het beshlit van (ie benoeming der ministers geteekend. „Dat God Frankrijk redde V' Parijs, den 15 Mei. Dc laatste zitting tier natio nale vergaderingdie van den 15 dezer, is de on- stnimigste geweest die nog is gebonden liet vollt is in massa op de tribunes en andere plaatsen binnenge drongen en benam den dagblad- en snelschrijvers de gelegenheid en plaats voor hun werk. Erne worsteling had in een der gangen plaats; eerige lieden van het volk wilden zich van een vaandel meester maken, eenige vertegenwoordigers mengden zich in den kamp. Een der vertegenwoordigers beproefde aan het woord te komenmaar men sloeg hem niet den stok van een vaandel; een ander vertegenwoordiger maakte zich van her vaandel meester en bragt het naar den zetel van den president. Drie redenaats waren nu te gelijk in de tribune; van alle zijden werden vaandels gezwaaid tie dames, welke uit nieuwsgierigheid gekomen warenvielen in zwijm. De heer Barbès deed nog altijd vergeefsche moeite om aan hei woord re komen. Het volk wierp de deurwaar. iters der vergadering omver en klom op alle banken der zaal. Al de vertegenwoordigers werden uit de tribunes verdreven. Ook de heer Raspailbeproefde te vergeefsch aan het woord te komen; hij hield eene petitie in de hand. De hceren Dturieu en Barbès beklommen weder de tribune; ook de generaal Court aiswelke in de zaal was, beproefde te spreken, maar werd niet aangehoord. De zaal vertoonde thans een zonderling schouwspel; van alle kanten wapperden vaandels en van buiten deden zich geweerschoten hooren. Enkele personen sprongen van de tribunes in de zaal. Eindelijk gelukte het den heer Louis Blanc aan het woord te komen. Verscheidene werklieden drukten hem de hand. Te midden eencr hevige verwarring las de heer Ras pail eene petitie ten gunste der Polen voor, door 300,000 burgers onderteekend, en waarin werd aangedrongen, dat men onmiddtlijk een leger ter ondersteuning der Polen zon afzenden. Het gedrnisch en de verwarring werden thans nog erger. De beer Barbès beproefde weder te vergeefs aan liet woord te komen. Eenige der opstandelingen, welke van het schreeuwen vrmoeid waren, gingen zitten en schenen als toeschouwers het schouwspel te willen bijwonen. De heer Blanqni Inklom nude tribune en eindelijk heerschte er eene zekere stilte in de zaal. Hij zeide, dat de nationale vergadering zich den roem hater voor gangster moest herinneren en zich t.i<r moest bekom meren, om liet misnoegen van Europa of vrees laren aanjagen door de bedreigingen der diplomatie, liet volk strekt baar tot s'eun en wacht op het heilige woord, dar gij zult uitspreken, namelijk de herstelling van Polen binnen de grenzen van 1792. De verwarring nam daarop toe. De heer Barbès beklom weder de tribune en stelde voor, dat men eene belasting van 1000 miljiOeo francs van de rijken moest lullen en onmiddellijk etn leger naar Polen zenden. Nadat err.ige petsonm luide hunne goedkeuringen had den te kennen gegeven rti voorstelden om de vertegen woordigers de zaal niet te doen verlatenalvorens het voorstel van den heer Barbès goed te keurenbad er weder eene onbesclu ij lelijke verwarring plaats; eindelük beklom de heer Hubert de tribune en las de volgende verklaring voorIn naam van het Fransche volk is de nationale vergadering ontbonden?' Naauwelijks waren deze woorden uitgesproken, of cie tribune werd als liet ware bestormd. De lieer iluchez en de secre fa rissen werden benevens de dagbladschrijvers uit de zaal verdreven; eenige oogettbliitken daarna werd een roo 1 vaandel vertoond en las men de lijst der leden van het nieuwe gouvernement voor, bestaande uit de 1111. Cabet BarbèsHubertFroudhon Ledru Rollin Blanqui. Pierre Leroux en Raspail. "Naauwelijks was deze lijst bekend of kreten van naar het stadhuisdeden zich hooren en binnen korten tijd hadden de rustverstootders de zaal der ver- dthing verlaten. Na liet vertrek der oproermakers vereenigden z.icli een honderdtal leden der nationale vergadering en sprak de heer Lamar line eene rede uit. waarvan de laatste zinsnede was:' In zulk een oogenhlik is de ï'etzerimz niet in de raadzaal, inoar op de straat, op de"pleinen, zelfs op het slagveld!" »Wij zullen er allen, uilen heen gaan!" riepen de afgevaardigden als uit éénen mond, en de nationale gardés, die