VEIIKOOPING IN DE LEENBANK TE GOES, dom het luk zullen nog 16 plecLsta'.kn geplaatst wot - den insgelijks met wierookvaten. Le Bien Publicdoor Lamartine uitjegeven meldt, in een uitvoerig artikel, dat het de regering ondersteunen zal, daar zich thans,in eene republiek geene stelselmatige oppositie mag vormenaan het hoofd waarvan zich onder de monarchie de mannen stelden, die van het kussen waren geraakt. Wat den heer Lamartine betreft, zegt bet blad, deze zal altijd die bevredigende staatkunde blijven volgen, die in zijne daden van bestuur hem steeds ten leidsvrouw is ge weest. Parijs, den 5 Juhj. De beer de Girardin is thans weder op vrije voeten gesteld, en zal, naar men ver zekert, een geschrift uitgeven, waarin hij de lasterlijke aantijgingen, waaraan hij ten doel is gesteld, zal trachten re ontzenuwen. De uitgaaf'van het door hem bestuurde dagblad la Presse zal echter niet hervat worden, dan na de opheffing van den staat van beleg, waarin deze hoofdstad thans verkeert. Men vleit zich, dat dit laatste tegen bet einde dezer week zal geschieden. De toestand dezer hoofdstad heeft sedert gisteren geene merkwaardige verandering ondergaan. Men be speurt, dat de maatregelen, die'de overheid moet nemen, ingevolge het in staat van beleg verklaren der stad, da gelijks met mindere gestrengheid ten uitvoer worden gelegd. Tot middernacht, onder anderen, mag men zich weder vrij op de geheele uitgestrektheid det Bou levards begeven, en de rijtuigen worden niet zoo naauw- keurig als vroeger doorzocht. De bijzondere fabrieken hervatten langzamerhand hare gewone werkzaamheden. De eigenaren nemen echter voorzorgen, om geene werk lieden toe te laten, die op eenigerhande wijze aan den laatsten opstand hebben deelgenomen. Lieden, die Parijs dezer dagen hebben verlaten, ver kondigen, dat men zich bezwaarlijk eenig denkbeeld kan vormen van het bedroevende voorkomen dezer voor weinige maanden nog zoo bloeijende en prachtige hoofd stad. Vooral is het verschil des avonds treffend. Ten jo ure sluit men de huizen en verlaat de menigte de straten. De schouwburgen zijn nog niet geopend, en op den Boulevard du Temple, waar eertijds acht schouw* burgen en twintig groote koffijhuizen en restaurants tot laat na middernacht liclir, vreugde en levendigheid verspreidden, treft men thans 11a to ore slechts eenige weinige lieden aan, die zich naar hunne woningen spoeden en alleen antwoorden op het eemoorige geroep van de daar in grooten getale geplaatste schildwachten, Een klassiek blad zegt: „Gene'aal Cavaignac schijnt dagelijks de gestrengheid van den staat van beleg te willen verminderen. Hoewel telken avond te negen ure taptoe wordt geslagen, kunnen de burgers tot aan 12 ure langs de Boulevards gaan. zonder te worden verontrust!" War is dn* generaal Cavaignac goed Wat is Parijs gelukkig Welk bewonderenswaardig bestuur! De Parijzenaars hebben reeds het regt vei- wonnen hunne huizen te verlatenen wat meer zegt, op straat te wandelen tot aan middernacht zon der tc worden verontrustDat is, zonder te worden ui hechtenis genomen of doodgeschoten Wat zul len de nazaten wel zeggenwelke schnone stof voor hen; voor: Duizend en dén Nacht Franscke Ver tellingen. De koningen moeten in dien tijd wilzeer bard zijn geweestdat de Parijzenaars zich in Julij 1848 gelukkig gevoelen tot aan middernacht temogen wandelenGeneraal Cavaignac de Brutus van zijn tijd, staat den Parijzenaars Gr ie uren vrijheid toe, na negen ure des avondsen dat zoowel bij lichte als bij donkere maan En daarover zijn de inwoners zoo erkentelijk! Dit moet een vreedzaam en goed volk geweest zijn dat volk van ParijsE11 de koningen om eren al zeer schuldig zijn geweest, dat zij zulk een volk niet konden besturen Zal men dit niet in bet jaar 3650 kunnen uitroepen? Het heeft wel iets van dien republikeinschen Turk, die zeideWat is mijn meestemde Sultan toch grootmoedig, als ik er aan denk., dat Ik mijn hoofd nog op mijne schouders heb, terwijl mijn meester iiet regt zou hebben bet af te bouwen, als her hem goed dacht fZoo schreef ik toen een mijner vrienden mij zeide Gij begrijpt toch niets. Ziet ge niet dat het nnodig is, dat die 20 dagbladen worden opgeheven, dat het