42. Donderdag 25 Mei. GOESSCHU COURANT* NIËUWSJIJDIIVURN. rusland, duitschlAnd. Weenen den 19 Mei. Terwijl Oostenrijk zich in I'ahe hersteltdoordien de generaals Nugent en Radetzky voordeelen behalen, staat het rijk inwendig op lossen grond. Na de demonstratie der bevolking op den 15 Mei heeft het ministerie deszelfs ontslag gevraagd en is de keizer gevlugt. De voorspelling van de Wiener Zeitnngdie de vlugt des keizers nu t die van Lodewijk XVI vergelijkt, en zegtdat de dag van zijn vertrek de eerste dag der republiek is, wordt intusschen niet bewaarheid. Men wénscht de republiek niet, maar ook geen volksonderdrukk/ng. De ministers ad interim hebben de inwoners tot rust en orde ver maand, en de nationale garde en het Academische le gioen hebben daaraan gehoor gegevenen handhaven de openbare rust. Parijs, den 21 Mei. lieden heeft het feest der Eettdragt, door het schoonste weder begunstigd, plaats gehad. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags I en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f Jfë 5; Franco per Post f .1,90. J f Gewone Adverlenti'èn worden a 20 etsde regel\ geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Dhpodberiglen 1 \van J 6 regels a f J,20, behalve het %egèlr<egt. St. Petersburg den 13 Mei. Onlangs heeft men in de Siberische goudzand wnsscherjjen te Risch- netzgilsk een nieuw mineraal ontdekt, hetwelk eer.e zoo groote overeenkomst met diamant heeft, dat zelfs een geoefend oog er door misleid wordt. Het is eene kristalsoort, welker zwaarte iets minder is dan die des diamants en die harder is dan granaatsteen. Tot dus verre heeft men het nog weinig gevonden, zoodat het dan ook zeer hoog in prijs is. Onze mineralogen stellen voor het den naam van) Diamantoïde te g; ven. Weenen den 18 Mei. Ten gevolge van de p n- lijke demonstratie, heeft het hof deze hoofdstad veria ten en is naar Insbruck vertrokken. Gisteren avond 6 lire reed Z. M. ae keizer, vergezeld van zijne ge mal in, in een open rijtuig de stad uitde groeten van het volk vriendelijk beantwoordende. Men meende dat Z. M. zich naar Schonbrunn begaf. Een uur lat. r volgde ten ledige reiswagen en om 9 ure vier zesspan nige reis equipages, waardoor men de zekerheid bekwam dat de keizerlijke familie Weenen had verlaten, lied.n was men over het vertrek van het hof ontevreden de stad was in gisting en men verklaarde, dat men eene constitutionele monarchie met den keizer aan her hoofd wilde behouden. Eenige jongelieden hadden de stout heid in de voorstad de republiek uit te roependoch zij werden door het volk aangevallen, en mishandeld; de nationale garde had de grootste moeite hen te ont zetten en gevangen weg te voeren. Alles vereenigt zich, om de wettige orde te herstellen, en men wil eene deputatie aan den keizer zenden, om zijne terug komst te verzoeken. Heden heeft het voorloopig mi nisterie laten bekend maken, dat de opperbevelhebber der nat. garde graaf lioijos en de graaf Wilczekchef van de rekenkamer, des nachts naar Insbruck zijn ver trokken, om den keizer tot den terugkeer over te halen. FRANKRIJK. Parijs, den 19 Md. Laatst!. Maandag heeft men op den Boulevard Munrmarte eene menigte dreigende papiertjes gevonden met de woorden Plunderen in moorden wijtot dat wij de verdecling der gronden zullen hebben verkregen! Up andere briefjes, in .v- dere gedeelten der stad en ook in het gtb'>uw der lands vergadering gevondenias men liet geld heeft gecid koers meer te Parijs allepartikulier eigendom wordt tot nationaal eigendom verklaard. Alle bloedverwant schap is afgeschaft. De schandelijke stad Parijs wordt met eene belasting van 500 millioenen getroffen. Men weet thans, dat de heer Blanquidie eerst gevangen genomen was, er in geslaagd is te ontsnappen; de heer Hubertdie insgelijks ontvlugt was, is eergis teren morgen gevat. Nasporingen zijn bevolenom het verblijf van Blanqui te ontdekken, en om te weten, of hij, zoo men vreest, niet