N". 45. GOESSCHE COURANT. Maandag 5 Junij. iri De uitgave de%er Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal isf d,~5; Franco per Post f .1,90. f Gewone Advertentién worden a SO ets. de i'egei j geplaatst. Geboorte-, Hu welijks-en Doodberigten I van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegeltegt. J -%i, ^-41. JN18U; WSTIJmM-l IV DUiTSCI ILAJVI Kopenhagen, den 27 Mei. De dagbladen deelen de voor de {inlanders; heugelijke tijding mede, dat de vijand zoo .spoedig mogeli|k retireert. Het bevel van den aftogt was zeer spoedig gtgeven. Generaal v. Wrangel moet zich dit bevel zeer ter harte genomen hebben, terwijl de Pruissen zich door den aftogr ge schandvlekt gelooven. Wanneer dan ook het gerucht, dat 200,000 man Russen in Pruissen zouden zijn bin nen gerukt, geen geloof verdient, dan is het tocli ze ker, dat Rusland, in eene krachtig gestelde nota, een termijn bepaald heeft, binnen welken Jutland moet ont ruimd zijn, bij gebreke waarvan Rusland aan Pruissen den oorlog verklaren zou. Weenen den 28 Mei. De 26 en 27 waren voor onze stad wederom dagen van hevige wanordelijkheden. De regering wilde de universiteit en het academische legioen ontbinden en bij de burgerwacht inlijven. Tot dat einde ontwikkelde zij eene aanzienlijke militaire maat en verbitterde daardoor de gemoederen ten hoogste. Bui» tendien werdten gevolge van een misverstanddoor de troepen vuur gegeven, waardoor een groot aantal burgers dood of gekwetst nedervielen. Daarop kende de woede des volks geene grenzen meer; de burger wacht vereenigde zich met de studenten deze trokken met 40,000 arbeiders de stad binnen en na weinige oogenblikken was deze geheel als met barricades be zaaid. Middelerwijl begaven zich deputatien naar de ministers, eischten den aftogt der militairen uit de stad, den terugkeer des Keizers binnen 14 dagenbekrach ttging der op den 15 Mei verlangde inwilligingen en bijeenroeping eener constituerende vergadering. De mi nisters hebben uirzigt op eene inwilliging van al deze vorderingen gegeven. „Op dit ooger.blik is de stad tamelijk rustig en over liet algemeen heeft men geene aanranding van den bij zonderen eigendom te betreuren. Maar de tallooze bar ricades, welke nog niet weggeruimd zijn, geven baar een somber aanzien en in de gemoederen heerschtna tuurlijkerwijze onrust en spanning. Aan handel wordt niet gedachtbank, beurs en alle openbare gebouwen zijn gesloten en de gemeenschap is door de barrica des gestremd. Gisteren kon wegens die stremming de post niet vertrekken. Weenen, den 30 Mei. Weenen wordt van lie verlede begaanbaarmen wandelt reeds zonder hinder door de straten, in welke gisteren nog huishooge bar ricades te zien waren. Itunsschen kan men veilig be weren, dat in Weent-ii geene regering meer bestaat, üe Ministers hebben alle verantwoordelijkheid, de uit voerende en besluitende magt, aan eene gemengde kom missie van buigers, gardes en siuduiten opgedragen, die, alleen door de luim van het toe-val zaamgesteld, niet eens in staat is zich te constitueren. Met Wan trouwen des volks in de regering is zoo groot, dat het de kanonnen in het tuighuis aan de studenten wil toe vertrouwd hebben. Het gerucht is in omloop dat de keizer op den terugtogt naar Weenen is. De aftogt der Pruissen uit Jutland heeftnaar men verneemt, niet plaats gehad ten gevolge van eene dreigende nota van Rusland, maar op den wensch of veel meer den raad van Engelandhergeen meende dat op deze wijze de vredesonderhandelingen het best zouden bevorderd worden. Zoodra echter bekend werd, dat Denemarken den aftogt van de Pruissen als zwak beid beschouwd en zich gereed maakt, aanvallender wijze te werk te gaanmoet onmiddelijk eene Engel- sche nota aan de Deensche regering zijr. ingediend welke ten gevolge gehad heeft, dat