Koninklijke Nederlandsche Loterij. beurtenissen re Parijs, hebben de generaals en chefs der legerkorpsen order ontvangen, op hunne posten te blijven. De burgemeesters hebben van den minister van oorlog aanschrijving onrvangenom de verlofgan» gers naar hunne respectieve korpsen te zenden. - De Precufseur zegt, dat per duif beden morgen (26 Jnnij) te Brussel tie tijding was aaiigebragtdat uren een der wijken van Parijs had in brand gestoken en dat het bloedige gevecht op straat thans bij den gloed der vlammen wordt voortgezet. Brussel, den 26 Jnnij. Hedenmiddag omstreeks één uur heeft Z. M. de koning de wetgevende kamers geopend. Men heeft bij deze gelegenheid opnieuw vvaargeno men, dat de bewoners der hoofdstad, de burgerwacht en het volk, de ondubbelzinnigste blijken hebben ge geven van gehechtheid aan den constitutioneien koning van Belgie. Welk een onderscheid met Parijs Dtiar burger-oor/ogverwoesting en wanhoop; hier eendragtvrede en vertrouwen. NEDER LAIN DE N. 's Gravenhage den 25 Junij. Z. Exc. de tij» delijke minister van oorlog heeft, naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 3 Maart jl,last gegeven, om al de lotelingen, die van de iigting van 1847 in reserve zijn gesteld, tegen den 10 Julij aanstaande op te roepen, om gekleed en in den wapenhandel te worden geoefend. Voorts zijn door het dep. van oorlog de vereischte bevelen uitgevaardigd, om de miliciens der Iigting van 1845, die thans bij de kavalerie in dienst zijn, niet onbepaald verlof te ontslaan zullende de miliciens dier Iigting bij de infanterie en de artillerie voor als nog in werkelijke diers' worden gehouden. Goes den 29 Junij. Wij ontleenen uit de Mid* delburgsche Courant van heden het volgende Het oproer te Parijs is overwonnen, maar de over winning is duur gekocht. De voorstad St. Antnine, dc laatste toevlugt der opstandelingen, is ingenomen; men streed er op leven of dood, en de ruiterij char geerde daar als op een slagveldde opstandelingen ver dedigden zich met tijgenvoede, en velen hadden gezwo» ren zich niet over te geven, en liever te sterven dan in eenige vorwaarde te treden Met de gevangenen die hen in handen vielen pleegden zij in hunne bar baarsche woede de nitgezochtste wreedheden de pen weigert die te melden. Hun schot inotsr altijd treffen en hunne kogels waren gekorven; eeniae waren met rattenkruit! gevuld en de toegebragte wonden dus ge vaariijk. Met alles uaeiitten zij te dofden; er zijn vrouwen, ondekt, die den soldaten verg'frigde likeur aai boden. Zij wisten zich op geheime wijze kogels en pauoonenaan te schaffen, bijv. in uitgehold brood, in kooien enz. De omtrek van Iter hotel Dieu en de straat St. Jac ques zijn niet meer ie herkennenvensters, luiken, voorgevels alles is door het kanonvuur vernield. De soldaten bivouacqtieren op de straat; de stad doet .zich voor als een gererrancheerd kamp. Her hotel Dieu is vol gekwetsten, velen zijn (Dodelijk gewond; dagelijks sterven er jeugdige slagtoffers van dezen burgerkrijg. De staat van beleg duurt voortstrenge bevelen zijn er tegen de dagbladen en periodieke gt schriften uttge vaarüigd. Het getal gesneuvelden is niet op te geven; alle rangen der maatschappij hebben verliezen te be treuren. De opstand is in haren doodsangst, maar die doodsangst is verschrikkelijk. In de voorstad du Temple heelt men verscheidene huizen moeten in brand steken, om de oproermakers er uit re jagen. De gevangenis sen zijn vol.Hij is ten einde, deze vreesselijke strijd, en de lampions, die gisteren nog het tooneel der verwoes ting beschenen, dienen heden avond tor vreugdelichten voor den triomf der republiek. Van beide zijden heeft men gevangenen gedood. De opstandelingen hadden het voornamelijk tegen de natio r.ale garde; behalve eenige weinige van de republikein se he en mobile garde, telt men geen afval bij de ver dedigers der orde. Alle republikeinsche namen, de mannen van St. Meiy^ de gedecoreerden van julij, de voorvechrers van Februarij, schragen het gouvernemen'. Onder de oproeilingen vindt men de b randsticltters van NetiiÜy; de plunderaars der Tuiieriett; de 20 of 30,000 galeiboeven, die alleen 11a de overwinning van Februarij op her tooneel zijn verschenen om de republiek te be vlekken en te vernielen. Alle kerken zijn gesloten door den staat van beleg. De heerlijke meesterstukken van het Panthéon zijn door