IV. 44. Donderdag i Juni/'. 1848. GOESSCIIE COUR AN T. - 'éÈÊsm. 4 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags tn Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f JJ5; Franco per Post f .1,90. 8 XV"-: 5v JV1KII WST IJ 1)1 N G E JN DUITSCHI, \M>. Stok holm den 19 Mei. Sedert eenige dagen kruist eene groote Ru ss sche vlooi voor Landsorr. De grootvorst Konstantijn, die zich aan boord van het ijiLawmJ'Clyp, bevindt, wordt nog heden avond hier verwacht. Wat dit te beduiden heeft, weet uien voor alsnog nietde vloot wordt opgegeven als een ode* nings eskader. (De Stokholmsche bladen tot den 19 dezer melden niets van de aankomst van dit eskader.} Kiel den 25 Mei. Volgens berigren uit Zweden worden in dat land groote krijgstoerustingen gemaakt. Tegen 4 Juni) is in Gothenburg kwartier besteld voor 5000 man, die naar Schonen bestemd zijn, waar de tioepen. gezamenlijk ter sterkte van 20,000 man, tot den 10 Junij in en bij Uelsingborg zullen zamenkomen. In Zweden wordt het berigt vaneen verbond met Rus land (dat verklaard heeft neutraal te zullen blijven of ten minste niet regtstreeks te zullen intervenieeren) ten stelligste tegengesproken. Te Stok holm en op andere plaatsen vvoultn vrijkorpsen gevormd, concerten gege ven, vereenigiugen gehouden, boeken en andere voor werpen verkocht, enz. alles voor de regtvaardige zaak des broedervolks." Sommige dagbladen voeren inden laatsten tijd eene meer gematigde taal. Kopenhagen, den 22 Mei. Op verschillende plaatsen van de tot Denemarken behoorende eilanden, vooral op Seeland, vertoon en zich teekenen, dat de boeren de hun beloofde vrijheid van verkiezing als eene algelieele bevrijding van lasten beschouwen, en dat onder hen bedenkelijke zamenscholingen hebben plaats gehad. De minister van justitie Bardenfleth heeft dien ten gevolge aan de gezamenlijke districts overheden eene circulaire gezonden, waarbij zij worden aangeschreven om zich in nader verband te stellen niet de politie ten platten lande, om alle onwettige zatnenscholingen tegen ie gaan en om in geval van nood alle zoodanige bui tengewone maatregelen te nemen, als ter onderdrukking van oproer noodig mogten geacht worden." Weenen den 23 Mei. Men beweert, dat de graaf Bombel/esde echtgenoot van wijlen de aartshertogin Maria Louisade ziel is geweest van de intrigues die den Keizer tot de vlugr uit Weenen genoopt heóben. Van wege den Keizer is de navolgende procla rnatie uitgevaardigd De fanatieke pogingen van eene partij, die de meest lireidelooze vrijheid wil, hebben de betreurenswaardige gebeurtenissen van den 15,den 11. veroorzaakt, die met zwarte ondankbaarheid het K-izerliik g schenk van eene vrijzinnige constitutie, den 25 Apul met a'gemeene goedkeuring ontvangen, hebben vcigo'd.n. Te midden van de gewelddadigheden van eene zoodanige onwettige beweging, die de poort voor de meest vulkomene wille keur dreigt te openen, iieeft de Keizer besloten niet langer in zijne hoofdstad :e blijvenmaar zicli naar insbrück :e begeven. Op zijne reis, heeft Z. M. de meest sprekende bewijzen van de liefde en de gehecht heid der geheele bevolking ondervonden, lietgeen eene leniging geweest is voor de wondep, die zijn hart ge slagen zijn. Frankfort, den 27 Mei. Het Hongaarsche mi nisterie vervolgt eene in alle opzigten vredelievende en verzoenende politiek. Het schijnt, dat men daar, ook ten aanzien van Oostenrijk, tot meer broederlijke eens gezindheid wil terugkeeren en langs dezen weg aan de monarchie een nieuw leven en aanzien te geven waardoor zij in staat zal gesteld worden, den alouden rang en invloed in de Europesche staatkunde te blijven handhaven. Tenzelfden tijde verneemt men, dat in eene op den 16 dezer in VVallachye gehoudeiie natio nale vergadering besloten is geworden, met onwankel bare trouw aan het Oostenrijksche Keizershuis gehecht te blijven. De Oostenrijksche afgevaardigden