Maandag 29 Mei. 1848. GOESSCHE CO U RAMT, IV l Ml WSTUIïi \G KüV •P' S* 3 (De uitgave deter Courant geschiedt Maandags tn Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 is/ t/,75; Franco per Post f .1,90. J f Gewone Advertentièn worden a HO geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en van J 6 regels k f .1,20, behalve het Uit hoofde van het HRmk1. t'n an rsest sal de Donderdagsnke Courant, in plants van des avonds, des morgens worden uitgegeven. DENEWAUKLN. In de Duitsche- dagbladen leest men het volgende beril»t uit Stokholm van den 18 Mei „lieden zijn zoowel door de ridderschap en den adel als door den landelijk'en stand de ter bescherming der Deense lie erflanden door den Koning van Zweden aangevraagde gelden toegestaan geworden, door eerst* genoemden stand met 194 tegen 49 stemmen, endoor iaaistgenoemdoti met 49 tegen 16 stemmen, De optre ding des Konings ter bescherming der Deensche erflan den,- ten einde de Scandinavische eenheid, en tevens de Zweedsche belangen ie verdedigen, was reeds vroe. ger door de bi ide andere standen zonder stemming goedgekeurd. Ofschoon hierbij het onbeperkte ver trouwen op de voorzigtigheid en wijsheid des Konings van gruoten invloed geweest tnag zijn, zoo heeft toch ook de alger.'.ecne belangstelling in den benarden toe stand van Denemarken veel daartoe bijgedragen." De Hamburger Börsenhalle geeft het volgende berigt „Volgens geloofwaardige tijdingen heeft Rusland, welks bemiddeling in het Sheswijksche geschil door Denemarken is ingeroepen geworden, eene hora aan de Pruissische regering gerigr, waarbij het zich geenszins gunstig uitlaat over de door Pruissen namens Duitsch- land gedane vorderingenen het voornemen aan den dag legt otn eventueel tot eene gelijke defensive me« devverking over te gaan, als waartoe Zweden besloten heeft. Berigten uit Berlijn melden, dat het antwoord op deze nota den ao van daar naar St. Petersburg is af gezonden en gunstiger luidt dan onder andere omstan digheden het geval geweest zou zijn, zoodat men ver wachten mogt, dat de vrede spoedig gesloten zou wor den." DUITSCHb AND. Weenen, den at Mei. De Wiener Zig. behelst een officieel berigt van den minister Monlecuculi waaruit blijkt, dat de reis des keizers in de grootste haast heeft plaats gehad. Ter. opzlgte van de beweeg redenen, die Z. M. tot denzelven geleid hebben, wordt het vermoeden geopperd, dat de republikeinsche partij, om een ruim veld voor hare operatien te hebben, den keizer een panischen schrik had aangejaagd. De mi nisterraad was overigens nog zonder verder berigt van de reis des keizers, en had alle aan den staat behoo rende kleinodiën en voorwet pen van waarde in bewa- ting genomen. Ook spreekt dit artikel alle geruchten, nopens het gevaar van een staatsbankroet, tegen. Ein deltjk zien eenige strengere bepalingen tegen het mis bruilt van de drukpers liet licht. De president van den landdag Montccuculi heeft ten verslag bekend gemaakt van de commissie, welke den keizer is gevolgd, gedagteekend uit Enr.s den 19 Mei. Hieruit blijkt, dat de republikeinsche partij een panische schrik aan het hof heeft doei. verspreiden, waarschijnlijk met oogmerk, om van de afwezigheid van het hof partij te trekken en eene republiek te vestigen. Het hof was met zoo veel overhaasting ver trokken. dat men slechts van zomerkleeding voorzien was. De keizer was op reis overal wel ontvangen alleen bfi Weenen had een nar. garde hem toegeroe pen: n,Eindelijk is het tijd, dat gij u verwijdert De rust blijft in Weenen heerschen. Uit Hongarije zijn dezer dagen verontrustende berigten ontvangen. Het schijnt dat de Oostelijke gren- gen van dit land met eenen gewapenden inval van vele duizenden Serviërs bedreigd worden. De Hongaarsche ministers hebben, in overleg met den aartshertog Steven de naclnikkelijkste maatregelen genomen ter afwering van dit gevaar, des te grooter, omdat het van em politieke» aard is. Naar-men verzekert, heeft deze beweging