G O E S S CIIE COURAIV Té Donderdag Juni ïj»/i f De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags j en Donderdags avonds. De Prijs per A wartaal V isf dj5; Franco per Post f d,90. FS'd'. Gewone Advert ent ie n worden a SO ets. de i-rge/\ geplaatstGeboorte-, IJuwelijks-en Doodberigten I van d 6 regels a f d,20, behalve het Zege/regt. I\: 5 K U W&T .11) I Nii KJN DUÏTSCNLANTr. Sleeswijk, den 8 Jtmij. Volgens een brief van een Pi uissischen officier, werden op Maandag de Denen van Uidei up door de Pruissen 'ot aan het bruggenhoofd bij D tippel teruggeslagen. Daar echter openden 100 kanonnen (daaronder gerekend het geschut der schepen) een zoo moorddadig vuur, dat de Pruissen wijken moes ten, en hunne dooden niet konden medevoeren. Reeds was eene schans genomen. De Hannoveranen schijnen te laat gekomen ie zijn. Rendsburg, den 9 jtmij. Van Sundervvit ver neemt men, dat dagelijks Deensche overloopers bij de onzen aankomenhet zijn geborene Sieeswijkers, die verzekeren, dar alle mogelijke voorzorgen genomen wa ren, om hun hei ontsnappen te beletten. Onder anderen heeft men dc Sieeswijkers zoodanig over de geheele armee verdeeld, dat niet meer dan 14 man in ééne compagnie bij elkander zijn. Volgens berigt van ge» noemde overloopers, staan op Alsen 16 bataillons, ter sterkte van 8co of icoo man. Hamburg, den 10 Jtmij. Terwijl de berigten der Sleeswiik Holsteinsche bladen over het gevecht van 6 [unij zeer karig zijn, hevat de llanoversche Zeitung uitvoerige berigten van generaal Iialkett. De Duit schers hebben zich moeten terug trekken, evenwel, naar zij zeggen, alleen tengevolge van hunne militaire positie. Den volgenden dag namen zij hunne eerste .stelling wederom- in. daar zii versterkt waren geworden door de Pruissische brigade Möllendorf. De Duitschers hebben 211 dooden, gekwetsten en vermisten Volgens berigten ui» Kopenhagen van gisteren morgen, was koning Frederik naar Landscroon gereisd, om een onderhoud met den koning van Zweden te hebben. Hamburg, den 10 Jttnij. Eene doorliet gerucht reeds sediit eenige dagen voorspelde demonstratie tegen het sluiten der poorten, heeft gisteren avond aar. de steenpoort aanleiding gegeven tot ernstige ongeregeld heden. Een plaatselijk volksfeest had buiten de poort eene groote menigte volks verzameld, en toen de tijd van poortsluiten gekomen was, deed het volk pogfn gen, om de deuren der poort weg te nemen. De pooit- 'vvacht, bestaande uit een detachement burger-garde, moest na vergeefsche pogingen tot herstel der orde aan gewend te hebben, zich terug trekken. Ten elf 111e werd het accijnsgebon w en het wachthuis nabij de poort bestormd en in brand gestoken. Er werd appel gesla- gen voor de burgergarde. die onder de wapenen kwam, doch hevigen wederstand ontmoette, liet volk belette de blhsscliers hunnen pligt uit te oefenen. In den schouwburg vielen te gelijker tijd onbetamelijke too- neelen voor. Men wilde een acteur uit Berlijn, die hier een gastrol vervulde, dwingen om zekere gevoelens te herroepen. Gisteren is niemand in hechtenis geno mPii, lieden vtel. Frankfort den 10 Jtmij. De keizer van Oos ten rijk beeft den 3 dezer een aanspraak aan de inwoners van Weenen dom afzenden, waaruit Wijkt dat hij ge zind is naar die hoofdstad terug te keeren, en daar den rijksdag te openen, mits hij vooraf de overtuiging er langde dat de orde en rust aldaar volkomen hersteld zijn. Mogt ('it het geval niet wezen, dan z<>u de opening van den rijksdag elders moeten plaats hebben. Deze proclamatie heeft te Weenen eene algenieene blijdschap verwekt. Men meende die aan het welsla gen der pogingen van den heer Westenberg te moeten danken, en zeide dat deze met de zameustelling van een nieuw ministerie belast was. Berlijn den 10 Jtmij. De prins van Pruissen heeft den 8 dezer zitting inde Kamer genomen en de verklaring afgelegd, dat hij den constitinionelen rege ringsvorm, door den koning gegeven, zou helpen huid haven; dat zijne werkzaamheden hem niet toelieten, de zittingen