bij het parlement alhier,- hebben aan Z. M. den Keizer een eerbiedig adres gerigt» waarin zij hoogstdenzclven smeken in de hoofdstad terug te konen, a's zijnde dit het eenigste middel, 0111 een einde te maken aan de ongerustheid, welke de afwezigheid des Keizers bij deszelfs getrouwe onderdanen verwekt, eti om de onheilen te vermijden, welke daaruit voor de Oostenrijksche monarchie ontstaan kunnen. Men vleit zich algemeen met de hoop, dat deze en gelijksoortige schreden, van de zijde eenigev Duitsche vorsten gedaan, het gewenschte gevolg zul- 'en hebben. Men houdt zich verzekert, dat het te rugkeeren des Keizers in de residentiethans een be* slissenden invloed op den gang der Duitsche aangele genheden zal uitoefenen. Frankfort, den 28 Mei. Volgens de jongste hier uit Weenen ontvatigene berigten, heeft er aldaar eene volkomene reactie plaats, ten gunste der regering. Pe* titien aan den Keizer wo retor onderteekend, waarin aan Z. M. de bede wordt gerigt in de residentie terug te keeren, en dat men bereid was afstand te doen van de onlangs door openbaar geweld aan Z. M. ontrukte con cessie», Met roestemming der studenten is de univer siteit welke hieraan een zoo werkzaam aandeel had genomentot na de vacaniie gesloten. Berlijn, den 28 Mei. Vo'gens particuliere berigten uit Weenen heeft de Keizer liet corps diplomatique uitgenoodigdom hem naar Insbrück te volger.. Ilij is voornemens niet naar Weenen terug te keeren, vóór dat de orde en rust weder bevestigd zijn. Hamburg, den 27 Mei. Van Jutland wordt aan de Kjobenhavnpost gemeld dat Jutlandten gevolge der gebeurtenissen, van alle geldmiddelen ontbloot, het krediet in Hamburg zeer verminderd is en de handels betrekkingen, zoowel met deze stad als met Kopenhagen, nagenoeg gestremd zijn. De kapitalisten houden hun vermogen achter slot en overal heerscht wantrouwen. De geldelijke crisis kan tot de grootste morijelijkiieden aanleiding geven. Uit eene geloofwaardige bron verneemt men. dat den 24Sten de zoon van den generaal von JVrangel te Berlijn aangekomen is, ten einde tenen wapenstilstand te doen ratificeren dien de generaal met den opperbe velhebber van de Deensc'ie troepen gesloten had. 'De grondslagen daarvan zouden deze zijnde Duitsche troepen trekken tot over de Sch'ei terug; de Denen beloven Noord-Sleeswijk te verlaten en leveren de op- gebragre schepen weder uit. M n gelooft algemeen dat deze wapenstilstand geratificeerd zal worden. De zoon van den generaal von lb ranged, die gisteren alhier doorgereisd is om zich naar Hadersleben te begeven waar thans het Pruissische hoofdkwartier ligt, heeft te kennen gegeven, dat de dépêches, die hij moest overbrengenvan eene vredelievende strekking waren. FRANKRIJK. Parijs, den 26 Mei. In de zitting der nationale vergadering var. heden, heeft de vergadering liet besluit tot vetbanning der familie van Orleanszonder verdere wijziging en na eene weinig oeteekenende beraadslaging met 632 tegen 63 stemmen aangenomen. Degenen die er tegen hebben gestemd, waren voornamelijk le- gitimistische afgevaardigden; de leden der voormalige linkerzijde hebben zich deels van de stemming onthou den, deels vóór liet ontwerp verklaard. Parijs den 27 Mei, Men verneemt heden te Parijs ..ene nieuwe manifestatie tegen de nationale ver gadering. Bijzondere berigten deden deswege het vol gende mede Heden avond omstreeks 5 ure is de militaire magt, die het gebouw der nationale vergadering bewaakt, eensklaps vermeerderd geworden meteen bataillon mobile garde, het 12de regement infanterie en het iade rege. ment dragonders. De regering was onderrigr geworden dat er in den ochtend hevige gisting onder-de werklieden der natio nale wetkplaaisen bestond, en dat zij in de omstreken van het park van Montceaux zamenscholingen vorm den. Men sprak van eene zamenzwering, die op een (nieuwen aanslag tegen de nationale vergadering moest