-V. 40. GGESSCIIE COIIR1M T. Donderdag 8 Juni/. 1848. 0 Z?e uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal isf dj 5; li anco per Post f .1,90. Gewone Jdvertenti'èn wordend 20 ets. de regels I geplaatstGeboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van d 6 regels a f d,"20, behalve hel Zegelregl. Uit hoofde van het Pi\Ksïi:iifeest zal de Muandagsnhe Courant,, in plaats van des avonds des morgens worden uitgegeven. NIHU WSTIJEH^GEN. DUÏ.TSCJIL ANJ Hamburg, den 30 Mei. De Hamburger Botsen' halle geelt de volgende opheldering omtrent de terug» waartsche beweging der tegen Denemarken opgerukte Pruissische troepen Het aftrekken der Pruissische troepen uit JuiJ,ind was, zooals wij uit eene geloofwaardige bron vernemen, niet geschied ten gevolge eener dreigende nota van Rus land, maar op verlangen of liever op raad van Engeland, hetwelk her Pruissische kabinet deed opmerken, dat de zoo zeer gewenschte vrede liet best voorbereid zou worden, indien Pillissen, zonder een eersten stap van Denemarken at te wachten door vrijwillig terug te trekken liet bewijs gaf, dat Duitschland er niet aan denkt om een ongepast gebruik te maken van zijne overmagr tegen over een zoo kleinen Staat als Dene marken. Toen nuliet Bi itsclie ministerie vernam, dat Denemarken in plaats van den aangewezen weg 111 te slaan en zich tot eene vredelievende toenadering geneigd te toonen den terugtogt der Prurssen voor .een bewijs van zwakheid hield en het voornemen aan den dag legde om aanvallenderwiize te werk te gaan liet het genoemde ministerie terstond eene in krach tige bewoordingen gestelde nota aan de Deensclie rege ring overhandigen, die ten gevolge gehad heeft, dat een van de kauierheeren des Rollings, in het begin de •/er week. met eene bijzondere zending van Kopenhagen naar Londen is vertrokken." Slkeswijk. den 1 Jumj. In Frankfort was be paalddat de Prnissen, onder bevel van den generaal v. U'rangelJutland zouden ontruimen, als wanneer e Denen van Alsen en Arroë zouden terugtrekken. De r.idicale partij te Kopenhagen heeft hieraan niet willen voldoenen ten gevolge daarvan hadden de Denen de vijandelijkheden hervat. Men verwacht, dat de Pruis sen weder voorwaarts zullen trekken. In het gevecht van den 28 Mei hebben de Duitschers 210 man aan dooden gekwetsten en gevangenen verloren. Berlijn, den 4 Junij. In het Pruissische rege- ïingsblad wordt de volgende brief openbaar gemaakt, dien de Prins van Prnissen uit Brussel onder dagtee kening van 30 Mei den Koning heeft doen toekomen Ik geef aan Uwe Majesteit niet den diepsten eer bied te kennen, dat ik, overeenkomstig lier mij gegeven bevelLonden verlaren en her vasteland wederom be treden heb. Ik houd dit tijdstip voor liet meest gepaste, om mijne aan Uwe Majesteit reeds bekende gevoelens, met welke ik in het vaderland terugkeer nogmaals rondborstig uit te spreken. Ik koesier de hoopdat de vrijzinnige instellingen, tot welker hechtere grond vesting Uwe Majesteit thans de vertegenwoordigers des volks geroepen hebt, onder Gods genadige» bij stand zich tot heil van Prnissen meer en meer zullen ontwikkelen. Ik zal aan die ontwikkeling getrouw en vertrouwend al miine krachten wijdenen zie het oogen» blik te gemoet, waarop ik de staatsregeling, welke Uwe Majesteit, vereenigd met uw volk, na naauwgezeite overweging van plan is vast te stellen zal erkennen op de wijze, die de staatsregeling aan den troonsopvol ger zal voorschrijven. A's een blijk van de vrees der inwoners voor reactionnaire oogmerken, kan dienen, dat het werken aan den koepel van bet koninklijk paleis, ten einde eenen bliksem-afleider daarop te plaatsen, dezer dagen door velen werd aangezien voorseinteekenen, 0111 door middel van eene lantaarn aan de buiten de siad lege rende troepen ter gelegener tijd liet teelten te geven om de hoofdstad binnen te dringen en tot eene reactie mede te werken. De volksmenigte begaf zich naar liet paleis en liet zich niet