning van den lieer Thiers, begaf". Daardoor werd een jong meisje, welke van buiten regen een luk lettr.degekwetst. Eene andere poging had in den avond van den zden dezer maand plaats op een venster van het huis van den heer Chevrcux. welk huis men, naar men vermoedt, voor het liótel van den lieer Thiers heeft aangezien. Behalve de gebtokene vensterglazen en de ketiteekenen aan de gordijnen waaruit blijktdat er nier gekapt lood zoude geschoten zijn, heeft men ook een' kogel in den tuin gevonden. Van regeringswege is een belangrijk vertoog ge plaatst in het officieele dagblad le Monitcur Universel, hetwelk men kan aanmerken als een manifest van den generaal Cavaignac aan de buitenlandsche mogendheden. Ook in dat stuk verklaart de generaal, dat hij de eer. der Fransclie republiek zal weten te handhaven da: hij zich gelukkig acht, te kunnen aankondigen, dat liet Italiaansclie vraagstuk, ten gevolge van de tusschenkomst van Engeland en Frankrijk, gewiss el ijk op eene vol doende wijze zal worden beslist. Ten aanzien van de onafhankelijkheid van Italië wordt echter daarin niets hoegenaamd gevonden. Men meent dit voor een blijk te mogen houden, dat de bemiddeling slechts het be houd der staten van den koning van Sardinië ten doel heeft. De laatste zinsneden van dat betoog luiden als volgt Alzoo zal de ter naauwemood gevestigde republiek in Duitschland, in Italië en alom in Europa, de plaats hernomen hebben, welke door de vreesachrige, weife lende, toegevende staatkunde der Monarchie was op geofferd, en za! Frankrijk aan de dankbare wereld het schouwspel aanbieden van eene democratische regering, dte, door het verbreiden harer beginselen, tot de we dergeboorte van Europa aanleiding beeft gegeven daarna de elementen van kracht, welke liet in zich bevat, heeft weten te breidelen., en geen' anderen roem begeert, dan van den algemeenen vrede op hechte grondslagen te hebben gevestigd." Rusland heeft zich zeer duidelijk verklaard tegen de inlijving van het hertogdom Limburg in den Duit- sclnn bord; en eene nota opgesteld, waarin het ver klaart, deze inlijving te zullen beschouwen als eene inbreuk op het tractaat van 1839. Men zegt, dat het Berlijnsche kabinet hetzelfde verklaard heeft in eene nota. Men mag verwachten, dat deze verschillende protestatien eenigzins de te groote aanmatigingen van het parlement te Frankfort zullen te keer gaan. Frankrijk is het met Pruissen en Rusland op dat punt geheel eens. Overigens zijn de betrekkingen tus schen Frankrijk' en Rusland veel vriendschappelijker geworden dan zij waren; de lieer \on Kisselef heeft aan den heer Bastide eene zeer geruststellende nota over de Dottau-provincien doen toekomen, en hem te ken tien gegeven, dat de keizer van Rusland te St. Peters burg een' ollicieus agent der republiek zou ontvangen. - Dezer dagen is hier een' aanvang gemaakt niet lier beoefenen van een nieuwen en zeer voordeeligcn, maar ongelukkiglijk niet geoorloofden tak van industrie. Op den boulevard des lia'iens namelijk, reden twee jonge dames van groote schoonheid, beschaafde manieren en voorname kleeding, in een elegante coupé. Zij lieten den koetsier stil houden op zekere plaats, waar ver scheidene aanzienlijke jonge lieden bij elkander stonden daarop stegen zij uit het rijtuig, naderden beschroomd een' dier heeren en hem aansprekendeverhaalden zij bent, dar zij in groote verlegenheid verkeerden, want dat zij, nu zij den koetsier moesten betalen, bemerkten hun. geld te huis gelaten te hebben, weshalve zij den aangesprokene verzochten, haar de kleine benoodigde som te leenen zij gaven hare adreskaart en verzochten ook de zijne te mogen ontvangen, ten einde hein den volgenden dag het geleende door een' harer bedienden terug te lat.n brengen. De jonge man was getroffen door de verlegenheid der dames en gaf haar terstond een goudstuk, dat zij aan den koetsier ter hand stelden, die daarop wegreed; terwijl zij zelve door eene zijstraat zich verwijderden. Eenige oogenblikken later kwam dezelfde jonge man in eene straat, waar hij dezelfde kunstgreep zag herhalen. Verontwaardigd hierover, besloot hij de dames te volgen, en was kortom in het geheel vijfmalen getuige van deze handelwijze, hetwelk dus de som van 100 francs voor dien avond maakte. Hij verwittigde er de policie van, die terstond bevel gaf, om de beide bedriegsters te arresteren. Er zijn uit Italië lieden geene nadere berigten ontvangen. De Constitutionnel en de Presse bevesti gen beide, dat Karei Alberteerst rta de overtuiging bekomen te hebben, dat de stad voor geene verdediging vatbaar wastot de kapitulatie is overgegaan. Toen liet volk vernam, dat de Sardinische troepen de stad verlaten zouden, hield her den koningin zijne woning opgesloten en hief een woest geschreeuw aan. Weldra schoot uien op de vensters van het vertrek, waar hij zich bevond. Toen vertoonde zich de hertog van Genua op straat, verzocht, dat men zijn vader vrij zou laten vertrekken en bood zich als gijzelaar aan. Men ant woordde hem met bedreigingen en zette hem het pistool op de boast. De positie des konings werd hoe langer zoo gevaarlijker; eindelijk vond een officier gelegenheid uit het huis te komen en militaire hulp te gaan halen, waarop de koning en zijn zoon te voet vertrokken, beschermd door een klein escorte, dat zich met geweld een doortogt moest banen. Zoodra de koning vertrok ken was, maakte het volk zich van zijne ekvvipagiën meester, die geplunderd werden. Berigten uit Milaan van 7 dezer luiden als volgt t De stad is rustig en door troepen van alle wapens in gesloten aan de poorten staan stukken geschut, met den mond naar de stad gekeerd, Eene proclamatie van Radetski maakt bekend, dat de stad in staat van beleg is verklaard. De prins von Schwarzenberg is lot gou verneur benoemd. De faubourgs van de poorten Vin- centine en Tosa zijn door de Piemonrezen in brand gestoken; alleen het station van den ijzeren spoorweg bleef gespaard. Te Milaan zijn onderscheidene huizen door de mi litairen bezet. De troepen zijn in de openbare tuinen g.kampeerd. Het hoofdkwartier van den veldmaar schalk Radetski is in het hotel Litta. De prins von Schwarzenberg heeft bij eene proclamatie, veiligheid

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1