GOBSSCHE COUR N115 U \V ST 1J f> I IN J15 N Maandag 10 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I V isf dj 5; Franco per Post f .1.90. J f Gewone Advertenti'èn geplaatst. Geboorte-, Huw van J 6 regels a f d,20, behalve het Zegelregt. --JU DUÏTSC1ILAND. Berlijn, den 6 July. Brieven uit St. Petersburg van 29 Junij mélden. dat de cholera aldaar buitengewone voortgangen maakt, en dat het geruchtdat reeds 1500 meiischen door de ziekte aangetast en 1000 overleden zijnniet overdreven is. In de meeste gevallen volgt de dood binnen 2 tot 4 uren; hersteld is nog niemand. Volgens de officieele lijsten; waren den 24ste!! 67 cholera zieken onder behandeling; daarbij kwamen nog dien dag en in de twee volgende dagen 896 gevallenden 27Sten was het aantal lijders 529zoodat in deze drie dagen 434 personen overleden waren. Den 27 werden 486 menschen aangetast en tot den 28 bleven 790 zieken; dientengevolge waren op één dag 225 menschen over leden. Men heeft nog onderscheidene hospitalen op gerigt. Frankfort, den 7* Julij. In een schrijven uit Parijs aan de O. P. A. Ztg.leest mendat generaal Cavaignac aan den gezant van een vieemd, met Duitscii- land zeer bevriend landzou gezegd hebben Voor ons en voor geheel Europa is het voornaamste wat wij te doen hebbenzoo spoedig mogelijk eene einde aan de anarchie te maken. Dit is eene taak. bij wier vol brenging ik op de goedkeuring en de dankbaarheid van geheel Europa reken. Hamburg* den 6 Julij. ïn de Hamburger bladen van den 5 dezerleest men het volgende: Uit geloofwaardige bronnen hebben wij heden de bevestiging ontvangen van het gisteren medegedeelde berigtdat den 2 te Kopenhagen een wapenstilstand tussclien Duittcliland en Denemarken gesloten is gewor den, gelijk wij heden vernemen, onder vervvaarborging van Engeland en Ruslanden onder bepaling dat de opzegging drie maanden vooraf geschieden zal. Ter stond na het sluiten van deze overeenkomst is zij naar Berlijn ter raiificaue opgezonden. Wat de voorwaarden van den wapenstilstand betreft, zoo valt bij het reeds gisteren vermelde nog re voegen, dat, naar men ver neemt niet alleen het hertogdom Sleeswijk. maar ook liolstein, behalve de achterlating van eene kleine bezet ting te Altonaontruimd zal worden terwijl op het eiland Aisen eene kleine Deensche bezetting ter bescher ming der hospitalen zou achtt rbüjven. Behalve de sche pen zullen ook de gevangenen uitgeleverd worden; onk zijn er bepalingen gemaakt omtrent de zamenstelling eetier voorloopige regering in Sleeswijk, die na de ont ruiming van dit hertogdom zou optreden. De som die als schadeloosstelling voor de leverantien aan de Pruissische troepen in Jutland van de zijde der Deensche regering gevorderd wordt, schat men op 140,000 tha'. Met betrekking tot het sluiten van eenerrdtfinitiven vrede zou bepaald zijndat zoowel Duitschlattd als Denemar ken, ieder twee scheidsregters zullen kiezen, die, wan neer zij zich omtrent sommige punten van geschil niet verstaan kunneneen vijfden scheidsregter benoemen zullen wiens beslissing als definitief en voor treeii hon ger beroep vatbaar zal worden geacht, W'ii moeren hier bijvoegen, dat de voorwaarden van den vvapensti'stand nog niet met volk om ene zekerheid bekend zijn zoodat wij op geene volledige naanvvkeurighcid van het voren staande aanspraak maken," Dat omtrent de voorwaarden van den wapenstilstand werkelijk nog geene volkometie zekerheid heerscht. schijnt hieruit te blijken, dat berigteti 'uit Kopenhagen van den 3de» Julij van de uitlevering der door deile nen opgebragte schepen, als eene der bedongen voor waarden van den wapenstilstand gewagen terwijl in te Lubeck ontvangen tijdingen gemeld wordt, dat om trent die uitlevering niets bepaald is. Volgens laatst gemelde tijdingen zouden voorts de Denen het eiland Alsen op den duur blijven bezettenbetgeen mede met de berigten uit Kopenhagen niet overeenstemt. Particuliere brieven uit Petersburg van den 1 de2er, begrooten het aantal personen, die