GOESSCHE COURANT*- Donderdag 3 Augustus A De uitgave dexer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 is f d,75; Franco per Post f .1,90. J (Gewone Advertentièn worden hÊO ets. cte regel\ geplaatst. Geboorte-, Du we/ijhs- en Doódberigten 1 van J 6 regels a f d,20behalve het ZegelregtI IKU VVSTIJDI IN<i KIN. DUÏ.TSCI1LAND. Mamburg, den 28 July. Volgens een schrijven iiii Renilsburg, was aldaar nog geen berigt omvangen van militaire operaiien in het noorden, zoo als ook de kusten en havens niet verder door Deensche oorlog schepen zijn verontrust geworden. De dagbladen van Kopenhagen van 25 Julij, det len mede dat de Koning in den morgen van den 24 naar Malmö vertrokken en laat in den avondvergezeld van den erfprins van daar teruggekeerd en te Elseneur aan land gestapt is. Naar luid van een ander berigt, van 26 dezer, was de heer v. Harbouadjudant van den minister van oorlog en oud krijgsmakker van generaal Cavuignac in de oorlogen in Algerieon middel ijk na de tijding, dat de onderhandelingen nopens den wapen stilstand waren afgebroken, met de stoomboot Kol' Roy over Londen naar Parijs vertrokken. Nopens het doel van zijne reis is niets bekend geworden. Hamburg den 29 Julij. Uit Sleeswijk-Holstein zijn nog geene nieuwe vijandelijkheden te melden. Bij Apenrade was den 25Sten dezer weder een Deensche schooner in het gezigt geweest, en voor de haven lig' gen bestendig oorlogschepen. De Duitsche troepen omvangen dagelijks nieuwe versterkingen. Het Sieeswijk-Holsteinsche leger telt thans reeds 0,000 man en zal tot op 25,000 man veimeerdml worden. De Duitsche hoofdmag; staat in de nabijheid der Jutsche grenzen en in het Sundewitsclie. De Pruissisclie konsul alhier, heeft alle koop lieden en reeders gewaarschuwddat zijuirhoofde van het afbreken der onderhandelingen over den wapen stilstand, gevaar loopen hunne schepen wederom te zien opbrengen. Frankfort, den 29 Julij. Naar men verneemt zal eerlang bij de nationale vergadering de motie gedaan worden, om, behalve Triest, het vroeger tot Venetie behoord hebber.de gedeelte der kust van Istrie, alsmede het zeedistJ iet van Monfalcone en de eilanden Cherso Ossero en Vegli;. voor Duitsch grondgebied te verkla ren, ten einde langs dezen weg voor de ontwikkeling der Duitsche handels en krijgsmarine een gronter ter rein te erlangen, dan dat hetwelk haar de beperkte kusten van Ttiest aanbieden. Het verjongde Duitsch- land wil a tout prix eene zeemogendheid wordenen niet zelden hoort men Duitscliers in goeden ernst ver zekeren, dat zij binnen jaar en dag eene vloot van 20 linieschepen, 10 fregatten en nog een iootal kleinere oorlogsvaartuigen willen bouwen of aanknopen Deze dwaze zucht om zich havens en kusten te verschaffen, mag als de voorname grond van de sleesvvijk holstein- sche expeditie aangezien worden, maar die geen ander gevolg zal hebben dan de ondergang van den ganscben zeehandel der Duitscliers. Het gerucht, dat de koning van Wurtemberg voornemens zou wezen de kroon neder te leggen, vindt meer en meer geloof. Ook schijnt de staatkundige af zondering, waai in de koning zich sedert de laatste om keering van zaken bevindtaan dit vermoeden eenige waarschijnlijkheid bij te zetten. Men schrijft de on gunstige stemming van dezen vorst vooral toe, aan de» laatsten opstand te Stuttgart in de maand Mei van het afgeloopen jaar, toen hij de gezindheid des volks ten opzigte van zijn persoon vrij ongunstig vond. Berlijn, den 29 Ju-Ij. Men vreest hier, dat Duitsch land welhaasi in den lialiaanschen oorlog zal gewikkeld worden en wel door den rijksbestuurder; de troepen van Radelski namelijk, moeten aan den aartshertog den eed afleggen ,die dan zijne bevelen zal moeten geven en de operatien zal moeten besturen. Op deze wijze zijn het Duitsche troepen en een Duitsche verst, die den oorlog tegen de Italianen voeren. Bf.ulijn, den 30 July Het volgende armeebevel js van wege den koning aan