G Donderdag 18 Juli}. 1 GOESSCIIE Je uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal sf J,75; Franco per Post f .1.90. «SSö9 COllRA Gewone Advertentién worden a 20 ~cf£r dé regel Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels a f J ,20, behalve het Zege/régt. 1 JSIEU WSTJJDIMJ RN. DÜITSCIILAM). Weenen den 6 July. De Wiener Zeitung be helst in haar ollicieel gedeelte her volgende artikel: Twee groote en belangt ijke gebeurtenissen bieden elkander óp dit oógenbhk de hand en schijnen weder- keerig <p elkander een nadeeligen invloed uit te oefenen. 13e Aartshertog Johann is plaatsvervanger des Keizers met onbeperkte volmagt in Oostenrijk; de Aatts hertog Johann is rijks-stedehouder en opp-rhoofd van net Dinische rijk. Zijne Keizerlijke Hoogheid heeft aan beide die roepingen gehoor gegeven; hij zal ze beide aanvaardenzij zijn geenszins me: elkander in strijd, want beiden hebben de bevordering der eenheid en kracht van Duitschland, en de bevestiging van Oos tenrijk in zijne constitutionnele inrigting, als een der grootste, edelste en schoonste bestanddeelen van Duifscli land ten doel. Alleen de drang van den tijd levert moegelijk heden op en eisch t eenige toegeeflijkheid. Duitschland wil zijnen rijksbestierder spoedig zien c ptreden en heeft daaraan behoefte. Oostenrijk kan ikn Vorst niet ontberen, die de poorten van zijne na tionale vergadering moet openen, opdat heil en zegen uit bare besluiten voortvloeijen. Hier is eene transac tie, een wederzijdscbe inschikkelijkheid onvermijdelijk noodzakelijk, en die kan niet zwaar vallen; want elk offer, dat een deel brengt, wordt aan het welzijn van het geheel gebragr, en het zijn geen eenzijdige belangen, welke hier mei elkander overeengebragt moeten worden. De Aartshertog heeft met die vastberadenheid, welke een kenmerkende trek van zijn karakter is, be sloten aan de wenschen der afgevaardigden van de Duiïsche nationale vergadering toe te geven en den 8 dezer Weenen voor korten tijd te verlaten, om de eer volle betrekking te Frankfort te aanvaarden, tot welke de keuze van een groot volk hem geroepen heeft. Zijne Keizerlijke Hoogheid zalen kan echter in Frank fort slechts zoo lang vertoeven, als de eerste verrig- tingen in zijne nieuwe waardigheid onvermijdelijk nood zakelijk maken. De Aartshertog zal den 18 te Weenen teruggekeerd zijn, om op dien dag plegtig den rijksdag te openen, wanneer deze zich, gelijk te hopen is, alsdan, wat zijne inwendige inrigting betreft, zal geconstitueerd hebben. Zoo doende zal er geen stoornis, geen na deelig uitstel plaats hebben. Oostenrijk en Duitschland, voor altoos innig en vast te zamen vereenigd, toonen bij de eerste gewigtige besluiten, hoe gemakkelijk het <s zich onderling te verstaan, wanneer gelijke bedoe lingen, gelijke liefde voor het geheel allen bezielt. De Aartshertog, verzekerd van de toestemming des Keizers, aanvaardt zijne reis den 8 het ministerie zal gedurende zijne korte afwezigheid eene onafgebroken gemeenschap met hem onderhouden en zijne besluiten >ei bekrachtiging aan Z. K. 11. onderwerpen. De met de aangelegenheden van Duitschland naauwkeurig be kende en geachte minister Weisenberg zal den Aarts hertog vergezellen, en hier zal een plaatsvervanger zorg dragen, dat in de belangrijke aangelegenheden van zijn departement geen stoornis of s'ilstand plaats grijpe." Berlijn, den 4 July. Men heeft'dezer dagen veel van een geheimzinng persoon gespr- ken, welken men bij het schoonmaken van hei tuighuis gevonden beeft, en wien men niet tot her spreken of tot eenige bekentenis konde brengén. Het raadsel is nu opgelost; de vooronderstelde Fransch Russisch- E; grflsch-Noord Amerikaansch-Irfiüadnjche communistische zendeling is eer. Berlijnsche bakkersjongen, die zicli schaamde zijn' naam te noemen, nadat men hem voor een vorst, tea minste voor een graaf gehouden had. Frankfort den 4 July. Te Mtinchen loopt thans het geuiciu van eene geheel nieuwe wijze van zameilzweiing. Haar doel moet uier anders geweest zijn, dan