daar tót nu door de cholera waren aangetast, op ongeveer 3500, van welke de helft onder geneeskundige behandeling was. De ziekte scheen echter een minder boosaardig karakter aan te nemen. Even" gelijk zulks vroeger wel plaats vond. had liet gemeen, dat aan eene vergiftiging van her water geloofde, zich weder aan eenige buiten sporigheden schuldig gemaakt,/ welke echter van geen ernsttgen aard waren. Naar men verneemt, zal, krachtens den wapen stilstand tusschen Duitschijtidlen Denemarken, her ont slag der in beslag genomene Duitsche schepen te Ko peiiiiagen volgen, tien dagen en de opheffing van de blokkade der Duitsche haveiis, zes dagen 11a de ratificatie. ENGELAND. Londen den 5 Julij. Het dagblad the Times be helst heden weder eene opmerkelijke redenering over den staat van zaken in Frankrijk. Dit rijk ondergaat thans (zegt de schrijver van dit betoog) de straf voor misdrijven, die het niet wil of niet durft ronduit erken nen. Dat er iemand gevonden zou worden die de revolutie van February opentlijk afkeurtis van de menschelijke geaardheid niet te verwachten de misslag is te groot en te heilloosom erkend te wordenen bovendien zou nten dergelijke erkentenis met zijn leven kunnen boeren maar er is een punt, 't welk niet ge loochend kan worden, omdat h t eene moeijelijkheid is, die óf opgelost, óf als onoplosbaar gedragen moet worden. Hoe zal aan de heillooze verklaring „dat de Staat aan alle burgers werk zal verschaffenvohtaan worden Die verklaring kan men niet verloochenen zij is de wet van het land. Maar zij heeft reeds de jammerlijkste gevolgen voor de Republiek gehad, vele millioenen gekost, Frankrijk prijs gegeven aan een leger van vrijbuiters, het gouvernement der revolutie in min achting gebragt, de hoofdstad in een vreesseltjken bur ger-oorlog gestort, een militagen dictator op het tooneel gebragt, en op dit oogenblik brengt zij het geheele gouvernement en al de voorname staatslieden van Frank rijk in de pijnlijkste verlegenheid." Vervolgens doet de schrijver opmerkendat de heer Thiers zich dezer dagen, in eene commissie van de Nat. vergadering, reeds over deze moeijelijkheid heeft uitgelaten, en zijn leedwezen betuigd heeft over de verklaring \an reg ten en pligten, die aan het l\oof 1 van het ontwerp der nieuwe Fransche Constitutie geplaatst is waarbij hij heeft aangemerkt „dat liet onraadzaam is, meer te beloven dan men kan volbrengen dat men het volk bedriegt, als men her onmogelijke belooft, en dat de bedrogene menigte zich later zal wreken met de wape nen." Voor 't overige oordeelt de Times, dat de toe stand van Frankrijk, ten aanzien van deszelfs hulpmid dtien, om eene talrijke aan arbeid behoefte hebbende bevolking te bevredigen, ongunstig is, ten minste veel ongunstiger dan die van Engeland nademaal het gt-ene koloniën bezit, alwaar vele burgers van onder scheiden stand zich kunnen vestigendeszelfs handel en nijverheid van gering belang, en het stel sel van grondbezittingen voor de ontwikkeling van den landbouw hinderlijk is. Londen den 8 Junij. Volgens een van de dag bladen der hoofdstad zou de heer de Lamartine gereed staan, Frankrijk te verlaten; het voorwendsel is, dat hij eene reis naar het Oosten zal doenonder geleide zijner echtgenoot. Zijn vertrek' moet zelfs reeds ophan den zijn, omdat een gedee)re; zijner bagaadje reeds naar Marseille gezonden is. Velerlei geruchten waren er omtrent deze vrijwillige ballingschap van den doorluch- tigen dichter in omloop; zelfs zegt men, moet de uit voerende magt hem een pas-naar Engeland geweigerd hebben, op grond, dat de nationale vergadering vooraf zijne daden van bestuur zou moeten beoordeeld hebben. FRANKRIJK. Parijs, dén 3 julij. Onder de petitien. in de nat. vergadering ontvangen, is er een, waarin gevraagd wordt, dat men de kolom Veudóiïte, waar boven het beeld van Napoleon staat, afbreke en versmelte, dewijl men er voor millioenen gelds waarde in vinden zal. Men heeft het voorstel ter zijde gelegd. Het denkbeeld van