GOES S CHE C O V lï A NIV; Donderdag 27 July. f Gewone Advertentien worden a SO ets. de I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen \van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt. Be uitgave dexer Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f J5; Franco per Post f ,1,90. J regel\ ristten I IN S li: U YVSTI.5 I>I IN G RN. 1)U 1TSC11 f*. A ND. Hamburg den 22 Julij. Naar luid van eenschrij ven uil Apenraiie van eergisteren, was de wapenstil stand weder voor drie dagen verlengd, alzoo tot 23 dez-r, Ook zegt men, dat eene tweede verlenging zal plaats hebben, zoo den 23 nog niets beslist is. Frankfort den 22 Julij. Het bevestigt zich, dat tie Oostenrijksclie regering aan het kabinet van St. Petersburg opheldering gevraagd heeft nopens het con centreren van Russische troepen aan de Pruth. Het zelve heeft hierop een ontwijkend antwoord gegeven en voorgewend den staat van gisting, die in de naburige vorstendommen en Hongarije lieerschte. Berlijn den 22 Jnhj. Het dagblad der regering verzekert, dat het berigt, onlangs door de N. Pr. Zcit. medegedeeld, als zouden in de Charité reeds gevallen van cholera voorgekomen, en twee personen daaraan overleden zijn, voor geheel bezijden de waarheid is. Men verzekert, dat de koning onlangs in den ministerraad te Potsdam zou verklaard hebben, dat bij voornemens was, zich aan den rijksbestuurder te on derwerpen en dat hij met alle magt zou streven, om de Duitsche eenheid tot waarheid te maken. Naar luid van brieven uit St. Petersburg, zijn daar reeds ruim 9000 mensclien aan de cholera over leden, die hare slagtoffer» in alle standen eischr. Het schijnt dat de ziekte reeds langs dfcvi gehee'.en Oostzee oever tot aan de Pruissische grenzen en welligt reeds over dezelve, is doorgedrongen. In een anderen brief uit Petersburg wordt de voigende waarneming medegedeeld: Toen de cholera daar uit barstte, was de atmospbeer zoo veranderd, dat geene tlectriseermacbine vonken gaf, en eene magneet, die anders 12 pond ijzer ophief, naauwelijks 4 ponden tot zich trok. Sedert den 13 had de dampkring zich reeds zooveel verbeterd, dat bovenstaande magneet weder 8 pond ijzer aantrok. Berlijn, den 23 Jtiltj. De laatste berigten van liet tooneel des oorlogs in Sleeswijk melden dat de provisionele wapenstilstand tusschen de Duitsche bonds, troepen en Denemarken voor een onbepaalden tijd ver Jengd is en dat de onderhandelingen tot een eervolien en duurzamen vrede weder een aanvang genomen hebben. Generaal v. Pfueldie drie dagen geleden uit St. Petersburg is teruggekomen, hangt een treurig tafe reel op van de verwoestingen, die de cholera daar ge maakt heeft. Tijdens zijn verblijf aldaar waren er dagen, waarop 1500 mensclien door deze ziekte ten grave werden gesleept. De troepen bewegingen op de grenzen moeten, volgens zijne verzekering niets te beduiden hebben. Toen de koning eergisteren met den prins van Pruissen en prins Karei op Charlottenburg aankwam, verzocht het daar geposteerde schuttersgilde den koning, hun corps te inspecteren. Terwijl hij hiermede bezig was en zich met eenige leden van bet giide onderhi ld, trad een man op hem toeonder den uitroepIn den naam Gods vorder ik, dat gij de kroon neder legt." De man werd terstond in hechtenis genomen en bil on derzoek bleek bij een half krankzinnige dweeper te zijn. ENGELAND. Londen, den 22 July. Gisteren vaardigde de lord luitenant van Ierland eene proclamatie voor de stad_en liet graafschap Dublin uit, waarbij allen personen be volen wordt, vóór of op den 28 Julij bij de poiicie- bureaux alle in luin bezit zijnde geweren, pistolen, degens, pieken, kruid, kogels enz. overteleveren, op straife van twee jaren dwangarbeid voor de overtreders. De policie nam reeds eergisteren een aantal pieken en geweten in beslag. Te Dublin is het