GOESSCHE wsTiJ iïi ng en. De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags\ I en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 V is f dj5; Franco per Post f .1,90. J (Gewone Advertentièn worden a 20 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels a f d,20, behalve het Zegelregt, J j\», 65. Maandag 14 Augustus. DUÏTSCl! LAN I Weenen, den 7 Augustus.- Volgens berigten uit lnsbruck, zullen de Keizer en de Keizerin, alsmede de oveiige leden der keizerlijke familie, morgen de terug reis naar de hoofdstad aanvaaiden om op den 12 al hier aan te komen. Frankfort den 10 Augustus. Door den veree nigden Dessau-Kötlietischen landdag, is her voorstel tot afschaffing van den adel, met eenparigheid van stemmen aangenomen. Een tweede voorsteldat alle adelijke benamingen hunne beteekenis verliezen en niet meer gebruikt zullen wordenwerd mede met j 8 tegen 13 stemmen aangenomen. Volgens berigten, heden namiddag hier over Zwir seriand ontvangenis Milaan in staat van beleg ver klaard en de prins von Schwarzinoerg tot gouverneur der stad benoemd. De koning van Sardinië, was te middernacht mei zijn leger afgetrokken ofschoon hij en zijn zoon beloofd hadden onder de puinhoopen der stad te zullen sterven. Op beiden werd door het ver bitterde volk geschoten, en zij moesten te voet uit hunne woning vlugten. Berlijn, den 10 Augustus. Met aantal personen, die sedert den 31 der afgeloopene maand door eene ziekte zijn aangetast, die alle verschijnselen der Aziatische cholera had, bedraagt thans jó. Van dezelve werden in hunne woningen 9 en in het hospitaal 7 geneeskundig behandeld. Overleden zijn 14. De Köllnische Zeitung deelt het volgende berigt uit Frankfort van den 9 Augustus mede Onmiskenbaar is het, dat in de laatste dagen eene verandering in de openbare meening heeft plaats gehad, ten aanzien der verwikkelingen in onze buitenlandsche •betrekkingen; de meening heeft veld gewonnen, dat Duitschland met de vrijheid ook de verpligting van zelfbeheersching matiging en regivaardigheid omtrent zwakken zoowel als omtrent sterken op zich genomen heeft, en dat het ons niets baten zou tegen eenen klei nen Staat eischen ;e berde te brengen die door de bemiddelende groote mogendheden als onbillijk zouden worden beschouwd. Derhalve zal de tijding algemeene tevredenheid baren, dat er uitzigt op eene spoedige eindiging van den Deenschen oorlog bestaat, alzoo na melijk, gelijk men uit eene goede bron verneemt, van de zijde van het voorloopig centraal bestuur aan de Pruissische regering volmagt tot het sluiten van den veelbesproken wapenstilstand en te gelijk magtiging verleend is, om onderhandelingen omtrent definitive vredesvoorwaarden aan te knoopen. liet nieuwe rijks ministerie heefi met dezen stap, naar onze meening, zijne politieke loopbaan op eene zeer schitterende wijze geopend; onze toestand was van dien aard geworden, dat een snel en krachtig besluit noodig was.; de door het ministerie verordende troepenbewegingen hebben den Deenschen overmoed gefnuikt en zoo mogen wij ons aan het geruststellend denkbeeld overgeven, dat ten minste één van de gevaren is uit den weg geruimd, die den Europtschen vrede bedreigden. Dat hetoveri gens niet aan zoodanigen ontbreken zal, die eene wel. willende houding tegenover Denemarken als verraad jegens onze Duirsche broeders in Sleeswijk beschou wen, valt niet te betwijfelen. Het zijn de zoodanigen, wier staatkunde daarheen strekt om Frankrijk de broeder band te reiken en de kleine naburige Staten te onderdruk ken. Maar dezen vergissen zich, zoo zij meenen, dat Frankrijk gezind is, om tot dien prijs broederschap te slui ten. Uit Parijs verneemt men ten stelligste, dat de Fran sche regering bereid was, in de Deensche qttaestie krachtig tnsschen beide te treden. Wij zouden in dat geval de keuze hebben gehad, om öf tegen Frankrijk, Rusland en Engeland te gelijker tijd den oorlog te voeren, öf, daar dit eene hoogst roekelooze daad zou kunnen geacht worden, van onze eischen