GOESSCHE COUR IV. 04. Donderdag 10 Augustus. 1848. j JN1K U W STIJ DIN G BW ii" Vil nil Be uitgave de%er Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,7S; jFranco per Post f .1,90. (Gewone Advertenliën -worden a W ets. de ?-egel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten 1 van J 6 regels d f J ,20, behalve het Zegelregt. t DUlTSCMLANls. Berlijn, den 5 Augustus. Indien men geloof mag slaan aan geruchten, dan zou onlangs van we ge Rusland aan Palissen eenegeheime nota gezonden zijn, houdende de verklaring, dat de Keizer de bezetting van Jutland door Duitsche troepen, als een casus belli zal beschouwen. Een dagblad beweert nog, dat de Russische regering verklaard heeft, dat Rusland zijn regt van opvolging in de Hertogdommen en eventueel in Denemarken, nooit uit het oog verliezen zal. Frankfort, den 6 Augustus. Het Frankf. Jour nal spreekt van een plan, om te gelijk met de staat kundige eenheid, ook die der kerk in -Duitschland te herstellen, en alzoo, bij den vooruitgang des tijds, ge heel tot het standpunt der zestiende eeuw terug te keeren. Het oniwerp zou gevormd zijn door den zich thans te Frankfort ophoudende professor Gfr'órervan Freiburg, die de wederopbouwing der oude Duitsch Roomsch Katholieke kerk, als een der gevolgen van de herstelling van het Duitsche rijk, proclameert. Tot bereiking van het doel, stelt hij voor, dat door den tegenwoordigen Paus Pias IX, zoo in zijnen naam ais in dien zijner opvolgers, aan de Protestanten, die in den schoot der Roomsche kerk zouden willen terug keeren, de volgende regten zonden worden toegezegd het avondmaal, naar verkiezing, in den eenen of den anderen der beide vormen te mogen gebruiken 2°. den Duitschen bijbel te lezen30. vereenvoudi ging der kerkelijke ceremoniën en b perkte gebrtiikma king van het latijn bij de Godsdienstoefening4"*. magtiging aan de bisschoppen, tot afschaffing van som uiige voor de Protestanten aanstootelijke zaken; 50. erkenning der huwelijken van getrouwde Protestantse he predikanten, die met hunne gemeenten tot de Roomsche kerk zouden overkomen; 6°. uitsluiting van de Jeztii ten orde uit Duitschland 70. vrije keuze in den vorm van de biecht. Hamburg, den 6 Augustus. Hedenmiddag te 12 ure verkondigde liet gebulder van het geschut er. van onze oorlogs-floiille, dat de huldiging van den rijksbe stuurder door onze militairen plaats had. Uit Sleeswijk Holstein woidt geschreven, dat te gen heden de doortogt van Nassausche troepen te Aitona 'was aangekondigd. Wrangel zal zonder twijfel den veldtogt in Jutland openen zoodra de door de centrale regering opgeroepene versterkingen aangekomen zijn, om de kusten te dekken. FRANKRIJK. Parijs, den 4 Augustus. Bijzondere brieven uit Nlilaan van den 2 Augustus, welke aan de Itaüaansche gezanten alhier gerigt zijnbrengen de ongunstigste tijdingen aan. De Oostenrijkers hadden het Piemonte sche leger omgetrokken, dat te Codoano stond, waren bij Paullo over de Adda gegaan en rukken nu op Mi laan aan. Op dit oogenblik zijn de Oostenrijkers misschien reeds bezig met Milaan te bombarderen, dat nog geen genoegzamen tijd gehad heeft om zich op een aanval voor te bereiden, en daarvoor noodig hati, dat de Oos temijkevs langs de Adda eenigen tijd opgehou ien wierden. Maar het leger van Koning Karei Albert is geheel ge demoraliseerd. Milaan is dus misschien nu reeds in handen der Oostenrijkers. Is dit waar, dan blijft ter verdediging der Italiaansche onafhankelijkheid nog alleen de linie van den Tessino over." Te oordeelen naar de wijze, waarop zich zoowel het Journal de Dóbats als de National over het vraagstuk der tusschenkomst van Frankrijk in Italië uitlaten, schijnt het vrij zeker te zijn, dat de Fransche regering geens- zins tot eene gewapende tusschenkomst overhelt. De woorden van den Nationaldie, daar zij als half* officieel