de Pruissisclie troepen bekend gemaakt De centrale regering van Duitsch land is, tot versterking van de eenheid van liet gemeen schappelijk vader'andaan een' rijksbestuurder opge dragen. Ik heb de verkiegjng van Z. K. IC. H. den aartshertog Johann goedgekeurd «iet alleen omdat deze prins nuju personeels vriend is, maar ook omdat hij in oorlog en vrede een' roemrijken naam verworven heeft. Pruissen weet, dat Dtiitschlands kracht te gelijk zijne kraciu is Pruissen weet, hoezeer Duitsclilatui op de beproefde dapperheid <!er Pruissisclie troepen vertrouwt. Het wee;, dat liet lot van Duttscliland wezenlijk ook op zijn getrouw zwaard berust. Het zal alzoo voor alle gemeenschappelijke belangen van Duitschlander opregt 2ijne eer in stellen, den vrede, de vrijheid en de onafhankelijkheid der Duitsche natie door zijne armee, met alle Duitsche broeders, nadrukkelijk te be- schermen. Soldaten! Overal waar Pruissisclie troepen tot ver dediging van Duitsche belangen geroepen worden en volgens mijn bevef zicli aan Z. K. K. H. den rijks bestuurder zullen hebben te onderwerpen, zult gij den roem van Pruissisclie dapperheid en krijgstucht trouw en zegerijk bewaren. FRANKRIJK. Parijs den 29 July. Er waren geruchten in omloop gekomen, als zou Frankrijk de hand hebben in de Iersche gebeurtenissen. De heer Bastide heeft uit dien hoofde aan den Emtelschen gezant alhier, eene nota doen toekomen, waarin hij alle directe of indirecte deelname aan die gebeurtenissen ontkent. Men hield zich hier heden zeer bezig met tijdingen die uit Italië aangekomen zijneene interventie van Frankrijk in Italië werd door velen als noodzakelijk en spoedig op handen beschouwd. In de conferentiezaal zeide men zelfs dat tot de interventie in Italië op de daartoe gedane aanvrage van koning Karei zelf, reeds besloten wasterwijl men er bij verzekerdedat de minister van oorlog bet opperbeveihebberschap van liet expeditie leger zal op zich nemen. Parijs, den 30 Julij. Uit de nationale vergadering zal eene nieuwe commissie gekozen worden, met liet doel 0111 aan de gevangene insurgenten woorden van troost te gaan toespreken zonder overigens op liet gebied van dm r-gter te treden. Deze commissie zal uit 21 leden besiaan, die zich weder in sub 1*0 "mis sion van drie leiien zullen vtrdeelen, 0111 achtereen volgens de zeven forten te gaan bezoeken, waar de insurgenten zijn opgesloten. Die leden zullen zoo gekozen worden, dat zij drie verschillende staatkundige kleuren vertegen woordigen, ten einde alle bepaalde kleur aan die com missiën te ontnemen. Onder de vertegenwoordigers die hiertoe bestemd zijn, noemt mende heeren Victor Hugo ConsidórantFloconr, Crómieuxde bisschop van Langres enz. Bij het onderzoek van liet budget van binnen landsciie zaken iu het comniitté van financiën is het zonderlinge feit aan liet licht gekomen, dat eene dame door denbeer Ledru-Rollin benoemd was tot inspec teur generaal der hospitalen e(l) gestichten van liefdadig beid. De Gazette des Tribiinaux deelt het volgende mede over het fort Romainyille, een van die, waarin liet grootste aantal gevangenen opgesloten is: Dit fort is voorzien van 18 kazematten, waarvan ia uitsluitend voor de gevangenen bestemd zijnin ieder derzelve zijn zij verdeeld t.gn getalle van 60 70. Planken zijn aan den muur rondom bevestigd en voor- loopig voorzien van bossen stroo, waarvoor thans ma trassen worden in de plaats, gelegd. Ieder gevangene heeft een bepaalde en toereikende plaatsruimte. In die ruime cellen heeft de lucht vrije speling en zij zijn goed verlicju wanneer de dagen korter worden, zullen zij ook des avonds van lic.hr voorzien worden. De kazematten, die niet door gevangenen bezet zijn, wor den gebruikt tot keuken, kelder, ziekenzalen enz. De gevangenen houden twee maaltijden daags des morgensten 10 en des namiddags ten 5 ure, bestaande des morgens doorgaans uit gedroogde groenten, ais erw ten snijboonenenz. brood