in zijne vlugt is bijgestaan. Volgens de Róformezouden er titans 175 oco werklieden en werksters itl de hoofdstad zijn zonder arbeid, 110,50© die slechts 4 dagen van de week werken en 52,000 die voortdurend ledig lonpen. Parijs den 20 Mei. Er is een bevelschrift tot gevangenneming uitgevaardigd tegen den abt Chatel die den 15 Mei eene oproerige redevoering op het plein van Madelaine heelt uitgesproken. Hij schijnt naar Belgie gevlugt te zijn. Gisteren morgen zijn met den Noorder-spoor- trefn omtrent 500 Polen te Parijs aangekomen, die uit Pillissen zijn ontvlugt of weggezonden. Het feest in het Champ de Mars zal nu stellig morgen voortgang itebben. Dit is overal bg plakschriften bekend gemaakt. De staf der nationale garde heeft besloten dat dagelijks 500 man per bataljon in hunne afzonderlijke wijken zullen worden marschvaardig gehouden, waarvan bet gevolg zal wezen, dat iederen dag 24,000 man be- schikbaar zullen" zijn, ongerekend de nationale gardes, die rot andere diensten gero. pen worden. Blanqui heeft eenen brief aan den Constitutionsl geschreven, waarbij hij meldt, dat hij noch te Londen noch te Brussel, maar te Pariis is. Van vijf ure in den morgen df was de nationale garde reeds op de been. Ten acht ure was zij vatt de Bastille af, tot aan den kolom van het plein de Eendragt, langs al de boulevards geschaard. Ten kwart over acht uren had de uitvoerende com missie van het gouvernement zich met de leden der na tionale vergadering vereenigd en begaf de stoet zich toen op weg naar het veld van Mars, waar meer dan 300,000 toeschouwers bij elkander waren. Ook de heuvels van Chaillot en Passy waren insgelijks met nieuwsgierigen overdekt. Het veld van Mars zag er,, bijv-onder fraai-uit het gebouw der militaire school was geheel met de nationale driekleur behangen voor op het veld bevonden zich tribunes waarop de leden der uitvoerende commissie, de volksvertegenwoordigers en eene menigte net ge kierde dames plaats namen verscheidene personen vvtlke toegangbiljetten hadden, konden evenwel in deze tribunes geene plaats vinden. liet veld van Mars ver toonde over het algemeen een bijzonder fraai schouw spel. Aan de vier hoeken van de brug van Jena be vonden zich masten, waarvan vlaggen wapperden. Bij den ingang van het veld waren twee zeer groote tropheën opgerigtaan welker voet drie beelden zaten die de bevriende natiën en de steden van Frankrijk moesren voorstellen. Twee standbeelden, welke de nijverheid en den landbouw vertegenwoordigenbevonden zich insgelijks op het veld. Aan de beide einden van het-veld waren twintig mas ten met vlaggen; twee rijen kandelabres voor de ver lidtting; twee rijen paviljoenen, zestien aan iedere ziide aan wier voet zich amitke drievoeten bevonden. Ha kolossale standbeeld der republiek stond in het midden van het veld aan deszelfs hoeken zijn vier leeuwen. Tusschen ieder paviljoen bevonden zich banken voor de toeschouwers. De stoet was op de volgende wijze zamengesteld Eerst een detachement der nationale garde te voet en eene brigade bewakers van het gebouw der nationale vergadering; daarna de leden der uitvoerende commis sie, de ministers en de leden der nationale vergadering. Volgens het programma van het feest zou nu het corps diplomatique hebber, moeren volgen, doch dit corps weigerde mede te gaan, daar men zonder zijne goed keuring over hetzelve beschikt had. Nu volgde een detachement van de nationale garde te paard. Daarna kwanten de gekwetsten van Febr. jl.van de wedu wen en familien verzeld des strijders, welke toenmaals gesneuveld of ten gevolge der toen bekomene wonden overleden waren; de afgevaardigden der departementen met vaandels voorophet vaandel van de afgevaardig den van het departement der Rhone was geheel van zijde, met zilveren franjes versierd, dat van de afge vaardigden van het departement der Pyreneën werd door een Baskiër, in de kleeding van zijn land uirge» 1 h rr doscht, met rood