overigens tot nog toe rustig en ook heeft men nog niets vernomen van onlusten ten platten lande. In den Dublin Evering-Herald leest men het vol gende Zonder noodelooze uitweiding of inleidingmaken wij zoowel de regering als onze Lezers opmerkzaam op de volgende verontrustende feiten. Wij hebbende vrijiieid niet, te melden door welk-kanaal wij er kennis van gekregen hebben maar wij mogen verzekeren dat men zich op da naanwkeuriglieid kan verlaten. Die mededeeling is als volgt Inde vorige week kocht de l)r, -Doy/e-Club, waarvan de heer Duffy piesident is, 80 geweren; 20,000 bui ten gebruik gestelde infaiiterie-gevveren (met steer.s'oteu) zijn te Londen voor de insurgentcn gekocht en zullen 10,000 p. sr. kosten. Gisteren avond werd een groote wagen, bespannen met vier paarden, onder het oog van een inspecteur van policie, me: musketten geladen voor de deur van zekeren geweermaker, bij wien de liefhebbers schietoefeningen houden. Tevens vertrok de beruchte piekenmaker Idyland gisteren van Dublin met eene groote hoeveelheid pieken naar Carlow. De rebellen hebben eene kaart van Dub'in geteekend, verdeeld in districten in ieder van welke zijn aange stipt de punten waar de clubs zullen bijeenkomen en barricaden moeten worden opgewnpm. Er is nu bepaald, dat wanneer Duffy voor den reg ter geb'agt en veroordeeld nuu>i women, de clubs door eerien onmiddeljjken opstand de uitvoering van liet vonnis zullen verhinderen. FRANKRIJK. Parijs den 11 Julij. De minister van oorlog beeft bevolen, dat die geëmploijëerdet, van ziin ministerie, die leden zijn der nationale garde, hunne wapenen, kleeding enz., naar liet hotel van genoemd ministerie moeten overbrengen. Wanneer er vervolgens alarm ge slagen wordt, zullen zij zich allen naar hunne bureaux als algemeene verzamelplaats en niet naar hunne com pagniün moeten begeven. De minister van oorlog beeft aan den chef van het uitvoerend bewind een rapport ingediend, ten ge volge waarvan 112 mobiele gardes, rer belnrming van huil heldhaftig e- drag tijdens den Juni-ops and, be noemd zijn tot ridders van het legioen van e. r Verscheidene hoofdofficieren van het corps der genie hebben bij de Fransche regerina verlof oanee vraagd en ook ontvangen, 0111 te mogen gaan dienen in het leger des konings van Sardinië. Sedertde Februarli-omvventelmg zijn de gevallen van krankzinnigheid zeer vermenigvuldigd. Betreffende de gevangenen re Vincennes zijn velerlei geruchten in omloop. Blanqui zegt men gedraagt zich als een dollemanRaspail brengt den tijd door met spelenBarbes is steeds bedrukt, doch Sobrier is daarentegen spraakzaam en opgeruimd. Op liet plat van het kasteel staan 8 schildwachten en liet is aan de gevangenen verboden aan het venster te ko men, op bedreiging, dat onmiddelijk op hen zal ge schoten worden. - Ofschoon het Alpenleger zijne kantonnementen heeft verlaten, om nader bij Parijs te trekken, worden tocii alle regementen die er toe behooren, ten volle aan gevuld. Generaal Oudinot, de opperbevelhebber van dit leger, houdt dageli jks naauwkeurige inspectiën. De fabriekanten van militaire uitrustingen hebben bevel ontvangen, om de bij hen gedane bestellingen ten spoe digste uit te voeren. De geneeskundige akademie, za! eene commissie benoemenom te Sr. Petersburg de cholera te gaan bestuderen. Parijs, den 23 Julij. Het dagblad le Bien Public deelt mede, dat een Engelseh eskader, onder bevel van den lieer Napier de reede van Portsmouth verlaten heeftom op de Spaansche kosten te gaan kruisen. Het E'igflsche gouvernement vraagt, volgens voornoemd dagblad, aan de Spaansche regering, de regeling of liever de onmiddelijke betaling der schuld van Spanje aan En geland en moet de beer Napierwanneer hier niet terstond aan voldaan wordt, zeer formele orders hebben, 0111 op de Spaansche kusten te ageren. Het