mmoNDsw. Besturen en Administratien. Koninklijke Nederlandsche Loterij. t Getrouwd; Mr. P. H. SAAIJMANS YADER en G. L. van RIJSWIJK. bide garde te paard is opgenomen, we ike tubed bui ten den minis'er was omgegaan, en door een volks vertegenwoordiger was opgemaakt. De lijst is natuur lijk ingetrokken, nadat in de nar. vergadering er reeds interpellation over hadden plaats gehad. Prins Lodewijk Napoleon, die zich vroeger bij zonder bekend heeft gemaakt door de onlusten te Bou logne en te Straatsburg, heeft uit Londen aan de nationale vergadering een brief gezonden, waarin hij protesteert tegen het voorstel, dat, naar bij zegt, in de bureaux van genoemde vergadering zou gedaan zijn, 0111, name lijk, de wet van verbanningdie sedert 1817 alle leden der familie Bonaparte irefr, regen hem alleen van kracht te doen blijven. Heden morgen las men op de muren van Parijs eene oproeping aan alle arbeiders inde nationale werk plaatsen, on: in den loop van den dag eene petitie re reekenen, gerigt aan de volksvertegenwoordigers, waarbij zij ophelderingen willen vragen over de verwijdering van hunnen directeur, den heer Emile Thomas, Reeds bij voorraad protesteren zij tegen de benoeming van een nieuwen directeur, tot wiens verkiezing zij niet zeiven hebben medegewerkt. Een dagblad van Palermo, van den 11 dezer zegt, dat het fort van liet eiland Lissaop de klisten van Dahnatie door her Engelsch eskader is bezet geworden, welke er de Engelsciie vlag geheschen heeft, die ins« gelijks van een fort op een naburig eiland wappert. Het eiland Lissa is 8 vierkante mijlen groot en bevat 8,500 inwonershet tweede eiland zal waarschijnlijk Buro zijn, beide hangen van Venetiaansch Dalmatieaf. Deze twee eilanden kunnen wegens hunne natuurlijke en artificieels fortificatiën en bunnen toestand beschouwd woiden aks een rweede Gibraltar, bestemd om uitsluitend de Adriatische zee te bestrijken. NEDER LAIN DEN. 's Gravf.nhage den 29 Mei. Naar men met zekerheid verneemt zijn thans de wets-ontwerpen, uit makende de veranderde grondwet voor het Koningrijk der Nederlanden, bi| den Raad van State werkelijk in gekomen. Destnkksn zullen alnu ter Uctuur rondgaan, ren einde er daarna over te delibereren en ofschoon, uit den aard der zaak, den tijd van duur van het onder zoek bij dat collegie niet niet zekerheid kan bepaald worden, zoo vertrouwt men, dat, binnen veertien'dagen of drie weken, de voordragten aan de Tweede Kamer zullen kunnen worden aangeboden. Tegen dat tijdstip wordt dan ook de bijeenroeping der Kamer te gtmoet gezien. 'sGravekhage. den 30 Mei. Gelijk bereids gis teren werd gemeld, zijn de wetsontwerpen, uitmakende liet voorstel tot verandering der grondwetbij den raad van state ingekomen; thans verneemt men nader, dat dezelve in handen zijn gesteld van eene commissie uit dien raad, ten tine van rapport, bestaande uit de heeren Piepersvan Haasbeek en van Tetsreferendaris bij dat collegie. De Prins van Pruissen wordt heden avond alhier verwacht; men verneemt dat Z. K. H. intiek zal nemen bij Z. K. H. Prins Fiulcrik der Nederlanden op lut buitenverblijf het Huls de Paauw. Rotterdam, den 29 Mei. Men schrijft ons uit Amersfoort, dat lut staatsexamen voorde jongelieden, die ter telle van de studenten aan eene van 's rijks hoo gescholen of athenaea wmschen ingeschreven te worden, dit jaar in genoemde s>ad Amersfoort zal gehouden worden. (De kennisgeving in de StaatS'Courajn van heden bevestigt dit berigt.) Wij vernemen, dat de onthulling van her stand bt;> M van prins Willem I, op het plein te 'sHage, dm 5 Junii zal plaats hebben. '1 Is echter nog niet bekendof dit met eenige plegrigheid geschieden zal. Wij vernemen dar bij de jongste onlusten te Napels en de daarop gevolgde gevechten en moordtoo- neelen, onze zaakgelastigde aldaar, jhr. Pleldewier bijna het slagtoffer van een ongelukkig toeval werd. Bij het omgaan namelijk van cie hoek eener straat werden twee vrouwen juist naast zijne zijde, door eene los Branding cTer strijdenden gedoodzoodnr zijne ontko mine nan dit gevaar schier een wonder kan genoemd worden. Uit het Verslag, in de 44ste jaarliiksche verga dering van liet Britsch- en Buitenlandsch