plaats ten gevolge van Russische proclamatie», die de Ser viërs en andere Slavonische vr>tkm oproepen, de Ma- gyareu ui: Hongarije te- verdrijven op grond, dat dit laatste het oude erfdeel der Slavoniers is geweest. Men weet, dat juist in deze gewesten de rijke goud-, zilver en zoutmijnen van Hongarije geleyen zijn. Het gevaar, dat de Hongaren van cieze zijde bedreigtheeft hen waarschijnlijk bewogenhunne deputatie aan het Duit- sche parlement te zenden. Alle overige berigten uit de onderscheidene tot de Oostenrijksche monarchie be- hoorende statenstemmen overeen, dat men, na door de zendelingen van vreemde mogendheden op verderfe lijke dwaalwegen te zijn gevoerd gewordeneindelijk daar de oogen begint re openen, en de noodzakelijkheid inziet, zicii om den troon te scharen, en goed en bloed veil te hebben tegen zijne vijanden binnen en buiten het land. Tegen de eerste zijnvolgens de jongste berigten uit Weenen, reeds zeer nadrukkelijke maatre gelen genomen. Hamburg, den at Mei. Volgens geloofwaardige berigten heeft Rus'and welks bemiddeling door De nemarken was ingeroepen, bij de diplomatische onder handelingen over de Sleeswijksche vraag geenzins eene gunstige gezindheid betoond ten aanzien der aanspraken van Pruissen uit naam van Duitschlandzelfs zou Rus land uitzigt gegeven hebben op eene definitive mede werking vermoedelijk door middel van eene vloot. - Volgens berigten van lier rooueei des oorlogs is het den Denen, onder bescherming'hunner oorlogsche pen, gelukt van Alsen naar het vaste land eene pontonbrug te leggen. - Heden is eene deputatie uit noordelijk Sleeswijk bij de provisionele regering te Rendsburg plegtig komen protesteren, tegen de scheiding vau- eehig deel <ies ber- togdoms Sleeswijk en des zelfs inlijving in het koningrijk Denemarken, voor het geval dar daarvan bij eventuele vredesonderhandelingen sprake mort zijn. Frankfori den 25 Mei. Ten gevolge van de jongste gebeurtenissen en suaiswoelingen in Dubsch land, heeft het aantal der 's'ii.lei.cnden aan de univer siteiten zeer afgenomen. Dit is bijzonder bet geval te Heidelberg, waar dezelve bijna tot op de helft vermin- derd zijn. Hiertoe mag ook bj gedragen hebben de af wezigheid van drie dei meest beroemde professoren, die als afgevaardigde bij liet parlement thans te Frankfort zijn. Naar men verzekerr, zouden meerdere jonge studerenden voorloopig Nederlandsche universiteiten bezoeken. Berigten uit Innsbruck van den ao dezer melden, dat in den morgen van di.n dag de graven Wilczeck en iloyos aldaar aangekomen warendat men echter ten sterkste betwijfelde of zij den Keizer tor een spoe dige» terugkeer naar Weenen zouden kunnen bewegen. Volgens een berigt uit Weenen van den 19 Mei, had het Hongaarsche ministerie twee gevolmagtigden naar de Duitsche nationale vergadering te Frankfort afgezonden, te weien de heeren Pazmandy en Szalay. Zij hadden den last ontvangen, om bij de verandering, die door het Duitsche parlement in den toestand van Oostenrijk en in deszelfs verhouding tot Duitschland gemaakt mogt worden, voor de belangen van Hongarije te waken. EAGELAND, Londen, den 25 Mei. Brisrol is het tooneel ge weest van eene zeer ongewone gebeurtenis. Er was eetie lading beziën (j.itroplta-beziën) aangevoerd, be stemd om olie uitte trekken. Bij liet overbrengen naar het pakhuis scheurde een der zakken, waardoor eene groote hoeveelheid beziën op straat viel. Eenige kin deren, daar in de tiabijhéi i spelende, proefden er van en dewijl de bezien vrij aangenaam van smaak bleken te zijn. aten zij er veel van. Zelfs volwassene personen gebruikten dezelve. Maar korten tijd na het gebruik werden allen door hevig- kramppijnen in de maag over vallen. In nagenoeg alle wijken der stad telde men zieken; 50 werden nog denzelfden avond naar het hospitaal ge- bragt en 30 of 40 te huis door de geneesheeren behan deld. Nagenoeg 1000 personen stonden voorliet hospi taal geschaard, om iets van den welstand der lijders te