IN". 54. GOESSCHE COUR Donderdag 6 Julij. IF i£g. Besturen en Administratien. rs4«. yr 1 v eat e, i Z?e uitgave de%er Courant geschiedt Maandags I en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I V is f J,75; Franco per Post f .1.90. J f Gewone I geplaatst van J yy IN I 12 U WSTI.1D S 3.' li RIN FRANKRIJK. Parijs, den i Julij. Bij voortduring hebben er nog arrestatien plaats Men heeft in Parijs eene eeheime buskruid fa brick ontdekt, alwaar nog veel voorraad voorhanden was. Dagelijks sterven vele der gewonden in de hos pitalen en in de huizen. Gisteren is de generaal Bour- gon aan zijne wonde overleden, w$lke hij bij de barri cade in St. Denis heeft bekomen. De chef de bataiüon van iiet ade legioen, Levèvre, voerde Vrijdag zijne troepen tegen d.e vreesseüjke bar ricade van rue Belfëfond. Terwijl hij order tot den aanval geeft, wordt hij door een kogel getroffen. Hij valt en zijne kameraden bestormen de barricade. Hij rigt zich daarna met moeite op, en vraagt: Is de barricade veroverd? Ja! is het antwoord. Bravo! leve de Republiek! roept hij stervende, en valt, om niet weder op te staan. Het Journal des Débats van t Julij zegt te regt De overwinning, welke voor de zaak der mensche lijkheid, der beschaving is behaald, kan geene blijde overwinning zijn zij behoort niet tot die, welke met vreugde door een Te Deum of door een vuurwerk worden gevierd, In hoe vele harten, helaasheeft zij geen droevige sporen nagelaten, onuitwischbaarder dan die verschrikkelijke bloedvlekken, waarmede zij onze straten en muren bevlekt heeft. De verlichting, welke eiken nacht in onze stad moet plaats hebben, wordt als ware het voor de lijken sehouden. De sombere glans, welke ze verspreidt, flikkert slechts tegen de zich heen en weer wendende wapenen. Waar die ver» lichting niet heerscht ontwaart men alleen ruïne. Doch te midden van dit akelige en droeve toon eel, zien wij eiken dag. elk uur, iets, wat elk vaderlandsch hart weder opwekt. De talrijke legioenen nat. gardes, van alle kanten herwaarts gesneld, en wier getal nog dagelijks grooter wordt, geven weder blijken van de toewijding van geheel Frankrijk Met krijgsmans eer, hunne vaandels in het midden, trekken zij dagelijks -door onze straten, en geen Parijsch burger, die het wel met Frankrijk meent, en nog met droefheid aan zoo vele slagtoffars denkt, die hen niet begroet, of hen niét de broederhand toereiktmen twist bijna om de eer, die troepen gastvrijheid te betoonen. Het is een groot en schoon schouwspelhetwelk Frankrijk thans aan gansch Europa, aan de geheeie wereld biedt. Door dien broederhand verheft het zich weder boven die schandaden van broedermoord, welke het de verachting van alle natiën ren prijs gaf. „Bewaren wij daarom zorgvol die gevoelens van een heid en broederschap. Dat zoo veel bloed niet te vergeefs gevloeid hebbedat zoo vele tranen niet te vergeefs vergoten wezendat uit deze wreede crisis ten minste troost en hoop voor 'net vaderland geboren worden 'dat alle vaandels, dat alle handen, dat alle harten, thans vereenigdvoor immer onverdeeld blijven, en één vlaséen hand en één hart in Frankrijk vormen." Parijs den n Junij. Te Genua is een bijzon deren brief uit Parijs ontvangen. Dauin wordt ge me Er is een vrij zonderling gerucht in omloop, dat gecne vermelding verdienen zou, indien her niet uit eene vrij geloofwaardige bron afkomstig was. Men verzekert namelijk, dat de regering van Lombardije den maarschalk Bugeauduitgenoodigd heeft om de mili tatte operatien tegen de Oostenrijkers te komen bestu ren. De maarschalk zou zich daartoe bereid verklaard hebben, onder voorbehoud evenwel van de goedkeuring der Fransche regering. Er wordt bijgevoegd, dat de regering hem naar Parijs