r 5S« Donderdag 20 Juli] GOESSCIIE COURANT. TT De uitgave dexer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal J is f J,75; Franco per Post f ,1,90. y ■1 *J> /y Gewone Advertenticn worden a 90 ets. de rege/\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten I van J 6 regels a f J,90, behalve het Zegelregt. NI12 13 WSTIJ I> s IX G MN DEUTSCHE AND. AcGsnuitG den 13 July. Ons dagblad behelsde dezer dagen een schrijven int Londen gedagteekend 3J11IÜ, waarin gezegd wordt, dat, alhoewel juist geene luitelijke verstandhouding tusschen het kabinet van Londen en dat van St. Petersbtng bestaat, desniette min eene goede verstandhouding tusschen heide Itoven wordt opgemerktsedert keizer Nicolaas verklaard heeft voornemens te zijn in afwachting van hetgeen gebeuren kan, in eene gewapende defensive stelling te blijven. Na de dagen van February gaat het bedoelde artikel voort toen noch Berlijn noch Weenen de terugwerking der Franscfie revolutie ondervonden had den scheen ktrizer Nicolaas zeer oorlogzuchtig te zijn. Later toen Pruissen de nationale reorganisatie van het groothertogdom Posen opregt scheen te meenet) en te willen doorzettentoen Frankrijk zelf luide de beslissing der Polen-kwestie eischte, rustte de keizer zich ten oorlog toe. Later werd de gedaante der dingi-n eenigzins anders; de geestdrift voor de Polen is bekoeld, en na de ten onder brenging der ultra-democratenzal Frankrijk niet zoo spoedig een oorlog voor Polens onafhankelijkheid beginnen. Aan een oorlog voor de grondbeginselen denkt Rusland in het geheel niet sedert Palmcrslon verklaard heeftdat Engeland zou afwachten, welk een loop de zaken nemen zullen, Engelandzeide deze staatsman slaat de gebeurte nissen op het vaste land met aandacht gade en zal niet eer een werkzaam aandeel aan dezelve nemendan wanneer zijne belangen wezenlijk benadeeld of in gevaar gebragt worden. Het eenige waartoe het zich bepalen zal, is, van zijnen zedelijken invloed gebruik te ma- jtenom de ontwikkeling der gebeurtenissen in eene conservative rigting ie leiden; met één woord, het zal onzijdig blijven tot dat de noodzakelijkheid het in het strijdperk roept en daartoe heeft het zich voorbereid. Dezelfde gedragswijze verwacht Engeland ook van Rus land want liet zal nooit toelaten dat de keizer aan yallenderwijze te werk gaa; of aan de zucht tor verovering toegeeft. Indien Frankrijk echter tot iederen prijs zijne republikeinsche beginselen in Duitschland wilde voort planten er. dit land medeslepen in den draaikolk, waarin het zelf wordt rondgevoerd dan zal Engeland gereed zijn in overeenstemming met Rusland te bandelen, om een dam te stellen tegen den stroom der democratie, waarin het gevaar voor zijn eigen bestaan zier." Zoo ongeveer heeft lord Palmcrslon zich uitgelaten en Rusland heeft het geraden geoordeeld, dien wenk niet in den wind te siaan. Daarbij is tie keizer tegen woordig steeds onpasselijk. Eene chronische leverziekte verzwakt zijne geestkracht, en niet zelden komen er oogenblikken, waarin hij aan de toekomst wanhoopt en alles hem verontrust. Ware de tegenwoordige tijd niet zoo moeijelijk, hij had reeds lang zijn kroon nederge Jegdvooral daar hij bijkans vijf en twintig jaren ge regeerd heeft. Men verhaalt te Weer.en, dat Z. M. de Keizer het voornemen zou hebben aan den dag gelegd om afstand te doen van zijne Keizerlijke Kromten om bet hertogdom Salzburg aan den Koning van Beijeren af te staan, onder voorwaarde van aldaar zijne laatste levens jaren rustig te kunnen doorbrengen. Men brengt hier mede in verband de middelen welke door den nans herrog Frans Karei worden gebezigd ten einde zich •weder eenigzins- cte gunst der menigte te verwerven. Mainz, dm 14 July. Heden morgen is door de gendarmerie een tandmeester in hechtenis genomen, die gisteren avond in het openbaar den vorstenmoord pre dikte, waarop hij met een vivat ter eere van de repu bliek en der Parijssche insurgentcn eindigde. Het ver wekte een onaangenaam gevoel bij alle vrienden van orde, dat de