een der Kamerheeren des konings dezer dagen met eene speciale zending van Kopenhagen naar Londen gezonden is. FRANKRIJK. Parijs, den 1 Junij. Er zijn vervolgingen inge steld tegen den onderteekenaar en den drukker van een biljet, gisteren morgen op de muren der hoofdstad aan geplaktwaarbij de prins van Joinville als kandidaat voor de nationale vergadering wordt voorgesteld. Al- genreen zegt men, dar beide personen zullen beschul digd worden van het oproer te hebben uirgelokt, daar, volgens de bepalingen van het besluit, onlangs door de leden der nationale vergadering' genomenFrankrijks grondgebied aan alle leden der gewezene koninklijke familie is ontzegd. NEDERLANDEN. Rotterdam den a JunijNaar men verneemt is de president der Tweede Kamer, Jhr. Boreel van Homelandenthans te 'sGravenhage en zal de Kamer tegen den 14 Junij bijeenkomen alsdan zullen ook naar men zich vleit, de ontwerpen tot grondwetsherziening in behandeling genomen wordendaar zelfs de Raad van State, gisteren, Hemelvaartsdagijverig aan de zelve werkzaam geweest is. - Men verneemt, dat onder de veranderingen, door het ministerie in het ontwerp der gewijzigde grondwet van de commissie gemaakt, ook; deze beltoon, darde leden der Eerste Kamer voor negen jaar zullen benoemd worden, waarvan alle drie jaren een derde zal aftreden. Rotterdam, den 3 Junij. Bij Koninklijke beslui ten van heden, is de lieer Mr. 1J. P. van Bosse, thans referendaris bij het departement van fhiantiendoor Z. M. benoemd tot Staatsraad en tevens rot tijdelijken Minister van Fitiantien. Z. Esc. heeft heden middag bereids den eed in hanrlen des Konings afgelegd. 'sGravenhage, den 3 Junijr Met leedwezen ver melden wijdat de lieer Luzac sedert weinige dagen ongesteld is. Z. Exc. heeft weder een ourustigen nacht gehad en bevindt zich heden weder koortsig. 's Gravenhage den 4 Juhij. Het doet ons ge« noegen te kunnen melden dat de heer Luzac in den afgeloopen nacht eeniszins meer heeft gerust en zich dien ten gevolge ook bedt 11 hts beter bevindt. INGEZONDEN. (Door het vroeger dan gewoonlijk afdrukken van ons vorig Nummerkon het onderstaande stuk eerst heden geplaatst worden.) Toen wij onlangs in onze Snuls-Courantdoor ze keren V. de oppositie bladen zagen vergelijken bij de parasiten, waren wij zoo vrij eene kleine variante te leveren op dat themaen wij dachten, dat die enkele proef voldoende zou ziin geweest, om van die zijde voor valsche redeneringen uevrijwaard te blijven. Doch 11a eenige dagen schijnbare rusisteekt men op nieuw het hoofd op en .waagt men eene tweed? proefen nu geldt het niets meer of minder dan liet Liberalismus, de leer der vrijheid in ziinen geheelen omvang, Met eene enkele magtspreuk wordt er gezegd, dat de Re volutie één is met het Liberalismus. Met dit schild zich dekkende, brandt men los met volle laag, niet tegen het Liberalismus, niet tegen de leer der vrijheid, want daartegen gevoelt men zijne onmagt, maar tegen de Re volutie en hare gevolgen, die men eerst gezegd had niet het Liberalismus één te zijn. Indien wij eens op gelijke wijze redeneerdenen zeiden de mannen van hét behoud en de revolutionairen zijn één; „de Re volutie geeft ijdele voordenherhaalde beloften, schul den" (/.ie het bewuste artikel}, dus zij, die ijdele voor den, herhaalde beloften en schulden geven zijn revo lutionairen. Wat zouden de mannen van het gevallen stelsel ons spoedig op de vingers tikken, en zeggen: gij belastert ons. Wij gaven ja, wel ijdele woorden wel herhaalde beloftenwij stapelden wel schulden op schulden, maar dit is geen bewijs dat wij voorstanders waren der Revolutie, enz. enz.; doch genoeg hier van, wij willen hierover niet verder uitweiden. Wij eikennen, dar het Liberalismus' zelden zege praalt zonder strijd, zonder Revolutie en dit is zeer natuurlijk; de