de Duitsche republiek den weg ter overwin» ninning door een' algemeenen Komngs- en Vorsten moord te banen. De gemalin van een' 111 het Baden- sche staande Beijerschen majoor F. moet den minister van oorlog de desbetreffende inlichtingen gegeven heb ben. Een koerier moet daarop naar Karlsruhe vertrokken zijn en men gaat zoo ver zelfs van te beweren dat die inlichtingen in bijzonderheden treden, dat hij, wien het lm net ambt vat» den-KiNmigsmoord in B ijeren aangewezen hadmet name moet aangewezen zijn. Berlijn den 9 July. Den 6 Julij is de wapen stilstand van drie maanden niet Denemarken gesloten russchen den lieer von Manderstrom, die uit Srokholia is overgekomen en uissehen den Pruissischen minister van buiteulandsche zaken. De tijding daarvan is naar den generaal Wrangel afgezonden. Men is het in de commissie, belast met de her ziening der grondwet, reeds eens over dé volgende pun lende standen zijn afgeschaft; elk Prnissisch burger is gelijk voor de wet de straf van verbeurdverklaring van goederen is afgeschafteven als de burger dood; de vrijheid van drukpers en' van gesprek kan door geene wet worden aan banden gelegd de censuur kan niet weder ingesteld worden de leenroerigheid is opgeheven. Verder heeft men er nog in aangenomen personele vrij heid; onschendbaarheid van eig.-ndom het regt van associatie; het regr, om ztch gewapend te vereenigen; liet regt van petitie; het geheim van alle brieven, en gelijkheid in regten van alle godsdiensten. Frankfort den 10 JulyTengevolge van den nieuwen Staat van zaken, zal eerlang te Munclieneen Duitscli Kathol ijke gemeente tot stand komen, en aldaar dezelfde voorregt'ti en bescherming genieten als de overige kerkgenootschappen. Men za! zich herinneren, dat de Duitscli Katholijken vroeger in Beijeren niet ge duld werden. Uit Karlsruhe wordt geschreven, dat de groote en gewapende volksvergaderingwelke de leiders der republikeinsche partij van hel Hertogdom Baden houden willen, thans is vastgesteld op den ïóden Julij. Zij zal te Ettliugen, in de oniuiddelijke nabijheid der Ba densche residentiestad plaats h> bben. Er wordt verze kerd, dat het plan is, om met de wapenen in de hand van Ettliugen naar Karlsruhe op te rukken om daar de Zuid Dtiitsche republiek uit te loepen. Te Munchen wordt duik en hevig gehandeld over de vraag, of een ex koning b. v. koning Lodewijk iemand den hoed van liet hoofd mag slaandan wel of dit tot de voorregten der kroon en van de regerende heeren behoort. Koning Lodewi/k schijnt zich uit regt, waarvan hij onlangs op den persoon van een vreemdeling, die hem niet groette, gebruik maakte, bij zijne afdanking vooibehouden te hebben; liet volk meende echter, dat alleen het regerend hoofd van den staat onverantwoor del ijk is. Het dagblad van Worms verhaalt, dat dezer dagen aldaar een schildwacht verraderlijk overvallen en zwaar gewond werd. Te Darmstadt is in den nacht van 1 op 2 Julij, liet turnplein volkomen verwoest geworden; hier zoo min als ie Worms, kent men de daders. Op het platte land wordt men meer en meer onwillig om de be lusting te betalen. De nationale vergadering is heden aangenaam verrast geworden door de oflicieele mededeelingdat de aartshertog rijksbestuurder reeds morgen zijnen intogt alhier zal houden. Deze mededeeling werd met eene onbeschrijfelijke geestdrif t door de vergadering ontvan gen, die dadelijk besloot eene commissie te benoemen, ter regeling van de plegtige ontvangst aan hoogstdenzelve voor te bereidenen om deswege in de zitting van morgen ocluend een verslag uit te brengen. Van hare zij le maakt onze stad mede vele toebereidselen 0111 den Imogen gast op eene waardige wijze te ontvangen, iox kanonschoten zullen zijne aankomst binnen de muren der stad verkondigen de huizen zullen met vlaggen en groai versierd worden, enz. Eenige dagen geleden verschenen, als naar ge woante, Beijersche schoenmakers met hunne goederen op de markt te Hamburg, waar hun echter, op aan dringen der ingezetenen schoenmakers, namens de re- gering