iV. 52. Donderdag SO COBRA GOESSCHE De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I isf J,75; Franco per Post f .1,90. f Gewone Advertenti'èn worden a, 20 ets. de regel\ f geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten I \van J 6 regels a f J ,20, behalve het Zegelregt. J WIEIIWST MM i\ C E N FR AK Ml UK. Parijs den 25 Junij. üe laatste tijdingen, lieden uit Parijs ontvangen, löo- pen tot Zondag avond 11 ure. De opstand was toen nog niet gedempt, en men had zilI's geen hoop, zulks dien nacht nog te kunnen bewerkstelligen. De hoofdstad verkeert door den staat van beleg in eeiicii zonderlingen toestand. Niemand mag zijne wo ning verlaten, tenzij voorzien van eene zekerheids kaart. De deuren moeten gesloten blijven, even als de vensters, welke laatsten echter niet door luiken of gordijnen mogen worden bedekt. De leus der opstandelingen is thans bepaald het op» rigten der ROODE REPUBLIEK. De kreten van Lodewijk Buonaparte en van Hendrik V zijn er door vergeten. De magt der insnrgenten bestaat bijna ge heel uit de lieden der nar. werkplaatsen. Deze onste- lukkigeo, door eerzuchtigen aangevuurd, en gerugge steund door verscheidene duizenden ontslagene galei boeven, strijden met een moed, eene betere zaak waardig. Eene der voornaamste oorzaken van den opstand is de terugkomst uit de departementen van de werklieden, derwaarts door de regering gezonden, met de belofte, dat zij er werk en brood zonden vinden. Teleurge steld, zijn zij wedergekeerd, doch met denkbeelden van wraak bezield. De raddraaijers hebben van dezen toe» stand weten gebruik te makeuen daarbij de overige werklieden gewezen op de dwaze en onvolbragte toe zeggingen van het bestuur. Daarna hadden de npstan delingen de kreet aangeheven: „Werk, of de dood hoewel velen der inbechtenis genomenen genoegzaam van geld voorzien waren, ja zelfs eenige hunner groote sommen bij zich droegen. De beslissende strijd wordt dus thans gevoerd tusschen de driekleurige en roode republiektusschen het regt van eigendom en net socialisme. Die strijd, reeds 3 dagen gevoerd, zal wel eindigen met de zegepraal van het eigendom, doch tegen welken prijs? Hoeveel slagtofflrs zijn er niet gevallen, en zullen er nog vallen maar tevens hoeveel tijd zal er niet zondig zijn, om de verliezen, door dien heeten burgerkrijg veroorzaakt, te herstellen? De pstandelingen, verhit door liet langdurig gevecht, hebben zich reeds aan daden overgegeven, waarover niet slechts het beschaafde Europa huivert, maar waarover zelfs de middeleeuwen zouden terug beven. Te regt be gint dan ook het Journal des Débats met de woorden: Afgrijsselijke verschrikkelijke dag het bloed van Frankrijk wordt uier stroomen vergoten En de Assemblee Nationale: „Akelige dag, welke in elke .familie rouw brengt, in elk hart eene smartelijke her innering." Een der volksvertegenwoordigers, die met de insur- gt uieii van La Chapelle in onderhandeling is getreden, hieh de volgende eischen des volks ontvangen: „Ontbinding der nationale vergadering. „Ontbinding van de nationale garde van Parijs. Caussidière aan het hoofd des bestuurs met de Lamaitinc en Ledru-RoUin. „In vrijheidstelling der gevangenen van Vincennes. Dertig millioen voor de nationale werkplaatsen. Vier honderd millioen op het budget voor de hand werkslieden." De werklieden der bijzondere ateliers hebben rot dus verre weinig of geen deel genomen aan het oproer. Wij willen thans niet tegen de eene regering strijden, zeggen zij, om weder andere mannen op het kussen te plaatsen. Wij zouden er niets bij winnen." Doch ook voegen zij zich slechts zelden bij de verdedigers der rust, want zij willen niet tegen hunne broeders strijden. Zullen zij zich hieraan houden, of zijn zij thans slechts rustig, om bij de benoeming van eenen alge nieenen President hunne inzigten te doen gelden Doch waartoe ons met bespiegelingen bezig te hou den, de dag van heden geeft stof genoeg, om