NEDERLANDEN. Edel Mogende Heerf.n! Amsterdam, den 23 Junij. Men verneemt met genoegen, dat de meeste en voornaamste West-Indische huizen hier ter stede, uit eigen beweging aan de regering hebben te kennen gegeven, dat zij besloten hadden aan de bewindvoerders hpnner planragiën in de kolonie Su riname, de noodige bevelen te doen toekomen, ten einde in den toestand der slaven reeds aanvankelijk die noodige veranderingen en verbetnin'»ni te doen invoeren welke vereischt worden en de strekking hebben, om eene vol ledige vrijverklaring, welke thans voor ieders oog on vermijdelijk is geworden, voor te bereiden en dienaan gaande de door de regering te nemen en voor te stellen maatregelen behulpzaam te zijn. Hierdoor kan in de toekomst eene botsing worden voorkomendie stellig allernadeeligst voor den bloei en zelf voor de rust dier kolonie zoude zijn. Rotterdam, den 25 Junij. Wij hebben heden morgen geene dagbladen van Parijs ontvangen. Uit Brussel schrijft men dienaangaande, onder dagteekening van gisteren (24) het volgende INGEZONDEN. Goes, den 24 Junij 1848. ADVERTENTIEN. Kloetinge 26 Junij 1848. openbars: ¥EHK©opm©. LANDEN, TEEN- en BAPBÓSh SC HEN, gelegen in de Gemeenten van Kap- pelle, c. a. en Schore, bij alom uitgestelde Biljetten in het breede vermeld, benevens een einde DIJH, groot 5 Bunders04 Roeden en 60 Ellengelegen tusschen den Willem-Anna-Polderen de Breede Watering; strekkende Oost op, tegen den Dijk van Jonkheer P. D. van Cittersbeplant met 2 5 f2 OLMEN- en ESSEN-, 68 ABEELE- en 333 WIL LIGE BOOMEN. Te Gors, bij F. Klgeitwens Zoon. Ten half vijf ure vv-is liet getal doodin nog v'-t bekend maar het moet vnt aanzienlijk zijn. Ten 5 lire was alles geëindijd. Ben stortregen welke op da: oogenblik viel, heeft de tnteendrijving tier opstandelin gen bevorderd. De gevechten, die op verscheidene punten tusschen de werklieden en de publieke magt hebben plaats gehad, zijn bloedig geweest. Talrijke barricaden zün opgerigt en ingenomen. De werklieden roepen JVerk of de doodWeinigen roepen slechtsleve Napoleon Ten Sure duurde het gevecht nog voort in de voor steden St. Antoine en St. Jacques. Meer dan honderd man van de nationale garde zon gedood zijnonder de werklieden zijn honderden dooden gevallen. De nationale gardede linie-troepen en de mobile-garde hebben de meeste geestdrift betoond. Het algemeen kommandement is aan den generaal Cavaignac opgedragen. De nationale vergadering heeft zich permanent verklaard. De rails van den Noorder spoorweg zijn in den omtrek van het station opgebroken. Volgens geruchten, die eergisteren (24 Junij) na beurstijd te Antwerpen liepen zouden daar per duif berigten uit Parijs ontvangen zijn van dienzelfden morgen ren 8 ure Volgens dezelve had het volk weder met het aanbre ken van den dageraad het gevecht hervat, waarbij eene verschrikkelijke slagting moet zijn voorgevallen. Tevens zeide men, dat LamartineLedru-Rollin en Marie hun ontslag hadden ingediend en zij door de heeren ThiersMarrasten den generaal Cavaignac vervangen waren. 's Guavenhage den 23 Junij. In de zitting van de Tweede Kamer der Staren-Generaal van heden, heeft de tijdelijke Minister van Finantien het woord opgevat en het volgende gezegd: Onder de hervormingen, waaraan een groot deel der natie geenszins het minste gevvigt hecht, behoort vooral eene herziening van het belastingstelsel, bepaaldelijk inet opzigt tot die belastingenwelke zwaar op de eerste levensbehoeften drukken. Bij de uiczigieu, die daaromtrent reeds vroeger waren geopendzal het dus welligt hier en daar verwondering baten, dat niet terstond op het oogenbhk waarop uwe vergadering hare werkzaamheden hervat een ontwerp van wei tot aanvankelijke verwezenlijking van den vvensch naar die herziening aan Uwer Edei Mogendens beraad slagingen wordt onderworpen. Ik acht mij verpligtom alle verkeerde gevolgtrek kingen te voorkomeneen woord tot opheldering van die omstandigheid in het midden te brengen. Toen het Zijne Majesteit behaagde, nu even veertien dagen geleden mij de zoo gewigiige betrekking toe