GOESSCHE Maandag SI ]M BïU WSTIJ Dl IV G RN» Besturen en Administratien. To De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f d ,75; Franco per Post f .1,90. COURABM -V,«V— -JSZ 2&£JkhZL—- (Gewone Advertent i'èn wordend 20 cis. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen I van d 6 regels a f d,20, behalve het Zegelregt, NEDER LA IN DEN. 'sGravenhage den 28 JulijNaar wij met ze kerheid vernemen bestaan er gegronde redenen, on als zeer voorbarig te achten, het door het journal de la Ha je van heden medegedeelde berigt nopens het voor nemen der regering, om de belastingwet op de bezittin gen enz. en de daarmede in verband staande voordrage tot wijziging der accijnsen op het gemaal en bet geslagt in te trekken, De commissie van rapporteurs is heden nopens die voordragt vergaderd, ter opmaking van haar algemeen verslag. Naar men verneemt bestaat in geenen deele bij de regering bet voornemen om de ligting V3n 1848 in dienst te stellen en heeft zelfs het plan bestaan om de ligringen van 1 Sa 5 en 1846 huiswaarts te doen keeren, wanneer die van 1847 genoegzaam in de wapenoefening zoude gevorderd zijn doch men is daarvan voorloo pig teruggekomen, tengevolge van het genomen besluit te Frankfort, aangaande de provincie Limburg. De voorgedragen belastingwet houdt bier, even als elders, stseds aller aandacht iw hooge mate gelveid en al wat eenig licht over deze aangelegenheid versprei den kan wordt met gretigheid nagegaan. De brochure van den voormaligen minister van llallheeft vooral de opmerkzaamheid getrokken. Velen houden het et- met eenigen grond van zekerheid voor, dat het ontwerp ten gevolge ook van den tegenstand welke het in de afdeelingen der Kamer, zoo men zegt, moet ontmoet hebben, zoo als het daar ligt althans, niet tot wet zal worden. Binnen eenige dagen zullen de antwoorden der regering op het verslag der Kamer aangaande de grond wetsherziening, publiek worden. Naar men verzekert houdt de regering ren sterkste vo!haar voorgedragen stelsel van vertegenwoordiging en andere hoofdbeginse len van liet regeringsvoorstel, 'sGravenhage, den 29 julij. Door de Eerste Kamer is heden verworpen j°. het wetsontwerp rot afschaffing der straf van geeseling en brandmerk en 2°. dat tot niet-vervulling der vacatures in de hoven, beiden door de Tweede Kanier aangenomen. Rotterdam den a8 Julij. Het Journal du Lim bourg zegt een brief ontvangen te hebben, welks inhoud aan de beste bronnen moet ontleend zijn, in welken wordt medegedeeld, dat het Hoilandsche gouvernement besloten heeft, om geen duim breed gronds van liet Hertogdom Limburg af te staan, dan daartoe genood zaakt, door de kracht der wapenen. In 2ijne zitting van den 25 dezer heeft de ste delijke raad der stad Maastricht een adres aan Z. M. den koning der Nederlanden goedgekeurd, waarin de adressanten hoofdzakelijk te kennen geven, dat zij zich tot dus verre gevleid hebben dat het verdrag van der. 5 September 1839, gesloten tusscheti koning Willem I en Duitschen Rond, als een uitvloeisel van de den 19 April 1839 aangegane verbindtenissen, zoude worden geëerbiedigd en in zijn geheel gehandhaafd. Zij hebben zich echter in deze hoop bedrogen ge zien, daar de nationale vergadering te Frankfort, zon der zich te bekommeren over de bepalingen, vervat in het verdrag van den 19 April 1839 en de verpligtingen van den Duitschen bond, zich eenvoudig bepaald heeft te verklaren, dat geheel Limburg een Duiisch grond gebied is en dat de Nederlanden geene andere regten op dat grondgebied kunnen doen gelden, dan die be trekking hebben op de steden Maastricht en Venlo. De stedelijke raad begrijpt volkomen dat dit besluit van de nationale vergadering te Frankfort noch voor de Nedeilanden, noch voor Belgie, evenmin als voor de vijf mogendheden, die liet verdrag vat? den 19 April 1839 waarborgden, van verpügtenden aard kan zijn; maar de tegenwoordige stand van zaken in de stad Maas tricht, eischt noodwendig dat de stedelijke raad, als tolk van de inwoners der stad, luide te kennen geeft, dat de vcreeniging der stad