geroepen heeftom over de zaak te onderhandelen." Oe generaal Cavaignac heeft heden den zetel van het uitvoerend bewind uaar liet ministerie van oor log overgebragt. Hij heeft het gebouw der nationale vergadering verlaten, omdat het te klein is, en heeft zich niet op het Luxemburg willen vestigen om dat dit te ver van het midden der stad verwijderd is. Zijne vestiging in het ministerie van oorlog schijnt ook slechts voorloopig te zijnmen denkt dat hij ten slotte iier Palais National (voormaals Royil) zal kiezen, hetwelk ongetwijfeld het beste gelegen is en nagenoeg in het midden der stad zich bevindt. Een voorsteldat van edelmoedige zelfopoffering getuigtis op het tapijten heeft reeds de goedkeu» ring van verschillende bijzondere vereenigingen van afgevaardigden ontmoet. Er zon namelijk eene motie worden gedaan dat alle afgevaardigden een deel van hun vermogen ten behoeve van den Staat zouden afzon deren en alle burgers uitnoodigen hetzelfde te doen. Een der rijkste leden der vergaderingde heer van Heekerenzou zich belasten om het voorstel ter verga dering in te dienen. De staat van beleg zal ten minste nog tot den dden dezer maand voortduren en vvelligt niet voor over 12 of indagen worden opgeheven. Dat zouden 14 dagen van willekeur meer zijn. Er zou niets te zeggen zijn, indien die willekeur ten minste met zekere geliikvot migheid wierd uitgeoefend en op allen gelijkelijk drukte. Ongelukkigerwijze is zulks niet liet geval. Ten opzigte der drukpers heerscht de stuitendste ongelijkmatigheid. Bij eene circulaire van den procureur-generaal van den 24Sten Junij, is de handhaving der vroegere wetten omtrent de borgstelling voor de dagbladen bevolen. Sommige bladen, die eerst sedert de vestiging der repu bliek gesticht zijn en derhalve geene cautie gesteld hadden, moesten onmiddellijk ophouden te verschijnen. Wel heeft de politie het verbod voor sommigen opge heven maar niet voor alle. Zelfs de censuur is in werking. Een klein blaadje had een artikel over de zaak van het dagblad la Br esse opgesteld. Het nnm mer, hetwelk dat artikel inhield, is in beslag genomen en niet verzonden. Niet dan met groote moeite heeft de Prcsse zelve verlof aan de post kunnen erlangen om heden een klein berigt te verzenden, waarin de ge- abonneerden verzocht worden om nog eenige dagen gedold te oefenen. De voortdurende gevangenschap van den lieert Girardin blijft verwondering en opzien luren doch de drukpersvroeger zoo hevig op het behoud van hare vrijheden, is rustig, en gordt nie: eens het zwaard aan ter verdediging der regten van la Presse en VAs semblde Nationale. De schouwburgen zijn voortdurend gesloten trouwens vele ondernemers rekenen zich gelukkig te kunnen verklaren, dat hunne zalen in ambulances zijn herschapendaar toch de geest van uitspanning geheel de gemoederen heeft verlaten. Heden nacht heeft men gepoogd de kerker Sainte Priagie, waarin 300 gevangene insurgenten zich be vinden, in brand te steken. Eene sterke troepenafdee ling heeft spoedig alle uitgangen bezet, zoowel als de straten in den omtrek. De nationale werkplaatsen van het 72de arron dissement zijn van lieden af ontbonden. Men zegt, dat een legerkamp van 30.000 man te Versailles zal worden opgerigt. Verscheiden rege- roentèn, gedurende den opstand naar Parijs ontboden, hebben bevel ontvangen verschillende kantonnementen te betrekken in het departement Seine et-Oise. De commissie ter instructie van den opstand zet haar onderzoek met ijver voort. Men spreekt er reeds van. dat men op Ivf spoor zou wezen, door wie geld aan de insurgenten is rondgedeeld. BELG IE. Brussel, den 1 Julij. Uit Chimaij schrijft men van eergisterenOnze kleine stad is in ontsteltenis. Zoo even vernemen wij, dat