1848, GOE-S S CIIE COERAIV iviicinvsTunix i? n De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags I en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I \isfd,75; Franco -per Post f ,1,90. J (Gewone Advertentiën worden a °20 geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en van J 6 regels a f J,20, behalve het JOU 1 TSCIJ LAND. Praag, den 3 Junij. Net sla ven-congres is giste- ren alhier geopend. Palacky is voorloopig tot presi dent gekozen. In de eerste zitting is bepaald, dat Oos tenrijk een Slavisch keizerrijk moet zijn., devyijl de Slaven het lioofdbestanddeel van hetzelve uitmaken. De Oos tenrijksche monarchie is verscheurdde strijd tusschen Germanen en Slaven zal beginnen. Rusland zal de Oostenrtjksche Slaven ondersteunen. Weenen, den 3 Junij. Ons ministerie vernomen hebbende, dat te Praag eene provisionele regering voor Boliemen is benoemd, heefr het onwettige daarvan den keizer voorgesteld, verzoekende Z. M. dezelve niet te erkennen. De minister van Binnenland verklaart die benoeming voor onwettig en nietig. Weenen den 4 Junij. De rust is alhier nog on gestoord. Wel schooiden de arbeiders gisteren zanten, toen op bet glacis eene werving van vrijwilligers ge schiedde en belettende deze handeling; doelt dir is slechts een onbeduidend intermezzo in de Weener geschiede nis van den dag. Ook hier staat de Boheeroscit-Slavo nische kwestie op den voorgrond. De Ocst. Ztg spreekt er reeds zelfs van, dat de Keizer te Insbruck een eigen ministerie zou benoemd hebben, met graaf Stadion aan de spits (echter weet zij zelve niet of het de Lem- bergsche dan wel de Praagsche Stadion is.) Zij zelve houdt het berigt voor onwaarschijnlijk maar meent dat men van het Insbrucksche hof alles te verwachten heeft. (De llamb. Börsenhallc meldtor> gezag van par ticuliere brieven uit Weenen, dd. 3 JunijKarinthie, Ukraine en Stiermarkenhebben zich van de Oosten- rijksche regering losgescheurdals grond geven deze streken op dat de regering zich door de studenten en het gepeupel laat leiden.) Berlijn, den 5 Junij. Den 3den dezer, omstreeks den avond is in de garnizoenskerk te Potsdam uit eene Franse',ie vaan een' rijk gebordiiurden goudenade laar gesneden. Een werkman, die in de kerk at beidde, volgde de dieven die drie in getalzich na het vol brengen der daad naar eene heiberg begaven, waar zij aldra in hechtenis werden genomen. Een hunner was eenFrauschman, op wiens aansporing de beide anderen, een inwoner van Berlijn en een Keulenaar de daad ge pleegd hadden. Deze zaak baart veel opzien en geeft tot allerlei ongerijmde geruchten aanleiding. Het feest der herdenking aan de helden van Maart, eergisteren alhier gevierd, is in de best? orde afgeloopeti. Reizigers uit Rusland vetztkeren, dat in het binnenste des Rijks, de oorlogstocbereidselen op eene nog veel giootcre schaal plaats hebben, dan ten 'ijde, toen de Russische legers tegen Napoleon te veld moes ten trekt:en. Berlijn den 6 Junij. Het lijkFeest ter eere der slagtoffers van den 18 Maart heeft den 4 dezer alhier met plegtigheid plaats gehad. De optogt bestond oir 80,000 menschenterwijl meer dan 200,000 nieuws gierigen op de been waren. (Sommige volksredenaars meenen, dat velen bij on geluk in 't gedrang gekomen, kwalijk onder de helden der revolutie kunnen geteld worden. Vele werkbazen klagen over hunne knechts, die den baas spelen.) De brief van den prins van Pillissen aan den koning, waarin bij zijne gehechtheid aan de constitutie verklaart, heeft eenen goeden indruk gemaakt. Frankfort, den 4 Junij. De Paus heeft een blief geschreven aan den keizer van Oostenrijkhem verzoekendeden oorlog in Italië te staken docii de keizer stoort zich hier aan niet, maar zet de vijande lijkkleden voort. Hij verschilt in zoo verre van den paus, dat hij Italië als zijn eigendom beschouwt, terwijl Z. H. Italië als een onafhankelijk rijk wil gevestigd