Besturen en Administratie!*. deren, de communicatie in die wijlui) der stad spoedig zal gestremd zijn. Er zijn bedreigingen tot brandstichting gedaan, en neemt de van alles onderrigte regering de maatregelen van voorzorg, die door de omstandigheden noodzakelijk gemaakt worden. En het is niet alleen binnen de hoofdstad, dat der gelijke ongeregeldheden plaats grijpen. Ook te Amiens hebben botsingen plaats gehad, tusschen de maeliïnis ten en de spoorwegmaatschappij der linie op Boulogne; want ook daar eischten de arbeiders, dat de compagnie de Engelsche wetklleden wegzond. De maatschappij wilde echter niet toegeven en daarop staakte een twin tigtal machinisten den arbeid, in bet denkbeeld verkee rende, van daardoor de maatschappij in de onmogelijk beid te brengen de dienst behoorlijk te doen voortduren; hunne daad had echter niet den gewenscliten uitslag. Alstften dreigden zij door geweld de dienst te zullen belemmeren. Den a Junij wendde ook nog een ma chinist. van den noorder spoorweg, alle pogingen aan, ofschoon re vergeefs, om de overige machinisten en stokers over te halen, mede den arbeid te staken. Den zelfden dag, ten 9 lire, werd tweemaal valsche seinen gegeven, als zonde namelijk de weg vrij zijn, met bet onmiskenbare doel, om daardoor rwee treinen tegen ei kander te doen loopen, terwijl de maatschappij Zaturdag avond ten 5 ure, door twee machinisten werd onder ligt. dat door de oproerlingen de noodige maatregelen getroffen waren, om het vertrek van den avondtrein, van 9 ure, te beletten. Volsens het plan, zoude de machinist en de stoker op de machine worden omge- bragr. De policie, welke van het voorgaande onmid- delijk geprevrniëerd werd, deed het station en de naast- bijzijnde bruggen en tunnels, door de gendarmerie be zetten, waardoor elke strafbare poging, ten minste tij (lelijk, werd voorgekomen. Het gouvernement schijnt voor ernstige ongeregeldhe den beducht te zijn en niet bij verrassing aangevallen te willen worden. Dagelijks laat de regering talrijke troepen deze stad binnenrukken. Ook heeft het regi ment dragonders, hetwelk in B.auvais in garnizoen lag, en de 18de en 24ste infanterie regimenten, uit Belfort en Langres, bevel ontvangen, onmiddelijk naar de hoofd stad te marcheeren. Ook de Commerce schildert met levendige kleu ren de zitting der vergadering van 11 zaturdag af, en zegt dat dit ellendig en schandelijk voorval alleen aan het besluit te wijten is, waar bij tie onschendbaarheid der volksvertegenwoordigers werd bepaald. Her blad gispt vervolgens de zwakheid der uitvoerende com missie, en zegr, dar de voorgestelde wetsontwerpen op het aanplakken van biljetten en op de zatnenscholingen, op het einde van de zitting der nationale vergadering van 11. maandag voorgesteld, slechts daden van geweld waren, welke dienen moesten om de zwakheid te be dekken. De legitimistïsche of. zoo als zij thans genoemd worden, ultrareacrionnaire dagbladen, geven hun mis noegen te kennen over den toon, die bij de disCtissien der nationale vergadering van 11. maandag plaats had. De Assemblée Nationale stelt zelfs spottenderwijze voor, om het verslag dier zitting niette doen drukken, opdat men aan Europa de schande van Frankrijk niet bekend zou maken. Dit blad zegt verder, dat de heeren PortalisLandr'tnen J. Favre bedrogen zijn ge worden, en dat het openlijk zal vermelden door wieti, indien zich in de vergadering geen man bevindt, die moed genoeg bezit om dit te doen. Indien eervolle lieden openbare betrekkingen aannemen, moeten zij ze ook eervol kunnen uitoefenen 1 De nltra-republikcinsche bladen schijnen insgelijks nier zeer gunstig gestemd, te ziin. om dat men den hi -r Louis Blanc heeft durven vervolgen. De Vraie Re- pub li que. e-en dier organen, door ifen lieer Thoré gede- rineerd, laat zich ten minsten vrij hevig uit, en zegt, dat van de 90c vertegenwoordigers geen enkele moed genoeg heeft gehad, om de gevolgen der omwenteling op zich te nemen. Verder zegt dit blad, dat men ge- doende 17 jaren verschillende omwentelingen heelt beproefd; in junij. April, Mei, di.ch dat men dit <1ik- wijls heeft moeten beproeven, alvorens eene omwente ling in Februari] te weeg te brengen, die eindelijk nog nut eens gelukkig is uit gevallen. Misschien, eindigt dit artikel, zal men Ivaar weder, met een betere kans, in een warmer jaargetijde moeten aanvangen. Een portugeesch blad deelt de volgende procla matie mede, als een proefje van do woedende taal der Portugesche republikeinen „Te wapen, Portugezen geen