40. Donderdag IS GOESSCHE COIIRAN T. KIKU WSTIJDS i\G F,J\. De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f <f,75; Franco per Post f ,1,90. J f f i f Gewone Advertentiën wordend 20 els. dé regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks-en Déodherigten van J 6 regels d f J,20, behalve het DUlTSCHLAND. Berlijn,, den 14 Mei. De afkeer van de terug komst des prinsen van Pruissen, heeft eergisttren int etscheidene demonstratiën aanleiding gegeven. De udenten en de politieke club lieten eene protestatie nplakken, en eerstgenoemden trokken des avonds in rooien getale naar eene volksvergadering, waar onstni nig over de kwestie der terugkomst van den prins be vaadsiaagd en vervolgens besloten werd, om door af- evaardigden eene waarschuwing aan den minister pre sident te doen overhandigen; de afgevaardigden werden begeleid door een stoet ven 5000 menschen. Bij den minister vonden zij eene deputatie van de clubs d r burgerweêr, die zich met hetzelfde duel derwaarts had begeven. Het antwoord aan beide deptiratiën was, dat deze aangelegenheid den volgenden morgen'in tien mi nister-raad zoude overwogen worden. De minis'er, drukte den afgevaardigden bij hun vertrek op bet hart, het volk weder rus ig uiteen te doen «aan. Dit ging ook vrij wel, maai plotseling kwam de menigte op liet denkbeeld om de pas onlangs w «genomen woorden Nationaal Eigendom weder op het paleis van den prins van Pruissen te zetten. B:j deze gelegenheid kwam het tot zekere vviijviog tusschen het volk en de burgerwt êr; een persoon uit bet volk werd ligrelijk door een bajonetstoot gekwetst twee leden der bur gerwacht werden gewond door steenworpen. Nadar de woorden Nationaal Eigendom weder op het paleis waren geschreven, ging het volk uiteen. Onder de compagniën der burgervvi êr circuleert een adres, dat zich tegen de terugkeer des prinsen verklaart. De magistraat en de stedelijke afgevaardigden hebben geweigerd hun gevoelen over de door het ministerie voorgenomene terugioeping van den prins van Pruis sen bekend te maken. Ook hebben de stedelijite af gevaardigden geweigerd, als bemiddelaars tusschen het ministerie en de ingezetenen van Berlijn optetre len. De burgemeester Naunijn beeft overigens den magi straat officieel kennis gegeven, dat de prins van Pruis sen rr.et eene zending naar Engeland was belast. Frankfort, den 14 Mei. Ten gevolge van de vijandelijke houding door de pausselijke regering tegen Oostenrijk aangenomen, is de graaf Ei ale Prelipaus selijke nuntius te Weenen, verzocht geworden, zich nir de Oosteirrijksche Staten te verwijd ren. De Oostenrijksche armee zal op nieuw met 37000 uian vermeerderd worden. Ten gevolge der geheurtenissen in Bohemen zullen de Boheemsche re gimenten van daar naar de Puitsche provinciën ver legd. en door 'Duitsche regimenten vervangen worden. Keulen, den 15 Mei. Onder de burgerij alhier is eene petitie aan den Koning in omloop, waai in de terugroeping van den prins van Pruissen in de stelligste bewoordingen wordt afgekeurd, dewijl men daarin het grootste gevaar voor het standhouden der monarchie en de rust des vaderlands meent te bespeuren. Der halve wordt tot den Koning eerbiedig het verzoek ge rigt, om den prins niet terug te laten komen. FRANKRIJK. Parijs, den \^Mei. Gisteren avond heeft er eene talrijke vereeniging plaats gehad van opregte vrienden van Polen, onder het presidiaat van den lieer Lastcy rie. Vele leden van de Kamer waren daarbij tegen woordig. Een gedelegeerde uit verschillende clubs heeft deswege eene belangrijke mededeeling gedaan. Hij ver klaarde bovendiendat de clubsverscheidene dui» zende mannen sterkeen verzoek aan de nat. verga, dering willen doen, opdat deze eene spoedige hulp aan de Poien zond. Algemeen was de vereeniging echter tegen dit plan ingenomen, en van de meening, dat de clubs liever van hun voornemen moesten afgaan, en geeue demonstratie doen, aangezien dezelve otmoo- dig is in een land, dat, zoo als Frankrijk, zoo