Maastricht aan Limburg en aan de Nederlanden noodzakelijk is voor het algemeen welzijn van de inwoners dier stad. De adressanten verklaren den koning, dat de welvaart van meer dan 23.000 inwoners van de maatregelen af hangt, die Z. M. nemen zal, en her is daarom dat zij Z. M. eerbiedig verzoeken, om, in overeenstemming met de wetgevende magt en zijne bondgetiooren, alle I de middelen in het werk te stellen, die den tegenvvoor 1 digen stand van zaken, overeenkomstig de bestaande tractaten, kunnen verzekeren en om in geen geval te veroorloven, dat de belangen der stad Maastricht wor den geschonden of verminderd, op welke wijze dit ook zijn moge, noch dat de stad beroofd worde van haar thans bestaand vrij handelsverkeer, hetwelk voor haar zoo noodzakelijk is, dat in een tegenovergesteld geval her welzijn der geheele burgerij op gene scliroo melijke wijze zoude in de waagschaal gesteld worden. De heer Lightenveltminister van de Roomsch Kailiolijke eerediensr, is den 26 dezer re Maastricht aangekomen. Hij is aan het Hotel du Lóvricr aldaar afgestapt en heeft zich onmiddelijk naar de provinciale regering begeven. Men breng' deze teis van den mi uister in verband met de Limburg- che aangelegenheden en gelooft, dat hij daaromtrent met'geheime instructies van boogerliand belast is. Rotterdam den 29 Julij. Aan een brief van Batavia, dd. 27 Mei, per overland mail door eene geacht handelshuis hier ter stede ontvangen, ontleenen wij het volgende De Fransche revolutie en de gebeurtenissen in Hol land hebben eene levendige sympaiie opgewekt en eenige invloedrijke mannen c zoo als cis. van Ilocvell, de president van den r.iaa' vatt jns'itie. de vice-president van het hooggeregrshof en vétschillrnde andere hoofd ambtenaren, hebben zich vereenied tot opwekking der ingezetenen van Ne'derl. Iodic, ten einde te petitioneren aan den Koning en de fjtaten-Geiu-raal0,1» onze rm» derdrttkte regten te herwinnen. Op den avonivanden 22 Mei had alhier eene volksvergadering plaats, waarbij schier alle de inwon rs der hoofdstad zijn opg. komen. Een permanent comtniné is daarbij benoem I geworden om de petitiën op te mak' 11 en in re zenden. Er werd echter nog slechts één hoofdpunt verhandeld, te weten de intrekking der Delftsche academie en het privilegie, dat alleen de kweekelingen van die school als ambte naren in Indie zouden worden roegelaren waardoor eene onregtvaardige uitsluiting wordt daargesteld van alie Indische kinderen en alle zondanige» die om de eene of andere reden de academie niet kunnende fre quenteren, verstoken blijven van ambten en bedieningen in de kolonie, waarop zij evenwel door kennis of ver dienste aanspraak zoude kunnen maken. In één woord, door die bepaling kunnen zoodanige Indische kinderen niet verder komen dan tot klerken en wordt dus hen dc gelegenheid benomen, om zich te ontwikkelen en behoorlijk hun brood te verdienen. Men wil daaren tegen eene volledige regeling van her openbaar onderwijs in deze kolonie zelve, waardoor ook de harde nood zakelijkheid zon vervallen voor de oudersom liuune kinderen ter opvoeding naar Europa te moeten zenden. De volksvergadering was bijzonder onstuimig, vooral door de menigte van Indische kinderen, vooral de half casres, die nu eenmaal tor liet besef hunner regten ge- bragt'zijnde, niet zijn te weerhouden en met kracht protesreeren tegen de bestaande instellingen en hunne eischen doen geiden. Daarbij is de volksvergadering niet goed geleid geworden en de menigte was maar niet weder uit een re drijven, en wilde dadelijk alle verdere reclames, behalve het bovengenoemde punt, behandelen. Die reclames bevatten vrijheid van druk pers, vertegenwoordiging der kolonie in de 2de Kamer der staten generaal en meer anderen, doch deze zullen in eené volgende meeting worden afgedaan, en men zal thans zich bepalen, om met deze mail een adres aan den Koning in te dienen, om in algemeene bewoordingen onze' sympathie voor den hervormingsgeest in Europa te hïtuisen en des Konings aandacht op de onderdrukte regten der ingezetenen alhier te "bepalen, De regering heeft ge'ttkkig niers gedaan om de volks beweging alhier tegen te gaan; doch de politie heelt: namens het gouvernement verboden 0111 meer zoodanige meetings te houden. PS. Bij eenenader gemaakte bepaling, heeft de re- gering alle verdere openbare vergaderingen over de re gering of punten van algemeen belang verboden. Eindhoven den 28 Julij. Heden voormiddag zijn krachtens bevel van den tegter-commissaris Ivi) 'Ie arrondissement regrbatik alhier als verdacht vin tnetie- pligtigheid aan net verbranden der door her domein ingezamelde tienden, te Stuiteren, gevankelijk in het huis van arrest ter dezer stede Overgebragt de perso nen van C. J. IIen P. v. d. V.beide te Someren woonachtig. De instructie ter zake van bet gepleegde te Mietlo' en te Someren wordt ijverig voorr-gtzer. Het is thans in deze streken overal rustig. Gons, den 31 Julij. Bij Koninklijk besluit van den 26 July 1841, No. 122, zijn benoemd tot ontvanger der Registratie te Utrecht, jhr. C. A. Rethaan Macard, thans bewaarder van de hyp nheken en het kadaster en ontvanger tier registratie te Middelburg. Te Middelburg, de heer J. Willaarstitans te Hoorn.- Tot bewaarder der hypotheken en van het kadaster te Middelburg, de luer J. J Backer van Leuven thans inspecteur der registratie te Nijmegen. v 1 ~t~. j."*a PUBLICATIE. Gedeputeerde Staten der Provincie Zeelak». Brengen bij deze ter kennis van allen, die zulks zoude kunnen aangaan, dat de Staten van dit Gewest, bij derzeher resolutie van den 5 Julij 1845, hebben gearresteerd de navolgende door Zijne Majesteit, bij Hoogstdeszelfs besluit van den 10 dezer No. 105 goedgekeurde ampüatie en wijziging van het, bij pu blicatie van den 11 September 18S5, ter kennis van de belanghebbenden gebragtProvinciaal Reglement op de Springstieren AMPLIATIK en WIJZIGING van het bij Koninkt. besluit van den A3 Augustus d835, No. 87, goedgekeurd REGLEMENT op DE SPRINGSTIEREN in de Provin- cie Zeeland, door de Staten dier Provincie vastgesteld den 9 Julij J835. ART. 1. Wijziging van art. 3 floor het weglaten in den 3den regel van het n oord eiland en in plaats te stellen van het woord kanton. ART. '1. Te voegen achter art. S. In deze schriftelijke kennisgeving zal de verbindtenis door den belanghebbende moeten warden aangegaan, oin den ter keuring aangegeven Slier goedgekeurd wordende, les maanden als springstier aan te houden en zich bij bet niet nakomen dezer verhindtenis te zullen laten wegvallen dat hij bij de eerstvolgende keuring niet als stierliouder worde toegelaten Opkomende ongeschiktheid van den stier ter beoordeeling van het Plaatselijk Bestuur en het lid der Commissie van Land bouw in de sectie, tot welke de woonplaats des stierhouders behoort, alsmede het overlijden of faillissement van laatstge- rnelden, maken ecliter hierop uitzondering. Otn het bezigen van goede springstieren te bevorderenzal elk erkende stierhouder bij het aanschaffen derzelve eenen zoodanigen moeten trachten te verkrijgen, die van een erkend goed ras afkomstig is. Ilij die daartoe met het jaar 18ID eenen zoodanigen stier heeft aangeschaft die door kruising uit erkende goede kneijen, met de veredelde Engelsche Stam - stieren is aangekweekt, zal boven anderen op de premie bij art. 25 uitgeloofd aanspraak hebben. ART. 3. Wijziging van art. dO door invoeging in den 4den regel achter het woord gegeven van het volgende op de navolgende uiterlijke hoedanigheden welke als kenmer ken van eenen goeden stier worden gehouden een korten dikken kop met veel wit haar, schoone heldere oogen, breed voorhoofd, iijne goedstaaude horens, een sterken vleezigen hals, breede borst, sterke schouders, zware vleezige lenden, sterk gespierde achterbeenen, en eenen lossen moedigen gang alsmede. Te voegen achter hetzelfde artikel. Het zal aan de erkende stierhouders vrijstaan, bij het ver lies van derzelver stier, tusschentijds, eenen anderen ter keu ring aan te bieden, mits zich daarbij gedragende aan de be palingen bij art. 17 vermeld.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1