verdrag, geen uitstel 1 Stokken, steenen, pannen, k e ij en, dolken, degens, potten, stoelen, kasten, kokende olie, heet water, gebroken glas enz., alles kan voor wapenen dienen wanneer men wit. Weg met de koningen en aristocrateni leve Portugal! leve de republiek!" Men beeft opgemerkt, dat sedert twee maanden liet aantal krankzinnigen, zoo te Par ijs als in de pro vinciën, in evenredigheid meer dan een derde is ver meerderd. Men wil, dat Engeland, om zich op Spanje te wreken een zwerm van geheime agenten naar Cuba beeft gezonden, om dit "eiland in opstand te brengen. Reeds lang heeft Groot Brittanje een begeerig oog op dat eiland geslagendat door zijnen bloei een der schoonste sieraden is van de Spaansche kroon. BELG JE. Brussel, den 6 Junij,Zondag is te Bouchour, tusschen Antwerpen en Lier. her gedenkteeken ter eere van J. F. Willems onthuld. De Gouverneur der provincie, de lieer Teichmann de burgemeester van Antwerpen, de heer Legrelle, en vele andere woonden deze plegtieheid bij. De werklieden van den straatweg tusschen An- derlecht en Ninove zijn gisteren oproerig geworden. De gendarmes te paard hebjaen op hen moeten schie ten, waardoor eeuigen gewond zijn, maar de opstand ook gedempt werd. De troepen zijn gisteren en lie den in de kazernen geconsigneerd gebleven. NE DE It LAIN DE A. Amsterdam den 6 Junij. Gisteren avond beeft de policie zich meester gemaakt van twee personen Visschersstraatbij den Haarlemmerdijkals verdacht van hun kind, een meisje van nog jeugdigen leeftijd op eigen gezag geruinien tijd te hebben opgesloten ge houden. Men wil, dat een der buren van een plat door een weggevallen dakpan de schuilplaats ontihkt heeft vat) hét ongelukkige wezen en de waarheid ver nioedende, er dadelijk aan de policie van heeft kennis gegeven. De haat van de schoonmoeder, die ook den vader tot het plegen van dat misdrijf moet hebben over gebaald zoude deze wreede en barbaarsche daad ver oorzaakt hebben. Sedert j, Mei was het kind in dat litiis opgesloten geweest na ook reeds vroeger in de vorige woning hetzelfde lot te hebben ondergaan. De verontwaardiging der menigte in den omtrek was zoo grootdat het den commissaris van policie niet dan met moeite gelukt is re voorkomendat er geweldda digheden regen de verdachte personen gepleegd werden. Utrecht, den 7 Junij, De schadelijke denrups vertoont zich weder menigvuldig in twee aan elkander grenzende bosschen in de buurtschap Hulshorst, ge legen tusschen Harderwijk en Nunspeer. Deze bos schen zijn ió jaren oud en ia bunders groot. Op verzoek van de stedelijke regeling van Ley len, heelt de Leydschc Courant van 7 Junij een stuk geplaatst, waarin die legering zich zoefci re regtvaardigen over hare hand-1 wijze van Zaturdag j'. ten opzigie de Regenten der Huiszittende- en Diaconiearmen waarvan in onze vorige onder Amsterdam gewag is gemaakt. Hei stuk is te uitvoerig om over ie nemen; ook blijkt uit ver scheidene advertentienin die Courant geplaatst, dat men tegen de handelwijs protesteert en adressen teekenr, terwijl een geregtelijke aanklagt teren de regering is gedaan. De regtbank zal in die zaak dus moeten be slissen. Het verschil tusschen de twee collegien loopt over de eigendomsrrgten van lier liuiszittelihuis en over de administratie of liet beheer van de fondsen. Er werd een nieuw reglement oniwoipen. en regenten benoemd; doch dit alles werd door den kerkenraad afgekeurd. Den 3 Junij zouden Burg.-meester en Wethouders liet collegie van de nieuw benoemde regenten in lie: Huis- zitteiiliuis installeren doch vonden aldaar 3 predikanten, 5 ouderlingen en 8 diakenen die tegen de handelwijze der regering protesteerden en verklaardenniet dan voor geweld te zuilen wijken. Na he: verzoek aldus leest men in dat stuk „0111 (ie kamer te veriaten, driemalen te hebben herhaald, is de lieer directeur van politie den last opgedragen de predikanten en ouder lingen te verwijderen hetgeen 11a eene tot driemalen toe herbaalde beleefde uitnoodiging van zijne zijde, niet dan in er groote moeiie is kunnen geschieden. Hierop tot de installatie overgegaan zijnde, hebben de overge bleven diakenen geweigerd, zich aan het nieuwe 1e- giement te onderwerpen; waarop zij op inn-rpt'latie der policie de kanier hebben verlaten terwijl de nieuw benoemde regenten hebben zitting genomen en zich voorloopig nut de zorg vóór de armen der Nederd. Hervormde Gemeente i:i alle de kwartieren der stad hebben belast." Intusschei) zjjn vele pennen bezig, om liet voor en tegen te boeken. De kerkeraad van Leijden iieeft een brief doen druk ken en aan de gemeente rondgezonden, bevattende eene verantwoording van zijn gedrag, waarin men leest, dat 3 predikanten, 2 hoógleeraren, 3 andere ouderlingen en 8 diakenen op geweldadige wijze door de politie, op bevel van Burgemeester en Wethouders, het Huiszittenliuis zijn uitgezet. Zij schrijven dit alleen toe aan heerscii zucht derjstedelijke regering. De kerkenraad verlangt, aldus leest men lie' b stuur over de fondsen op derf welgeordende!) en wettigen voet geregeid te zien. De regering wil dat niet. Zij verlangt Opperbestuur.''