Maandag 19 Juni/. GÖESSCIIE C O I" 11A X T, De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f dj 5; Franco per Post f .1,90. WW J~Sv» V v">s 7 "Sy !j»^ 1 Gewone Advertentièn worden a°20 ct's'.'de regel\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten 1 V van J 6 regels d f dJO, behalve het Zegelregt. f jN IE U W NT 1.1B) I N GKJS DUlTSClIL \N 1'. Rendsbijrg den n junij. Volgens een berigr, beden morgen uit Holtenau ontvangen zouden vier Hollandsche schepen iiie poging gedaan hadden om naar zee te komen door den komuiandant van het Deensche oorlogschip zijn teruggewezen, met de bij* voeging, dat, indien zij liet nogmaals beproefden, zij naar Kopenhagen zouden worden opgezonden. Bf.ri.ijn den 15 Junij. Gisteren heerschte den geheelen dag eene onrustige beweging onder het volk. Na het plegen van eenige baldadigheden begaf het volk zich naar het arsenaal, ten einde zich zelf van wape nen te voorzien, daar zulks door de regering nog niet geschied is. Toen de menigte zich voor het arsenaal verzamelde, en de gisting meer en meer toenam, kon digde een kapitein van de burgergarde aan, dat hij vuur zou doen gevenindien men niet uiteenging. De volkshoop verdeelde zich daarop, onder het geschreeuw; iVapensen begon in de Moilersgasse de straatsteenen op te breken. Voor het ministerie van oorlog kwam het zelfs tot eene botsing waarbij eenige personen gewon.) werden. Tegen den avond wilde een groot aantal aibeiders met eene vaan door de Brandenburger poort de stad binnentrekken, maar werd door de luir gerwacht afgewezen, bij welke gelegenheid een arbeids man in hechtenis werd genomen waarop men met groot getier, zijne invrijheidstelling eischte. Toen dit ge weigerd werd vielen de arbeiders de burgerwacht aan door met steenen op dezelve te werpen, waarop laatst genoemde van hare wapens gebruik maakte, eenige perso nen wondde en nog drie werklieden in hechtenis nam. ('s Avonds 8 ure.) De volksmenigte welke naar het arsenaal si room r, wordt al digter en digter; de burger- garde moest zich ook hier naamver aan een sluiten. In het kastanjebosch is het tot eene botsing gekomen, waarbft weder menschen gewond en zelfs gedood zijn. ('s Avonds 9 ure.) Zoo even hebben de burgers i,p het volk vuur gegeven; men eischtdat de mili tairen het arsenaal verlaten zullen. Later hebben de militairen mede een salvo gedaandrie personen ver loren daarbij het leven en onderscheidene anderen wer den gewond. De stad is in den grootsten angst voor den naclureeds werpt men barricaden op en draagt bloedige lappen door de stad rond; men bespeurt ech ter weinig gewapenden onder het volk. FR A IN Kil IJK. Parijs, den 14 Junij. Omtrent de voorvallen,die te Parijs in den loop van den 13 Junij hebben piaats gehad, leesr men het volgende in het Journ. des Débats „Eene aanzienlijke militaire magt is heden rondom het gebouw der nationale vergadering ontwikkeld' Tal rijke afdeelingen linietroepen, nationale en mobile garde waren op het plein voor het gebouw en op de Place Bourgogne geschaard. De brug de la Concorde, de kade en de straten in de nabijheid van het gebouw waren afgezet en de doortogt was alleen vergund aan de volksvertegenwoordigers en de personen, die van een toegangkaartje voorzien waren. Esca-lrons lanciers en dragonders verstrooiden beurtelings de nieuwsaie r'igen op de Place de la Concorde eh aan den'ingang der Champs Elysees. De wacht bit nen het gebouw was verdubbeld geworden. De minister van oorlog, de generaal Négrier en de generaal Clément Thomas woonden in uniform de zitting bij. Ten elf ure werd her wachthuis bij het plein der Invaliden, waai in drie personen opgesloten waren, die wegens het aanheffen van oproerige kreten waren in hechtenis genomen, door een vijftigtal in kielen gekleede lieden overweldigd, die de gevangenen bevrijdden en de vijf personen, die ze bewaakten, ontwapenden. Weldra werd het wachthuis echter weder