Maandag 17 Julij. ,IL- .s ll' xY. 57 4 GOESSCHE Be uitg-ave dexer Courant geschiedt Maandags ew Donderdags avonds. Be Prijs per Kwartaal I isf J,75; Franco per Post f d,90. J 'V COCRAMt. '^'4, f Gewone Advertentièn worden a HO cls~. de regel\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten I V van J 6 regels a f J,HO, behalve het Zegelregt. IN11 KUWSTI JIIINti EN. dititsghland. Rendsbcug den 12 July. Naar luid van geloof waardige berigten, is tot op dit oqgenblik nog geen kennisgeving uit het leger betreffende het sluiten van den wapenstilstand ontvangen. Graaf Pourtales en graaf Munster uit Berlijn, bevinden zich sedert Maandag 11. roet de voorwaarden bij generaal v. Wiangel, die echter betreffende eenige punten om instruction naar Berlijn heeft gezonden, welke hij morgen of overmorgen ltun bekomen. Gisteren had, zoomen zégt, nog niet eens eene conferentie niet den Deenschen generaal plaats gehad. De voorwaarden van den wapenstilstand, in zoo verre die door de Börsenhallc zijn medegedeeld, zijn in liet algemeen juist, doch schijnt men het ten opzigte van sommige punten, voornamelijk betreffende bet verder bestuur, nog niet eens te zijn. Een ander berigt der BörsenhaUe luidt ongeveer als volgtWij vernemen dezen morgen geen nieuws uit het leger in her noorden. De wapenstilstand is daar nog niet gesloten en het is niet te verwachten dat iers beslist zal worden voor de aankomst der nieuwe instr,uciien uit Berlijn en Frankfort. De voorwaarden toch betreffende het civiel en militair bestuur der Her togdomnienmoeten eerst aan de uitspraak van den Duitsclien bond onderworpen worden voor en aleer eene conferentie tusschen generaal v. Wrangtl en den Deenschen opperbevelhebber kan plaats vinden. Berlijn, den 12 July. Brieven uit St. Petersburg van den 6-Julij, melden, dat met goedkeuring van den keizer 1. 1. zondag avond een aantal processien door de stad trokken, ten einde de hulp en genade van het Opperwezen af te smeken. Dag aan dag stierven hon derden aan de steeds lievig woedende Choleraden 4 telde men r.og 2606 zieken. Ook te Moskou hebben menigte van sieifgevallen plaats. Nadere berigten melden van te Petersburg voor gevallene ongeregeldheden. Zij hadden echter geen staatkundig karakterde menigte, die zoo vele personen zoo snel als slagioffers der Cholera zag vallen, meende zulks aan het vergiftigen der bronnen te moeten toe schrijven. Het volk schoolde bijeen, en men sprak algemeen van eene op 8 Juli.) afgesproken bestorming der cholera-hospitalen. Dadelijk werden 40,000 man re Petersburg bijeen getrokken, kanonnen geplant en piketten overal verspreid, waardoor het volk van zijn opzet afzag. De keizer bezoekt dagelijks de stad en ziekenhuizen waar het meeste gevaar is. Berlijn, den 13 Julij. Volgens een schrijven uit Warschau, moet werkelijk eene Russische zanten- zwering bestaan en deze haren hoofdzetel te Petersburg en Moskau hebben. Deze vereeniging heeft veruitge strekte vertakkingen in Polen. Te Warschau zijn twee faroiliendie van Prins Lubowskt en graaf Lu- bienskionder opzigt der policie gesteld. Nieutaud mag het huis verlaten of binnenkomen. Frankfort, den 14 Julij. Te Karlovvitz mosten weder bloedige toor.eelen voorgevallen zijn. Men zegt, dat de geheele stad in vlammen staat. Een schippers gast zou aanleiding rot de eerste bloedige botsing gegeven hebben. Daar het aan de Hongaren vei boden was wa penen te dragen, maar aan de Serviërs niet, doodde een Hongaarsche schippersgast een gewapenden Serviër, waarop de menigte wraak uitoefende op onschuldigeti en meestal op Duitschers. Op den 28-sten Junij was de rust hersteld. Men telde 15 dooden. ENGELAND. Londen, den 12 July. Volgens eene dezer dagen aan het parlement gedane officiële opgave, heeft het aan tal der landverhuizers in het vereenigde koningrijk, ge durende het jaar 1847, bedragen 258,270, dat is bijna het dubbel van dat in vorige jaren. Onder dit getal waren 10.300 vreemde landverhuizers, meest Duit schersen men berekent, dat van de overigen 63.000 uit Engeland 5,600 uit Schotland en 179,400 