gendarmen bij deze gelegenheid door troepen ge meen volk vervolgd en met steenen geworpen werden. Heden morgen ten 4 ure werd te Dingen de generale niarsch geslagen, waarop onmiddelijk twee kompagniën van het garnizoen naar Gau-Algesheiin werden gezon den waar ernstige onlusten móeten uitgebroken Zijn. Bremen, den 16 July. Alle Duitsche bladen zijn tegenwoordig, zoo als zich trouwens wel begrijpen laatvol van beschouwingen voor en beschrijvingen van liet aanvaarden des Rijksbestuurs door den Aarts- hertog JohannDeze reeds op zich zelve voor het Duitsche rijk" onberekenbaar gewigtige gebeurtenis wordt nog verhoogd door de toevalligheidof was het iets meer dan toeval? dat het den iaden Jul ij den dag waarop de Rijksbesiuurder zijne liooge be. trekking heeft aanvaard juist 42 jaren geleden was dat het aloude Duiische rijk werd opgelost' Met den iaden Jtilij 1848 begint alzoo voor Duitschland een gelieei nieuw tijdvak van zijne in-en uiterlijke geschie denis. Merkwaardig is het, dat de eerste handeling van den Rijksbestuurder, onmiddellijk na het aanvaarden van zijn ambt. deze is geweest, dar hij zich naar het paleis yan de Bondsvergadering begaf, om deze op te lóssen en hare archieven over te nemen eeuwig merk waardig zal het bltiven. hoe de wil des volks, ineen paar maanden, een' zoo volledige omkeer van zaken in Duitschland In eft tot stand g lnagt; en even merk waardig is het gróote verschil tusschen liet verkiezen van den Duitschen Keizer" in den alouden rijd en van den Rijksbestuurder" van nu en tusschen de wijzewaarop beiden over het rijk en zijne bewoners zouden regeren I B. rigten uirjassy van 4 dezer melden, dat daags te voien'één Russisch korps, sterk 10.000 man, de Prutli gepasseerd is en nu in vier kolonnes in Moldavië binnenrukt. Prins Stourdza heeft zich bij hunnen overtogt over de Prti'b, niet uit Jassy verwijderd. Men voegt er bij, dat uit Silistria 4000 man Turken in liet vorstendom VVallacliye zul'en binnenrukken. Door deze gebeurtenis zal de verkiezing van een ni-uwen bospodar van Bucharest vermoedelijk verlrnderd en de weg tot terugkeer voor prins Bibesco weder geopend worden. Inrusschen blijkt mede daaruit, dat Rusland iit overeen stemming met de porte, volgens de bestaande tractaten intervenieert. Een ander berigt van den 5 luidt als volgt: De Russen zijn liezen namiddag tor op een uur afstands van deze stad genaderd. Het hoofdkwartier is op liet landgoed van vorst Rosnovan~\e Stricka. Men ver wacht ze morgen hier. De vorst is door de cholera aangetastde minister van binnenlandsclie zaken is aan die ziekte overleden. Overigens is de stad nog rustig. Te Bucharest schijnt liet aan wapens te ontbteken. De Engelsche consui had verklaard dal de kozakken binnen weinige dagen zouden verschijnen. De B Jjren waren meestal gevlugt. ENGELAND. Londen, den 15 Julij. Het koninklijk geregtsbof heeft dezer dagen uitspraak gedaan in eene zaak, wan van de omstandigheden vrij romanesk luiden. In 1763 na melijk werd te BadwellAsh, ili liet graafschap Suffolk, zekere Theophilus geboren, de zoon van Jan en Elisa bcth Turner de vader was een man uit de mingegoede klasse en stond als tuinier in dienst van den predikant Ord re Fornhatn St. Martin in hetzelfde graafschap. De knaap werd naar de dorpscbool gezonden en gaf daar blijken van goed doorzigt en een helderen geest. Hij scheen* eenigen tijd lust gekoesterd te hebben voor het zeeleven want de predikant was gewoon hem Jack de zeeman" te noemen. Een twist echter, dien hij met dezen zijnen beschermer kreeg, deed hem Suffolk verlaten en naar Londen reizen, waar hij eene aanstelling als ondermeester op eene school verkreeg. Dat was zijne jeugd en van dien oogenblik tot op lieden zag noch hoorde men in Suffolk iets meer van Theophilus Turner. Din 31 January 1842 stierf in liet huis No. 13, HutitUystreet. Brunswick Square, te Londen, een heer, met name John Turnerin staat van zinneloosheid en ab intestate, nalatende eigendom men ter waarde van meer dan 60,000 p. st. 11 ij was een zonderling ou t man geweest en bezat rot een paar jaren voor zijrn-n dood niet alleen a? zijne geestvermogens, maar zelfs zulke, die verre boven het gewone gros der menschen' uitstaken. Hij was klerk geweest, laatstelijk op liet kantoor der brand assurantie-compagnie de Zon en gé droeg zich in deze betrekking zoo verdienstelijk, dat men hem in 1825. na 40 jaren dienst veroorloofde aftetreden met een pensioen vati 200 p. st. 