bemagtigd. „Eene tallooze menigte volks bedekte het terras der Tuilerien aar. den waterkant en de terrassen aan den ltant van de Place de la Concorde. Sommigen van hen droegen op hunne hoeden of petten een plaatje in den vorm van eeneii adelaar. **'Z'i de len oproerige kreten en gi-fluit hoorende generaal Cavaignac heeft alstoen bevel gegeven om den tuin der Tuilerien te doen ont ruimen, bttgeen met om^igtigheid en zonder ernstigen wederstand is ren* uitvoer gebragt. Het aldus terug gedrongen volk verspreidde zich in de Rue de Rivoli en de naburige straten. Een paar malen werd eene poging gedaan om in de straat du Mont-Thabor eene barricade op terigten, maar eene afdeeling ligte infanterie trok in gezwinden pas de straat door en verhinderde aldus de uitvoering. De wachtpost aan het ministerie van finantien is genoodzaakt geweest zich binnen het gebouw terug te trekken, hetwelk op he: punt is geweest van overwel digd te worden. „In de straat Castiglione is eene patrouille vau de mobile garde, die eenige gevangenen opbragt, door de menigte aangevallen en genoodzaakt geworden de ge» vangenen vrij te laren, waarop de rustverstoorders de kreten Leve de mobile garde Leve de linietroepen aanhieven. „Omstreeks rivro ure is op den hoek der srraat Rivoli zekere Savarybehoorende tot de garde van Parijs, door een hoop met messen en pistolen gewa pende booswichten aangevallen, die zich onder de he vigste bedreigingen en met kretenLeve Lodewijk Napoleon Leve de Keizerop hem hebben geworpen, Savaryaan de handen aan het hoofd gekwetst, trok zijn sabel en trachtte, tegen een muur geleund, zijn leven te verdedigen. Men ontweldigde Item echter zijn wapen en hij zou ongetwijfeld vermoord zijn, zonder den moed en de zelfopoffering van den heer PI alle zt bevelhebber der naiionalei aarde van Bar-le-Duc, en van den heer Pailletuit de straat St. Honoré, die die hem niet eene bewonderenswaardige dapperheid verdedigd hebben. Gelukkig kwamen de dragonders bij tijds om hen te ondersteunen, er. na verloop van vijf minuten was de geheele bende verstrooid. Savary is, geheel bebloed en met verscheurde kleederen, naar eene der zalen van het geitouw, .(Fr nationale vergadering ge voerd. Zijne wonden zijn niet gevaarlijk. Zijn sabel is heden avond in den turn der Tuilerien geheel krom teruggevonden, en aan lier bureau van den politie-com uiissaris der nationale vergadering gedeponeerd geworden. Een tiental personen zijn in hechtenis genomen, terwijl zij de kreten vanLeve de KeizerLeve Lo dewijk Napoleonaanhieven, en naar den binnen- wachtpost van het gebouw der vergadering gevoerd; tien anderen zijn in liet paleis der Tuilerien gebragt. Een persoon, die Le\e Hendrik F! riep, is 0111. stieeks twaalf ure op oe Puce de la Concorde in hech tenis genomen. De werklieden der nationale tabaksfabrijk, tegen over de brug der Invaliden, hebben ten twee tire ver scheidene hunner makkers in hechtenis genomen, die ill den loop van den ochtend getracht hadden in de werkplaatsen oproer te doen ontstaan, door het aanheffen der kreten: Leve Napoleon! Weg met de nationale garde] Terwijl zij die oproerigen naar den wachtpost der nationale vergadering bragten, werden zij door een hoop volks omringd, die de gevangenen wilde bevrijden dr.cli bij tljds door een escadron dragonders werd uit een gejaagd. Men zegt dat omstreeks vier ure, vijf of zes hon derd personen naar de prefecteur yan politie zijn ge bragt. De meesten der in hechtenis genomenen waren met dolken en pistolen gewapend. Parijs, den 15 Junij. In de zitting der nationale vergadering van heden gaf de voorzitter der vergadering te kennendat hij zoo op het oogenblik een brief van Lodewijk Buonaparte uit Londen had ontvangen, die van den volgenden inhoud was „Londen, 14 Junij 1848. „Mijnheer de voorzitter, „Ik stond op het punt om mij'naar mijnen post te begeven, toen ik vernam, dat mijne verkiezing ten voor