GOESSCIIE COl) Maandag 7 Augustus. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I isfJ,7ó; Franco per Post f .1,90. J Gewone Advertenttien worden a 20 ets. de regel\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherig/en I van J 6 regels a f J,°20, behalve hel Zegelregt, J\ I KU WSTIJ DI N (i R JS RUSLAND. Sr. Petersburg, den 26 Juhj. Eene porting, 0111 eene omwenteling lol stand te brengen, die etuige wéken geleden alhier beproefd is, wordt door de Bres/. Zeitvng volgenderwijze verhaaldDe eeltige zoon van he: voormalig lid van den raad ie Wlodzimerz in Polen, genaamd Stanizcwski, had zich vroeger aan re volutionaire woelingen schuldig gemaakt, doch hail het geluk te ontkomen; zijn grijze vadtr en zijne zuster, die zijne schuilplaats niet wilden verraden, ondergingen daarvoor de knoetstrai en werden naar Siberia geban nen, Daarop moet de zoon het gewaagd hebben rot in de omstreken van Petersburg te komen, en zich daar eenen aanhang te vormen. Uit eene latere instate tie is gebleken, dat niet minder dan 1400 vermetele jongelieden zich met item vetbonden, 0111 den keizer steeds in het oog te houden, ten einde heat, bij eene gunstige gelegenheid, gevangen te nemen en de knoet- straf te doen ondergaan, welke hij zoo lallooze malen aan anderen heelt doen roedeelen. Daar vele leden van de eerste Russische familien in het kotnplot betrokken waren, zoo was de uitvoering, te meer dewijl reeds lang te Petersburg zekere gisting heerschte, in geenen deele als eene onmogelijkheid te beschouwen. Bij ge It-genheid van eenen bij nacht te verwekken bran 1 waarbij de keizer de gewoonte heeft, steeds met slechts weinige officieren van zijn huis, in persoon te verschij nen, moest de onderneming ten uitvoer woiden gebragt. Gelukkig werd het plan tijdig genoeg verraden, doch het gelukte den aanlegger en den voornaamsren mede pligtige zich uit de voeten te maken. Meer dan ~,ooo persniaen moeten in de zaak betrokken zijn, maar ten 'aanzien van deze geene genoegzame bewijzen van schuld bestaan, om hen te doen so aflet). Op de gevangenne ming van Stanizewski is eene belooning van 10,000 zilveren roebels gesteld. DUITSCHLAND. Berlijn, den 2 Augustus. In het hospitaal la Chaiité alhier is gisteren een man overleden, onder onmiskenbare teekenen van aziatische cholera. De dood volgde spoedig op het ontstaan der ziekte. Gisteren had de lijkopening plaats, waarbij men alle veranderin gen waarnam, welke de cholera veroorzaakt. Van dit toeval is terstond aan de autoriteiten kennis gegeven. Berlijn, den 3 Augustus. Een geneesheer alhier beweert in de Berl. Nachr., dat de gevallen van cho lera. welke hier zijn voorgekomen niet de aziatische cholera zijn. Volgens zijne waarnemingen is het boven dien zeer onwaarschijnlijk dat wij dit jaar door deze ziekte zullen bezocht worden; want toen in 1831 de cholera te Warschau uitbrak, duurde bet nog zes maan den voor zij zich te Berlijn openbaarde. Daar nu de ziekte zich nog niet te Warschau vertoond beeft en in have tniasmatische verspreiding bijna dezelfde rigting, a's in de drie laatste epidemiën neemt, is geen grond voorhanden nu reeds voor haar te vreezen. ENGELAND. Londf.n, den 2 Augustus. Heden zijn weder negen graafschappen en verscheidene baronniën in staat van beiert verklaard. Over het algemeen wenden de katho lieke~ geestelijken alle middelen aan 0111 de opstandelingen tot bedaren te brengen. Te Wilhront is generaal M'iJo- «rtWaangekometr, 1500 man troepen onder zijne bevelen hebbende; verscheidene personen zijn gevangen geno uien, die in liet gevecht bij Boulagh betrokken waren. In den morgen van Zaturdag jl. is op de gemeene weide te Boulagh, nabij Ballingarry, in het graafschap Tipperaty een begin gemaakt met den opstand50 of 60 policicbeam-bten zijn deze pogingen echter kracht dadig en met goed gevolg te keer gegaan. Drie der jnsurgétmn zijn bij die gelegenheid doodgeschoten en verscheidene gevaarlijk gewond, waaronder een der chefs