hebben. ENGELAND. Londen, den 7 Junij. Thans heerschr groote sen satie in de stille omstreken van Chislehurst in Kent ten gevolge der antvlugtiug van de dochter van een der meest gegoede huisgezinnen in die streek. De dame in kwestie is zekere mejufvrotnv Hannah Wellseenige dochter van wijlen kapitein Wellsdie bij den oorlog in Afghanistan her leven verloor. Zij woonde bij hare moeder, mevrouw Burgoyne Hells. Op het einde des vorigen jitars moesten er aan In t woonhuis eenige re paratien gedaan worden, waarbij men mejufvrouw Wells ettelijke malen in gesprek zag met een der metselaars, zijnde een jongman genaamd Gray don. van eene her culische gestalte. Toen deze en andere omstandigheden ter oore van de weduwe Wells kwamenontsloeg zij Graydon uit bare dienst en er werd over de zaak niet meer gesproken tot vcor een paar dagen, toen een brief van Graydon aan de jonge dame werd ontdektwaarin bij, na haar bedankt te hebben voor het'overzenden van verscheidene geldsommenhaar van zijne onwrik» bare genegenheid spreekt. Op deze ontdekking werden maatregelen genomen om de jonge dame naar een ander gedeelte des lands te doen vertrekkenmaar reeds op Dingsdag jl. was zij verdwenen en eerst eenige uren later vernam hare moederdat zij des morgens ten 7 ure, met een jong man (vermoedelijk de metselaar) in een tijtuig gestapt was en den weg naar de stad Chis» lebursr had ingeslagen. Pogingen om de vlugtelingen in te halenwaren nutteloos. Men hoorde niets van hen tot des Woensdags, toen de weduwe Wells van Graydon een brief ontving, behelzende eene copie van een huwelijks-certificaatwaaruit bleek dat zij den vorigen Vrijdag in de Sr. Jauskerk aldaar, waren ge huwd; de geboden waren reetis eenige weken vroeger afgekondigd. De bruid is van eene ongewone gestalte namelijk 6 voet lang, bezit maar één oog, wordt binnen eenige weken meerderjarig en is erfgename van een ver mogen van 20,000 p. st., boven en behalve nog uit gestrekte plantagien te Buiares en ie Calcutta. Jl. Donderdag vertrok een gezelschap van 200 meisjes en jonge vrouwen met de Royal George van Plymouth naar Sy.imy in Nieuw-Zttid-Wallis. Zij worden kosteloos overgevoerd, onder toezigt der attstra lische land- en emigratie commissie, door wie zij op verschillende plaatsen van Ierland zijn uitgekozen. De groote behoefte aan dienstboden en de onevenredigheid der seksen in die koloniën ziiu langen tijd het onder werp van beschouwingen geweest en hebben thatis eiti delijk tot dezen maatregel aanleiding gegeven. Een half dozijn deftige matronen is belast met de zorg voor deze zeldzame vracht. Spoedig gaat ook liet schip Orientaldoor de commissie voor de emigratie bevracht met 20o landverhuizers, naar de Kaap de Goede Hoop onder zeil. - Berigten van Glasgow van Maandag avond mel den het volgende Onze stad is gedurende de beide laatste dagen in een staat van ontroering gehouden door de muiterij van een aantal soldaten van het 27ste regiment, pas onlangs te Glasgow aangekomen. Jl. Zaturdag avond kwamen zij in botsing tnet de policie, ten gevolge van eenen klei nen twist tnet eene visehvrouw. Bij deze gelegenheid ontvingen vele personen kneuzingen, een zelfs zoo ge vaarlijk, dat hij naar her hospitaal moest gebragt wor den slechts één soldaat werd in verzekerde bewaring genomen. Men hoopte, dat deze zaak zou afgeloopeti zijnmaar gisteren avond werden de ongeregeldheden onder ernstiger vorm herhaald. Een oploop had ten 7 ure plaats, en binnen konen tijd was het graauw ten getale van verscheidene duizenden zamengesclioold. Sterke afdedingen policie kwamen op het tooneel van den oploop 0111 denzei ven uit een te drijven en er had den verscheidene ernstige botsingen plaats ttissclieli de policie-agenten en de soldaten van bovengenoemd regi ment, grootendeels Iersche knapen, die door het volk krachtig werden bijgestaan. De policie bleef meester en nam eenige militairen