GOESSCUE COURA N' JV". 50. Donderdag 23 JN11U W ST IJMI1VG N De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags I en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal \is f dj 5; Franco per Post f .1.90. f Gewone Advertenli'èn worden a HO I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en DoocRnFrigtei \van J 6 regels a f d ,20, behalve het Zegelregi. DUITSCtlLAND. We en en, den 16 Ju tij. De Wêtner Zeitung meldt in haar officieel gedeelte het navolgendeHet ministerie heef: gisteren, door middel van den telegraaf, berigt uit Praag ontvangen, volgens hetwelk de stad, sedert 8 ure des morgens, gebomoardeerd wordt, en de communicatie met het praesidium is afgebroken. De verwoesting, daardoor veroorzaakt, moet groot zijn. Ook te Pesth zijn den 22 ernstige ongeregeld heden voorgevallen. Een Italiaan had een Hongaar bestolen en toen de Italiaansclie militairen aan den daar over ontstallen strijd deel namen, geraakte de geheele stad in oproerhet kwam tot een formeel gevecht, en de Italianen verschansten zich in luinne kazerne, waartegen nu het geheeie garnizoen en de burgerwacht aanrukte. Eerst tegen den avond gaven de Italianen zich over en de uist keerde terug. De militairen tellen l8 dooden en 14 gewonden. Weenen, den 17 Junij. Aan een schrijven uit Frankfort aan het dagblad van Keulen, ontleenen wij, beireif'-.nde den staat van zaken te Weenen, het vol gende: Wij ontvangen uit Insbruck eene tijding van iiet hoogste gewigt, namelijk, dat de hofpartij daar nog niet het onderspit heeft gedolven en dat de keizer we der onder haren verderfelijken invloed staar. Dit be rigt is onverwacht en schier ongelooflijk; doch het wordt van verschillende zijden herhaald. Zoo leest men b. v. in de Oesierr. Ztg.: Men verneemt van wel onderrigte personen, dat de keizer nog niet zoo spoedig naar Weenen terugkeeren zal, daar zijne meest vertrouwde aanhangers nog altijd gelooven, dat zijn persoon in de hoofdstad niet veilig is. - Een cor respondent der Allg. Ztg. bevestigt ditDat de kei zer van plan veranderd is, luidt her, is vooral toe te schrijven aai' den invloed van hooggeplaatste vrouwen. De ernstige en waardige voorstellingen van Batthiany waren vergeefs. Thans verneemt men uit Insbruck, dar de keizer ziek is. Zou dit berigt ook met zijn veranderd besluit zamenhar.ger. Fuankforï den 17 Juni;, Particuliere brieven nit Praag melden, dat het aldaar vereenigde Slavonische congres, ir. zijn eerste bijeenkomst, op eene onvoorziene zwarigheid is gestooten, diedeszelfs vijandelijke gezind beid teggn alles wat Duitsch is, in een hoogst belagclielijk daglicht plaats. De verhandelingen zouden in de Sla vonische taal plaats hebben, maar het bleek weldra, dat de afgevaardigden, die van den Donau, de Weichse), de Wolga, enz. gekomen waren, in zoo geheel ver schillende tongvallen spraken, dat zij elkander onderling niet konden verstaan. Er bleef hen derhalve geen ander middel over, om uit deze spraakverwarring te geraken, dan te besluiten, dat men zich bij uitsluiting van de anders zoo gehate Duiische taal zou blijven bedienen. Desniettemin is en blijft dit congres der Slavonische stammen even gevaarlijk vour het behoud van den vrede eu de eenheid van Duitschland, en wel in de eerste plaats voor de Oostenrijksclie monarchie. Nog is de sluijer niet opgeheven, welke hare.plannen, voor ons oog verbergt, ell die in het noorden gesmeed zijn. Het is genoeg, dat zij dezen oorsprong hebben, om noodlottig voor het overige gedeelte van Europa te worden. Intusschen is de Duitsche partij op hare hoede en zoekt, door onderscheidene middelen, zich tegen het naderend gevaar te wapenen. Berlijn, den Junij. Gisteren verhaalde men in de voorzalen der nationale vergadering, dat de offi- cieele oorlogsverklaring van Rusland reeds was ont vangen. Dit gerucht luidt zeer onwaarschijnlijk. Berlijn den 19 Junij. Eergisteren avond heeft eene niet onaanzienlijke volksmassa eene poging