'sjaars. Hij had ook inde lorerii gespeeld en daarin, naar men zeide, eene onaf hankeiiike fortuin gewonnen. Ofschoon, doorgaans nier spraakzaam n-n aanzien zijner af komst, liet hij zich toch nu en dut ieis ontvallen, dat ni t in den wind geslagen werd; ook legde hij eene zekere voorkeur voor het graafschap Suffolk aan den dag. door er tweemaal 'sjaars te gaan jagen; van tijd tot tijd ontving hij van daar ook wil.i ten geschenke, dat hij dan in petsoon aan een hem b-kend adres ging afhalen. Eindelyk, gelijk gezegd is overleed de heer John Turner in 1842, en bij onsrentenis van naaste erven, legde de solliciteur der schatkist, op de geheele erfenis beslag ten behoeve der kroon. Nu komt het romaneske van de zaak. Het zal nie- mands aandacht ontsnapt zijn, dar de herinneringen aan een nabestaande, die in zijne jeugd verdwenen is, maar vermoed wordt in een of ander geheimzinnig gedeelte /an den aardbol in weelde te leven, met onvergelijke- lijken eerbied en vasthoudendheid, onfeilbaar levendig gehouden wordt bij iederen tak der familie. Twee geslachten waren voorbij gegaan, en toch maakte de naam en de forruin van Theophilus Turnerhet geliefde onderwerp der gesprekken uit bij de Turners van Li- vermere en er werden zelfs rogten naar Londen gedaan, om onderzoekingen in het werk te stellen, ten aanzien van dien bloedverwant, die. naar men zich voorstelde, in onbeperkte weelde moest leven. Zelfs wijdde eene vrouw standvastig haar leven aan die uasporinren en was algemeen in Londen b kend, als iemand die een verloren bloedverwant zoclu Kort voor zijnen dood ontdekte men hem en toen iu-t bedrag zijner nalaten schap bekend werd, aarzelden de betrekkingen niet op de bloedverwantschap en de bezittingen van den overledene werd stoutweg aanspraak gemaakt, door de dertien overgeblevene Turners van den Suffolkscheii stam. De uitslag heeft hun streven bekroond en de jury was volkomen overtuigd door sir Frederick The* sigers welsprekend voorgedragetie bewijzen van iden* titeit van Theophilus den schoolknaap en Johnden gepensioneerden klerk. De kroon is veroordeeld tot teruggave van de 60,000 p. sr. Deze zaak was van zeer moeijeliiken en ingewikkelden aard; want het gold hier de identiteit te bewijzen van een heer, die voor zes jaren in de hoofdstad s'ierf, met een knaap, die, 70 jaren geleden, Suffolk verliet, en daarbij zich John noemde ofschoon hij als Theophilus gedoopt was. FR ANK UTJK. Pakijs, den 16 Julij. Eergisteren nacht en giste ren morgen zijn wederom talrijke arrestatien bewerkstel- ligd, waarvan sommigen, naar men zegt, een helder licht zullen verspreiden over vele duistere punten van den opstand van 15 Mei en dien van Junij, Onder hen bevindt zich zekere Frangots Panoneen oud officier, die vroeg; 1 gearresteerd was, als hebbende ge streden op de barricaden inde voorstad van den Tem pel en van Belleville, doch zich op vrije voeten had weten te doen stellen. In het octrooi gebouw, waar hij opgesloten was geweest, vond men nu dezer dagen een aantal verscheurde papiertjes, die, bjjeen gelegd zijnde, een geschrift vormden, waaruit zware beschul digingen oprezen tegen den heer Panonzoodat men op nieuw tot zijne inhechtenisneming meende te moeten overgaan. Onder de gisteren gearresteerden telt men nog d 11 heer Raysonkapitein bij den staf der nationale garde van la Chapelje St. Denis, en eene vrouw, die na de barricaden mede opgerigt en in mansgewaad verdedigd te hebben den toren der kerk St. Séverin beklommen en daar de alarmklok geluid heeft.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1