N". 39. 1848. GOESS CHE COCRANlWp I I 1 Maandag 15 Mei. De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal isf d,75; Franco per Post f .1,90. (Gewone Advertenti'èn worden a 20 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten 1 van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt. J JMEU VTSTf J DIN <-* R-JN DUXTSCHLAND. Hamburg, den io Mei. Wij ontvangen hier uit Kolding iiet berigt, dat Fridcriciaden 8 dezer, van 's morgens 7 tot 12. uren, door de Denen gebombar deerd is. Wat de Denen bewogen heeft hunne eigene stad te verwoesten en of zij in etnst de hoop gekoesterd hebben, door middel van een bombardement, dezen sleutel vande Kleine Belt aan den vijand te ontnemen, daarover is men voor als nog in het onzekere. Som migen betwijfelen de geheele gebeurtenis. Met welk eene voorzigtigheid sommige berigten van liet tooneel des oorlogs moeten opgevat worden, bewijst eene door de SIccsw. HolstZtg. medegedeelde teregpvijzirrg, volgens vvellte de icooo man Deenscbe troepen, die van Alsen overg. komen waren en tot cp iï uur af stands van de Pruissische troepen genaderd zouden 'zijn. tot een troep van «11 paar honderd man inkrimpen, die op verkenning uitgegaan was-. De toebereidselen tot een overtogt van onze troepen naar Alsen, worden ijverig voortgezet e" men verwacht binnen eenige da gen een bcslissenden slagwant de hoofdinagr van de Denen, ongeveer 12,000 man, is op liet eiland ver- eenigd en liet hoofdkwartier van generaal llcdemann bevindt zich op Sou-Jet bit tg. Daarentegen bevestigt het zich dat de Pruissische troepen niet vi fder-np-Jut land zullen voortrukken. Generaal Wrangcl heelt zijn hoofdkwartier naar Kolding verlegd en aan twee regi meuten bevel gegeven, om zich nier het loops van ge neraal ffalkct te vereenigen, 0111 hetzelve bn den aanval op Alsen te assisteren. Daarentegen wint het gerucht van eene ophanden zijnde komst van Zweedsche troe pen, meer en meer veld. De laatste berigten uit Kopen hagen spreken van 20 000 man Zweden, die verwacht werden; de vreugde daarover was zeer groot. Rf.ndsburg den 12 Mei. Generaal v. PP range! heeft van den bevelhebber der Dcensche zeemagr in de Kleine Belt, een schrijven ontvangen, waarin gezegd wordtdat de Duitsche troepen bij gelegenheid van het gevecht voor de citadel van Fridericia. e enige hui zen hebben in brand geschotenin we'ke gewonde matrozen lagenhoewel dezelve van eene witte vlag voorzien waren, alsmede, dat de stad Mid. lelfahrt ge bombardeerd isofschoon gezegde bevelhebber de stoomkorvet Iltcla expresselijk hare positie voor de Stad had later, veranderen ten einde geene aanleiding tot schieten te geven. De Pruissische generaal werd opmerkzaam gemaakt, dat zoo deze handelingen op zijn bevel hadden plaats gehad de Deenscbe marine in staat zal zijn eene schitterende wraak op de Oostzee havens te nemen. Generaal y. Wrangel heeft daarop geantwoord: dat het gevecht voor Fridericia juist door de Deensche marine zonder eenige aanleiding is be gonnendat deze marine haar vuur niet zoo zeer op de duitsche troepen, maar veelmeer op de stal Fiiie ricia gerigt en daar groote schade aangeiigr heeften daar deze stad onder Duitsche bescherming staat, bad den zijne troepen, in den avor.d van den 8 hun vuur op het door de Denen bezette MiÜdelfalirt girmr. Op denzelfden grond was ook het dorp S'itib besclmtei^ geworden. Ten slotte zegt de generaal, dat wanneer de Deensche marine wegens het bombardement van Middelfalirt op de Oostzeehavens wraak wilde nenum, voor ieder buisdat door haar in de Oostzeelumns 111 brand zou worden geschoten, een dorp op Jutland zou afgebrand worden. Dat Zweden als bondgenoot van Denemarken up treedt, is hoofdzakelijk daaraan le wijten, dat dit land hierdoor gelooft goedschiks zijne Scandinavische ver eeniging te kunnen voorbereiden, en kun Zw.beii ie meer dezen stap doen, daar brieven uit'Kopenhagen met zekerheid melden, dat Rusland niet alleen hiertoe zijne toestemming gegeven, maar Zweden zelfs gewaarborgd heeft voor alle botsingen, die dooreen bondstenoorsc/iap niet Dtnemarktn met andere mogendheden zouden kunnen ontstaan; een waai bug, die ligt te verklaren is, aangezien Rusland hierdoor Zweden van Finland aftrekt en het tegenover dit land in zekeren zin de handen bindt. NEDERLANDEN. 