af te zien. De eerste stap van het rijks-ministerie, doet ons de weldaad ge voelen van het bezit eener sterke en vastberaden regering. Het ministerie heeft niet geschroomd regen de vooroor» deelen en hartstogtendie thans willigt nog hier en daar heerschen, op te treden en op zijne verantwoor delijkheid de beslissing :e nemen, die alleen ten goede leiden kon. Wij zullen 1.immer mer Denemarken vrede sluiten dan met volkomen verzekering der regten van de Hertogdommen ook de wapenstilstand zoo als hij door Pruissen ondeihandeld was, gaat ten strengste van dat beginsel uit; behoudens die voorwaarde is echter iedere Duirsche regering zedelijk verpligtniet inacht neming van den algemeenen politieke» toestand, tor behoud van den vrede billijke concessien te doen. Hoe in Sleeswijk-Holsteio, alwaar de haat tegen Denemarken door ligt te bevroeden oorzaken den hoogsten graad heeft bereiktover de vredesvoorwaarden geoordeeld wordrdat kan niet eenig en alleen de. maatstaf ter beoordeeling wezenmen zal niet het geheel in gevaar willen brengen, om aan de hartstogten van een gedeelte voldoening te verschaffen. In het kort, wat het centraal bestuur in verstandhouding tjner Pruissen toe eindiging van den Deenschen oorlog lieert gedaan zal door de openbare meening in Duitschland zonder twijfel gebil lijkt worden, de meerderheid der nationale vergadering zal het goedkeuren en daarvoor moeten dan alle per soonljjke bedenkingen en afkeuringen zwichten." In hoeverre het Keltische dagblad juist onderrigt is, zal nader moeten blijken. Men meldt nit Innsbruck van den 5 Augustus, da: de Keizer, aan de door den rijksdag afgezotniene deputatie, die op den terugkeer van Z, M. naar Wee» nen kwam aandringen, het volgend antwoord heeft gegeven Ik verheug mij de heeren afgevaardigden van den constititerendert rijksdag bij mij te ontvangen. Daar ik altijd alleen het welzijn mijner Staten wil, zal ik onder de aan mij kenbaar gemaakte omstandigheden gaarne gehoor geven aan den wensch van uwe com rnittenten en mii in uw midden begeven, In weerwil dat mijne gezondheid nog nier geheel hersteld is, denk ik mijne terugreis naar Weenen naar mijne getrouwe Oostenrijkers deu 8 dezer te aanvaarden en wegens mijn tegenwoordige!) toestand in kleun? dagreizen te volbrengen. De uitdrukking der mij bekend gemaakte gevoelens van liefde en trouw neem ik met we'geval- len aan." Volgens de jongste berigten uit Weenen, heerschte aldaar ten gevolge van <ie voortdurende afwezigheid di s Keizers, eene groote gisting, en vreesde men voor de uitbarsting eener ernstige volksbeweging, indien Zijne Maj esteit niet spoedig tlerwaarts terugkeeide. Mer ge spannen verwachting zag men dan ook de tijding té gemoet, van den uitslag der pogingen van de naar luns» b'uck vertrokken deputatie des rijksdags. De Kopenhagensche bladen van den 5 Augustus behelzen eene officiële verklaring omtrent de reeds aan gekondigde uitbreiding der blokkade. Daarin wordt gezegd dat de Deensche regering op de dringende aan zoeken van verbonden en bevriende mogendheden, in het belang van den vrede en op de dringende wenschen der hertogdommen om van de rampen des oorlogs be vrijd te worden, onder bijstand van Groot Brittannie en van Zweden, langen tijd getracht had tot eene min» nelijke overeenkomst met'Pruissen te komen". Deze pogingen waren zooverre gelukt, dat ten laatste een wapenstilstand van drie maanden tnsschen Denemarken en Pruissen in naam van die mogendheid zelve en van den Bond gesloten werd doch ofschoon deze overeen komst eenige van de Pruissische zijde verlangde ver anderingen ondergaan had en door de beide regeringen bekrachtigd werd, zoo was toch de wapenstilstand niet in werking gekomen, daar de Pruissische generaal ge weigerd had de overeenkomst te onderteekenen, nieuwe onaannemelijke voorslagen gedaan en zich achter de ren tijde van her sluiten niet bestaande autoriteit van dm Duitschen Rijks-stedehouder en der Frankforter nationale vergadering verscholen