vest en barret, korte fluweelen broek» enz.gedragende deputatie van het instituut, van de rekeiikamer, van het hof van cassatie, van het hof van appèl, van de regtbank van eersten aanleg enz. de afgevaardigden der nationale werkplaatsen, voor welke eene kar getrokken werd, waarop zich het beeld der broederschap bevond daar achter volgden 500 jonge meisjes, allen in het wit gekleed, door hunne moeders of tantes vergezeld; dan de vrijgelatene zwarten; de Poo'sche. Duirsche, Iersche en Itaüaansche depittarien; de orphéonisten die luide liederen zongende berg- koristen; de soldaten van bet groote leger en der kei zerlijke garde, in den uniform van dien tijd; de ge; vangenen dér kantons van Cadix en van het eiland Cabrera; de deputation der verschillende scholen, van de polytechniscne, van St. Cyr, van Alfort, de cen trale enz.en eindelijk verscheidene legioenen van de nationale garde der voorsteder.. Nu volgde eene kar, wrlke door landlieden vergezeld werden door 17 witte paarden werd getrokkendie met blaauwe en roode dekkleeden versierd waren. Op deze kar waren alle de weiktuigen ter bebouwing des velds, schilder aclttig gerangschikt terwijl in het midden een jonge eikenboom was geplaatst, die boven alleboomen langs de boulevards uitstak. Achter de kar liepen de verschillende ambachtslieden, allen van vaandels voorafgegaan. Daarna kwamen de karren, waar zich de wertuuigen en de voortbrengselen van alle bedrijven der parijssche nijverheid bevonden. Sierlijke tenten waren op deze karren opgeslagen, wier langzame vooruitgang een zeer schilderachtig gezigt opleverde. Naauweljjks had de uitvoerende commissie, de mi nisters en de leden der nationale vergadering in de voor hen bestemde tribune op her veld van Mars plaatsge nomen, of al de nationale gatdes trokken hen voorbij, heigeen ongeveer 5 uren aanhield. Ten 3 ure begon de stoet van werklieden en landbouwers te defileeren en bij het vertrek van de post was de nationale garde nog met het defileren aan den gang. Ten twaalf ure werd er op het veld van Mars een reusachtig groote, driekleurige luchtballon opgelaten en heden avond zal het geheele veld van Mars verlicht en vele vuurwerken aldaar afgestoken worden. Een zonderling geval overkwam den generaal Tempoure op Maandag den 15 Mei. Zoodra hij berigt kreeg van liet uitbreken der onlusten etl van de ver schijning der volksmenigte bij het paleis der nationale vetgadeting. snelde hij naar het Palais National om zij nen stal re vereenigen. Van daar trok hij met alle be schikbare troepen naar de brug der revolutie, over het Carrouselplein en de kaden doch de troepen bestonden slechts uit eenige zeelieden die bij de mobile garde waren ingelijfd. Hij naderde spoedig de troepen insur- genten die Item een doortogt openden j maar schier terstond was hij van alle kanten omsingeld. Hij kon voor- noch achteruitgaan. Alle weörstand scheen on mogelijk. Weldra maakten de insurgenten zich van hem mees ter Gij gaat met ons mede naar de nationale ver - gaderingnepen zij, Om over Polen wat te spre. kenN En werkelijk namen verscheidene personen hem op hunne schouderen en droegen hem in eene der tri bunes van de zaal der nationale vergadering. Aanvan* kelijk kon men zich niet verklaren hoe generaal Tem. poure onder de insurgenten was geraakt; eerst later helderde zich dit op. Gisteren avond heerschte er veel beweging in de hoofdstad. Op verschillende plaatsen vereenigden zich de Montagnards en tegen 9 uur waren er eenige zamenscholingen. Girardin geeft in la Presse het volgende, nopens den toestand der hoofdstad De regeringloosheid is nimmermeer nabij, het gevaar nimmer grooter geweest. Voor eene maand heerschte er nergens vertrouwenmaar heden zijn wij vooruit gegaan het wantrouwen heerscht overal. Het is bij de nat. vergadering, welke bet uitvoerend bewind wantrouwt. Het is bij het uitvoerend bewind, het-

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1