'sGravenhage, den 11 MeiIn de zitting der Tweede Kamer van heden heeft Z. Exc. de voorzitter van den minister-raad de volgende verklaringen afgelegd. „Toen ik de eer had U. E. M. op den 25 Maart jl. eenige openingen te geven, aangaande de daarstelling van het tegenwoordig tijdelijk ministerie, achtte ik het noodzakelijk, daarbij eene mededeeling te voegen, be treffende de wijze, waarop dat ministerie deszelfs stand punt beschouwde, betreffende de verpligrineen, welke het oordeelde, dat op hetzelve zouden moeten rusten tot dat eene definitive administratie de tijdelijke zou kunnen vervangen. Deze laatsteindachtig aan de aanvaarde verant woordelijkheid heeft getrachtaan hare roeping naar vermogen te beantwoorden; zij heeft .er zicb.op toe gelegd de zaken bij de verschillende departementen met den meesten ijver te behartigen en den geregelden gang der administratie te bevorderen. „Zij heeft steeds gewaakt, om de publieke orde te verzekeren, en die rust te handhaven, welke het eerste vereischte tot maatschappelijk geluk is. Terwijl het met vereenigde krachten in dien geest arbeidde, heeft het ministerie, zoodra daartoe gelegen f heid was. zich met een naauwgezet onderzoek bezig gehouden met het ontwerp van gewijzigde grondwet door den Koning aan het oordeel van den ministerraad onderworpen en hoezeer daarin zoo door gewone als door buitengewone werkzaamheden verhinderd, van de tijdsomstandigheden onafscheidbaar, heeft de raad die taak ten einde gebragt. Met opzigt tot dit onderwerp echter heeft zich onder de leden van het ministerie verschil van meening geopenbaard, en het is ten slotte gebleken, dat zooda nige uiteenioopende denkbeelden onder hen bestaan, als niet te vereenigen zijn. i let gevolg daarvan is noodwendig, dat, daar er een voorstel tot wijziging der Grondwet niet kan ont spruiten dan uit een ministerie, dat dienaangaande een stemmig denkt, het onvermijdelijk wordt, dat eene ver andering in bet personeel plaats grijpe. „Tot dat einde zijn door dg leden van het ministerie hunne verschillende meeningen aan den Koning geopen baard. Z. M. heeft, krachtens de grondwet, alleen de bevoegdheid, de ministeriële inrigting teregelen, en de uitkomst van 's Koniugs overweging kan ten spoe digste worden te gemoet gezien. Het ministerie betreurt njet minder dan U. E. M. zulks kunnen doende vertragingdoor de zoo even aangehaalde omstandigheden in de voordragt eener ge wijzigde grondwet veroorzaakt. Een ieder in Nederland gevoelt de noodzakelijkheid, dat eene beslissing dienaangaande genomen wordeen deze zalnaar men vertrouwt, zich dan ook niet doen wachten. „Intusschen kunnen de leden der tegenwoordige ad ministratie aan U. E. M. verzekeren, dat zij, hoezeer in een zoo belangrijk punt verschillende, zullen voort gaan eendragtiglijk op denzelfden voet's Rijks belangen te behartigen, gedurende de dagen, die zullen verloo- pen, voor dat de ministeriële schikking'zal zijn tot stand gebragt. Hunne gelijke zucht, om het Vaderland van dierst te zijn, staat U E. M. daarvoor ren borg. Aan de toezegging door het ministerie gedaan wegens eene wijziging 0111 trein de accijusen op bet ge niaal en iter geslagt, is door hetzelve voldaan, en eene onceptwerdaartoe betrekkelijk, heeft reeds den Raad van State d> orlöopen, zondat zij, wanneer de aanstaan de ministeriële schikking daarin geene verandering daar- stelt, eerlang U. E. M. zal kunnen wórden