had, niettegenstaande Pillissen de gesVitrne overeenkomst bekrachtigd bad, zonder li tre geldigheid van eene verdere bonds tatifi catie afhankelijk re maken. Daar nu de generaal von Wrangel verklaard had tie vijandelijkheden te zuil. n hervatten en de voortzetting van den oorlog on vet mi| delijk was, zoo had de regering, voor het geval da: de geslotene overeenkomst verder onuitgevoerd bleet, besloten tot eene uitbreiding der vroeger vastgestelde blokkade over te gaan." De Deensche bladen meldendat dit besluit der regering algemeene goedkeuring gevonden heeft111 dringen er op aan, dat men den oorlog met alle kracht voortzette en door middel van blokkade, vooral Ham burg en Altona zoelte te treffen, welke plaatsen zich zoo vijandig tegen Denemarken getoond hebben. Volgens berigten uit Flensburg en Altona, bereidde tnen zich in de hertogdommen ijverig voor op her hervatten der vijandelijkheden. De geheele oostelijke kust werd versterkt. Er hadden drukke troepenbewe' gingen plaats er. men meende dat de talrijke legermagt, die thans reeds op de grenzen van Jutland staar, spoedig aldaar binnen zou trekken. De aankomst der verwachte Frankforter, Nassausche en Badensche troepen werd te Altona tussclien den io len en i4den Augustus te ge moet gezien. Uit eene in de Duitsclie dagbladen voorkomende op gave blijktdat de naar de hertogdommen bestemde nieuwe rijkstroepen bestaan uit: 32.900 man infanterie en 3,900 man cavalerie, niet 52 stukken geschut. ENGELAND. Londf.n den 9 Augustus. De berigten uit het zuiden van Ierland zijn nog steeds van een vreedzaam karakter. Acht of negen hoofden van clubs te Water ford zijn jl. Zarurdag gearresteerd, en zonder tegenstand van de zijde des volks naar de gevangenis gebragt. Nog tegen 27 personen zijn bevelen tot gevangenne ming uitgevaardigd. De arrestatie van Smith O'Brien kan beschouwd worden als het eindperk van den Ierscheti opstand. Geen der andere c iefs kan hem vervangensommige hebben meer talentenmaar geen hunner bezit, zoo als hij, den glans eener roemrijke afstamming, of den invloed, dien een historische naam en een langdurig bezit van landgoederen op de Iersche boeren uitoefenen. De heertn MeagherDogeny en Dillon worden wel met geestdrift door de menigte toegejuicht, maar kun- nen geene aanspraak maken op de autoriteit, die het natuurlijke erfdeel schijnt te zijn van eene afstamming der koningen van Ierland en in wiens aderen het cel. tische bloed vloeit. De beweging kan nog wel eenigen tijd voortduren. Vele arrest-alien hebben zonder moejjelijkheid plaats ge had maar 1111 men zich van eenige leden der geeste lijkheid meester wil maken, ontmoet men groote be lemmeringen. Zoodra men te Carrich on Suir, dr. Ryam in hechtenis wilde nemen, geraakte de bevolking h) opstand en viel de policie en troepen aan, zoodat men versterkingen van Clonmel moest ontbieden. BÜ Abbey Feale hielden de boeren een' policieagent aan, die een bevel tot gevangenneming van den heer O'Gor. man bij zich droeg; dat stuk verscheurden zij oogen- blikkelijk en ontnamen hem zijn geld en een pistool'; na hem eenigen tijd,in Inchtenis gehouden te hebben, gaven zij hem echter beiden terug en lieten hem gaan. Een reiziger vet haalt, dat Meagher0,Gorman en Dillon zich jl. Vrijdag avond aan eene pachthoeve in Clonoulty vervoegden om voedsel en huisvesting. Zij bevonden zich in een'ellendigen toestand, zjjndekoud, door den regen zwaar geteisterd en hongerig. De pach» ter wilde hen echter niet opnemen, op grond der waar» schuwing daartegen, die overal is bekend gemaakt. Dillon verklaarde liet niet langer te kunnen uithouden en zeide, dat hij zich maar over zou geven, als hij ner gens anders teregt kon komen. Londen, den 12 Augustus. Jl. Woensdag is de beroemde romanschrijverkapitein Marry atop zijn 1 .ndgoed Langham in Norfolk overledenna eene langdurige en smartelijke ziekte. Hq was de tweede zoon van den heer Joseph Marry at, lid van het pat.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1