eer" gerust stellen, nadat eene deputatie uit bun midden nu t deri hof bouwraad naar de koepel was geklommen en den arbeid in oogen- scliouvv had genomen. Keulen den 4 Junij, Uit Praag schrijft men van den 1 Juni), dat in Bohemen geene bevelen meer van het ministerie in VVeenen worden aangenomen. Bohemen heeft zich van Oostenrijk afgescheiden en een Slavisch-Oostenrijksch keizerrijk opgerigt, met den keizer aan het hoofd. In Praag is eene provisionele regering van 8 leden benoemd, en zulks heeft de graaf Thunden 29 Mei aan het nat. comité bekend gemaakt. Eene commissie is naar Innsbruck vertrokken, om de bekrachtiging des keizers te vragen. Men verwachte den keizer ook in Praag. Den 30 Mei zou het groote Slavische Congres te Praag worden geopend. Dortmund den 4 Jumj. Gisteren avond 11 ure is de prins van Prutsten uit Holland alhier aangekomen en door de inwoners met veel gejuich begroet. Te Essen en te Hamm is Z. K. H. ook met onderschei, ding ontvangen. FRANKRIJK. Parijs, den 31 Mei. Eergisteren zijn, gedurende de zitting der Nationale Vergaderingop de openbare tribunes eenige personen gearresteerddie wapenen onder hunne kleederen verborgen hielden. Deze per sonen, wier bedoelingen men niet heeft kunnen te weten komen, zijn ter beschikking der overheid gesteld. Uit verscheidene officiële stukken, welke de mi» nister van financiën eergisteren aan de leden van het financiële cotnitté der vergadering heeft doen mededeelen, blijkt, dat de vier eerste maanden dezes jaars aan staats inkomsten 33,333,000 fr. minder hebben opgebragt dan het gelijke tijdperk in 1847; de vlottende schuld was, in vergelijking, 77.212,700 fr. verminderd; het saldo op den 22Sten Mei 1). bedroeg 68,630,648 fr., zamengesteld uit 29,101,709 fr. in klinkende munt en 39,528,939 fr. in papier; de buitengewone belasting der 45 opcentimes had den ioden Mei nog slechts 34-55s>974 ft- opgebragtterwijl zij volgens de ko hieren 191,259.489 fr. moest opleveren de spaar kassen bedroeeen op den 24 Mei 328,789,000 fr. Parijs, den 3 Junij De pat. vergadering heeft de in beschuldiging stelling van den heer Louis Blanc met 369 tegen 337 stemmen verworpen. I11 weerwil van het verslag der commissie, met die zaak belast, heeft men dus gemeend, dat de regtvaardiging, door dat exüd van het voorloopig bestuur, genoegzaam zijne onschuld aan den dag bragt. Doch behalve ditheeft men door deze beslissing de rust in Parijs bewaard dewijl de arbeidende klasse grootendeels den heer Louis Blanc is toegedaan. Parijs den 4 Junij. Den 29 Mei hebben onge regeldheden plaats gehad op de nationale werf van Per- rache; de arbeiders maakten zich namelijk meester van 3 kisten pistolenwaarmede zij zich wapenden. On middelijk daarop snelde de heer Martin Bernard en de wacht hebbende dragonders naar de werf en werden de arbeiders door behulp van later aankomende linie-troepen omsingeld en genoodzaakt de wapenen neder te leggen. Men wendde daarop de noodige pogingen aanom de ontvreemde wapenen weder in handen te krijgen. Veel derzelve werden in de openbare huizen gevonden, waar van zich in de omstreken der werf eene menigte be vinden, Vijftien dames zijn uit deze huizen naar de gevangenis van Perache gevoeid; enkelen hadden vijf pistolet*, in haren gordel gestoken. Ten twee ure werden 53 gevangen genomen arbeiders naar de gevangenis van Roanneonder sterk geleide vervoerd. Te Limoges hebben botsingen p'aars gehad ten gevolge van het bevel der regering om eene clubuit arbeiders bestaande te doen sluiten. Spoedig werden de tro. pen en clubbisten handgemeen en vetscheidene dooden en gekwetsten vielen waarop de arbeiders van Limoges zicli vereenigden en de stad verlieten. Zij kamperen thans buiten de stad, bij liet kasteel van den heer Muret de Bord en roepen al de arbeiders uit de naburige steden op, om regen Limoges op te rukken. Gisteren avond hebben eenige zamenscholingen plaats gehadeene troep is langs de buiten