gedaan, om uit het voormalige kruidmagazijn, eenigé gereedschap, pen te nemen, hetgeen echter door de militair,e magt en de burgergarde met nadruk werd verhinderd. De Fransche gezant heeft een naauwkettrlg 011 derzot It ingesteld, of bij de plundering van het tuighuis ook Fransche propagandisten werkzaam waren geweest, hergeen echter ontkennend door de regering is beant woord. Berlijn is op dix oogenblik rustig, doch alles heeft een oorlogzuchtig aanzien en niemand twijfelt er aan, of men zal spoedig van Rusland hooren. Onder de landweer is het gerucht verspreid, dat een gedeelte van dit korps naar Denemarken zal worden gezonden of aan de oostelijke grenzen tegenover de Russen geplaatst. ENGELAND. Londen, den 19 Junij. Te Witney werd in de verledene week eene jonge vrouw, die eerst sedert zes weken gehuwd was, door haren echtgenoot aan een touw om den hals naar de markt geleid en daar open lijk ten verkoop aangeboden. Hij beschuldigde haar van ontrouw. FRANKRIJK. Parijs, den 18 Junij. ITer jl. door den minister van binnenlandsclie zaken bit de nationale vergadering ingediende ontweip.decreet ter mobilisering van 300 ba tailjons der nationale garde die gevormd zullen wor den uit burgers tusschen den ouderdom van 25 tot 30 jaren en eene sterkte van 300,000 man zullen uitma- ken, heeft eene zekere sensatie te weeg gebragt. On der de redenen die de regering ter ondersteuning van het ontwerp aanvoertis er eene, waarmede de druk pers zich bijzonder bezig itoudt; zij luidt aldus: De uitvoerende commissie koestert groote hoop voor de handhaving van den vredeevenwel mag Frank rijk niet, zonder voorzorgen te gebruiken veranderin gen van grensbepalingen aanschouwen. Het mag niet toelaten dat eene vermeerdering van grondgebied bij zijne naburen, zonder vergelding voor Frankrijk zelf, zijne eigene magt verzwakke." 'De drukpers onderzoekt tegen wie de in deze para graaf vervatte bedreiging toch wel mogt gerigt wezen, en men twijfelt er thans niet.aan, dat zij op den Ko ning van Sardinië (b>elr. De Constitutionel wijst bij deze gelegenheid op het zonderlinge dat de eerste bedreigingen van Frankrijk in Italië niet gerigt worden tegen den Koning van Napelsdie op zijn volk laat schieten, in naam van liet absolute beginsel, maar tegen Koning Karei Albertdie voor de vrijheid en onafhankelijkheid var. het schiereiland den degen voert. Anderen schijnt her roe dat uit de bedoelde para graaf duidelijk het plan der rrpubükeinsche regering blijktom Savoije met Frankrijk te vereenigen. Dit is ongetwijfeld de compensatie waarvan de mjnister van binnenlandsche zaken spreekt en het warewel nio- gelijk dat de republiek den afstand der Savooische provinciën als voorwaarde stelde, voor bare erkenning van een koningrijk van Opper-Iralië. Men vermoedt dat koning Karei Albert zich gemakkelijk tot eene zoo danige schikking zou laten overhalen. Die vorst zou slechts kunnen winnen, door Savoije te verruilen tegen het vreedzaam bezit van Lombardije Venetie en de kleine hertogdommen die reeds in hunne vereeniging met Piemoht toegestemd hebben. Maar zullen de andere Europesche iiiogendherfeiv die "schikking goedvinden Zullen zij er geene schending in zien van- de na 24 Febrnarij afgelegde ge!of"\ dat Frankrijk geene uitbrei ding van grondgebied bcö"gde Hoewel de tegenstrijdigste geruchten aangaande de tegenwoordigheid van Lodewjk Buonaparte in deze stad in omloop zijn, schijnt het evenwel thans zeker te zijn, dat de prins zich eehige dagen voor den4den Junij te dezer stede bevond; op her oogenblik der ver kiezingen was hij er evenwel niet meer. De jhtrigues ten gunste van den prinszijn voornamentlijk te Ro- chefort en te Roebelle, in de Vendée en in de depar tementen van dé Sarthe en de Yor.ne in het werk gesteld. In de hoofdstad was voornamentlijk de ko. lonel Dumoulin met de leiding van het kandidaatschap van den prins belast, terwijl de aanhangers van den prics, welke hij gewoonlijk te