en een kwart liter wijn en des avonds uit soep. rundvleesch en weder een kwart liter wijn, I11 de eerste dagen aten de gevangenen aaj> den bak; maar toen de heer de No ai lies de direct ein der gevangenis, bemerkte, dat velen daarin een tegen/111 haddenen liever droog brood atenliet hij aan ieder man een schoteltje van aardewerk uitreikenzoo dat iéder thans afzonderlijk kan eten. Dagelijks wordt den gevangenen een uur uitspanning toegestaan; teil dien einde zijn binnen het fort, nabij de kazematten, twee velden daarvoor afgeperkt en met sterke heiningen omringd. Bovendien kunnen de pér smen, die daartoe verlof ontvangen hebben, hunne opgeslotene bloedverwanten of vrienden bezoeken. Tot de werkzaamheden, die in liet fort verrigt moeren wor den als reparatie* enz. gebruikt men verscheidene gevangenen, die dan een loon trekken van 75 centimes per dag. Als eene merkwaardigheid is te vermelden, dat men eronder de koksbedienden eender voormalige onder-commissarissen aantreftdie in de eerste dagen van Februari,! door de regering naar de departementen werden gezonder. Onder de gevangenen bevonden zich eenige kinderen die thans un getale van 22 naar de gevangenis 'a Roquette zijn overgebragt. Parijs, den 30 Julij. Men verneemt dat het Al- penleger zal vermeerderd worden met eene divisie in fanterie, ten einde de troepen te vervangen, die in der, tijd de hoofdstad zijn ter hulpe gesneld en thans on der het bevel van den generaal Magnau liet kamp van Saint Maur bezet hebben. Op 9 September e. k. zal in deze hoofdstad eene nationale synode der hervormde kerken van Frank rijk gehouden wordenten einde te beraadslagen over eene nieuwe organisatie dier keiken. De laatste nation nale synode was in 1659 gehouden. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 31 Julij, Bij de Tweede Kamer der Staten Generaal is thans ontvangen de me morie van beantwoording der regering, op de gemaakte bedenkingen in de afdeelingen der Kamer, met betrek king tot de aanhangige grondwetsherziening, welke wa ren opgenomen in liet verslag der commissie van rap porteurs. Dat stuk, hetwelk nog al uitgebreid is, zal alsnu onmiddelijk gedrukt en vervolgens rondgedeeld worden en publiciteit erlangen. Ook het voorloonig verslag van het onderzoek der afdeelingen nopens de belastingwet, zal ras gereed en vastgesteld zijn. 's Gravenhage, den 1 Augustus. Het navolgende rapport is aan den Koning ingezonden 's Gravenhage, 31 Tuig 1848. Sir b Ik herhaal hier schriftelijk 'tgeen ik de eer had Uwe Majesteit mondeling mede te deelen dat dé Eerste Ka mer der Staren-Generaal heeft verworpen het wetsonï werp tot afschaffing van wreedenuttelooze en naar mijne ziensvviize schadelijke straffen, en gelijkelijk heeft verworpen het wetsontwerp tot niet-aanvulling van va- catures in de Provinciale Hoven en alzoo terstond heeft belemmerd de eerste stappen op den weg van bezuiniging door vereenvoudiging zonder krenking van verkregt-ne regten. Sire! Toen Uwe Majesteit mij in een zeer moeijelijk ooge.iblik in baren raad liep, meende ik mijnen bijstand niet te mogen weiveren. Ik hoopte tot herstel, hand» having en beves iging van orde en rust te kunnen mede werken, ik meend dat daartoe de opgewekte volksgeest moest worden geleidmaar niet moest worden onder drukt. Ik maakte deel uit van het ministerie door graaf Schimmelpenninck gevormd, omdat ik het er voor houden moest, dat hij her met mij over de hoofdbeginselen eens was. Toen la'er bleek, dat hij het ontwerp van grond wetsherziening zoo als het door de meerderheid in den Raad was vastgesteld, niet kon verdedigen, en Uwe Majesteit eene keuze moest >doen tusschen het gevoelen der meerderheid en dat der minderheid, heb ik'geen stap gedaan oni Uwe Majesteit tot mijn gevoelen over te halen; ik heb integendeel verklaard, dat ik, zoo Uwe Majesteit graaf Schimmelpenninck met de vorming van

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1