Bijbel genoot sc.hap medegedeeld, blijkt onder anderen, dat gedurende het laatste jaar 1,124,067 bijbels door dat genootschap verspreid zijn, namelijk 837,361 binnen 'slands en 285 706 door tusschenkomst der elders gevestigde depóts. De geldelijke toestand der inrigting is zeer gunstig. Zwolle den a6 Mei. De landverhuizing gaar in deze provincie, zoo wel als in Drenthe, Vriesland en Groningen, nog aanhoudend voort; de zucht, om het nieuwe vaderland ie gumt bewonen, wakkert nut den dag aan, zoodat weldra weder groore scharen reisvaar dig staan. Onaangezien de tijdsomstandigheden, bren gen de landerijen in verkoop nog s'eeds aanzienlijke sommen op. en het is niet meer zeldzaam, dat er on der de afreizende landlieden gevonden wordendie 10 tot 00.000 in baar goud met zich voeren. Zoo staat eerstdaags weder een landman onder de gemeente Dalfsen buurtschap Marshoeklilaasbocr genoemd, te vertrekken 5 zijne vaste goederen, die reeds ter veil zijn aanges'agenzullen om de 10,000 en cie roe rende f 5 000 opbrengen. Gebrek aan werk zou nog meerderen,'derwaarts lok ken, maar gebrek aan lief noodige reisgeld weerhoudt zulks. Maastricht den 23 Mei. De commissie, welke zich naaUs Graveuhage heef begeven, om te protes teren tegen een'e afscheiding van Lintburg van Néder land, is hier terug. Z. M. de Koning hei ft verklaard, dar. daar aan dc verphgting, die aan Limburg jegens het Duitsche Vei boud is opgeU-g.i, werd voldaan, men geene reden had, om te vooronderstellen, dat Duitscli- lantl de bestaande overeenkomsten zoude willen verkor ten. Van de zijde der ministers, tot welke de com missie zich alsmede, op 's Konings wenk, ha l gewend, is te kennen gegeven, dat, indien de besluiten van Duitschland in strijd mogten zijn met de Nederlandsche wetten, zij de goedkeuring van Nederland zouden be hoevendat, in geen geval, de belangen vacr-het hertog dom en in 't bijzonder die van cie steden Maastricht en Venlo. welke daarmede in eeu uaaiivv verband staan, uit liet oog zouden veiIpren Worden. Ten bewijze, hoe men in Duitschland nog steeds over onze betrekking tot Limburg denktdiene het volgende De IVeser Zeitung van den aSsten dezer bevat een artikelonder het opschrift iiollandsche aan- matigingen in LimburgDe aanhef van dit zeer onregtvaardige, onverstandige en door onkunde uirmun rende stuk luidt aldus: „Als wij aan Ei Ier en Kö- nigsiiu de Denen tot hunnen pligt terug gtbragt en de regteti van twee Duitsche hertogdommen hersteld zul len hebben, dan zullen wij naar alle waatscliijnlijkbeid aan den Maas weder op nieuw beginnen moetenen door eene gewapende ten uitvoer legging den Hertog van Limburg moeten bewijzen, dat hij en de Koning van Holland twee even zoo verschillende personen zijn, ais de Koning van Denemarken en de Hertog van Slees wijk Ilolsiein." Her stuk is allezins in staat, om de gemoederen der Duitschers nog meer op te hitsen tegen hetgene men in Duitschland de onderdrukking noemt van een' tot Duitschland b.dionrend land door de Ne derlanders. Er wordt veel daarin geschermd met de uitdrukking van een Limburger, die in Valkenburg openlijk verklaarde, „dat hij liever tot den Duivel, dan tot Holland wiicie behoorenen deze ineening als die van cie geheele bevolking beschouwd. Ook onze Koning word! niet gespaard. De verklaring van ons Gouvernement, „dat cie Nederlandsche wetten alleen in Limburg geldende zijn," wordt als een oor logsverklaring tegen Duitschland beschouwd, en liet blad houdt het voor piigtniaftg, nu maar dadelijk het hertogdom door Duitsche troepen te doen bezetten, enz. Het resultaat van een en ander isLimburg vol en geheel Duitsch Uit Roermond schrijft uien aan de Keulsche Cou rant, d. d. 20 dezer, „dat uien thans vreesde, dat de Koning der Nederlanden.. 