der Kamer geregeld bij te wonen, waarom hij den president verzocht, zijn plaatsvervanger te doen zitting nemen; hij zou evenwel de beraadslagingen blijven gadeslaan. Zijne aanspraaak werd door dereg- terzijde toegejuicht doch door de linkerzijde met af keuring beantwoord. De prins verliet daarop de zaal. Berlijn, den 11 Jtmij. Gisteren ten 1 11 ie werd de in het hotel van Rome op dat uur teruggekeerde Franschen gezant, de heet Em. Aragodoor het talrijk zaamgeschoolde volk, onder luid gejuich begroet. De heer Arago trad daarop op den drempel van het huis en sprak het volgende Burgers van Berlijn Te ver geefsch zoude ik trachten in uwe taal den dank te be tuigen, waarvan ik mij doordrongen gevoel. Veroorloof mij dus u denzelven 111 de Fransche taal te kennen te geven. Gij zult het natuurlijk vinden, dat ik mij niet aanmatig om de belangstelling, die gij mij in dezen oogenblik betuigtpersoonlijk op mij zeiven toe te passen. Ik heb daarop geene aanspraak maar ik neem haar aan, als voor mijn vaderland, welks vertegenwoor diger ik bij u ben en als voor het Fransche volk hetwelk gij door uw gejuich heb begroer. lil den regenwooriiigen lijd kunnen belangen van wei nig gevvigt geen volk meer regen het andere de wape nen doen opvatten, en het zal u niet onbekend zijn, dat mijne zending alleen die des vredes is. Dit kan en mag ik zeggen, ofschoon mijne positie mij eene groote te rughouding oplegten ik schat mij gelukkig, hier voor de broederlijke eendragr van Duitschland en Frankrijk eene openbare verklaring te kunnen afleggen. Ik betuig 11 nogmaals mijnen har-teliiken dank." Een hernieuwd nog luider gejirch bekroonde de woorden, door den heer At ago uitgesproken. Keulen, den 12 Jtmij. Dezer dagen hadden wij gelegenheid eene interessante proefneming met een red dingstoel voor brand bij te wonen. Er werd veron dersteld dat de trap van liet gebouw reeds in brand stond; zoo dat den bewoneis geen andere uitweg meer oveiig bleef dan door de vensters. Te dien einde werd eene ligte ladder, die tor aan de eerste verdieping reikte en aan bovenste eind in twee haken omgebogen was, in liet kozijn gehecht, waarieg 11 de m nsciiappen op klouterden voorts de ladder, in het raam der eerste verdieping staande, optrokken en op dezelfde wijze in liet kozijn der tweede verdieping haakten, waardoor zij veilig en spoedig op de la-atste verdieping kwamen. Nu trokken zij door middel van-, eene lijn de reddingsbuis, die van sterk linnen vervaardigd is naar boven, heves tigden dezelve door middel van een daaraan gehuchten dwarsstok aan het raam. terwijl de onderstaande!), op een afstand van iiet gebouw staande, dit werktuig in eene schuinsche rigting gespannen hielden. Door dit kanaal daalden nu de in het 'gebouw aanwezige p»rso- neii hetzij met de voeten hetzij met het hoofd naar omlaagmet eene verbazende snelheid naar beneden onder het gejuich der toeschouwers. Zeifs toen de buis regtstandig gehouden werd, ging de togt zeer goed, daar men door een wrong in de buis te slaan, den val 7.00 vaak men wilde kon breken. Eindelijk werd een proef' genomen met een vajtapijr. dat door zestien per sonen gespannen werd gehouden, door middel van Het welk een aantal personen uit de ramen van de vrn hooge eerste verdieping zonder eenig gevaar naar beneden sprongen. Deze reddingstnesul kwam uit Frankfort en men twijfelt er niet aan, of nz--gemeenteraad zal zich eenige stellen van denzelve aai schaffen. 1<R A IN K R .1K Parijs, den 11 Jtmij. Er worden zonderlinge dingen verhaald over de verkiezing van Lodewijk Buona parte. Deze zou, zonder zijn medeweten, ais kandi daat znn voorgesteld, Eene and.