het geschut vernield. Van de negen generaals, die op onderscheidene puntt 11 bevel voerden, zijn er zes gewond. De onzekerheid waarin men verkeerd In eft, om trent de veranderingen, en wijzigingen, die het ontwerp eener gewijzigde Grondwet der Commissie.van 17 Maart jl., bij zijne behandeling voor den Raad van State kon ondergaanheeft weiiigt velen teruggehouden om openlijk van hunne ineening omtrent de gewigtige vra gen van den dag te doen blijken. Die onzekerheid sedert de aanbieding van het ontwerp van 20 Junij jl. geweken zijnde, schijnt het tijdstip aan de ondergetee» kenden gunstig te wezen, om openlijk en vrijmoedig hunne meetiifig omtrent de bepalingen van genoemd ontwerp, die zij vertrouwen, dat de meening vaneen groot gedeelte hunner medeburgers iskenbaar te maken. Zij hebben die uitgedrukt in onderstaand adres aan de Tweede Kamer der Stalen-Generaal, hetwelk uiter lijk tot Dingsdag avond (4 Julij) ter inzage en on- derteekenimj nedergelegd is bij de uitgevers dezer Courant. I. G. J. van den BOSCII. M. P. BLAAÜBEEN. R. B. van den BOSCH. AAW HUW EDEL MOCt. HEEREW LBDEW VAW HE TWEEHE MMEK HEK STA" TEW-©BW ERA Ali Geven met verschuldigden eerbied te kennen de on- dergeteekenden ingezetenen van het eiland Zuid- Beveland s Provincie Zeeland, dat zij, de behoefte erkennende aan eene verbetering onzer grondwettige instellingen met vreugde verno men hebben Z. M. besluit van den 17 Maart jl., waarbij aan eene commissie van vrijzinnige mannen de gewig tige taak opgedragen werd, orn een ontwerp van ge wijzigde grondwet zamen te stellen dat zij zich vereenigd hebben met dal ontwerp zoo wel, als met de beginselen door den Minister van Justitie in de zitting van 13 Mei jl. voorgedragen; dat zij evenwel met groote belangstelling hebben opgemerkt de veranderingendie dat ontwerp sedert zijne openbaarmaking heeft ondergaan, en dat zij met deze veranderingen of wijzigingen zich kunnen veree nigen behoudens twee punten welke zij de vrijheid nemen, bij deze onder de aandacht van UEdelMog. te brengen. Het eerste betreft de benoeming van dc Voorzit' Iers der Gemeente-Baden, die door de Commissie van 17 Maart (Art. 132) in het midden gelaten, doch in het ontwerp van 20 Junij (onlw. N. IV. Art. 23 bis) onbepaald aan deu Koning toegekend is. De aanneming toch van het beginsel, waarop laatstge noemde bepaling berust, doet hen vreezen, dat de zelfstandigheid der Gemeente-Besturen voortaan op nieuw slechts in naam zal bestaan, daar eene zooda nige Koninklijke aanstelling de Burgemeesters ligtelijk zal doen beschouwen als ambtenaren van den Staat en niet als hoofden en vertegenwoordigers der belan gen hunner Gemeenten. Op zich zelf staande, soms buiten de Gemeente woonachtig, moeten zij aan de eene zijde aan den wil van den Gemeente-Baad toe geven, aan de andere zijde en bovenal zich door ge hoorzaamheid aan hoogere autoriteiten aanbevelen. Op dit moeijelijk standpunt moet hunne veerkracht verlamd, hun goede wil uitgedoofd en hunne bedoe lingen onvruchtbaar blijven. Dit was tot nu toe meestal de toedragt van zaken, en de ondergeteekenden moe ten hunne bezorgdheid tc kennen geven, dat de vrije benoeming der Vootzitleis van de Gemeente-Raden door den Koning dezen toestand bestendigen zal. En daar zij het boven alles, wenschelijk achten, dat de zelfstandigheid der Gemeenten voortaan meer dan eene doode letter zij en werkelijk in liet leven worde geroepen ('tgeen alleen mogelijk is door opheffing van het papie ren despotisinus der centralisatie, en verbreking van de kracht der bureaucratie,) zoo houden zij zich overtuigd, dat, onder anderen, de vergunning van eenig aandeel in de benoeming van het Hoofd van haar Bestuur een geschikt middel is, om de Gemeenten allengs tot die gewenschte zelfstandigheid te ontwikkelen. Het is daarom, dat de ondergeteekenden U Edel Mogenden verzoeken, om Art. 23 bisalinea 4 van ontwerp N. IV zoodanig te wijzigen, dat, wanneer de benoe ming der Voorzitters van de Gemeente-Raden door den Koning mogt worden noodzakelijk geachtdit althans geschieden zal uit een drietal, door de slem- geregtigde ingezetenen aan Z. M. voor te dragen, dat voorts de aanstelling slechts voor eenen bepaalden tijd, b. v. van drie jaren zal geschieden en dat de in woning der gemeente verpligtend zijn zal. Het tweede puntwaarmede de ondergeteekenden zich niet kunnen vereenigen, is de verandering en wijziging der bepalingen omtrent de afschaffing der Heerlijke Regten, voorgesteld door de commissie van 17 Maart jl. Deze regten bestaan hoofdzakelijk in het Begt van Collatie en hel Jaglregt. Bij het ont werp van 20 Junij jl. is het Collatieregt, door weg lating der eerste alinea van art. 162 van het ontwerp van 11 April jl.behouden, en zal de opheffing der overige Heerlijke Regten, benevens de schadeloosstelling daarvoor, door de wet kunnen worden vastgesteld.