dorst naar vrijheid toch is ook den onbe schaafden eigen en deze heeft geen ander wapen ter verkrijging zijner regren, dan het regt van den sterk sten. Wee uwer, die d.t wapen sart, want het kwetst aan alle zijden. Wij mogen ons echter verheugen dat de mogelijkheid bewezen is, om zonder on wikke* ling van Physieke strijdkrachten het Liberalismus in Nederland te zien zegevieren. De koning zelve ging ons voor, en thans zien wij de liberalen met de teu gels van het bewind in handen. Zullen wij nog langer aarzelen, opentlijk voor onze gevoelens uit te komen; zullen wjj onze partij, die, hoe verzwakt ook, nog alle middelen aangrijpt om ziel» staande te houden, niet moedig onder de oogen zien; zullen wij hem in den waan laten dat wij, om dat wij tot hiertoe ons onthouden hebben van opentlijke ver klaringen, niét overtuigd zijn van den aristocratische!) dwang, welke ons onderdrukt? Neen! zwijge wie zwijgen kan, wie zwijgen moet, maar wéé hem, die gezwegen heeft, toen bet tijd was om door ronde ver klaringen te verkrijgen, wat bij voortdurende misleiding overal door geweld verkregen wordt! Gelijk wij onze variante eindigden met eene waar schuwing, zoo ook nu: mannen van behoud, tracht niet te veel te HOUDEN, want anders zal u zoo LIGT TE VEEL ONTVALLEN! Goes 30 Mei 1848. Een Liberale V. INGESSOJJEm In diverse dagbladen vinden wij berigtdat het ontwerp der commissie tot wijziging der Grondwet, eindelijk bij de Raad van State is aangeland om daar te worden onderzochtenz. De Hemel weet hoe lang liet nog aanloopteer er met het ontwerp iets degelijks gebeurtwant aan ai, wat tot lieden daarmede is geschied, heeft de geduldige Natie weinig. Het lijdt geen twijfel of de tijdsomstandigheden vor deren spoed en ons bedunkens si uit spoed geene be radenheid uit. Hadden wij niet te goed vertrouwen op de regt- schapeniieid en zelfstandigheid van de Heeren Lozac, Donker Curtiüs en Lichtenveldt, wij zouden ons afvragen of zij soms weifelden in hunne gehechtheid aan de beginselen, die zij in hun programma hebben opgenomen. Doch neendie Staatslieden zijn van een beproefd allooi; ook weten zij zeer goed. dat zij bij de toe passing dier beginselen alléén, hunne kracht kunnen vinden in de Natie. Maar waarom door de Regering dan zoo gedraald? Wij begrijpen het niet! Zoude ook weder de Reactionaire partij een hand in het spel hebben, en meerder spoed tegenwerken, om tijd te winnen en af te zien of ook eenige onverwachte le- genschok hen het bezit der tegenwoordige gang van zaken kan doen behouden Zeker is hetdat de Regering door haar dralen de Reactie in de hand werkt. Deze partij zit niet stil en ofschoon wij het bijna onmogelijk achten de bestaande orde van zaken in Nederland vol te houdenbeproeft zij toch het zoo verre te brengen, en rnogt soms tegen verwach ting de proefneming slagen Zoo moet toch spoedig de zaak des volks de zaak var; constitutionele vrijheid, zegevieren omdat geene menschelijke magt kan verhinderen dat beginselen hare gevolgtrekkin gen hebben. Wij vreezen daarom geenszins voor de toekomst, omdat wij bezorgd zijn dat de beginselen ons zullen worden ontwrongenmaar wij vreezendat eene proefneming van reactie gevolgen zal veroorzaken die voor Nederland verderfelijk zullen zijn en die God verhoede. Men zij wel bedacht wat men doet; eene onverwachte gebeurtenis(en op onverwachte gebeurtenissen mag men zich in de tegenwoordige tijd wel voorbereiden) kan verhinderen en onmogelijk ma ken dat eene vreedzame hervorming in Ne derland tot stand komeen ons tot nu toe van de staats-schokken dezer dagen gespaard Vaderland zoude, als zoo vele naburige staten, een tijdvak kunnen intre den dal in de geschiedenis van Nederland eene droevige bladzijde kon beslaan.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1