IV". 53. Maandag 3 Juli N1KU WSTIJD1 Mi KN. FRANKRIJK. Parijs den 27 J&nij He hoofdstad heef' heden em geheel ander aanzien nan gisteren. De troepen zijn grootendeels verdwenen en hebben plaats gemaakt voor eene groote menigte nieuwsgierigen, die gaan opnemen, welke nadeclen de strijd her laa'ste vierdagen heeft aan- gerigt. De stad heeft op verschillende punten veel ge leden. biet kwartier St. Antoiue hetwelk nog niet voor de algemeene circulatie open is, levert een treurig schouwspel op, vooral dat gedeeltehetwelk ligt tus schen het stadhuis en de kerk St. Paul. Men zou zeggen, dat er de stad een langdurig bombardement had verduurd. Geheele voo'puijen van huizen zijn omvergeworpen de winkels zijn vernield er zijn geen ruiten meer in de ramenterwijl overigens de muren en deuren door kogels zijn dooi boord. Sommige woningen verkeeren in zulk een gevaarlijken toestand, dat men elk ongen bhk moet vreezen voor het instorten derzelve. In de andere kwartieren zijn het Pantheon en vele kerken aanmerkelijk beschadigd. De straat St. Jacques bezit bijna geen huis, hetwelk niet op de eene of andere wijze heeft geleden. iVkn schat het aantal dooden aan beide zijden op 10,000 personen. Van de generaals, die aan de ge "ichten hebben deel genomen, ziin slechts drie. na melijk CavaignacLebreton en Lamoricièreonge kwetst gebleven, Het aantal gevangenen in de laatste vier dagen ge maakt, is op 5000 geschat. Nopens den strijd der vorige dagen verneemt men nog de volgende bijzonderheden. De dag van Zaturdag is het moorddadigst geweest. De opstandelingen hadden de beide eerste dagen zelfs eenige voordc-elen behaald, zoodat zij zich reeds de ge heele overwinning toeschreven. De opperbevelhebber, Cavaignac. zelfs ongerust, achtte het noodzakelijk met den generaal Lamoricière over den stand van zaken te oordeelen. De beide generaals hebben toen gezamentlijk een plan gevormd, om de muitelingen van den linkeroever en uit de Ci'é te verjagen en alzoo allen in één kwar tier te brengen, hetwelk vervolgens door de geheele beschikbare magt zou kunnen worden ingeslotenen met kracht aangevallen. De insurgenten bedienden zich op verscheidene plaat sen van windroeren men hoorde de kogels fluiten .zonder te weten van waar zij kwamen. Daarbij ge bruikten zij veel schietkatoen, hetwelk veel gemakke liikei is voor het vervoer. De kogels der opstandelingen blijken grootendeels voorzien geweest te zjjn van eene spits of angel, die somtijds met vergif bestreken was en «lus iedere wond doodelijk maakte. Nu en dan heb ben zij ook met gekapt lood geschoten. Men hoort veel gewagen over de wreedheid, waarmede de gevan genen door de opstandelingen werden aftremaakt. Die daden van barbaarschheid werden meerendei Is ge pleegd door leden der schoone Sexe. Men verhaalt, dat zij, in een hospitaal gedrongen daar al de zieke soldaten hebben vermoord. Eene menigte gewonden zijn door haar. zoo men zegt, in het kanaal St. Martin geworp-n. Bij den redacteur van Pdte DuchesneLaroqucaan het hoofd der opstandelingen gesneuveld heeft men een briefje gevonden niet de woorden Bij overwin ning: plundering! Bij nederlaag: brand" Wnkeluk had men in de Faubourg St. Antoine en andere kwar tieren sommige huizen met terpentijn begoten, en brand bare stoffen aangebragt. In de faubourg St. Anroine en de gemeente Monimartre was door de opstandelingen overal de vol gend? proclamatie aangeplakt: „TE WAPEN! - Wij willen de democratische er, sociale Republiek! Wij willen de souvereiniteit des volks! Alle burger? eener Republiek kunnen en moe ten niéts anders willen. Om die Republiek te verde digen is de hulp van allen noodig. De talrijke demo C O U Rj AT. 1 1 GOESSCIIE De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,~5; Franco per Post f .1,90. Gewone Jdvertentien 'ets/de regel geplaatst. Geboorte-, I/uwe/tpeS—wiD00dbcriglcn van J 6 regels k f