te vertrouwen, welke ik titans bekleed, was natuurlijk mijne allereerste zorg onderzoek te doen naar deze aan gelegenheid. Door den staats-ambrenaardie den 25 Maart het heiteer van het Ministerie van Finantie tijdelijk had aan vaard, was een ontwei p van wet in gereedheid gebragf, Strekkende om voorloopig eeltige wijziging in de accijnsen op het gemaal en geslagt te brengen en tevens 0111 te voorzien in het tekortdat daardoor onmisbaar in de inkomsten van den Staat zoude ontstaan. Met liet eerste gedeelte van dat ontwerpdat het vooiloopig bewijs in zicli sluit van liet opregt verlangen der Regering om eene verdere herziening van ons stelsel van belasting voor te bereiden, heb ik mij gereedelijk kunnen veveenigen. Niet alzoo met het tweede gedeelte. Naar uiijne overtuiging is het dringend noodzakelijk, wanneer de omstandigheden vorderen, dat men een ge deelte van ons fioantieel gebouw af breko, met de meeste nanuw gezetheid voor den wedev-opbouw te zorgen, ten einde het crediet van den Staat geen enkel oogenbliii in de waagschaal te stellen. Niet minder vaststaat bij mij de overtuiging, dat men, om in het finantiele duurzaam goed te stichten, nimmer de roekomst aan den nood-van het oogenbhk moet op offert n. Afwijking van dat heilzaam beginsel heeft voor Nederland reeds te veel wrange vruchten gedragen. Naar deze beginselen en met het oog op de bestaande en nog te voorziene behoefte der schatkistkoude ik mij geenszins vereenigen met het tweede gedeelte van het ontwerp dat door graaf Schtmmelpenninck was op gemaakt; een ontwerp waarvan ik de verdediging niet op mij duffde nemen. Van daar de noodzakelijkheid om een ander ontwerp re vormen omtrent welks grondslagen mijne ambtge noot en geheel eenstemmig met mij denken en da: dan ook, zoo ik hoop, binnen zee."kuren tijd aan de de hbtratien van O' Ede Mogetukn zal kunnen onderwor pen worden. Het syn dus slechts weinige dagen uitstel, die de regering vragen n oet. De korte tijddie mij gegeven was sedert de aan vaarding van het departement van Finantien, zal genoeg zaam tot verontschuldiging van dat uitstel strekken." Op voorstel van den heer Napvoorzitter der commissie voor de verzoekschriften, is, uit aanmerking van de buitengewone omstandigheden en van het groot aantal ingekomen verzoekschriften betrekkelijk de grond wetsherziening, hetwelk nu reeds tot 900 geklommen is, de gewone commissie met een getal van vier bui- teiigew.'M.e leden vermeerderd. Wij hebben geene Parrjssche dagbladen ontvangen de spoortrein van Parijsdie gisteren avond ten 8 ure moest vertrekken, heeft op het bepaalde uur niet kun nen afrijden dewijl de rails waren weggenomen. De brieven zijn door postboden naar het eerstvolgend station (la Chapelle) gebragt. Een reiziger meldtdat bij zijn vertrek uit Parijs ten 7 ure des avonds, in de verte het geknal van geweerschoten gehoord werdvan tijd tot lijd hoorde men het gebulder van het geschut. De mobile garde stak de geweerkolven in de hoogte en wilde niet op het volk schieten. Op straat mishandelde het volk, hen, die een goeden jas of rok aan het ligchaam haddenonder de kreten dood aan de rijken! (N. Roti. Cour. Gisteren zyn de ouders van het meisje, waarvan wij voor eenigen tijd melding maakten, hetwelk, inde Visschcrstraat toevallig ontdekt was op eene vliering opgesloten te zijn, bij bevelschrift der regtbank in raadkamer, buiten vervolging en in vrijheid gesteld. Bij naatiwkeurig regierbjk onderzoek is gebleken, dat de geruchten omtrent de mishandelingen, welke dat kind door hare ouders zouden zijn aangedaan, zeerover- dreven en grootendee.'s onwaar zijn bevonden. De tegen ons gerigte Sopltisme, geteekend V., als ingezonden voorkomende in uw blad van 22 dezer en als quasi antwoord moelende dienen, op de door ons ingezonden regels in uw N timmer 49, laat het door ons geposeerde au jo/id onbeantwoord en bepaalt zich tot personaliteiten, die wij niet willen teruggeven. Wij willen V. alléén zeggen, dat hij dwaalt in de als daadzaak gestelde meening, dat het besproken adres door ons aan het