boulevards getrokken onder hei geschreeuw van leve Barbes leve Court ais Het warer. meerendeels mannen in de uni form van de republikeinsche garde. De verschillende ministers schijnen voornemens, gedurende den zomer de onderscheidene koninklijke kasteelen te bewonen: Flocon op het pavilloeii B>*ereuil te St. Cloud, Recurt op her kasteel Meudon, Trólat op Fontainebleau, Duclerc op klein Trianon, Crimteux te Compiègne, Bastide te Rambouillet. Men zegt, dat alle ambtenaren slechts de helfr van liet traktement zullen ontvangen, dat deze maand moet worden uitbetaald. De heer Ernest GrégoireBelg van geboorte, en die eene belangrijke rol in den orangistischen opstand van 1831 heeft gespeeld, stelt zich voor tot kandidaat der Nationale Vergadering. NEDERLANDEN. Amsterdam, den 5 Junij. De Amsterd. Cour. deelt heden een btrigt uit Leijden medevolgens het welk het collegie van burgemeester en wethouders op den 3 Junijmet behulp van de policiezich heeft meester gemaakt van het huis der Nederd. Hervormde Diaconiearmen, en de vergaderde leden van den breeden kerkeraad door de agenten van policie heeft doen ver wijderen. Dit collegie heeft dan ook onmiddelijk eene aanklagt bij den officier van justitie tegen burgemeester en wethouders, wegens aangedaan geweld en mishan deling, ingediend. In Leijden had deze gebeurtenis veel indruk en ontevredenheid verwekt. 'sGravenhage den 5 Junij. Heden heeft de onthulling van het standbeeld van prins Willem I, alhier plaats gehad, op den 20osten verjaardag van den vrede van Munster, het einde van den 8ojarigen strijd, waar van de Grondlegger van Niérlands volksbestaan het begin had aanschouwd, doch door een sluikmoordenaar verhinderd werd te helpen ren einde te brengen. Te elf ure werd het plein door de schutterij en de troepen afgezet, in welks midden de muzijkkorpseii der schutterij en der grenadiers van tijd tot tijd muziek» stukken uitvoerden. Voor de autoriteiten waren tribunen opgeslagen met vlaggen versierd. Te 12 ure verscheen Z. M. de Koning, vergezeld van de prinsen Frederik en Hendrik en van een luisterrijken staf, waarop het standbeeld werd ontbloot. De tijdelijke minister van binnenlandsche zaken sprak den koning aldus aan Sire „Op den 5 Junij van het jaar 1648 werd, bij trom petgeschal, binnen deze stad afgekondigd de bekrach tiging van het vredesverdrag, den 30 Jan. van datzelfde jaar binnen Munster geteekend. Bij dat verdrag, door den koning van Spanje met de Staten Generaal der Ver eenigde Nederlanden gesloten, zijn de zelfstandigheid en onafhankelijkheid dezer Nederlanden regtens beves tigd, die, door de wapenen veroverd, met de daad reeds lang en roemrijk bestonden, en is aan dezen Staat eene plaats verzekerd onder de Staten van Europa, die hij reeds had ingenomen en met luister bekleedde. Dat onschatbare geluk is het volk der Nederlanden voor het grootste deel verschuldigd aan de zoraen, aan den moed, aan de standvastigheid, aan liet beleid van den onvolprezen Vorst, wiens beeld zoo even voor het oog Uwer Majesteit werd ontbloot, en voor het verkrijg baar stellen daarvan heeft hij zyn genoegen, zijne rust, zijn vermogen, zijn leven ten offer gebragt. De bij- zonderheden daarvan behoeven in Nederland voor Ne derlanders niet te worden vermeld. Na verloop van twee volle eeuwen is datzelfde volk, en is diezelfde Staat nog, ik moet zeggen, weder, in wezengenieten beide dezelfde zelfstandigheid en onafhankelijkheiden bekleeden zij eene eervolle plaats onder de volken en Staten van dit wereldrond. Dat voorregt is groot. Na verloop van twee volle eeuwen is het besef van alles, wat het aan dezen grond legster zijner vrijheid verschuldigd is, bij dit volk nog volkomen levendig en blaakt het van verlangen, om eene gedenkzuil zijner voortdurende dankbaarheid des wege voor het oog van tijdgenoot en nakomelingschap re stichten. Dat voorregt is nier minder groot. Na

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1