beschouwd kunnen wordenvooral belangrijk zijn luiden aldus Hoewel wij heden ongunstige tijdingen uit Italië ontvangen hebben, geven wij de hoop nog niet ftp vjn de zaak der Italiaansche onafhankelijkheid eenmaal te zien zegevieren, zonder dnt( Frankrijk gewapend tus* sc hen beiden ko.me. Wij vvdteu her, dat de hulp van een vreemd leger ofschoon die hulp ook met de beste bedoelingen verleend isaltijd bij elk volk eene regt matige gevoeligheid opwektwij eerbiedigen die gevoe ligheid vu zouden voor Italië wenschendat het zijne bevrijding geheel aan zich zelf verschuldigd was. Thans heeft Frankrijk het oog gevestigd op Lom» dardije; de.nederlaag van het Sardinische leger legt ons pligten op. Onze regering zal die weten te vervullen. Wanneer het republikeinsdte Frankrijk dat sterk is door zijne belangeloosheid, zijne stem verheft, dan heeft het regt van aangehoord te worden. Oostenrijk zal begrijpendat hoe meer begeerte wij aan den dag gelegd hebben om onze troepen niet .in liet veld te doen trekken wij ons ook des te sterker zullen toonen wan neer men ons tot den strijd dwingt. De onafhanke lijkheid van Italië is eene besliste zaak. Oostenrijk zou wijs handelen met die onafhankelijkheid goedschiks te erkennen. De door Frankn k aangebodene bemiddeling kan doorgeene verstandige rem ring afgeslagen worden, want deze zou zich daardoor, tegenover Europa, eene zware verantwoordelijkheid op den hals halen. Wie weet waar men zou eindigen indien eenmaal een eerste kanonschot vielEr zijn opofferingendie zoowel door het belang als door de reisvaardigheid aanbevolen worden. Italië is voor Oostenrijk voor goed verloren waarom zou het zich tegen deze onvermijdelijke daadzaak verzetten, waarom zou liet door eer. nurteloozen tegen stand in de waagschaal stellen, hetgeen nog overblijft v en wat het misschien verliezen zou, indien het niet besluit toe te geven, terwijl het nog tijd is Parijs, den 5 Augustus. In den Monitcur du Soir van den 5 viezer leest men eene teregrwijzing om trent een gerucht, hetwelk zich dien dag had verspreid, dat er namelijk op den heer Thiers geschoten zou zijn. De waarheid is 10'gensdat blad, da. er uit een wind- roer een schot gelost is op een jong meisje, dat zich voor de deur van int door den heer Thiers bewoonde huis bevond, en dat zij dien tui gevolge ligt gekwetst is geworden. De heer 'Thiers bevond zich op dat oog-nblik nog in de nationale vergadering Dietizelfden dag omsireeks zeven ure zijn, naar luid van een berigt '111 de Gazette des Tr'tbunauxsterke afdeelingen krijgsvolk naar de forten bij Parijs getiiar clieerd, alwaar de gevangen genomen opstandelingen zich in hechtenis bevindenzij waren bmtemd om tot geleide te dienen aan het eerste konvooi van tot rrans- portatie veroordeelden, welke ten getalle van 600 dien nacht naar Havre moesten worden vervoerd, alwuo- zij onmiddellijk na hunne aankomst in het fregat lUlloa zonden worden ingescheept. Binnen weinige dagen zou een nieuw konvooi ver trekken. Intusschen meldt een ander blad, dat dien dag de commissie, welke belast is met liet onderzoek der vraag stukken, die zich ten aanzien der transportatie opdoen, zoo als omtrent de middelen van vervoer en de meest geschikte plaats van bestemming, voor het eerst was bijeengekomen, onder iiei voorzitterschap van den mi nister van marine. Parijs, den 7 Augustus. Het schijnt thans zeker, dat liet schot, hetwelk een meisje trof, zittende voor het hotel van den heer Thiers wel degelijk voor dien heer bestemd was. Be politie moet hem voor het opzet gewaarschuwd hebben. Be heer Banc hartrapporteur van de com missie van onderzoek nopens de ongeregeldheden van Mei en Junij jl., heeft den volgenden dreigenden brief ontvangen Uw verslag is slechts een zamenweefsel van logens. Het eenige dat mij troostisdat dit verslag, naar ik hoop, uw vonnis