den inzender was ecltter zoo on juist niet, ais nier. er bij bedenkt, dat de maarschalk Soult, zoo als hij nog dagelijks verhaalt, op een dag 100,000 francs.aan zilver in de kroes wierp; waarop Napoleon, zulks vernemende, hern aan zijn oor trok, uitroepende: Jean-de Dieu Soultje suis content de toi Schertsende voegt men er nog bij. dat Napoleon ex eigenhandig een handvol snuif inwierp, en dat het stuk, waarin die poeder viei, dus voor den tvaren adorator van den keizer honderd duizenden waard is. Een officier der mobile gardes wilde gisteren zich naar het ministerie van oorlog bewezen, toen <>d hem uit een huis geschoten werd. Het huis werd terstond doorzocht doch men vond niets. Op ver schillende plaatsen wordt nog gedurig op de mobile- gardes geschoten. Die ongelukkige» hebben het meest de haat van het gemeen op zich geladen. Voir drie dagen vonden de soldaten in de kelders van het Chateau-d'Eau een gekwetste, .die geen kracht meer had, om hulp te toepen, en slechts een somber ge steun deed hooren. Hij werd terstond in de ambulance gebragt, en met de meeste zorg verpleegd. Weldra echter bemerkte men, dat men eene slang inden boezem had gekoesterd want het eerste wat hij over den staat van Parijs sprak, was de grootste vervloekingen liet bestuur en volk toe te wenschenterwijl hij er over treurde dat de hoofdstad niet geheel geplunderd en verbrand was. Hij weigert zijn naam of betrekking te zeggen. In den laatsten strijd hebben de zusters van lief- dadigheid zich op vele plaatsen manhaftig gedragen. Den 25 werd een kapitein der mobile garde gevankelijk in het voorhof van het gebouw der zusters van liefdadig heid in het 12de arrondissement gebragt. Naauwelijks daar aangekomen, rigtre men de geweren op hem. ten einde hem met eenig-* kogels te doorboren. De supa- rieure v.m het huis wierp zich ecltter voor Item, uit roepende, dat in een huis-Gods geen moord mogt wor den gepleegd. Men wilde daarom den gevangene op de straat gaan doodschieten; doch ook hiertegen ver zette zij zich, er bij voegende, dat het thans hare ge vangene was, en zij niet haar leven dit regt zou ver dedigen. De insurgenten hadden te veel verpligting aan deze zusters, 0111 daartegen veel te zeggen. Eene andere zuster werd op weg door een opstan deling, dronken van kruid, brandewijn en bloed, tegen gehouden. Onder allerlei bedreigingen zette de woes teling haar de bajonet op de borstzij bleef hem echter bedaard aanzien en zeide koelGelooft gij dat ik bang voor u ben vriendIk vrees niemand dan God!" Voorzigtig nam zij daarop liet moordtuig in de hand, wende het van zich af, en ging, zonder om te zien, rustig een paar huizen verder, waar zij een gekwetste vond die zij dadelijk verpleegde. Parijs den 4 JtilijDen 5 zal de plegtige ter aarde bestelling plaats hebben van de slagtoffers der Junijdagen. Op het plein de la Concorde zaldoorde bisschoppen volks-veitegenwoordigers eene lijkdienst gevierd worden. De lijkwagen, getrokken door 16 witte paarden, zal, na de mis, naar 't plein der Bastille wor den gevoerd. Treurzangen zullen op dezen togt wor den aangeheven.- De nar. vergadering zal den wagen volgen. De voorgevel van liet paleis der nat. verga* dering, de Madelame en de poorten Sr. Martin en St. Denis zullen geheel in liet zwart zijn gehuld, en de Julijkolom met krip overtogen. Op het plein der Bas. tille zullen de lijken in de kelders worden bijgezet, onder het zingen van een de profundis. De weg door den trein te nemen zal geheel door de militairen bezet zijn. In de Champs Elysées wordt een groot altaar opgerigt, in grootsclten stijl. Van liet plein de la Concorde tot aan dat der Bastille, langs de Boulevards zullen aan beide kanten driekleurige banieren wapperen, waar tusschen schilden niet de opschriften Gesneu velden voor de republiek. Den 23, 24, 25 tn 26 Junij. Voor de Julijkolom zuüen twee hooge pi'areu worden opgerigt, waarop brandende wierookvaten. Ron- I

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1