J,20, behalve het Zegel regt 0 craten, die deze noodzakelijkheid ingezien hebben, zijn reeds sinds twee dagen in de straat bezig. Die heilige zaak tilt reeds vele slagtoff-rs, wij hebben allen besloten, die edele martelaren te wreken of te sneven. Op dan burgers, dat niemand op dje roepstem afwezig blijve. Door dg Republiek te verdedigen verdedigen wij het eigendom. Indien eene blinde koppigheid 11 onverschi! lig deed zijn voor zoo veel vergoten bloed, zullen wij allen onder de smeulende puinhoopen van faubourg St. Antoine omkomen. Denkt aan uwe vrouwen, aan uwe kinderen, en ge zult met ons strijden." Alle gevangenen worden donr de agenten van po- licie geconfronteerd. Allen, die voor ontslagen galei boeven worden herkend, zijn dadelijk gefusileerd. Den iaatsten nacht hebben 150 dit lot getroffen. De invrijheidstelling van den heer Girardin onder borgrogt is geweigerd. Niemand wordt bij hem toe gelaten. De Union van heden meldt dat Lalannede directeur der nat. werkplaatsen, is in hechtenis genomen. De generaal Cavaignac liet lieden overal in Parijs de volgende proclam itie afkondigen Burgers Soldaten De heilige zaak der Republiek heeft gezegevierd, uwe toewijding en uwe onoverwinnelijke moed hebben de strafwaardige voornemens verijdeld en hebben mis dadige dwalingen te regt gebragt. I11 naam van het vaderland, in naam van alle mensclielijkheidontvangt den dank voor uwe krachtinspanningzijt gezegend voor dezen noodzakelijken triomf. Dezen morgen was eene buitengewone inspanning nog onvermijdelijk. Zijt thans echter ook groot in de rust, even als gij groot in het gevecht waart. Ik zie thans in Parijs overwinnaars en overwonnenen. Dat mijn naam gevloekt zij, indien ik toestemme erslagt- offers te zienHet regt zal zijn loop hebbendit is mijne, en uwe meening. Gereed om weder in den rang van eenvoudig bur ger terug te keeren, zal ik in uw midden de herinnering medevoeren, dat ik indien hagchelijken toestand de vrij heid niet heb te kort gedaan, dan wanneer liet lieii der Republiek dit vorderde en dar ik aks zoodanig een voorbeeld heb achtergelaten voor een ieder, die op zijne beuit kan geroepen worden, zulke moeijelijke pligten te vervullen." Parijs, den 28 Juniij. De verliezen der insurgeti" ten zullen nooit naauwkenrig bekend worden want zij hebben hunne meeste lijken in liet kanaal St. Martin of in de Seine geworpen. De kavalerie vervolg' de vlugielingen ten platten lande. Het aantal gevangenen bedraagt 6500hei grootste gedeelte derze'ive zal naai de Antillische eilanden vervoerd en daar in vverkbatail lm.s georganiseerd worden. Men berekent, da'den 25 junii onder de wapenen stonden: 4000 insurgenten in het Pantheon, 6000 op het stadhuis, ao ojo 111 de vooistad St. Antoine, enz. in liet geheel 45.000 of 50.000 man; vele hunnercompagnien werden gekom mandeerd door personen, die de uniform droegen van officieren der nationale garde. Alle deze benden werk ten met eene bewonderenswaardige eenheid; de overeen stemming hunner bewegingen, de zamenstelling hunner barricaden de orde hunner miljtaire operatien verbaas den de oudste krijgslieden'. Zeker schijnt het te zijn, dat de opstandelingen Engelsche ingenieurs in hunne ge lederen relden en dar zes Engelschen zijn gearresteerd, als strijders op de barricaden of als uitdeelers van geld. Mei bewonderenswaardige kunst waren vele barrica den opgerigt. Sommige lieten de kanonkogels ricoche teren en over de hoofden der insurgenten springen andere waren met stompe hoeken gebouwd, zoodat de kogels er mat in nedervielen. Eene barricade was van hardsteen zamengesteld en leverde wanden op, ter dikte van de muren der middeleeuwsclie vestingen. Bovendien waren deze dan nog verzwaard door stevige balken. Er is bepaald dat aanstaanden Vrijdag eene plegtige lijkdienst zal gevierd worden ter gedachtenis van de verdedigers der orde, die op 2a, 23, 24, 25 