ui'loopen, „Het gerucht der inhechtenisneming van den heer Etn'tle Thomasdirecteur der nationale werkplaatsen, verspreidde zich te gelijker tijd. Men voegde er bij dat hij den vorigen nacht in zijne woning wa9 opgehgt en door agenten van politie naar Bordeaux vervoerd was geworden. „Volgens de geruchten, die bij het einde der zitting in omloop waren, zouden de werklieden ondersteund worden door de gewapende montagnards onder aan voering van den lieer Louis Blanc. De ontbinding der nationale werkplaatsen, dooi den heer Trilat in de commissien der nationale ver gadering aangekondigd, zou aan de manifestatie tot voorwendsel verstrekken. De generaal Ndgrier heeft in persoon het toezigt gehouden over de maatregelen, die genomen zijn 0111 de nationale vergadering voor een hernieuwden overval des volks te behoeden. De artillerie stond aangespannen, en gereed om op te rukken. Echter is de rust niet verstoord geworden. Onder ai de vermelde geruchten is er één gegrond geweest, dat van de inhechtenisneming var. den heer Thomas. Maar het zou dwaas zijn dat feir in verband te bren gen met een aanslag legen de nationale vergadering. De lieer Thomas behoort tot de gematigde partijen is alleen in hechtenis genomen wegens verkwisting en ontrouw in de uitoefening zijner functien, na eene zeer hevige woordenwisseling met den minister van binnen- landsche zaken." De heer Blanqui is eindelijk gisteren avond ten zes ure, in de straat Montbolon no. 14, gevangen ge nomen. De politie had berigt onrvangen, dat Blanqui in dat huis verscholen was. en wel op de tweede ver dieping bij zekeren lieer D. De lieer Ton, commis saris van politie, begaf zich, door drie agenten verge zeld, onmiddelijk naar dit buis en vond daar den heer D. benevens Zijne familie aan rafel. Het geheele ver trek werd niet de grootste zorgvuldigheid doorzocitr, maar vruchteloos. Eindelijk ontdekte de commissaris van politie, op het oogenblik dat hij zou vertrekken, dat er zich in het vertrek nog eene kleine deur bevond, die opeen trap uitkwam; deze trap verleende toegang tot eenen gang, en aan het einde van dezen gang be vond zich een klein kamertje, waar de heer Blanqui zich met drie zijner vrienden juist aan het middagmaal bevond, toen de commissaris van politie binnentrad. Deze zeide dadelijk, dat hij hem in naam der wet arresteerde, waarop de heer Blanqui en zijne vrienden onmiddelijk oprezen. De heer Blanqui beproefde eerst den commissaris van politie te bewegen, om hem te laten oiuvlugten, doch begon, toen hij zag, dat al zijn smeken niets baatte, te dreigen, waarop de heer Ton zeide, dat al deze bedreigingen van geen nut waren en dat hy met hem mede moest gaan. dewijl hij anders de nationale garde, welke zich op straat bevond, zou roepen. Hoewel er geen enkele nationale garde op straat was, snelden de drie vrienden van Blanquitoen zij deze woorden vernamen, onmiddelijk naar de deur en het geiukie hun te ontsnappen daar de aandacht van den commissaris van poheie en zijner agenten zich voor- namelijk bepaalden op dengenen, welke zij in last had den gevangen te nemen. Blanqui stelde zich, zonder veider eenige moeite te maken, in hunne handen en werd onmiddelijk naar de conciergerie gebragt, van waar hij lieden nacht naar Vincennes is gevoerd. Eenige heethoofden zijn voornemens een feest maal te houden ter eere van de heeren AlbertBar. hls, enz. Het zon te Saint-Mandé, niet verre van het fort van Vincennes gehouden worden. De inschrij vers zouden ieder 25 centimes betalen en daarvoor wijn, brood en kaas genieten. De aanlegger van deze mani festatie heeft gerekend op 150,000 deelnemers. Parijs den 28 Mei. Om zich een denkbeeld te maken van de wanorde welke nog in de zaken der regering heerscht, zij liet genoeg, te melden, dat door den Monitenr eene lijst niet benoemingen bij de mo-

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1