te be handelen. Beginnen wij daaromtrent met korte woor den te gewagen van den strijd. Onder de veleden 25 Junij ingenomene barrï caden hebben vooral twee reusachtige, den bestormers vinschikkelijke verliezen doen lijden. De eene in de straat Ghabrol, werd aange vallen door 200 mobile gardes, waarvan slechts 40, pa een vreesselijk bloedbad over bleven en eindelijk de overwinning behaalden. De andere in de voorstad du Temple, werd met zulk eene woede verdedigd, dat het stuk geschut, waarmede zij bestookt werd, een oogenblik werd genomen, en de artilleristen bij hetzelve werden nedergesabeld. Deze twee feiten geven slechts een flaauw denkbeeld van de wijze waarop gestreden wordt. De verliezen zijn onberekenbaar. Schrikbarende represailles werden van beide zijden genomen. Aan al de officieren van een detachement der mobile gardehetwelk door een ko» lonne oproerlingen verrast werdwerd het hoofd voor de voeten gelegd. Van hare zijde heeft de nationale garde ook wreedelijk misbruik van hare overwinningen gemaakt, en een aantal gevangenen gefusileerd. Men verzekert, dat de wraakzucht zelf zoo ver gegaan is, dat de insurgenten aan twee gevangen genomen dragon ders de handen afgehouwen h-bhen, hen in die toestand weder op hunne paarden geplaatst en met den last om hun corps wederom op te zoeken. Op een hoop oproerlingen in de voorstad St. Jacques heeft men 24 losbrandingen met schroot gedaan. In de straat Sr. Dominique werd een conciergedie eenige nieuwsgierigen wilde verdrijvendoor dolksteken om het leven gebragt, terwijl een staf officier der nationale garde, door denzelfden moordenaar door een karabijn- schot werd gekwetst. Al de gevangen genomen oproerlingen verkeerden in staat van overspanning het gevolg naar het schijnt van het onmatige gebruik van -sterke dranken door welke en andere middelen men hen als bet ware een gedeelte hunner verstandelijke vermogens heeft ontnomen. De ellende vooral schijnt veel tot den opstand bijge dragen te hebben. Buitendien hadden verschillende clubs de gemoederen opgehitst en rot oproer voorbereid, ter wijl de ontbinding der nationale werkplaatsen tot voor wendsel gestrekt heeft. - De Moniteur zegt, dat inde faubourg St. Mar ceau, door de opstandelingen bezet, eenige vrouwen kokend water en zwavelzuur uit de huizen op de gardes werpen. Men ver haait vele schooue trekken van vaderlands liefde. Een nat. garde van het 3de legioen, Leclercq ziet zijn zoon aan zijne zijde doodelijk getroffen vallen. Hij neemt deze op zijne schouders en breng: hem in een naburig huis. Een oogenblik later keert hij terug met zijn nog eenig overgebleven zo011, opdat deze de plaats zijns broeders inneme. De advocaat Macony chef van een bataillon van het 11de legioen, vliegt bet eeist legen eene barricade op, en neemt er eigenhan dig een officier der garde gevangen die zijn pligt bad vergeten, en de muitelingen aanvoerde. Zijne soldaten volgen hem, en weldra is de geheele barricade heroverd. Na den gevangene te hebben vervoerd, komt de edele kommandant terug, om wederom de eerste te zijn bij een volgenden aanval, doch een verraderlijke kogel doet hem vallenalvorens hij de tweede overwinning heeft behaald. Zaturdag morgen tegeii 9ure liet generaal Cavaignae een algenwenen wapenstilstand afkondigen. Hij ga f de opstandelingen een uur tijd, om zich te verwijderen. Niemand zou onderweg worden aange houden. Alle ■.maatregelen worden inrusschen genomen, om bij het verstrijken van den gegeven tijd, den strijd met heftigheid en kracht vo >rr te zetten. Tegen 11 ure begon van alle kanten hei geschutvuur tegen de opstandelingen, die den gegeven wapenstilstand zich niet ten nutte hadden gemaakt. De kerk Saint Merry wordt gebombardeerd. Op het plein Lafayette is de strijd zeer hevig en heeft reeds van des morgens 4 ure geduurd. De versperringen worden slechts door geschut vuur verbrijzeld. De oproerlingen -nestelen zich in het 12e