-re lezing van dit voorval zegi. dar hij verkozen is, door de Zamenwerking van alle a exalteerde partijen. die.tsec!ert 15 Mei van hunne chefs beroofd, ééue banier met één enkelen naam ziu- len gezocht hebben, onder voorbehoud van later des noods andere maatregelen re nemen. Weder anderen beweren, dat hij als schrijver van een werk over de organisatie vafl den arbeid, nagenoeg hetzelfde getal stemmen heeft verkregen als de socialisten, die te ge lijkei 'i;d met hem rijn vei kozen. Eindelijk werd nor gezegd, -dat Lodcwijk Buonapartewanneer hij niet ge« kozen werd door de Fransche kiezers, verzekerd kon zijn! van zijne verkiezing op Corsica. Wat men over zijne aankomst in deze hoofdstad ge. zegd heeft schijnt onjuist te zijn, ten minste, wannéér men geloof mag slaan aan den volgenden brief, dien zijn secretaris aan de dagbladen gezonden heeft 't Is onjuist dat de heer Lodewijk Buonaparte zich te Parijs of te Auteuil zou bevinden het is o'juisc dal in de uitvoerende commissie zijne inhechtenisne ming besproken is. De heer Lodewijk Buonaparte is hier openlijk gekomen, zoodra hij de Februaii) revolu tie vernam maar heeft op verzoek der provisioneels regering Parijs na 24 uren verlaten. Overigens is hij zeer stil te Londen gebleven, waar hij eerst gisteren zijne benoeming heeft kunnen vernemen." Men zegt, dat hij zich niet in de vergadering zal vertoonen, dan nadat zijne geloofsbrieven zijn onder zocht en goedgekeurd; en dat de uitvoerende commissie veel motite in het werk stelt om hem uit te sluiten. I11 het departement Mans waren vele stembriefjes in gevuld met den naam van prins Buonapartewaarachter liet woord keizer gevoegd was. Hetzelfde heeft hier te Parijs plaats gehad, en toen het resultaat bekend werd, deden zich eenige kreten leve de keizer hooi en. In den nachi van 8 op 9 unij is de volgende affiche in grooien geïale aangt plakt op de muren te Cliarleville Franschen Na de tirannie verdreven te hebben, die ons in Jnlij had bedrogen, hebben wij ons op nieuw laten mislei den door eene meer huichelachtige en schandelijke dwingelandij, want zij verberg' ich onder den sluijer der democratie; in p'aats van één koning die ons uit schudde, lubben wij er thans verscheidene, die zich ten onzen koste vet mesten. Ar.lemurssnellen wil dus te wapen; verbrijzelen wij de kluisters; geven wij een voorbeeld, dat Frankri k zich haasten zal te volgen; laat ons den eenigen man, die zu'ks waardig is, aan ons hoofd plaatsennamelijkLodewijk Napoleon. Leve de Keizer De prins van Jninvi/le heeft eenige duizende stemmen gekregenn.aar door de autoriteiten is last gegeven dezelve nier op te maken. Alie aan hem ge gevene stemmen zijn verduisterd. In een blad van jl Zattmiag las men Men verzekertdat de regi ring voornemens is de wet op de zamenscholingen volgende] wijze ten uit. voer 'e doen leggen De sommatien zullen gedaan worden om de groeptn uiteen te doen gaan en volgens gewoonte zullen zij hieraan gehoor geven om zich onmiddelijlc daarop te hen-enigen. Dan zullen de tioepen zich bepalen tot het bezetten der uitgangen van de straat en de zanienscholing op hare voornaamste vergaderplaats insluiten, Policie beambten zullen geroepen worden en op de plaats over gaan tot verkenning van allen die deel hebben aan de zanienscholing. Die bezigheid zal tot aan den morgen durenen wei ongetwijfeld de troependie met de handhaving der orde belast zijn vermoeijen en vervelen, maar nog veel niec-r de nieiiwsgi. ritten en ledigloopers afmatten, die met den prijs van een nacht in de opene lucht hei genoegen zullen betalen, van gediend te hebben tot bevordering der bedoelingen van eenige heethoofden of zinneloozen. Inderdaad is dit middel Zaturdag avond met goed gevolg in praktijk gebragtten een ure was de hoop oproermakers en nieuwsgierigen nog omringd door de gewapende magt zonder eenigen kans om dien cirkel te kunnen verbreken. In het district Saint Pierre de Chignacbij Pé - riaueux, hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Sedert eenige dagen hadden vele inwoners hun voor- nemen te kennen gegeven, om de bekende belasting van 45 centimes niet te betalen. Jl. Zondag hebben de opioerigsren een vrijheidsboom replant en er twee groote haken aan bevestigd waaraan zij ieder dreigden op te hangendie aan de eïscben van de fiscus zou

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1