de benden opstandelingen, die men den 27 Junij uit Parijs verdreef, zich naar onze grenzen bewegen en dat de eerste vlugteltngen zich reeds russchen Laon en Vervins hebben vertoond. Door de kavallerïe vervolgdheeft die hoop zich in de b'ssclien van Viilers Cotteret10 uren ongeveer van Parijs geworpen en zijn zoo onze grenzen ge naderd. Het getal dier opstandelingen is nog onbekend. De meest verschrikte inwoners onzer stad spreken van 15000; anderen daarentegen van 5 6000 terwijl het zeer waarschijnlijk is, dat liet in waarheid nog minder bedraagt. Doch zoo de nadering dier benden geen ge vaar voorspeltze brengt ons toch in ongerustheid vooral voor de landbewoners. De Fransche autoriteiten van de in dezen omtrek liggende steden hebben reeds voorzorgen genomen. De onderprefecten van Rocroij en Avesnes hebben bengt gegeven aan alle mairt-s van hun arrondissenvw, om waakzaam te zijn, en zich gereed te houden,-'firn een aanval te kunnen afweren. Vele Fransche boelen hebben reeds 111 Belgie buskruid gekocht. In elk dorp maakt men patroonen. „Gij begrijpt, dat die tijding alom aan dè grenzen ontsteltenis heeft veroorzaakt. Op Fransch grondge bied overal verjaagd, zoeken die benden een goed heen komen naar Belgie, hetwelk ben russchen Rocroij en Avesnes gemakkelijk zal vallen, aangezien die weg op eene uitgestrektheid van acht uren open is. Men zegt, dat die benden door den beruchten Graux worden aangevoerd, die uit onze omstreken geboortig is, en zeer goed bekend was met de bende, welke voor eenige maanden in Belgie is gevallen." De minister van oorlog, van deze tijding ver wittigd heeft terstond een escadron kavalerie naar Beaumont gezonden. Ook hebben de troepen van Na men Philippeville en Charleroi orde bekomenom zich gereed te houdenop marsch te gaan. NEDERLANDEN. Goes, den 5 Juhj. Bij Besluit van den isren Julij jl.n°. 5S heeft Zijne Mjesreit goedgevonden tot 2den luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier te benoemen Mr. P. Lenshoek van Kerhvtjk. thans kor poraal. Goes den 6 Julij. Wij ontvingen dezer dagen eene Brochure, getimld: IETS, ten betooge van het wenschehjke eener algeheele herziening van het Regie' ment van Administratie, over den Polder van Wal cheren. Uitgegeven te Middelburg bij A. J. de Wilde, en alom a 15 ets. verkrijgbaar gesteld. De schrijver, die, hoewel zijn' naam niet noemende, even wel vertrouwt uit het stukje zelf genoegzaam bekend te zullen worden en daarbij bereid is des verlangd wordende, zich te noemen, tracht in deze bladzijden het verouderde en daardoor nu nadeelig werkende van dit Reglement aan te toonen. Zijne overtuiging, dat hetzelve niet meer aan de tegenwoordige behoefte vol doet werd nog versterktdoordien in eene ten voor gaande jare gehoudene vergadering van Hoofd-Ingelan den door den President der centrale Directie zeWë, vetklaard werd, dat dit Regiement, met zijne ampüatiën en daartoe betrekkelijke besluiten, dikwijls tot moeije- lijkheden aanleiding gaf. Het werkje beveelt zich, naar ons oordeel, bijzonder aan door de zaakkennis, waarmede het vs opgesteld en door den bedaarden en overtuigenden toon, waarop de schrijver zijn onderwerp behandelt. Om de belangrijk - heid van het onderwerp, niet alleen voor de ingelanden van Walcheren maar voor allen die in de adminis tratie!! der Polders in 't algemeen belang stellen of daarop betrekking hebben, durven wg de lezing van dit stukje gerustelfjk aanbevelen. NOTIFICATIE. DE STAATSRAAD. GOUVERNEURvan de Provincie ZEELAND, Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester, met overleg van Hun Edel Groot Aclub, de Gedeputeerde Staten, is bepaald: dat de Jagt op GanzenEenden

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1