gevangen, sommigen echter eerst na een hardnekkigen wederstand. Heden morgen werden de militairen voor eene regtbank gebragt; een werd veroordeeld tot 30 dagen arrest, vier anderen tot 20 dagen, ééne zaak wordt vervolgd en vier militur 11 zijn op vrije voeten gesteld. Verscheidene personen uit tie volksklasse zijn ook tot gevangenisstraf voor ver- schillendtn tijd veroordeeld. FRANKRIJK. Parijs, den 5 Junij. De Commune de Paris geeft de volgende kandidaten op voor dé verkiezingen: Thiers Em. de Gif ar din Francois DOrleansprins van foinville Victor HugoMbreaiiPussy Fauld Changarmitr enz. De Constitutions! zegt hedenNapoleon had tot opperbevelhebber der nar. garde van Parijs benoemd twee maarschalken Messena en MonccijLodewtjk XVIII den maarschalk OudinotLodewijk Philips brii generaal Lafaijette en de maarschalken Gérard en Lobau. De republiek van 1848 heeft benoemd At. kwartiermeester (le marechal des logis~) Clement Tho mas. Wie durft zeggen, dat Frankrijk niet voorwaarts gaat Parijs, den 6 Junij. De zamenscholingeh vermin deren in de hoofdstad niet. Men heeft eenige vrees voor het groote banquet van Sr. Mandé a 25 Cents. Gelukkig kan de regering echter rekenen op de nar. gardedaarenboven heeft ze meerdere troepen naar Parijs ontboden. Parijs, den 7 Junij. Op het oogenblik,dat VUnion ter perse ging, vernam dit blad, dat re Rouaati onlusten zijn uitgebroken bij gelegenheid der verkiezingen. Bij- zonderbeden zijn nog niet bekend. De Presse meent heden te kunnen verzekeren, dat de heeren de Lamartis en Lcdru-Rollin in de uitvoerende commissie bh'iveti zullen. Waarschijnlijk echter zullen de heer Gamier Pagis en de minister van financiën Duclerc aftreden. Van sommige zijden wordt gezegd, dat de heer Thiersvolgens zijne eigene verzekering, wanneer hij tot lid der nationale vergadering mogt verkozen worden, alleen financieele en geene politieke kwestiën behande len zoude. De kommandant van het kasteel van Vincennes, heeft voorzorgen genomen om het te behoeden tegen eene mogelijke overrompeling. De militaire autori teiten hebben bij de uitvoerende commissie aangedron gen op eene verdubbeling van garnizoen en deszelfs vermeerdering met een eskadron kavallerie. Het kas teel van Vincennes vordert eene naauivkeurige bewa king, want de 1500 man van het garnizoen zijn zeer uitgeputter zake van het aanzienlijk getal wacht posten en de groote uitgestrektheid der verdedigings werken. Ook kunnen de naburige bosschen sterke kolonnes der aanvallers verbergen, die onder beschut ting derzelve tot aan de grachten kunnen doordringen. Parijs, den 9 Junij. Zou las ten n ure iu den avond, vormde- zich een vo'kshoop op de Boulevard St. Denis. Te midden der zametisciioüngen deden ver scheidene redenaars hun best, der menigte de noodza kelijkheid te beroogen, om den heer Courtais een eere d; gen aan te bieden. Andere redenaars verdedigden het gedrag van Barbes. Ten ii| ure zette zich eene ko* lonne van ongeveer 4000 nat. garde, die men aan het tolkantoor had bij een verzameld, in beweging om het volk uit een te drijven. Bij het Chateau d' Eau aan- g komen verdeelde zich de kolonne en twee sectiën, waarvan de eerste lanos de boulevard trok, terwijl de andere door de straat Meslay marcheerde, door welke maatregel uien de rustverstoorders hoopte te omsingelen, wanneer zij onverhoopt weerstand mogten bieden. Of schoon enkele oproerige kreter. geslacht zijn, is het volk, daartoe opgeëischt zijnde, uiteengegaan, en zet ten de kolonnes hunnen marsch voort, tot dat zij al de toegangen tot de poort St. Denesbezet hadden. Overigens voldoet de proclamatie van den maire dezer stad, niet aan hetgeen men er van gedacht haddaar de zamenscholingen gisteren avond aan de poorten St. Denis en St. Martin rog talrijker waren, terwijl het te bezien s'aat, dat wanneer de vo'kshoopeu nog vermeer

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1