geheel doordrongen is van medegevoel voor liet ongelukkige lot der Polen; dat (ie clubs daarom, vertrouwende op de nat. vergadering, ook aan dat ligchaam de vrij willige beslissing moesten overlaten. Het schijnt zéker, dat eerie ligting van 200000 man is bevolen. Alle Franschen van 18 tot 20 jaar, niet gehuwd zijn daaronde'r begrepen. Er is reeds bevel gegeven tot het fabriceren van wapenen. Een gedeelte der mobile garde en der gardes-marine zou binnen kort uitgerust worden 0111 te kunnen uittrekken. De Fransche bladen, vooral de Réformedichten hunnen lezers in den laatsten tijd de fabdachtigste ver halen op betreffende liet leven van Bodewijk Philips en den heer Guizot, in Engeland. De Réforme zeitle, dat Lodewijk Philips liet liet voorkomen als of hij zeer arm was, da: hij koning genoemd en aldus beschouwd werd door de Briische atistocratiemaar dat hij op publieke plaatsen, op straat enz., werd gesmaad en uitgefloten; dat de lieer Guizot als een groot man leefde, partijendiners en bals gaf. De Standard wederlege in een artikel, getiteld: het belasterde Engeland, deze aantijgingen, en verwondert zich, dat de Fransche pers zulke buitensporigheden kan bedrijven. Laatstgenoemd verklaart in tegendeeldat de koning en zijne familie allerwege mee de grootste achting worden bejegend en dat al wat men van het prachtige leven van den heer Guizot verhaalteene belagchelijke ongerijmdheid is. woont in een klein, onaanzienlijk huis op Brompton- Square, waar hij sedert zijne komst te Londen woont en sedert den dood zijner moeder zeer afgezonderd leeft. VEsprit Public zegt, dat Lodewijk Philips het kasteel Claremont verlaten zal, 0111 het paleis Boen Retiro te gaan betrekken, dat de koningin.moeder van Spanje, Maria Christinater zijner beschikking heefr gesteld. De lucht in Engeland is schadelijk voor de gt-wezene koningin Ameliadie aan zware hartkloppingen lijdt. De geneesheeren adviseerden, dat de koningin zich naar eene zachtere luchtstreek moest begeven. In den loop der maand Mei zal liet vertrek plaats vindendat de prins van Joinvillc veel genoegen cloet, terwijl Lode wijk Philips vermoedelijk veel liever in Engeland zou blijven. 1 )e prihs loont z ch zeer verontwaardigd jegens den heer Guizot en heeft verklaarddat hij naar Bra zil zou vertrekken, wanneer de heer Guizot mede tiair Spanje ging. De hertogen van Atwiale en Montpcnsicr zijn zeer afkeerig van een langer verblijf in Engeland. Lord Palmerston laat geen» gelegenheid voorbijgaan om hen hit leven te. verbitteren; zelf heeft hij het mogelijke aangewend om hun in weerwil van de tussclienkomst vuji koningin Victoria herregt tot jagen in het park van Claremont te oii'nemrn. Men ziet, dat tie lord de Spaansche huwelijken nog maar niet kan vei geien. Sedert eenige dagen worden onophoudelijk toebereid selen tot die reis naar Spanje gemaakt. Ai die ver huizingen zeide Lodewijk Philips onlangs tegen ge neraal Dumas „zijn mij op mijne gevorderde jaieii hoogst onaangenaam. Ik ga met een bezwaard gemoed naar Spanjewant dan zullen de vreemde mogendhe den wederom denken dat ik tier koningin moeder raad ga geven. Personen en zaken staan mij thans zoodanig tegen, dar ik, wanneer ik geen huisgezin had, eindigen zou als Keizer Karei V. Parijs, den 14 Mei. Ibdereen beklaagt zich hier, dat het feest op het veld van Mars. dat heden zou plaats hebben, weder is tiirgesn-W. Gisteren avond ktvam een honderdtal burgers en nationale gardes met den spoor» weg van Rouaan aan, ten einde liet fees' bij te wonen; zoo arriveerden ook dezen morgen vele reizigers van Belgie de Nederlander, en de oevers van den Rijn te dezer stede doch allen waren zeer verwonderd dat geen feest zou plaats hebben. Oflc zullen vele koop lieden en restaurateurs gronte schade lijdendaar zij vele hikoopen hadden gedaan en op het feest rekenden, om eenig voordeel hieruit te trekken. Ten onregte heeft de minister van binnenlandsche zaken beweerd, dat een groot aantal