regt van ver- •«■euiging «'ordr vernietigd, dar de geregtshoven geen fegt meer spreken, dat de persoonlijke vrijheid wordt '«eschnndi n. dat het noodig is om toch iets te belioti» den, namelijk: de republiek Dat is nu we) zeer schoon geredeneerd, maar ik vind niet, dat 't noodig was, dat dat alles noodig werd. Parijs den 6 JulijHeden had cie lijkplegtigheid plaats,'ter eere der slagtoffers van de Junii-dagen. De gevel van het paleis der nationale vergadering was met zwart behangen bezaaid niet zilveren sterren 'en ook de kolommen van bet portaal waren met zwart omhuld. Op het frontispice prijkte eene groote zilveren ster en daaiondei de woorden: F ranse lu Ktjnii iuk, in zilveren letteren. Tusschui de kolommen slingerden rcusach tige guirlandes van klimop en eikenloof. De Magdalena- kerk was nagenoeg op dezelfde wijze bekleed. De stoet zou tot aan de Basiiile voorttrekken, maar men zegt, dat de pol cie de lucht had van eene zamenzwering tegen de uitvoerende magt en de nationale vergadering, die uitgebroken zou zijn wannier de stoet tot daartoe was voortgegaan derhalve heeft dezelve zich alleen van het plein la Concorde naar de Magdelena kerk begeven. Op het Magdalena plejp was een pr.iclrig altaar op- gerigt; op drie plinten, van rozenkleurig graniet, rustte eene pedestal van wit marmer, waartoe, een trap van 20 schreden toegang gafdaarop stond het altaar, ver vaardigd van brons en zilver, terwijl talrijke zilveren lampen daarop prijkten en vier groote zwart fluweelen, in zilver geborduurde, banieren er van afhingen. De lijkkoets was beladen niet vier lagen doodkisten en werd door 20 paarden getrokken. Voorop wapperde eene banier van krip, met de woorden gevallen voor de Republiek! en zilveren wierookvaten, kandelabres, enz. versierden de lm- ken Generaals en soldaten des legers en der nationale gardé; droegen de slippen van het lijkkleed. Toen de lijkwagen bij het altaar was gekomen roerden de tamboers de trommen, presenteer den de troepen het geweer en lieten de vaandels zakken. Het helderste weder begunstigde deze plegtigheid. Generaal Cavaignac bevond zich in ztoart gewaad, alleen met de sjerp van vertegenwoordiger voorzien, terwijl hij vergezeld werd van een groot aantal leden der nationale vergadering. Ten half 11 ure beklom de dienstdoende bisschop de trappen van het altaar; ten 11 tire zette de stoet zich weder in beweging en kort daarop werden de kisten nedergelaten in de voorloopig daartoe bestemde kelders. Bij de vertegenwoordigers, die deel van den trein uitmaakten merkte men op Louis Blanc er. Ledru- Rollinwelke beide zeker niet vreemd zijn van mede pligtigheid aan de gruwelijke broederslagting. Lamar tine zag men nier. Men zegt, dat hij zijn kamer houdt, bedroefd en bedrukt. Parijs den 7 Juhj. De nationale vergadering beeft den 6 dezer, uithoofde van de lijkplegtigheid ter eere der slagtoffers van den jongsten opstand, geene zitting houden. Die plegtigiheid is in volmaakte orde algeloopen, en de vrees, dat te dier gelegenheid we der pogingen gedaan zouden worden om onlusten te doen ontstaan, heeft zich niet bevestigd hetzij da; de geruchten, welke dienaangaande in omloop zijn geweest, overdreven vvaien, hetzij dat de ontevredenen zich dooi de genomen maatregelen van voorzon? hebben laten afschrikken. Volgens de berigten uit Parijs h eef men aldaar steeds verwachten dat de staat van beleg den 7 zou worden opgeheven en diensvolgens alle buitenge wone maatregelen een einde zouden nemen, behalve ten aanzien van de beide dagbladen ia Pi esse en P As sembléc Nationalewaarvan de uitgave vooreerst nog zou verboden blijven. De handelwijs der bewindslie den, met opzigt tot het eerste dier bladen, welke trien door niets geregtigd acht, vindt meer en meer afkeu ring. De lieer de Giraulin beeft in al de dagbladen eene verklaring doen plaatsen, waarin hij ten sterkste tegen de ondergane b*'handeling protestver r, die hij eene voorbeeldelooze aanranding der persoonlijke vrijheid en der veiligheid van den eigendom noemt en waaromtrent hij belooft merkwaardige inlichtingen te zullen geven, zoodra zijn dagblad la Presse wederom zal kunnen ver schijnen. Men verhaalde ter beurze, dat in den nfgeloopen