uit Ier land afkomstig waren. Bij de landverhuizersdie in Ierscite havens scheep gegaan zijnwerd op de ioo hoofden naauwelijks één kajuit-passagier gevonden; bit de Engelsche en Schotsché was die verhouding om streeks 6 8 op de too. De tand verhuizers naar Austra lië hebben bijna uitsluitend uit Engdschen bestaan. In de laatste 20 jaren was de landverhuizing het aanzien lijkst in 1832, 1841, 184a en 1846, als wart*.eer van hier vertrokken waren 103,140, 118.500, 128,300 en 129,850 personen. Gemiddeld waren in de jaren 1827 tot, 1837 63 000 en van 1837 tot 1847 104,000 land verhuizers vertrokken, waarvan in het eerst omstreeks de helft, doch later vee) meer, zich naar de Vereenigde Staten begaven. Volgens berigten uit Dublin, van den 9 dezer, zou de regering aldaar bij enkele dagbladschrijvers, welke gevangen zijn genomen, eene menigte papieren, en wel, zoo als gemeld wordt, een paar karrevrachten, in beslag genomen hebben. Ook in de graafschappen zullen de nieuwsschrijverswelke even als die van Dublin, in 't openbaar opstand hebben geprediktin regten worden vervolgd. Een ieder, die iets te verliezen heeft, en ook diegenen,, welke de arbeidende klassen inderdaad verlangen te ondersteunen, houden zich over tuigd, dat het meer dan tijd is, om een einde te maken aan eene opruijing welke ten slotte geene andere dan heillooze gevolgen zoude kunnen hebben. Intusschen wordt verzekerd, dat alleen in de bevolkte plaatsen de clubs van een min of meer gevaarlijken aard kunnen worden beschouwd, en dat men ten platten lande veel minder oproerig gestemd is. Londen, den 13 Julij. Dezer dagen hielden vis- sclters te Berriedale zich bezig met de uitoefening van hun beroep, toen zij plotseling eene kanonnade hoorden op eenigen afstand van de kust. Toen de zware mist optrokzagen zij twee oorlogschepenvermoedelijk een Deensch en een Prttissisclidie elkander heftig be schoten. Langzamerhand verdwenen de schepen weder in den mist en kort daarna hield bet schieten op. Men heeft niet vernomen, wie overwinnaar is gebleven. FRANKRIJK. Parijs, den 12 Jultj. Een der nieuwe Parijssche bladen l'Avenir National berigt bet volgende Wij hebben aan het publiek geene vrees willen aanja gen door te spreken van eene zautenzwering, die wij wel dachten, dat door de policie ontdekt zou zijn. Wij vrees den door eene onvoorzigtiee openbaarmaking van hetgeen wij wisten, de reeds re algemeene bezorgdheid, te ver meerderen en het herstel van het vertrouwen te bena- deelen. Titans echter, nu de aanslag is verijdeld, kunnen wij zonder gevaar spreken. - „Indien wij wel onderrigt zijn, en wij hebben a'le reden out te geloovendat onze berigten zeer gegrond zijndan was er een nieuwe opstand voorbereid die op een der dagen vat^-deze week moest uitbarsten. Even als den 23 Junij waren de leiders het niet eens omtrutt den dag en het uur, waarop het teeken tot den opstand zou gegeven worden. Eenige der voorgestelde midd.len, waarvan men zich daarbij bedienen wildtwaren zoo gruwelijk, dat sommigen, die nog niet alie gevoel van menschelijl;heid hadden uitgetogen, daarvoor terugdeins» den en zich aan de zaak onttrokken. Waarschijnlijk heeft men liet aan de verontwaardiging van dezen te danken, dat men het complot heeft kunnen ontdekken en de rampen voorkomen, waarmede Parijs bedreigd werd. De overigen, die begrepen dat het nu tijd was om te uandelen. hadden den afgeloopen nacht voor de uit barsting bepaald. De generaal Cavaignac zou gisteren avond ten 11 ure de bevelhebbers van onderscheiden corpsen bij zich ontboden hebben, me: aanbeveling om zich in burgergewaad te kleeden, daar hij wist dat de zamengezworenen in last haffden, om alle generaals en hoofdofficieren op de straten aan te houden of te dooden, en daardoor de overbrenging en uitvoering van militaire bevelen te verhinderen. Tegen één ure na middernacht hadden er bewegingen van troepen in de voorstad Saint- Marcel en naar den kant van Montmartre plaats. Men vond op onderscheiden plaatsen allerlei bouwstoffen voor versperringen, aks straatsteenen, balken, planken