zich in de zaal bevonden, herhaalden denzelfden kreet. Bij deze gelegenheid hield de heer de Lamar/inc, die ongetwijfeld nog niet wist hoe het met de zaak stond, eene soort van lofrede op den generaal Cour- tais. Gij moet uwen dapperen bevelhebber maar gehoorzamen!" zeide hij tegen de nationale gardes, v Neen neen wij willen niets meer van hem weten hoorde men van alle kanten. De leden der clubs bevonden zich op het stadhuis, en onder de kretenleve de nationale vergilde- ring!'''' rukte de nationale garde derwaarts, 0111 hen te omsingelen Blanqni Barbes Sobrier en ge neraal Courlats enz. zijn dan ook gearresteerd men houdt het er algemeen voor, dat laatstgenoemde met de oproermakers heeft zamengespannen. Personen, die voor het hotel van het ministerie van justitie leve Barbes riepen, werden door de nationale garde in hechtenis genomen. Uit het hotel van het ministerie van binnenland- sche zaken zijn de zegelstempels gestolen, zoodat er een bevel is uitgevaardigd om aan geene documenten geloof te slaan, dan die door een der leden van liet uitvoerend bewind zijn geleekend. Ofschoon de heeren Louis B/anc en Ledru-Bol/in getracht hebben het volk inliet gebouw der nationale vergadering tot bedaren te brengen, houdt men hen voor niet vreemd aan de beweging. Men heeft hen gearmd, na de uitgesprokene ontbinding der verga dering, zien spreken met de oproermakers De vergadering, is ten vijf ure, onder bescherming tier nationale garde, voor de derde maai bijeengekomen. Zij verklaarde zich permanent. Ten 8 ure des avonds was evenwel alles rustig. Een ander berigt meldt,' dat later in den avond de heeren Lam ar tine en Ledru-Rollin te paard, door een eskadron van de nationale garde te paard verge zeld, door Parijs zijn getrokken. Sobrierde hoofdredacteur van de Commune de Parisis gearresteerd, ep in de kazerne op de kade d'Orsay opgesloten, waar hij door dragonders bewaakt wordt. Sommigen zeggen dat de heer Clement Thomas kolonel van het tweede legioen, benoemd is tol gene- raal-opperbevelhebber der nationale garde van Parijs. Anderen noemen als zoodanig den generaal Feuch'eres. Erheerscht veel eensgezindheid tusschen bet leger, de mobile en de nationale garde, Evenwel koestert men bezorgdheid voor den nacht. NEDERLANDEN. t Rotterdam, den 16 Mei. Per telegraphische de p che van heden, berigt me:i uit *s Gravenhage, dat tot minister van oorlog benoemd is de generaal-majoor J. 11. Voetprovinciaal (commandant van Noord Dra band. Bij Koninklijk besluit vatj den 13 dezer, is de heer Mr. L. C, Luzactijdelijk minister van binnen - klinische zaken en voor de zaken der Hervormde en andere eerediensten, en die te kennen had gegeven, dat hij zich alleen uithoofde van den drang der omstandighe den, ook met het departement van bituienlandsche zaken had belastop zijn verzoek eervol ontslagen als tijdelijk minister van binnenlandsche zaken terwijl Z. M. bij hetzelfde besluit tot tijdelijk minister van binnenland- sche zaken heeft benoemd den lieer Mr. J. M. de Kemptnatrlid van de Tweede Kamer der Staten - Gent-raai. Bij besluit van Z- M. van heden, is de intrek king bepaald der Muntbiljetten van 500 en van die van 100, op den eersten Juli/ 1848. Die biljetten worden bij de Nederlandse he Bank te Amsterdam in gewisseld met aanvang van den 3den Jam] eerstko mende. Met den dag volgende op dien welke voor de in trekking is vastgesteld houden die muntbiljetten op wettig betaalmiddel te zijn. Ten gerieve echter van liet algemeen wordt bepaald, dat dezelve nog gedurende drie maanden na den dag voor de intrekking vastgesteld, en dus to 1 den eersten October eerstkomende, bij alle betalingen aan de schat kist zui'en worden aangenomen. Rotterdam, den ,11 Mei. Wij ontvangen per buitengewone gelegenheid het bei igt dat de nacht van 15 op Hi dezer, te Parijs, rustig is afgeloopen. Een aanzienlijk aantal troepen naren op de been, terwijl talrijkeen sterke patrouilles de straten der stad doorkruisten. In den avond van den loden zijn ook al de clubs door de militairen en de nationale garde gesloten geworden. De nationale vergadering, die den loden des avonds ten 5 ure bijeengekomen, is eerst ten 10 ure uiteen gegaan, en zou inden morgen van den IGden weder vergaderen. Op liet einde der zitting van den léden hebben de nationale gardes de epauletten van de schou ders van generaal Courtais gerukt, zijn degen gebro ken en hem vervolgens uit de zaal gejaagd. De heer Clement Thomas is in zijne plaats als opperbevel hebber benoemd. Blanqui is nog niet gevangenge nomen. Meer dan GO personen zijn gearresteeid Hubert, bevindt zich onder hen. Caussidieres i niet gevangen genomen maar in zijne functien ge schorst. Albert en Barbes zijn insgelijks op het stad huis gearresteerd. 