aangeboden. „Ha ministerie heeft gemeend, bij monde van des zelfs voorzitter, U. E. M. deze openingen te moeten geven uithoofde van deszelfs verlangen, om U. E. M. volledig bekend te maken met al de gewigtige aangele genheden, welke in naauw verband staan met de be langen wan het vaderland die U. M. zoo zeer der harte gaan." Verscheidene leden hebben hierna het woord gevoer 1 en hun leedwezen betuigd over het in het ministerie gerezen verschil van gevoelen, en over de daardoor ont stane vertraging in de afdoening van het zoo' hooggë- vvigtige onderwerp van de herziening der grondwet. 's Gkaveniiage den 12 Mei. Al de ministers zijn heden morgen, reeds vroeg, bij Z. M. den Koning toegelaten. Men spreekt* bij geruchte, van bet aanstaande ontslag der beeren Luzacen Donker Curtins. Ook is heden bij den Koning ontboden en door Z. IVJ. ont vangen de heer Faber van Riemsdijklid der Tweede Ka oef. lieden namiddag zal de Tweede Kamer weder eetie zitting houden. 'sGravenhage, den 13 Mei. In de zitting van de Twee le Kamer der Staren-Generaal van heden, is ingekomen het Koninklijk besluit, waarbij aan graaf G. óchirnmelpcnninckals Voorzitter van den Raad van Ministers en Minister van Buitenlancfsche Zaken en Finanti n, eft aan den generaal majoor Nepveuals Minister van Oorlog, op hun verzoek, een eervol ont slag verleend wordt, met bepaling, dat zij voorloopig zullen blijven waarnemen, eerstgenoemde de betrekkin gen van Minister van Buitenlandsche Zaken en van Financiën, en laatstgenoemde de betrekking van Minis ter van Oorlog. lu dtze zitting, dte door Hunne Excellentien de tij delijke Ministers van Justitie, van Binnenlandsche Za ken en Hervormde Eeredienst, van Marine en Koloniën en van Roomsch Kaïhohjke Eeredienst werd bijgewoond, is door den rijdelijken Minister vari Justitie, namens het Ministerie, aan de Kamer de navolgende mededee ling gedaan C Ons bestek niet toelatende dit stuk in zijn geheel op te nemen zien wij ons genoodzaakt hiervan slechts enkele punten mede te dcelenD Edel Mogende Heeren! Toen de voorzitter van den rijdelijken Raad van Ministers, graaf Schimmclpcnnitujk. te kennen gaf, dat de Grondwet zou worden herzien naar de grondslagen d.-r Briische constitutie, gewijzigd naar onze zeden, meenden wij dat hij alleen op het oog had de verant woordelijkheid der Ministers en regtstreeksche verkie zingen. Van lieverlede bleek bet echter, dat wij ons hierin hadden bedrogen, en vee! ruimer zin aan zijne woor den moest worden gehecht. Het is nutteloos hier op te halen, welke uitgebreidheid, naar zijn oordeel, aan de vertegenwoordigingen vooral aan de Eerste Kamer zoude moeten worden gegeven, veelmin om zijne verdere denkbeelden ten opzigte van sommige andere punten hier open te leggen. Slechts een der overige Ministers deelde ten deele in zijne gevoelens. De overigen, de meerderheid, kon zich daarmede niet ver- eenigcij. Van daar de ontbinding van het door graaf Schimmelpenninck gevormde Ministerie. Thans op nieuw voor deze Kamer verschijnende, vereerd met het vertrouwen des Konings, meenen de overgebleven Ministers zich met rondheid tégenover deze kamer, en ten aanhoore der geheele natie te moe ten verklaren. Want, zoowel de Koning als zfjne raads lieden moeten weten, of de beginselen, waarop de her vorming vanher staatsgebouw zal rusten, door de natie worden goedgekeurd of verworpen. Wij toch kennen geene gevestigde Regering, in staat om overdreven wehschen af te wijzen, otn het beheer op zuinigen voet in te rigten, dan die, welke haren steun vindt in het gevoelen van de meerderheid der natie. Zij, die in de tegenwoordige tijden geroepen worden om de grondslagen voor eene nieuwe orde van zaken te vestigen, moeten eeneti juisten blik werpen in de behoeften der natie. Deze behoeften zijn onderschei

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1