* De regter zal uitspraak doen. De hierboven bedoelde lioogleeraren zijn de heeren van Oordt en van der Boon Meschen de predikanten de heeren Verwetj Tichler en Fangman. Ten gevolge vjn het gebeurde op Zaturdag jl., hebben I1H. studenten Leiden, op eene den 6 Junij gelioti* dene convocatie besloten, liet doorben gevormde korps rustbewaarders ontbonden te verklaren. 's Gravenhage den 8 Junij. Gisterenavond hebben de uieesren der heeren ministers eene bijeen komst gehouden. namelijk: de heeren Donker Curtias, LuzacLightenveldde Kempenasr en van Bosse. Men verzekert, dat in den Raad var. State het stuk der grondwets-wijziging zou zijn afgehandeld. Rotterdam, den 8 Junij. Naar men verneemt, zal door Z. Exc. den minister van justitie ad inte rim, bij de hervatting der werkzaamheden van de Twee» de Kanrer der Staten generaal, aan H. E. M. een ont werp van we: worden aangeboden, tot afschaffing der ligchamelijke straffen van geesseling en brandmerk, welke wet onverwijld, en wel drie dagen nadat dezelve in liet Staatsblad zal zijn gepiaatst, ten uitvoer moet worden gelesd. De breede kerkeraad der Nederduitsche Her vormde Gemeente te Leiden, heeft ten gevolge van her onlangs voorgevallene in het Huiszitten en Armenhuis aldaar, de leden dier gemeente, aangemaand, om rustig (ie uitspraak van het regt te verbeiden. De verdienstelijke medailleur p. Schouwberg re 'sHage, eerste stempelsnij ier bij 'srijks munt te Utrechtheeltbij gelegenheid der oprigting van liet standbeeld van prins Willem den Eersteeetten fiaaijen gedenkpenning vervaardigd, die met de schoonste bui- tenlandsclie kunstvoortbrengselen van die soort kan wed ijveren. De voorzijde stelt het standbeeld voor, 7.00 als het door den vermaarden beeldhouwer Roy er vervaardigd is, nier het omschrift: opgcrigt tc 's Gravenhage. Op de keerzijde leest men binnen eeiien sierlijken rand de woordendie op liet voetstuk van liet standbeeld gebeiteld staan: Aan Willem de EerstePrins van- Oranje. Vader des Vaderlandshet dankbare Volk. MDCCCXLVlü. Bodegraven, den Junij. In de laatste drie dagen heeft er in deze gemeente een witte hond met zwarte ooreii gelortprndie alle kfenteekenen van dolheid had, en bijna de geheele gemeente doorkruist heeft, zonder dat men hem meester kon worden; bij heeft meer dan één honderdtal honden gebeten, welke schier allen door de eigenaats zijn verdronken terwijl hij thans eensklaps verdwenen is. Het betreurenswaardigste isdar ook rivee kinderen van den b mwrnan P. Plomp, in den. Meijen alhier, door het schuim vr.11 dezen hond be zwadderd, welke thans onder geneeskundige behande ling zijn; men hoopt, dat zij er met den schrik zul len afkomen. Het plaatselijk bestuur iie'efr de noodige' voorzorg genomen 0111 alle verdere onheilen voor te komen. g-- 1 ■■- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stau GOES en ressorte van dien, verwittigen elk t! r daarbij belanghebbenden 1°. Dat de ALPHABETISCIIE NAAMLIJSTEN" van alle de Personen die aan de Loting van dit jaar voor de Schutterij dezer Gemeente moeten deel nemen, ter inzage van een iegelijk zullen liggenop het Raadhuis dezer Stad van. Maandag den J2 lot Maandag den J9 dezer foopende maand, des voormiddags van 10 tot 12 ure, ten einde een ieder in staat zoude zijnom ingeval hem op die Lijst eenige per sonen of omstandigheden inogten voorkomen die op dezelve zonde behooren te worden aan- geteekend of daarvan moeten worden weggela ten zulks hij óe, met het opzigt over de Lo ting belaste Commissie, ter kennis te brengen. 2°. Dat de tijd tot de Loting over den ioopende jare is bepaald op Woensdag den 21 dezer maand, des voormiddags ten 10 ure, en dezelve zai plaats hebben ten Stadhuize alhier. Gedaan te Goes, den 10 Junij 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER M0I1R Mij bekend De Stads-Secretaris L. de FQUW, Jz. Te Goes, ihi P. Islrf.uwens Zoon.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 2