nachttusschen eene patrouille van de mobile garde en eenige opstandelingen, bij Montmartre een gevi-cht had plaats gehad waardoor 5 van laatstgenoemden moeten gesneuveld zijn. Ook verhaalt menmet be trekking tot de plegtigheid,van gisteren, dat een helsch werktuiggelijk aan dat van Ficschi zou gevonden zijn, heteeen tot verderf van de nationale vergadering scheen bestemd te wezen. Meer dan een gerucht is dit echter niet. Te dezer stede bevinden ziclt thans, behalve de nationale en mobile garde 45, 000 man van linie en tuini 10 coo man kavallerie, artillerie en genie. De commissie van onderzoek heeft eene belang rijke arrestatie bevolen namelijk die van den heer Cons tantin, adjudant van den generaal Cavaignac. Die officier schijnt reeds in betrekking geslaan te heb ben met de gebeurtenissen van 15 Mei. Een vertegenwoordiger zal in de nationale ver gadering aandringen op een onderzoek, aangaande de clagelijksche uitgaven ten stadhuize. Men verzekert, dat er soms tot 1500 personen daags aan de inairie van Parijs bedeeld zijn, en dat de uilgaven op som mige dagen stegen tot 7200 francs. Volgens eene telegraphiselie depeche van Toulon, bij het ministerie van marine ontvangen, is aldaar in liet\ arsenaal eene poging tot brandstichting beproefd en heerscht er eene groote beweging onder de arbeiders. De regering zal een buitengewonen commissaris met eene zeer uiigebreide volmagt naar Toulon zenden. BELG IE» Brussel, den 7 Juhj. De Precurseur deelt mede, dat een reiziger, den 6 Julij ten 8 ure des avonds uit Parijs vertrokken en den volgenden dag te Antwerpen aangekomen, verhaald had, dar in Frankrijks hoofdstad algemeen het gerucht verspreid was, dat er eene za- menzwering tegen het levn van den generaal Cavaignac ontdekt was en dar maatiegeh n genomen waren om de plai nen van de zamenzweerders te verijdelen. Ook zeide men te Parijs, dat de arrestatie!! - welke dien dag (6 Julij) hadden plaats gehad, op deze zamenzwering betrekking hadden en dat ren gevolge dezer ontdekking de stoet, welke in den morgen van den 6 Julij de slagt- off. rs der Jon ij,-da gen vergezeld had, bij de Magdalena kerk had opgehouden. NEDERLANDEN. Goes, den 9 Julij. Tot heden zijn de volgende verkiezingen bekendvoor de Tweede Kamer der Stateri-Generaal Voor Zuid-Holland in plaats van den beer Luzac den lieer A. baron Mackay (na dat de beeren van der Jleim van Duivendijke en 1 an Dam van JVoor de loos eerst benoemd zijnde, voor die verkiezing hadden bedankt) en herkozen de beeren Mr. C. b. Nederburgh, Jhr. IV. Bareel van J102elanden en A. van Rijckevorsel. Bij de keuze over de benoe ming van een lid, ter vervanging van den beer Dim mers Perhoeven, bekwam die beer en Professor Th orbecke een gelijk getal stemmenzoo dat de ouderdom zal moeten beslissen. Men meent dat de beer Th orbecke de oudste zijn zal. Voor Vriesland in plaats van den beer Mr, A Tellingde beer Mr. B. Albarda. Voor Noord-Braband herkozen de heer van Sassé van Ysse/ten in plaats van den beer Mr. P. Gouverneurde heer Mr. L. U. Slorm. Voor Noord-llolJand herkozen de beeren Mr. G. v LeeuwenMr. D. Uoojt en Mr. J. En och cdé. Voor Gelderland herkozen de beer Mr, M. J, de Manen in plaats van den heer Scheers van Barencarspelde beer Mr. F. S. Op ten Noort. Voor Zeelandherkozen de beer Mr. F. Bij- leve/d. Voor Limburgin plaats van den beer Beeren- broek de beer Mr. Geradts. Voor Groningen: in plaats van den beer Mr. C. S/ar Busman de beer Mr. A. Oudemam. Voor (Jtrecbt: in plaats van den beer IIMenso, de beer J. U. C. C. PP. baron d' Ablaing van G iessenburg. ADVERTENTIES. Getrouwd J. H. ÜCHTMANN en Middelburg M. Th. HEGGE. 7 Julij 1848. Heden verloste zeer voorspoedig van een ZOONNEKLTJE vas HAM, geliefde Echtgenoot van Goes, LOUIS PHILIPPE de LANNEÉ 8 Julij 1848. de BETRANCOURT. (Psalm 128) en (Psalm 35.) Heden overleed mijn waarde en veelgeliefde Broeder, de Wel Edel Geboren Heer JACOBUS DOMINICUS van Terseke, in den ouderdom van 61 jaren Yekseke D. DOMINICUS. den 7 Julij 1848. OP ISO1V0Ï3KÖAC1 13 JÜJLJJ E. 2£. van alle de aanwezige PANDENbeleend in de maanden Januarij Febkuarij en Maart van het jaar J847, Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 2