dagblad zegtdit berigt uit eene goede bron geput te hebben. - De berigten, die verschillende bladen in de laatste dagen opnamen, betnffriide eene verbetering in de han- delsomzettingen zijn grootendeels onjuist. Het eenige wat in waarheid sedert eenige dagen plaats heeft is dat men meer vertrouwen stelt in de regering want- men verwacht veel van generaal Cavaignacvooral hoopt men, dat de heer Goudchaux eindelijk eens licht zal brengen in de duisternis der finantien en dat hij zoo we! de noodige middelen zal vinden om alle verplig'ingeti te vervullen als om aan alle behoeften te voldoen. Daar uit volgt eene eenigzins mindere spanning men doet nogmaals nieuwe opofferingen door met verlies te ver- koopen, ten einde eenig ueld ie krijgen en de magazijnen te ontlasten of de liervainna der werkzaamheden moge lijk te maken. Derhalve expeclieert men tot eiken prijs naar het buitenland maar daar het rabat nu de nor male koers wordt, nemen de weijelijkheden toe. Ook ziet men dagelijks fabrieken sluiten en opheffen. De handelhuizen die liquideren telt men thans niet bij honderden maar bij duizenden. Er zijn op dit oogenhlik te dezer stede niet min der dan 834 orgeldraaijers en 4010 geadmitteerde bede laars. Het getal der liedjeszangers is nier bekend. Er is sprake, dat :n liet gebouw der nar. ver- gadering eene drukkerij zal opgcrigt worden, die den naam zal voeren, van drukkerij der na:, vergadering. NEDERLANDEN. Maastricht den 22 Julij. De afgevaardigden bij de Nationale Vergadering te Frankfort zijn heden in de provincie Limburg terug gekomen en hebben de bijgaande proclamatie aan hunne mandatarissen uitge vaardigd. Deze onverwachte uitslag maakt binnen onze muren den pijnlijksten indruk, en doet algemeen de weiisch ontstaan, dat, indien de scheiding werkelijk onvermijdelijk is. dere stad en Venlo het lot der overige provincie zullen volgen. De Afgevaardigden van het Hertogdom Limburg bij de Hooge Duitsche Constituerende Nationale Vergadering te Frankfort, aan hunne Manda- t a rissen. „Mijne Heeren Hetloi van Limburg is thans beslist. De Hooge Dui'sche Nationale Vergadering heeft eenstemmig en onherroepelijk uitgesproken, dat het hertogdom Limburg uitsluitelijk Duitsche Staat is en niet meer a's Nedeilandsche Provincie kan en mag beschouwd worden. De vereffening der schuldvraag blijft aan de goed- keuring der Nationale Vergadering onderworpen, en hierin vinden wij eenen zekeren waarborg, tegen alle opdringing van vreemde schulden, „Uwe afgevaardigden, mijne heeren, rekenen het hunnen jffigr, bij deze gelegenheid, hunnen landgenoo- ten, met den meesten nadruk aan te bevelen, overal en in alle omstandigheden, de rustte bewaren, en de be- staande wetten te eerbiedigen, tot dat dtzelve door andere, nader te bepalen, vervangen zijn geworden. Dit is voor een ieder burgerpligt. J. L. Baron van SCHERPENZEEL. A. SCHOENMAECKERS." 'sGraveniiage den 25 Julij. Gisteren avond is van hier naar Maastricht vertrokken, Z- Exc. de tij. delijke minister voor de zaken der R. K. eeredienst de lieer mr. L. A. Lightenveltals benoemd tot tij delijken commissaris in Limburg. Men wil, dat dit vertrek in reetstieeksch verband staat met het besluit der vergadering te Frankfort, en dat de heer Lighten velt met de magt bekleed is, om, in vereeniging met de burgerlijke en militaire autoriteiten alle zoodanige maatregelen te nemen als de omstandigheden van het oogenbiik in dat gewest zullen vorderen. Rotterdam, den 26 Julij. Het dagblad van Luik kondigt aandat de stad Maastricht, ren gevolge van het besluit der nationale vergadering te Frankfort in staat van beleg zal verklaard en dat de wallen dezer vesting met geschut zullen worden beplant. Dit berigt wordt echter van geene andere zijde be vestigd.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1