en andere, gereed om op het eerste teeken te kunnen dienen. Een groot aantal personen zijn in hechtenis genomen. Bij eenigen van lien zijn papieren gevonden, die instructien inhielden, waaraan wij naauwelijks een naam weten te geven; van de strekking daarvan zal men zich een denkbeeld kunnen vormen uit de vol gende proeveDe jonge meisjes uit de kostscholen en kloosters, welke in dat gedeelte der stad zeer talrijk zijn, moesten opgeligt en op de barricades geplaatst worden, ten einde aan de opstandelingen den tijd te ge ven 01» al hunne maatregelen te nemen, voor het geva) dat die versperringen mogten worden aangetast alvorens geheel voltooid te zijn. Heden morgen waren de toe gangen tot den spoorweg, het plein van het Panthéon en de voorstad Saint-Jacques nog door de troepen be2er." Bijzondere berigten uit Parijs van den 12, zeggen dat, ofschoon het aan bewijzen voor de juistheid van dit verhaal ontbreekt, hetzelve tocii volgens het algemeen gevoelen niets onwaarschijnlijks bevat. Zij bevestigen, dat in den avond van den 11 in de voorstad Saint-Marcel eene groote opschudding geheerscht had en er zelfs een begin was niet het opwerpen van versperringen, doelt dat die pogingen door eene ontzagwekkende militaire magt zoo spoedig onderdrukt waren, dat men in het mid den der hoofdstad niets van de beweging ontwaard had. De nationale vergadering heeft hare zitting van den 12 hoofdzakelijk toegewijd aan het aanhooren van rap- porten op verzoekschriften. Onder deze was er een, waarbij op de vereeniging van Belgie met Frankrijk werd aangedrongen. De vergadering is „onder een luid ge lach gelijk de berigten zeggenten aanzien jfan dat adres overgegaan tot de orde van den dag. Parijs, den \zJuty' Steeds worden er geruchten van nieuwe zamer.zweringen in omloop gebragten gaat er geen dag, ja zelfs geen uur otn of men fluis tert elkander binnen de hoofdstad het een of ander angstverwekkend nieuws in het oor. Deze strijd tegen her weder eenigzints herboren vertrouwen, wordt voor- namentlijk in de departementen hardnekkig voortgezet. Elk oogenblik en vooral in Normandijeroept meu daar de gemeente-gardes bijeensnelt met hen naar elk bedreigd punt, en eenmaal dat punt bereikt heb bende, vinden zij niets dan nieuwe geruchten, die hen onmiddelijk weder naar een ander niet minder bedreigd punt doen vertrekken. Het schijnt zelfs, dat het ijsselijke drama, hetwelk gisteren in het dagblad Avenir National voorkwam, alleen bestond in het brein van den gewezen roman- schrijver Paul Féval, die dit blad dirigeert, en een middel meer.de gevonden te hebben om uit de duisternis, die hem omringt, te voorschijn te kunnen treden. Desniettegenstaande wordt als zeker medegedeeld, dat men heden nacht de nationale gardes heeft op de been gebiagt, de wok nabij Mont-Manre deed verlichten en dat men in de rue des Ecrivains een Commissaris van policie heeft jn hechtenis genomen, onder beschuldiging van deelname aan het oproer. Iu het quartier Latin zijn mede drie studenten gevangen genomen. Bjj deze weinig geloofwaardige feiten kan men zich geen denkbeeld vormen van de overdrevene ge ruchten die over het algemeenmaar vooral betref fende den dag van morgen, circuleren. Er is van niets miitder sprake dan vaneen tweeden opstand, nog reusachtiger dan de vorige. Men spreekt van on dermijnde huizen en van gereed liggende houtstapels, om ir.et meer gemak de stad in brand te kunnen steken. Een aantal huizen moeten door de insurgenten gekocht en ondermijnd zijn. Men voegt er nog duizende der gelijke inventiën bij, en, hoe verwonderlijk het ook schijnen moge, velen hechten geloof aan deze verdicht selen. Het is immers duidelijk, dat het juiste oogen blik voor een nieuw oproer nog niet is gekomen. Zij, dje de Junij-dagen, al ware het dan ook maar weinig tijds vóór dat zij aanbraken voorspelden verklaren thans roet eenige zekerheid dat er aan geen opstand te denken valt. Het is waar, alles is nog niet geëin digd, en de nationale vergadering heeft het land niet

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1