's Gravenhage, den 16 Mei. Men spreekt er hier vrij stellig van, dat de portefeuille van Buitenl. Zaken zou zijn aangeboden aan den Baron Bentinckbuiten gewoon gezant re Brussel. 1 De nieuw benoemde tijdelijke minister van bin nen!. Zaken, de heer Mr. J. M. de Kempenaer, heeft gtsteren zijne functien als zoodanig aanvaard. De Kamer heeft zich gisteren in hare afdeelin gen bezig gehouden met het ontwerp nopens het voor loopt indiensr houden van de ligiing van 1843. 's Gravenhage, den 18 Met. B i besluit van den I7den dezer, heeft de Koning tot lijdelijk Minister van Bititen'andsche Zaken benoemd den baron A. A, Bentinckthans Hoogstcieszelfs gezant aan het hof van Bel «ie. Utrecht, den 16 Mei. Ook alhier zijn Zartirdag nieuwe aardappelen aangebragt. Over het algemeen staat die aardvrucht zeer schoonen weldra zullen d ni< uwe de oude verdringen. Maastricht, den 16 Mei. Woensdag werd een alle oproerigst lied te Siuani gedrukt en rondgevent. Gis. ten i) had de officier van justitie'en die der marechaus» sées den drukker, uiigevei, dichter en rondventers var dat oproerwekkend geschrift ortd -kr, en moet men bi huiszoekingen belangrijke stukken hebben gevonder. Naar men verneemt, is het bestuur aldaar gelast ge worden, de door haar uirgesroken bordsvlag intenemen er zijn wederom dragonders ter inlegering derwaarts gezonden. Ook van Heerlen verneemt men heden, dat men daar op nieuw onrustig begint te worden, na de bezetting van daar is vertrokken. Ook daar heeft men gisteren in triomf de Duiiscbe bondsvlag rond gedragen. Men spreekt van afdoende maatregelen, welke dooi de autoriteiten genomen zijn, om al die onvoegzaam heid in eens voor goed tegen te gaan. en men zal wel doen, want ai die niets beduidende venooning, al die quasi hulde aan Duitschland, kunnen tor niets andets leiden, dan tot nog grnotcre verbittering tusschen de Pntissische en de Belgische partij en tot her v.-ronr rusten van de eenvoudige landbewoners, die in hunne onwetendheid denken, dat het er werkelijk op aankomt om te beslissen, of het land door het Nederlandsch gouvernement zal worden afgestaan, en of het voortaan aan Belgie of aan Pruissen zal behooren Goes, den 17 Mei. Naar men verneemt is door de kiezers van den landelijken stand alhier, tot lid der Provinciale Staten gekozen, de heer B, van der Man* derete 'sGravenpoldereij zulks in plaats van wijlen Jhr. A. R. de Ilaze Bornme. MÏDBIÏNPIIIJXÈW, van Dülgetsbc Clrfifceïeti (c (Sdc^.. Van den d tot den dó Mei d848. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe/ 7.35. Rogge 5,25. Vroege Gerstf 3,45 Late Gerst 3,35. Boekweit f 0,00. Haver f 2.60 Witte Bootten f 00,00. Witte Erwten 00,00. Groene Erwten 5,83. Graauwe Erwten 1 00,00. Tarwe Meel f 9,35. Rogge Meel 6,9c. allenper Muddc. Boter/ o. 85. Noord-1] oil andsche Kaas 50 cs. StolU- scltc Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 29s cs. Tarwe Brood 17 cs. Rogge Brood 13 a. Ossc- Vleesch 60 cs. Koei-Vleesch 60 cs. Kalfs-Vleescn 60 cs. Schapen-Vkesch 35 cs. Lnms-Vleesch 35 cs. Vcrsc'.t Varken-Vleesch 90 cs. GernoktVarken-Viecsch 1.00 cs. allenper Ned. Pond. Vroege Aardappelen. f 2,50. Late Aardappelen 3,00. de Muddc. Jenever f 60,00. per Vat. IJpen Ilout 7,50. Ksschen Hout /'•7,5a. per Wisse. Groote Takkeb'espen t 14,50. Kleine Takkebossen 7,00. de llondcrd. Steenkolen f 2,60. de 100 Ponden. Turf 70 de dubb. Muddc. Kool ()''ic f 38,00. Lijn Olie 40,00. het Vat Koolzaad 00,00. Lijnzaad 0,00. de Muddc. Kaarsen 65 cs. het Ned. Pond. ADV ERTENTIEN TWEE a DRIE S MSG HTS, bet Timmeren en Metselen verstaande, benoodigt bij den Timmerman te JYisse. EEN a TWEE KSÏECHTS liet Timmeren en Metselen verstaande benoodigd bij A. DE MÜIJSCtt te Borssele, Ik Goks, Bt| F. Ki.ef.iuvf.ns N Zoon.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 2