Londen bij zich heeft, de verkiezing in de departementen bestuurd hebben. Hoewel de prins anders schaarscli van geld voorzien is, en nog onlangs slechts met groote moeite eenige gelden op de juweelen zijner moeder de koningin Ihrtenseheeft kunnen krijgen, zoo schijnen hem echter bij deze gelegenheid de middelen niet ontbroken te hebben. Algemeen gelooft men, dat prins Anatole DemidojJden prins Lodewjk ondersteund heeft, en sömmigen- zeggen zelfs, dat deze slechts namens den Czaar gehandeld heeft. Deze kwestie kan moeijelijk worden opgelost. Een nieuwe spotprent heeft dezer dagen alhier veel opzien gemaakt. Zij stelt de prins de Joimille voorin Frankrijk landendede gallische haan is bij hem en de prins roept uirIk ben de oom van mijtd neef(de prins de Joinvllle is de oom van den graaf van Parijs, de erfgenaam van Lodewjk Philips.') Aan de andere zijde staat prins Lodewjk Buonaparte m c een ar«nd aan zijne zijde. Hij zegt: Ik ben de. neef van mijn oom! (de neef van keizer Napoleon.) - Als een bewijs hoezeer de handel in artikelen van weelde tegenwoordig lijdt, sirekke, dat. een 2otal juweliers en fabriekanten van bijouterienbesloten hebben hunne magazijnen te sluiten en naar het platte land te verhuizen, in afwachting van den tijd, da: de zaken hervat kunnen worden. Meer dan drie- vierde gedeelte dezer handelaren hebben geen stuk verkocht sedert de Februarij-omwenteling. De schrijver van den dreigenden brief, dien de president der nationale vergadering jl. Donderdag om ving, is inderdaad (zoo als hij zich bekend gemaakt had) een oud kweekeling der polytechnische school en was onlangs afgevaardigde der werklieden bij de debatten over den arbeid, in iter Luxemburg, Onge lukkiglijk cc'ntir is hij voor eenigen tijd, uithoofde van gekreukte verstandelijke vermogens, in een krankzin nigengesticht opgesloten. Dezer dagen zijn onder het volk vele medailles, met het afbeeldsel van Lodewjk Buonaparteuitge deeld, vooral aan militairen en arbeiders; zij zijn voor zien van een oogje, 0111 ze aan het knoopsgat te hech ten. Op de boulevards zijn zij in grooten getale ver- kocht. Zij schijnen tot teelten van vereeniging te moeten strekken. Naar men verneemt, zouden de beide oudste takken der familie Bourbon zich verzoend hebben en overeengekomen zijn om gezainentlijk al hunne pogingen tegen de republiek aan te wenden. Mei)' verzekertdat onder de zonderlinge doen mentertdie dezer dagen in handen der politie zijti gevallen ook diplomas gevonden zijn, voor officieren der nieuwe keizerlijke garde. Parijs, den 19 Junij. Jl. Maandag werd te Ahun aan den vrijheidsboom een papier aangeplakt, dat eene doodsbedreiging inhield tegen ieder, die de belasting van 45 centimes zou beralen; bovendien had men een touw niet eene lis aan den boom bevesiigd. Des nachts nam de gendarmerie een inwoner van het dorp Laubien ge vangen maar werd op grond daarvan door de inwoners van Ahun vervolgd tot Pont a la Bauze, waar zij nieuwe arrestatie»deed. Des Dingsdags morgens ten 8 ure werd te Guéret appèl geslagen. Het grootste gedeelte der inwoners van Ahun rukte naar die stad op om de gevangenen te verlossen. Ten 11 ure kwam eene de putatie uit die inwoners in de stad en bragt baarulti» matum, waarbij de in vrijheidstelling der gevangenen binnen een uur bevolen werd. De oproerlingen waren tr.et hooivorken en jagtgewereo gewapend en begonnen spoedig den strijd. Uit hunne gelederen werd een schot gelost en dat was het sein. Spoedig lagen verscheidene lijkeu op de aarde, en kort daarop was de zamenscho- ling uiteen gejaagd. In het hospitaal werden 7 i 8 doodelijk gekwetsten binnenaebragr, en overigens telde men 10 dooden. Er was bout portant geschoten. Iemand die onlangs Lodewjk Philips gezien heeftmeldtdat de gewezen monarch sedert zijn verblijf in Engeland, we! ao jaar ouder schijnt. Hij is soms gedurende een gernitnen tijd zoo afgetrokken,

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1