aangezegd werd, dat zij hunne waren voortaan niet te Hamburg ter markt nvogten brengen, maar met dezelve ten spoedigste de stad te verlaten haddei'. Meu gunde deze lieden zelfs zoo weinig tijds, dat z(i hunne goederen oningepakt, des nachts naar Ahona moesten vervoeren, waar toenmaals mede markt geuou den vyerda rDe schoenmakers van Akoua hadden ech ter de lucht van het gebeurde bekomen, plaatsten zich in eene hinderlaag en vielen op de open kisten met schoenen en laarzen aan, van welke dan ook eenige duizend paar in hunne handen gevallen zijn. De eige naars hebben te Hamburg eene aanklagt wegens scha.- deloosstelling ingesteld. FRANKRIJK. Parijs, den 5 July. Frankrijken de gebeele repu bliek der letteren hebben een veibes ondergaan, het welk zelfs te midden van het gewoel der omwentelingen diep zal gevoeld worden. De heer de Chateaubriand is gisteren morgen (den 4den Julij) ten 8 ure over leden Dit is eene rampwelke het vaderland behalve zoo vele andere treft. De lieer de Chateaubriand had bijna 80 jaren bereikt. De National meldt dit verlies in de volgende bewoordingen De letteren en het vaderland hebben een onherstelbaar verlies ondergaan. De liter r/e Chateaubriand is niet meer. Deze achtbare ouderdomwelken de eerbied en de bewondering van allen omgaf, is iiirgebluschr. De doorluchtige vriend van Carrelde Berangerde Lammennais is uit ons midden verdwenen. Geheel Frankrijk zal over deze tijding ontsteld zijn." De tuin van het Luxemburg en die, welke den zonderlingen naam van Plantentuin eiraagtzijn thans weder voor het publiek geopend. Naauwkeuriger be» rigten over den toestand, waarin men dezen laatsieo tuin gevonden heeft doen zien, dat de oproerlingen gelukkig onder liet aldaar verzamelde vreemd gedierte en de overige voorwerpen van natuurlijke geschi -denis, minder schade hebben aaiigerigtdan men dachtzij hebben alleen eenige p ipegaavjen gebraden en opgegeten. Er moet ichier door hen eene daad van wreedheid gepleegd zijn die door eene daad van wanhopende» moed belet geworden is, liet eevolg te hebben dat men er mede bedoelde. Twee gevangen genomen jongelieden tot de mobile garde behoorendewaren door die vvoestaards in den beerenktii! geworpen. De beeren die er in lagen te slapen werden door de» val gelukkig niet wakker; maar de twee jongelieden, begrijpende dat zij, zoodra deze dieren wakker werden, verslonden zouden worden, namen in hunne radeloosheid het besluit, om zelven, schoon ongewapend, hen aan te grijpen. Zij vielen hun dan ook met slagen en schop pen op het lijf, en de zoo onzacht gewekte dieren, ver bijsterd en niet tot zich zelven kunnende komen, vloden in hunne hokken, waarin de twee gardes hen vervolgens poogden op re sluiten. Sommige opstandelingen, hunnen moed bewonderende, kwamen hun daarbij te hulp en hielpen hen vervolgens weder uit den kuil. Parijs, den 8 Julij. Men zal zich een denkbeeld kunnen maken van den toestand van Parijs als men in het oog houdt, dat het bestuur het programma van het Irjkfeest verandert, zonder er de reden van op te geven; dat de staat van beleg voortduurt, hoewel het plan be» Stond her na de plegtigë bijzetting defjunij-gestieuvelden op te heffendat verscheidene dagbladen blijven op geheven dat de borgstelling .der dagbladen weder wordt geëisebt, en dat dii abes geschiedt, zonder dat er eenige aanmerking over wordt gemaakt noch door de nation, vergaderingnoch door de drukpers. Dat stilzwijgen kan alleen veroorzaakt worden door de algemeene vrees, welke nopens eenige nieuwe zamenzweringen moet be staan. De in hechtenisneming van denkommandant Con- stantinlid van de commissie van onderzoek voor het complotchef aan het ministerie van oorlog en kandidaat voor de nationale vergadering, wekt algemeen opzien. Hij is gevangengenomen, omdat eenige opstandelingen hem verweten dat hijin een blaauwen kiel verkleed, lien had aangezet; hij zou hunnen minister van oorlog zijn geworden. Hij woonde in de straat St. Antoine,

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1