vernemen. Tegen middernacht gaf de eerste geneesheer de verzekering, dat er geen onmiddelijk gevaar bestond, waarop het volk uiteenging. Den volgenden morgen verlieten reeds vele patiënten volkomen hersteldhet gestichtterwijl de overigen aan de beteritand zijn. FRANKRIJK. Parijs den 23 Mei. Hedeir hebben de interpol latiën, betreffende de Itiliaansche en'Punische kwestiën, plaats gehad. De discussie» zijn deswege hog niet ten volle geëindigd, vooral wat Polen bivrefi. Frankrijk /.ai niet in Italië interveniëren, tenzij dat landde Franscb- hulp mogt inroepen ietshetwelk het tot dttsv -fre nog niet deed. De heer Lamariine zeide deswege te midden van de toejuichingen der vergadering, IR. wat er ook gebeuren mogt, Italië niet meer het zwa-e juk zoude te torschcn hebben, waaronder het zoo veie jaren gebukt is gegaanen dat het die vrijheid zoit erlangenwelke bet redelijk wensclien mogt." Wat Polen betreftverklaarde de heer Latnarttnc dal, indien men den oorlog begon, niet het doel dit land daardoor te bevrijden, zulks geen gewenschr ge volg hebben kon. Hij verwachtte echter alles goeds van de onderhandelingen, welke over dat punt gaande waren, te meer, daar gansch Duitschland zoude mede werken, om de reeds zelve verkregen vrijheid ook aan Polen mede te deelen. Men verwachtte lieden eene herhaling der onlusten, dewijl men bewust was, dat de Poolsche kwestie zou worden behandeld; doch alles is rustig gebleven. Met gerucht, dat het uitvoerend bewind deszelfs ontslag zou hebben ingediend, wordt al meer en meer bevestigd. Generaal Cavaignac wordt onder de nieuwe leden genoemd, De commissie is bet onderling z er oneens. Lamartine en Ledfa-Rolfin hebben ééne partij gekozen die der beweging AragoGamier Pages en Marie die der gematigdheid. Tegen den 4 Junij zijn de kiezers van ai de partementen opgeroepen ten einde 39 nieuwe vertegen woordigers te kiezen. Te Rijssel hebben grove onlusten plaats gehad. Eenige in blaauwe kielen gekleedde oproermakers be gaven zich den 22 naar de fabrieken met het doel 0111 de werklieden met zich te trekken, en een' opstand te verwekken. Deze weigerden deel aan zulk een kwaad opzet te nemen, waarop de troep met steenen op de fabrieken en werklieden wierp. De nat. garde Werd in het geweer geroepen en is van des morgens 10 ure tot des avonds in de wapenen gebleven. Op ver schillende p!aatsen werden de nat. gardes ontwapend of terug gedrevenen velen hunner sjjn gewond. Zij moesten zich niet dan met moeite vereenigener, waren daarom eerst tegen den middag krachtig genoeg om de opstandelingen het hoofd te kunnen bieden. Tegen 3 ure ontwikkelden zich de vereenigdenat- garde en de linietroepenen waren gelukkig genoeg de rust te herstellen. Des nachts is alles rustig gebleven. Parijs den 24 Mei. In de zitting der kamer van afgevaardigden van heden, is voorlezing gedaan van een protest van de hertogen van Nemours en Atonale, alsmede van den prins de Joinvilletegen het ontwerp van wet, waarbij de familie Orleans uit Frankrijk ver bannen wordt» In liet verslag der commissie betref fende dit omwerp, wordt hoofdzakelijk gezegd, dat het decreet e,n natuurlijk en on verin ijdeiijk gevolg is van de riviitiiie van February 11. en de vestiging der re publiek. Het is een maatregel van algemeene veiligheid. Want hoewel de republiek op ie hechte grondslagen gevesiigd is, om iets te vreezen te hebben van woe. lingen ten voordeele eener onmogelijk geworden res- tan rade, zoo is het desniettemin de pligt der nationale vergaderingalle aanleiding tot avontuurlijke pnderne- mingen uit den weg te ruimen, die in allen gevalle de terugkeering van het vertrouwen in den weg staan. Na eenige beraadslagingen wordt bepaald, dat de discussien hieromtrent overmorgen zullen plaats hebben. Parijs den 25 Mei. Op het voorstel, om koning Lodeivtjk Philips cn zime familie van bet Fransche giondgebied te verbannen heef: generaal L tbr et on het

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1