wendsel strekt voor onlusten en noodlottige dwalingen. „Ik werp alle verdenkingen, die men omtrent mij gekoesterd heeft, van mij af, want ik zoek geen magt. Als het volk mij pligten oplegtdan zal ik die weren te vervullen. Maar ik verloochen al diegenen, die zich van mijnen naam bediend hebben om onlusten te stoken. Mijn naam is vóór alles een symbool van orde van nationaliteitvan roem en liever dan de oorzaak van onlusten en verdeeldheid te zijn, zou ik in balling schap willen blijven verkeeren. „Ik zend u hiernevens afschrift van den brief van dankzegging, dien ik aan al de kiezers, die mij wel hebben willen benoemen geschreven heb. Heb.de goedheid, mijnheer de voorzitter, dezen brief wel aan mijne ambtgenooten te willen mededeelen en ontvang, enz." De vergadering stond na de voorlezing op, meenende dat de zitting was opgeheven. Maar de generaal Ca. vaignac besteeg onder een groot gedniisch het spreekg<»- stu. ite, en sprak, nadat de stilte hersteld was, als volgt r Burgers vertegenwoordigers, een der leden van liet voorloopig bestuur heeft u eenige dagen geleden ge zegd. dat een enkel persoor, het stilzwijgen had bewaard. Dat stilzwijgen is thans afgebroken. Ik behoef niet al wat ik dei k te zeggenmaar ik moet doen opmerken, dat in her voorgelezen stuk, hetwelk een historisch document zal blijven, het woord republiek zelf niet genoemd is. Ik itoop, dat de ver gadering en de gansche natie, dat verzuim niet zullen vergeten en het weten te waarderen." Deze woorden werden met dcii kreet van: Leve de Republiek beantwoord. Daarna had de heer Baune het woord en zeidedat hij uit naam van allen tegen de oorlogsverklaring var. den pretendent protesteerde; „wij willen geene pretendenten, zeide hij; maar ik wil dat Frankrijk wete, Ime die >-oekelooze uwe edel moedigheid beantwoord ln-efr. De voorgelezen brief za! met algemeens verachting worden ontvangen." De lieer Anthony Thouret vestigde de aandacht der vergadering op den volzin Indien het volk mij pligten oplegt, dan zal ik die weten te vervullen." Hij zag daarin eene uitnoodiging tot oproeren verzochtdat op het oogenblik besloten zou worden, dat Lodewijk Napoleon heeft opgehouden volksvertegenwoordiger te zijn. De heer Murat verdedigde den geest van de uitdruk king en zag daarin niets anders dan dar, indien het volk Lodewijk Buonaparte tor vertegenwoordiger koos, hij de daaraan verbonden verpligtingen zou weten te vervullen. Tegen die welwillende verklaring kwamen veie leden met hevigheid op, en terwijl de heeren FloconCa. vaignac en Duclerc zich onderling nog op het spreek- gesiotlte onderhieldennam de voorzitter met luider stem het woord en zeide „Op het oogenblik dat ik het bureau raadpleeg om trent de vraag-of ik, in het belang der discussie, den brief van dankzegging aan de kiezers zal voorlezeh ontvang ik eene bedreiging Op deze woorden ontstond eene hevige verwarring; op verzoek van sommige leden werden de deuren ge. sloten en aan ieder verboden weg te gaan. De voor zitter las alstoen het volgende door hem ontvangen briefje voor „Indien gij dep. brief van dankzegging aan de kiezers niet voorïeesrdan wordt gij tot verrader des vaderlands verklaard. Blound Oud kweekeling der Polytechnische school Dat briefje was van eene publieke tribune aan een der kamerbewaarders overhandigd geworden. De heer Jules Favre meendedat de vergadering niet uiteen kon gaan alvorens een besluit omtrent de zaak te hebben genomen en wilde, dat de brief van Lodewijk Buonaparte aan den minister van justitie zou worden verzonden; maar na eene korte w. torden wisse ling werd besloten, nier onder den indruk des oogenbliks re beraadslagen en de discussie uit te stellen, waarna de zitting onder het geroep van leve de republiek werd opgeheven. De bovenvermelde brief van dankzegging van Lode wijk Buonaparte aan de kiezers wordt door de Belgische

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1