001 represailles tegen de Lim burgers te nemen, de scheepvaart op de Maas zoude sluiten." Op dit bespottelijk berigt afgaande wordt Uuiischland aangemaand, zich nu eens goed en snel te doen gelden, tegenover dat aanmatigende Holland Het is van algemeene bekendheid, dat de mannen van behoud zij die beweren dat de tegenwoordige slaat van zaken aller wenschelijkst is, niet stil zitten. Laten dus daarentegen ook allen die van de on gunstige tijdsomstandigheden overtuigd zijn door hunne hand onder de onderstaande petitie te teeke nen aan het Gouvernement toonen, dat zij naar ver betering haken, en eene spoedige vervulling van Z. M. beloften te gemoet zien. -- I)e petitie ligt gedu rende acht dagen ter teekening ten kantore van II. SCHAAPMAN COUP. te Goes. MV OE EDEL IHODESDE IIEEIIES' PllESraEVT ES LEDE* VMS DE TWEEDE K.OIED Dl» ST VTES- vicnvvi,. El) El, MOGENDE HEES EN.' In uwe hoogst merkwaardige zitting van den 13 dezer, is door de Regering eene gewigtige verklaring afgelegd var. de beginselen die door haar bij de aanstaande regeling dei instellingen van den staal zul len worden gevolgd en ten grondslag gelegdals mede van hare inziglen en stellige voornemens om trent de toekomstige staatshuishouding. De onderge- teekende zijn doordrongen van al het gewigt der om standigheden waarin Nederland verkeert, en van de pligtdie op ieder rustom aan de stem des Konings en der Regering gehoor te geven tot open baring zijner gevoelens omtrent die beginselen en die inzigten opdat daaruit de geest en de wensch der Natie moge blijken. Het is daarom dat zij zich verpligt achten open lijk te kennen te geven, hunne innige overtuiging der onmisbaarheid van de Monarchale Regeringsvorm in ons Vaderland en hunne onwankelbare verkleefdheid aan het Huis van Oranje. Op deze grondslag hechten zij dan ook opregtelijk hun zegel aan het stelsel door den tijdelijken Minister van Justitie, in hare vergadering opengelegd; den wensch uitende, dat de uitspraak, welke van U Edel Mogcnden zal worden verlangd, daarmede in overeenstemming zal zijn en alzoo onder den zegen des Allerhoogsten zal mogen bijdragen, tot het vestigen van instellingen, waardoor de zelfstandigheid de rust en de voorspoed van- hef Vaderland, de eendragt der Burgers, de hand lus- scheri Vorsten Volk, en de toekomst van Nederland krachtig worden verzekerd. n o, ME .0,0 t Welk doende, enz. Goes, 31 Mei 1848. (iftGEZONIIEN.) De revolutionaire regeringsvorm, waarmede wij be dreigd worden. heeft reeds een van die eigenaarciiirheifén opgeleverd, die bij de verwezenlijking der liberale tlieorien niet vreemd zijn. Een zoogenaamd homoiogeeti Ministerie (misschien nog geen Ministerie) maar dat reeds bij de eerste schrede die het op het gebied, niet dc-r Theorie, niaarcier werkelijkheid, wilde beproeven, struikelde, en.... zich ontbond. Men had zich niet goed verstaan, en eene britsche constitutie beloofd, maar ec-ne belgische gereed gemaakt. Welligt hadden sommige der homoiogene mannen meer sympathie voor de laatste, van een land uit de revolutie ontsproten, dat de verbanning der Nassaus in zijne wetten schreef, van een land dat conventioneel bestaat, en de rust welke bet nog geniet, aan de toevallige omstandigheid te dan ken heeft, dat de beroerten dezer dagen, niet met de bedoeling zijner geestelijkheid stroken. Ann Vaderlanddat door eene factie beheersclit wordt, die uwe nationaliteit, uwe historie zóó diep verzaakt, dat het geene eigene bouwstof voor eene constitutie weet te vindenmaar die zelfs bij Belgien moet gaan schootjen. v. KERKVOOGDEN ih:k HERVORMDE GEMEEN TE van HEINKENSZANzullen trachten in het openbaar aan te besteden onder nadere appro batiein de Consistorie-Kamer aldaar, op den 15 Junij 1848, 's voormiddags ten elf ure: Het REKLEEDEN van hset DAK dek KERK met GETEËBB FAPIEK. Zullende daarna worden overgegaan tot den pub!leken verkoop van de thans op voormeld Dak liggende (en in JS-i'.i nieuw gelegdeZINKEN IS E AD EN, hij ÏOO stukshoudende elk blad -'t J a 49 Nederl. Duimen. Information te bekomen bij den Architect, den Heer C. J. SPAAN te Heinkenszand. prijzen van f IOOC en DAARBOVEN. Trekking der Eerste Klasse. lste Lijst. No. 11555, een Prijs van f 1250. No. 0959, een Prjjs van ƒ2500. No. 7510, 12999, 8.402, 6139 3651 en 7181 ieder een Prijs van 1000. 2de Lijst. No. 9349, een Prijs van f 20,000. No. 2688 een Prijs van f 5000. No. 19798 een Prijs van 1250. No 3239, 7785, 15815 en 13052, ieder een Prijs van f 1000. ADVERTENTIEN. Goes den 31 Mei 1848. Te Goes, bij F. Klkeuwbns Zoon. 1

Goessche Courant | 1848 | | pagina 2