van1794 zal zijn. Wij zien elkander spoedig weder." Deze brief was onderteekend Will. Lecointre. Sedert een tweetal dagen belegert eene me nigte lieden van half zes ure in den morgen af, de spaarbanken. Beze ijver om de daar gedeponeerde geiden op te nemenis betreurenswaardig omdat men daaruit zien kandat het vertrouwen nog niet fs wedergekeerd. Kort voor dat het eerste konvooi van opstande lingen langs den spoorweg vervoerd werd, heelt men een aantal geweren in beslag genomen, die naar het station van Mantes gezonden werden. Be justitie doet onderzoek. Een der voornaamste directeuren der nationale werkplaatsen, de heer Pujol, is gisteren in hechte nis genomen «ij is dezelfde die op 23 Junij jl* op het Luxembourg het woord tegen den lieer Merrie voerde, NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 7 Augustus. In sommige beiigteti, door de dagbladen medegedeeld, nopens da jongste beraadslagingen van de Eerste Kamer der Sta - ten-Generaal, komt voor, dat de minister niet voor elf ure des voormiddags kennis zoude hebben bekomen, van de dien zelfden dag des namiddags te half een ure te houden vergadering. Dit is eene onwaarheid. De minister is den vorigen dag, op de gewone wijze, daarvan onderrigt geworden. Men mag voorts aannemen, dat bij deze beraad slaging niets gebitken is van een voorgenomen verzet bij de Eerste Kamer tegen elke hervorming, vooruit gang en bezuinigingdat her voor het minst onjuist is, te beweren, dat de meerderheid zich zou hebben aangesloten aan hen, die een stelsel van tegenstand te gen alles wat naar hervorming gelijkt, huldigen, en dat dit de reden zoude zijn, waarom de lijdelijke minister van justitie in liet bijzonder tegenstand zoude hebber, ontmoet. Bij de beraadslaging over de beide wetten, welke de goedkeuring der meerderheid van de Kamer niet hebben weggedragen, is, naar men zegt, tegen die, welke de bewuste lijfstraffen betrof, hoofdzakelijk aan. gevoerd dat daardoor liet verband tttsschen het straf stelsel geheel werd verbrokenmet de verklaring, dat men bereid wasom zich voor de afschaffing te verklaren, indien slechts andere straffen daarvoor in plaats werden gestelden dat men cte voorkeur gaf aan eene wet, bij welke de toepassing der bewuste straffen aan her oordeel des regters werd overgelaten. Men heeft tevens nier onopgemerkt gelaten, dat, ter- wi.il alsnu de ligchamelijke straffen voor gewone mis drijven zouden worden afgeschaft, die voor het krijgsvolk te water en re lande zouden blijven bestaan. „Ten aanzien van de wet op de aanvulling van de openvallende plaatsen in de geregtshovenschijnt de voornaamste grond van bezwaar te hebben bestaanten aanzien van her tweede artikel. Men oordeelde het ongeraden om de beslissing in criminele zakenen alzoo over leven en dood, aan slechts vier raadsheeren op te dragen, en wenschte, dat vereenvoudiging en bezuiniging langs eenen anderen weg mogten wordeft verkregen dan de voorgestelde." 's Gravenhage den 8 Augustus. De Regering beeft zet r voldoende berigten uit Limburg ontvangen; het is den heer Minister Lightenvelt gelukt, onder de krachtige medewerking der autoriteiten aldaar, de be dreigde rust en orde te bewarenen alzoo mede te werken tot een dot I, dat de Duitsche Bondsstaten even zeer als Nederland moeten waarderen, dat is, de hand* having der bestaande wetten en de bescherming van personen en eigendommen. De beweging van troepen in Limburg heeft dan ook geene andere strekking gehad. 's Gravenhage den 8 Augustus. Thans is bij de Tweede Kamer rondgedeeld het verslag van de com missie van rapporteurs, over het wets ontwerp eener belasting op de bezittingen enz. De meeste leden ma ken zwarigheid het beginsel der wet goed te keuren. De Regering heeft reeds geantwoord, en hare voordragt volgehouden.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1