Handelsblad was ontleend alzoo wij de verzekering gevendat wij dat Amster- damsche blad zelden lezen, en bepaaldelijk de num mers van 26 Mei en 3 Junij niet onder de oogerï hebben gehad dus daaruit niet konden copiëeren. Wij zouden V. op dit punt veel betere inlichtingen geven kunnen, doch doen dit niet, om dat wij reke nen dat hij er niet mede noodig heeft, en wij zouden zijne personaliteiten geheel onbeantwoord hebben ge laten, ware het niet dal V. zich bijzonder amuseerde over den Bok, die wu zouden begaan hebben in de door ons gebruikte Latijnsche spreuk; hetgeen V., trouwens, zoo hij verhaalt, maar van hooren zeggen heeft. Voor zóó lomp trillen wij nu niet gehouden worden noch door V.noch door de lezers der Goes- sche Couranten willen er bijvoegen, dat wij op den leeftijd van tien jaren dien Bok niet meer zou den begaan hebbendaarom lichten wij V. bij dezen in dat die Bok, die miszetting van één enkele let ter, van e voor a, huiten onze schuld is begaan door den zetter, hetgeen bij de correctie door de uitgevers is over het hoofd geziengelijk op onze reclame, met verwijzing tot het manuscript, II. Ed. ons hebben toegezegd ook in hun blad te zullen verklaren. Toen wij het N°, 50 ontvingen (wij hadden geene proef gezien) bemerkten wij de miszetting, doch de Courant'was in de wereld, en niemand is er ons noch de uitgevers om lastig gevallen dan V., die hooide zeggen want zelf kon hij het niet beoordee- lendat er 'één letter in miszet was. Indien nu het overige door V tegen ons gestelde na onze verklaring hierboven ons evenveel prejudi cieeren kan als hetgeen hij vernomen hèeft omtrent de latijnsche spreuk, dan gelooven wij, dat de lezers der Goessche Courant al spoedig in dezen zullen hebben beslist. En hiermede stappen wij van V af, om zoo wij hopen ons niet meer met hem bezig te houden daar het onaangenaam iswanneer men zelf afkee- rig is van alle sophisterij dat men dan daarmede een goed doel ziet bestrijden en dat men ziet, dat inen uit lust tot tegenspraak zijne woorden en stellin gen niet wil verstaanen die met zulk eene webbe omvangtdat de waarheid voor den oppervlakkiger beschouwer daardoor verholen gehouden wordt. Mets toch is gemakkelijker dan breede bladzijden vol te schrijven, als men datgene, wat men zich aan matigt te bestrijden, zelf niet begrijpt of niet begrij pen wilen moedwillig of ter goeder trouw anders voordraagtdan het daar voor ons ligt, en daardoor eene reeks van inderdaad hersenschimmige stellingen schept, waarop men misschien reeds de repliques in petto bedacht heeftotn stof tot wederspraak te vinden. Zóó kan men tegen de beste zaak tegen de ge zondste redenering sottises en personaliteiten over stellen. Ter geruststelling van der» Heer V.omtrent de Latijnsche spreuk, aan helslot van het ingezonden ar tikel in onze Courant van 19 11., geteekend n, dient, dat door onbekendheid van den letterzetter met de Latijnsche taal, en afwezigheid van den inzender, op het oogenblik der correctie, de door hem (V.) opgemerkte lelterfout in die spreuk is ingeslopen waarop wij dan ook door den inzender zijn attent gemaakt. j)e Uilgevers. Heden beviel voorspoedig doch ontijdig van eene Doode DOCH TE R Vrouwe J. A. vak VOORST VADER geb. Fock. Op Woensdag den 12 Jnlij 1848, des morgensten 10 ure, zullende Erfgena men van JOHANKA VAA 1L1EKE, laatst weduwe van JACOB BOTVIER JZ., in de Herberg bij Augustijn Lokerse, op het Dorp Bieselinge, ten overstaan van den Notaris J. SmaIlegaUGE re siderende te Goes, publiek en aan de meestbiedenden presenteren te verkoopen TIEA PBRCEELEJf Rijk Beplante WEE- Informatien zijn ten Kantore van bovengenoemden Notaris te bekomen. De ondergeteekende de AFFAIRE van M. KAROADTin de Voorstad, hebbende overgenomen recommandeert zich bij een ieder aan belovende in alle Artikelen eene even prompte en civiele bedieningals de overledene heeft uitgeoefend. HAFFNEU, In lossingop hel laatst dezer week BRABANDSCHE GAILLETTEN-KOLENbij A. BIERSTEKER C\ Goes, 26 Junij 1848.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 2