afgevaardigden uit de departementen nog niet waren aangekomen. De mees- ten bevonden zich reeds hier sedert den 4 dezer, zijnde dit de dagwaarop bet feest her eerst bepaald was. Op het vernemendat het feest heden weder niet zou plaats hebbenbesloten zij eene manifestatie te houden. Nadat zij zich vereenigd hadden, zonden zij eene deputatie naar den minister van binnenlandsche zaken, ru. einde te vragen, dat bet feest zonder uit stel op aanstaanden Dingsdag zou worden bepaald. De heer Recurt beloofde, dat hjj ten drie ure een bepaald antwoord zou gevenmaar ten half vijf ure was het beloofde antwoord er nog nietzoodat men in het al gemeen zeer ontevreden begon te worden. Met luider s'emme begon men 1111 om de ministers en voornamelijk om den heer Crémieux te roepen, voor wiens hotel zich de meest ongeduldige» bevonden. De heer Crémieux liet weten, dat hij ongesteld was en derhalve niet jier- soonlijk kon komen om de noodige verklaringen te geven. Door dit antwoord verminderde de agirarie niet, erf sommige personen wilden zelfs mer geweld het hotel van den heer Crémieux binnendringen. Eindelijk kwam er t-en bariet van den minister van binnenlandsche zaken, hetwelk luidde, dat hij nog geen antwoord kon geven, daar de kwestie door de uitvoerende commissie in over weging was genomen. Onmiddelijk begaven de afge vaardigden zich naar het gebouw waar de uitvoerende commissie vergaderd was en toen zij terugkwamen waren zij woedend en zeiden, dat zij bedrogen waren. De meesten keeren morgen naar hunne departementen terug. I11 den afgeloopen nacht hebben talrijke zamen- scholingen op verschillende punten en vooral in de voort stad Montmartre plaats gehad. De kwestie van de ver meerdering van salaris was het onderwerp van zeer le vendige gesprekken. Eerst ten 2 ure in den morgen gelukte het de patrouilles de zattienscliolingen uiteen te drijven. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken heeft gisteren een langdurige conferentie gehad met de ver tegenwoordigers van Oostenrijk, Pruissen en Rusland, betreffende den tegenwoordige!) toestand van Polen. Men verzekert, dar een groot aantal kiezers binnen deze stad liet kandidaatschap van liet departement der Seine hebben aangeboden aan de lieeren ThiersEmilc de Girardinde Boissy en ePAlton Shee. 1 »e volgende beoordeeling van het door het uit voerend bewind benoemde ministerie, wordt door de Monde républicain medegedeeld Cremieux behoudt de zegels. Na de diensten, we'ke hij zijne ambtsbroeders de advocaten heeft be we/.m, was lit r pligr, hem zijne portefeuille te doen b liou.'cn. iiasttde is btnoemd tot minister van buitenland; wij u nden hem a's een man van groote regtschapen- htiii, maar wil wisten niet, dat men hem in de tegen woordige moeijeliike onisiandigheden als minister van nu rei land kon gebruiken. Het is waar, dat hij als oudste redacteur van de National regt had op het medegevoel van het bestuur. Voor oorlog benoemt men Charras. Men zegt ons dat die een generaal is. Dat is wel mogelijk. „Ge zult voorzeker wel hebben liooren spreken van een quasi admiraal Casy. Nu, die burger is sints eenige uien ministr van marine. „Voor binnenland hoeft men gekozen burger Recurt daar Marrast weigerde zijne meer zekere en rustige betrekking van maire te laten varen. Recurt is doctor in de medicijnen. Flaconex redacteur van de Réformezal den advocaat Marie voor den landbouw vervangen. Dit zal een ijverig arbeider wezen. Het ministerie van onderwijs is in dezelfde handen gebleven. Burger Carnotzoon van tijn vaderbe houdt zijne portefeuille. Van de beide ondersecretarissen, bij hetzelfde be« siuit benoemd, is de eerste te verstandig en de ander te gek. Daar is dus evenwigt. Wij zouden haast vergeten hebben dat Bethmont overgaat tot de eeredienst en Duclerc tot de finantien. Burger Pagnerrede ex-boekverkooper, is benoemd tot secretaris der regering. I11 die kwaliteit heeft hij

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1