arrondissement. St. Lazare is door de insurgenten goed versterkt. De barricades zijn er talrijk, ook het hospitaal Louis Philippe, thans der Republiek, is in staat van tegenweer gesteld. De versterkingen, dooi de opstandelingen gemaakt, verspreiden zich over de hoogten der voorsteden St. Denis, St. Martin, La Chapelle La Valette de kwartieren Du Temple en Popincourr en de voorstad Sr. Auroine, Deze staan onderling in verband en men kan zien. dat eene der zaak kundige dit alles bestuurd heeft. Op den linker oever der Seine is de voornaamste zetel der muitelingen in liet Pantheon, terwijl de straten Sr. Jacques, Ma- thurins en het plein Maubert bezaaid zijn met hoogt en goed bezette barricades; de sterkste stelling is aan dezen kanr. Ook de kerk Sr. Severin is goed versterkt;' hier is het algemeen hoofdkwartier, vanwaar de beve len uitgaan. Behalve de beide oevers der Seine, hebben de op- standeüngen ook in de Cité eene sterke stelling in het Hotel Dien. Op deze drie verschillende kanten moeten zij aangevallen worden. De regteroever is in den morgen hevig door de troepen aangetastzoodat de opstandelingen werden terug gedreven tot aan de 0111 heining van St. Lazare. In de oude stad is de strijd in den nacht het hevigst geweest; het geschut heeft hier groote verwoestingen aangerigt, zoodat de magt der opstandelingen er bijna gefnuikt is. Op den linkeroever is tegen 3 ure het Pantheon ingenomen1500 mandie hetzelve bezet hielden hebben zich op genade overgegeven. Ook het plein Maubert is door de troepen bezet, zoodat van dezen kant de insurgenten zijn terug gedreven tot aan de Halle aux vins. Des avonds is het vuur iets minder. In den loop van den dag zijn in de hoofdstad aangekomen nar. gardes uit Versailles Chatou, Beauvais, Montmorencij, BougivalRuelle Pontoise Amiens, Meudon St. Cloud, Rambouiliet, Sends, Menlan Nanterre, Or leans, Rouaan VitrijArcueil, Viileneuf, Clermont, enz. Daarbij zijn er nog meerdere in aautogtterwijl de linietroepen in massa's naar de hoofdstad opruklcen. Parijs, den 26 Junij. Het Journal des Dóbats van 25 Junij beslaat slechts een half blad en geeftdaar- van deze reden Heden morgen van af elf ure is de circulatie in al de kwartieren van Parijs gestremd en alle gemeen schap tusschen de beide oevers van de Seine afgebroken. Onze schrijvers, zetters endrukkers zijn in de wapenen of kunnen onze bureaux niet bereiken." Verder zegt dat dagblad: Door geheel Parijs bijna stroomt het fransche bloed; de wanhopendste strijd wordt in de stratenop de pleinen in de monumentenin de huizen gestreden; het geweervuur wordt door de kanonschoten overscha duwd en beiden verdooven het gehoor den ganschen dag'. Groote God, welke treurige en wreede roestand is ons vaderland beschoren Ziet daar dan Parijs, de hoofdstad der beschaving, veranderd in een bloedig oorlogsveld, in staat van beleg! Hier de verwoedsce, de bloedigste gevechten; daar ledig staande buizen, gelijkende aan doodsche muren; de straten zijn door legioenen gewapende burgers beeer, en overal heerschen rouw en ontembare droefheid. Zonder twijfel is dit eene verschrikkelijke beproe ving; maar, zeggen wij het ook, dezelve wordt drage lijker gemaakt door den moed, door de heldhaftige gedragingen van de burgers. De tegenstand ontwikkelt tn vergroot de volkeren zoowel'als elk individu, en boven de afgrijsselijkheden van den burgeroorlog zal altijd die bewonderenswaardige en onoverwinnelijke gehechtheid aan pligt geplaatst zijn, welke de verde digers van orde van vrijheid en maatschappij steeds opwekteen ook thans aanwakkert j nimmer zal men genoegzaam schittererd regt kunnen laten wedervaren aan de nat. gardes en aan het leger, en die lof betreft ook de mobile en republikeinsche gardeswelke allen gewedstrijd hebben om den dank van het Vaderland te verwerven." BELG IE. Brussel den 26 Junij. Ten gevolge van de gc-

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1