(art.4 ontw. N. XII) Ondanks deze bepaling mogen wij het toekomende naar het verledene afmetende, veilig aannemen, dat de Heerlijke Beglen onbepaald zullen blijven bestaan en dat dan in Nederland een stand van zaken zal behouden worden in strijd met de ove rige vrijzinnige instellingen, in strijd met de behoeften des tijds in strijd eindelijk met de billijkheid. De Collatie-Beglen toch zijn niet overeenkomstig aan het beginsel van vertegenwoordiging van eigene belangen, dat in beide ontwerpen der Grondwet als noodzakelijk wordt erkend bij de toenemende ontwik keling en beschaving. Een ander een vreemde, soms iemand van eene andere geloofsbelijdenis zal aan eene Protestantsehe gemeente eenen Herder en Leeraar kunnen opdringen De menigvuldige ert toenemende regtsgedingen getuigen van den tegenstanddie meer en meer daartegen zal worden aangewenden de Leeraar, die zonder of legen den wil eener gemeente gekozen wordt, hoe zal hij het vertrouwen en den invloed ver krijgen, die zoo noodzakelijk moeten geacht worden, zal hij aan zijne hooge verpligting kunnen beantwoorden. Ten aanzien der Jagtregten herinneren de onder geteekenden slechts aan de woorden van Kemper, eenen waren Nederlander, in 1819 uitgesproken bij de ver dediging van zijn voorstel tot hunne afschaffing: »vun 1795 tot 1814," zegt hij, hebben deze regten niet bestaan, en zij, die in dat tijdstip eigenaren van gronden zijn geworden werden door het besluit van den tegenwoordiger. Souvereinen Vorst, van 8 «Februarij 1815, zonder schadeloosstelling in hun regt verkort, in hun eigendom aangetast. Hoe zou men nu in het algemeen schadeloosstelling kunnen y> vorderen." De ondergeteekenden beamen volkomen hetgeen hij verder zegtdat de loop der tijden over Heerlijke Regten heeft beslist, gelijk hij in vroegere tijden en in andere landen over de regten der kerk heeft beslisten met vertrouwen vragen zij met hein of in 1848 eene reglsverandering door de wet minder regtmatig isomdat zij in hel belang van het algemeen wordt voorgesteld dan een regtsver- nmlering door een besluitwaarop men zich toch alleen ten voordeele der bezitters van Heerlijke Reg- ten van iagt gronden kan.1' Redenen waarom de ondergeteekenden het wensche- lijk achten, dat, ten aanzien van de Heerlijke Regten, de bepalingen worden aangenomen, die in het ontwerp der Commissie van 17 Maart deswege zijn voorgesteld, waardoor (Art. 162) het Collatieregt dadelijk zou komen te vervallen en de afschaffing, enz. der Heerlijke Regten (Art. 2. addit. Bep.) door eene wet geregeld zal worden, die in de eerste zitting der Staten Ge neraal volgende op de afkondiging der veranderingen in de Grondwet, zal worden voorgedragen. PRIJZEN VAN IOOC EN DAARBOVEN. Trekking der Derde Klasse. lste Lijst. No. 5253, 11206 en 17419, ieder een Prijs van 1000. No. 2497, een Prijs van f 1250, No. 864 een Prijs van 2500. 2de Lijst. No. 2697 een Prijs van f 25,000. No. 15138, een Prijs van 1250. No. 9118, een Prijs van f 1000. 3de Lijst. No. 11772, 12128, 1656, 5526 en 3765, ieder een Prijs van f 1000. ADVERT KNTI EN "ÖPENBARE VERPACHTING M, °P Maandag den 3 Jtiiij 1848, om tien oren des voormiddags, in het Gemeentehuis op het Dorp Kattendijketen overstaan van den Notaris L. Binkhorst, daartoe gecommitteerd, van ACHT PERCEELEN MM' en WESUMDEW toebehoorende aan den Grooten Armen aldaar. Breeder bij uitgezette Biljetten omschreven. fjjjrs. Chirurgijn Ben eis te zal te spreken of te ontbieden zijn te Goesbij den Heer Breker in de Korenbeursover het INZETTEN van KUNSTTANDEN, per zelf-allt ac tie volgens eene geheel nieuwe methodeen het PLOMBEREN der HOLLE TANDEN met Mine raal Succedaneum. Zet alle TANDEN vast zonder draad of hechtsel, en alles wat tot het vak behoort tot Zaturdag aanstaande. Te Goes, bii F. Kleeuwens ik Zoon.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 2