en 26 Jtinij gevallen zijn. Men weet nog niets over de aanleiding tot de gebeurtenissen der laatste dagen. Op de barricade in de voorstad du Temple zag men een wit vaandel wap peren; in de voorstad St. Jacques riep men: leve Barbils! en bovendien verzekert men, dat het plau van dezen met zooveel beleid Reorganiseerden opstand aan een voormaligen hoofdofficier behoort, die bekend is ter zake zijner legitimistische beginselen. Parijs den,a8 Junij. In de nationale vergadering van heden werd het volgende adres aan het Fransche volk, niet algemeene stemmen en luide goedkeuring aangenomen De Nationale Vergadering aan het Fran sche volk. De regeringloosheid is overwonnenParijs staat nog en er zal regt gedaan worden. Eere zij den moed en de vaderlandsliefde der na tionale garde van Parijs en de departementen. Eere zij ons dapper en altijd roemvol leger, onze jeugdige en onverschrokkene mobile garde, de leerlin gen onzer scholen, en zoo vele edelmoedige vrijwillieé burgers welke zich op de bres zijn komen werpen ter verdediging der orde en der vrijheid. „Allen zijn, zonder bun leven te ontzien, met ho Venmenschelijken moed van de eene barricade naar rie andere gesneld, en hebben tot in hunne laatste schuil plaatsen die woestelingen vervolgd, welke, zonder be ginsel zonder leusslechts de wapenen schenen te hebben opgevat voor moord en plundering. De familie, de maatschappelijke instellingen, de vrijheidhet vaderlanddit 'alles was in hel hart ge troffen en onder de slagen der nieuwe barbaren werd de beschaving der negentiende eeuw met vernietiging bedreigd. Maar neen de beschaving kan nipt vernietigd worden. Neen, de Republiek, het Wirk der Godheid, de levende wet der menschheid, za' uier ten onder gaan. Wij zweren dit bij geheel Frankrijk, dat met af- 'schuw deze wilde leerstellingenwaai de familie slechts eenen naam en de eigendom een diefstal isvan zich afstoot. Wij zweren liet bij het bloed van zoo vele edele slagtoffers onder de broedermoordende kogels gevallen. Al de vijanden der republiek hadden zich tegen haar in eene. hevige en wanhopende poging verbonden, Zij zijn overwonnen, en voortaan kan geen hunner meer beproeven de bloedige botsingen weder ie doen ontstaan. Vermeldt de groorsche geestdrift, waardoor tiit alle oorden van Frankrijk duizende burger-soldaten naar Parijs zijn toegesneld, niet genoegzaam daf onder het stelsel eener a'geiieere en regtstreeksche verkiezing, de grootste der misdaden is tegen de souvereiniteit des lands op te staan en zijn de besluiten der nationale vergadering ook niet aanwezig 0111 deze ell.n iige lasteringen tegen te spreken, om aan te toonen, dat tr in onze republiek geen? klassen, geene mogelijke voorregten meer bestaan; dat de werklieden onze broeders zijn; dat hun belang ons altijd het heiligste geweest isen dat wjjna op eene krachtdadige wijze de orde hersteld en eene strenge regtvaardigheid verzekerd te hebbenonze armen en onze harten zullen openen voor al diegenen welke ar beiden en te midden van ons lijden „Franschen laten wij ons in de heilige liefde tot het vaderland vereenigenlaat ons de laatste sporen onzer burgerlijke oneenigbeden nitwisschen; laat ons standvastig al de overwinningen der vrijheid en der de mocratie behouden dat niets ons van het beginsel onzer omwentelingen doe afwijken, maar laat ons nimmer ver geten, dat de maatschappij bestuurd moet worden, dat vrijheid en broederschap zich slechts ontwikkelen in eendragt en vredeen dat de vrqheid behoefte aan orde heeft om zich te bevestigen en tegen hare eigene bui* tensporiglieden te verdedigen. „Op deze wijze beschouwen wij onze jonge repu bliek en zullen wij haar een toekomst doen naderen, dagelijks grooterbloeijenderen nieuwe krachten en waarborgen van langen duur puttende in de beproevingen zelvewelke zij doorstaan heeft.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1