de heer Dillon. Smith O'Brien, die in persoon de opstandelingen aanvoerde, vlugtte te paard van het slag veld, sommigen zeggen naar Urüngford anderen naar Joiinstow». De algemeene toedragt van het gebeurde is als volgtDe genoemde policiebeambten hadden zich in een alleenstaand huis geworpen 1 abij de plaats waar de opstandelingen in slagorde geschaard waren. Smith O'Brieti naderde het lint's en eisclue dat de agenten hunne wapenen zonden overgeven als wanneer voor de veiiigltei4 hunner p rsonen werd ingestaan, Ondertus- sclien stapelden <lc insurgeitten stroo en andere brandbare suffen rondom liet huis, teneinde de politiebeambten te verslikken of levend te vet branden. Eerst na een geweervuur uit de gelederen der opstandelingen maakte de policie van de wapenen gebruik eu schoot er twee op de plaats dood, terwijl een derde kort daarna over leed. Andere berigten zeggen echter weder, dat zes peisonen gedood zijn en vijf zoodanig zijn gewond dat men niet gelooft, dat zij hunne wonden zullen over leven. De insurgenten trokken terug, en ofschoon Smith O'Brien hun beval het buis aan te vallen en onder den voet te halen, wilden zij zicli hieraan niet wagen. Kort daarop kwam er versterking van policie agenten van Cashel en spoedig daarop sterke detachementen in fanterie kavailerie en artillerie. In de omstreken was het wijd en zijd rustig geene gewapende benden, geen klokluiden, geene seinvuren, waren te bespeuren. Jl. Vrijdag werd eene barricade pgeworpen te Killa- noul en op Zaturdag eene te Ba'lingarty en eene andere nabij de kolenmijnen van Marnike. Daarbij bleef bet echter. Heden ontvangene berigten melden, dat Smith O'Brien de vlugt genomen heeft uit de mijndisrricten van Tipperary en te Woodward is aangekomen, op zijnen weg naar New Quay, een klein zeedorp in liet graafschap Galway. De boeren in die streken keerden naar hunne haardsteden terug en gingen weder aan den arbeid. Men zegt, dat Meagher bet land heef' verlaten. Wel is te Ballingarry alks op dezen oogenblik rus tig, maar men vreest voor een' opstand, wanneer de troepen die streek verlaten zullen hebben. Met opperbevel over de tro pen in de oproerige dis tricten is toevertrouwd aan den burggraaf Uardinge. Smith O'Brien heeft zijn boofdkwattier te Ki'casli opgeslagen, aan den kant van Shevenamon; hij stond aan het hoofd van 3 a 4000 man. De lord luitenant van Ierland heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij hij. op straffe van hoog verraad, waarschuwt tegen het herbei gen der hoofden van de opstandelingen of her bevorderen hunner vlugt. Men meldt, dat Richard O'Gormante Tarbert is doodgeschoten. Onder de vele brieven en documenten, die in beslag genomen zijn, en waaruit de plannen der za.nen zweer- deis ztin ontdekt, zijn stukken gevonden, waardoor twee lersche pairs en een R. C. bisschop zeer ge compromitteerd worden. Ji. Zondag hebben de commissarissen van policie te Dublin het volgende officieele berigt bekend gemaakt, over het gevecht bij Boulagh „Een klein detachement policie agenten is gisteren avond bij Killenaule, in het graafschap Tipperary aan fïpvflllé'ii ririfir fcn fiui75,n^'=b^ ysrircnn*»n 'mo- wapent) met geweren en pieken en onder het onmid delijk bevel van Smith O'Brien. Geen der policie agenten is gewond, doch zeven der opstandelingen ziju gedood en nog veel meer gekwetst. O'Brien's bende vlugtte in de grootste verwarring en is geheel verstrooid. Ongeveer een uur later was een? aanzienlijke milt taire iisagtop de been, doch te laat om dienst te kunnen bewijzen. Te Wexford is eene kar in beslag genomen, bela den met wapenen, als: geweren, pieken, enz. De eigenaren derzelve reisden tr mede op bet platte land, om ze aan de boeren te verknopen; doch daar zij wei nig aftrek hadden, besloten zij zich naar Liverpool te begeven, waar veel vraag naar wapenen bestaat. Hunne arrestatie beeft de verwezenlijking van dit plan belet. Reizigers uit Kilkenny. Carlow, Thurles, enz. mel den, dat daar alles rustig is en dat de heer O'Brien zich nier een gro it corps boeren i:i eene zuid oostelijke rigting beweegt. De 1 roepen in tie omstreken w(welen op 10.000 geschat. Men zegt, dat de policie agenten en soldaten stipt bevel hebben gekregen om geen schot te lossen, tenzij tot zelfverdediging. Londen den 3 Augustus. De heden ontvangene berigten uit Dublin melden niets naders over de bewe gingen der rebellen in liet zuiden van Ierland, lieden of morgen zal lord Uardinge uit Dublin naar Tipperary vertrekken. De militaire ningt blijft nog sreeds Ballingarry bezef- ten. Zekere Cane is jl. dingsdag morgen te Kilkenny gearresteerd. Te Dublin zijn twee presidenten van clubs in hechtenis genomen en naar Newgate gebragt. Een' drietal arrestaties) is re Galway bewerkstelligd een dei- gearresteerden is de uitgever van den Galway Vindicator; ook heeft men te Droglteda den uitgever van den Dro- gheda Argus gevangen genomen allen b schuldig van hoog verraad. Gisteren avond liep algemeen het gerucht, dat de heereu O'BrienMeagher en Reilly zich r? Galw»y hadden ingescheept op een vaartuig, dat zeilreê lag naar Amerika. Tot nog toe heeft men niets zekers vernomen betreffende de verblijfplaats van den heer Smith O'Brien; een geloofwaardig persoon verzekert hem jl. maandag gezien te hebben nabij Clomanto. op den weg naar Thurles. Volgens een gerucht bevond hij zich in den avond te Nenagh. Het policie station te Cashel schijnt door de insur genten te zijn aangevallen, waarbij policie agenten bot leven mo ten lubben verloren. Dit krijgt te meer schijn van waarheid, dewijl een aanzienlijk corps policie be ambten van Kilkenny ijlings naar Cashel is vertrokken. Eene vrij aanzienlijke troepen magr, heeft de stad Cartick on Suir bezet, waar men een opstand vreesde. De daar gedane huiszoeking naar wapenen, heeft echter weinig opgeleverdmen vond slechts een 3ootol pie ken. Ofschoon ,de stemming der bevolking bij deze huiszoekingen zeer vijandig was, kwam lier toch tot geen uitbreken. Ook te Cork zijn nasporingen bewerk stelligd, doch hier ziin mede zeer weinige gevonden. De zes clubs te Belfast zijn ontbonden en 12 der belhamels hebben de vlugt genomen. Op het slagveld van Boulagh zijn 400 pieken en 60 vaten ammunitie gevonden en door de autoriteiten in beslag genomen, Fil ANKTÏTJK. Parijs den 3 Juhj. De ministerraad had eene eerste zitting gehouden, ter beraadslaging over het ver zoek om interventie, dat door den heer Guerrieri uit naam der provisioneel? regering vati Lombardije gedaan was maat- dewijl dir verzoek geïsoleerd stond en niet t<- gelijkertijd gedaan was door koning Karei Albert, werd het v<<orloopig van de hand gewezen. Naauwe- lijktr was den lieer Guerrieri van dit besluit kennis gegeven of de heer Riccilid van het vroegere sardr nische kabinet, is naar deze hoofdstad gezonden, om thans uit naam van koning Karei Albert de Fransche interventie te verzoeken. I11 beginsel is tot de interventie besloten, maar de wijl de afzondei lijke verzoeken der beide Italiaansche ,'"p.r oi/crppnlenrnpaj ii d*| ,„n voering, heeft men moeten beraadslagen over de wijze. waarop de interventie zou geschieden. Milaan verlangde den regtstreekschen intogr van een Fransch legerkorps in Italië. K"ning Karei Albert verlangt, dat rnen de Fransche troepen met door Savoije en Piemont doe trekken dewijl hij vreest, dat zulks eene revolution naive beweging in zijne staten ten gevolge zou hebben. Volgens sommigen zou Karei Albert geene wezen lijke interventie vet langen, maar toch iets, dat er zeer veel op gelijkt. Hij moet Frankrijk verzocht hebben 0111 een corps van 40,000 man, die hij in zijne dienst nemen en bezoldigen zou. Eindelijk beweren nog an derendat de Koning slechts om eenige bekwame generaals verzocht heeft. In een bijzonder berigt uit Pavijs leest men het volgende omtrent deze aangelegenheid Niet tusschen beiden te komen, na de plegtige

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1