N'. 36. 1848 GOESSCHE COURANT. Donderdag 4 NIE U WSTIJD ING EN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I V is f J,75; Franco per Post f .1,90. J ":W Gewone Advertentiën worden d 20 ets. de rege.l\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Ooodherigten 1 Vv«« J 6 regels d f J,20, behalve het Zegelrëgf. f DUITSCIILAND. Weimar den 27 April. Onze regering heeft aan de Duitsclie hoven eene circulaire van veel gewigt ge rigt, waaiin zij voorstelt den bondsdag geheel te ver nietigen. In zijne plaats zoude een voorloopig centraal bewind met het nationale parlement kunnen komen. Frankfort, den 30 April. De, onder aanvoering van Herwegh, over den Rijn gekomen Duitsche hand werkslieden, zijn den 27 dezer door de VVurtemberg- sche troepen totaal geslagen. Een twintigtal derzelven werd gedood en 200 gevangen genomen. De oveiigen zijn over den Rijn gevlugr. Eenige stukken geschut, vanen, proviandwagens, enz, werden door de troep n buit gemaakt. Onder de gesneuvelden bevindt zich de voormalige luitenant Schirmnelpennink en een Pool. Herwegh en diens vrouw, die zich met de lettel kim digen. Bornstedt en Nierensteinaan het hoofd dezer bende bevonden, hebben zich door de vlugt gered. Herlijn den 1 Mei. Alhier was het gerucht in omloop, da: de Russische garde bevel ontvangen had tien 27 1.1. uil P tersburg naar de grenzen te marche ren, waar tegen het einde dier maand 300,000 man, volgens Russische telling namelijk, zullen zamengetroit ken zijn. Voorts beweerde men, dat de generaal Ca vaignac aldaar was aangekomen, om, namens de pro visionele regering, Frankrijks wensch<*n betreffende de herstelling van Polen te kennen te geven. Ten slotte hield men staande, dat de Duitsche Bond van Pillissen verlangt heeft, dat het 20.000 man Pmissische troe peil naar Zuid-Duitschland zou do-n oprukken. Wat van dit alles waar is. zal nader blijken. Te Berlijn had zicli een vrijkorps gevormd rot be scherming der Duitscliers in het groothertogdom Posen. Het korps wilde m den beginne ecliter naar Sleeswiik oprukken; maar hun aanvoerder had goedgevonden metal het bijeen gezamelde geld door te gaan, zoodat zij zicli thans ter beschikking zullen stellen van hunne bedreigde broeders in Posen. Rendsburi den 28 April. Heden morgen wer den hier 11 Deensche officieren als krijgsgevangenen binpengebiagt, terwijl men heden middag nog 400 ge vangen Denen verwacht. Onze troepen moeten reeds de Jutlandsche grenzen overschreden hebben. De De nen zijn nergens meer te vinden slechts een gebeehe hunner is naar het eiland ALen getrokken, vermoede lijk om zich daar in te schepen. Zij worden vervolgd. Eene depeche van generaal Halkett meldt, dat hij den 27 tegen het eiland Alsen oprukken zal. De Denen werpen verschansingen op het eiland op, ten einde den toegang tot hetzelve te verhinderen. Het schijnt, dat Alsen nog vrij sterk door geregelde so'daten en gewapende boeren bezet is ook liggen verscheidene fregatten en andere oorlogschepen in de nabijheid. De Denen zijn oogenschijnlijk in een verwarden toes'and terug getrokken en men gelooft, dat wanne r onze troepen hen gisteren hadden kunnen bereiken, zij gr ote verliezen zonden geleden hebben. FRANKRIJK. Parijs den 30 April. Volgens tie Assemblee Na tionah zou her provisioneele gouvernement voornemens zijn, om de bijeenkomst der nationale vergadering tot tusschen den 10 en 15 Mei uittestellen, daar tie zaal, waarin de zittingen zullen gehouden worden, den 4 Mei nog niet gereed zal zijn. Het aantal werklieden in de nationale werkplaat sen bedraagt reeds 100,000 en neemt nog dagelijks toe. - Gisteren is een nieuw bulletin der repubmk uitgegeven. De heer Ledru Rollin wordt daarin ver geleken bij de beste vruchten, welke, zegt dit bulletin, het meest van de steken der wespen te lijden hebben. De dagbladen zijn heden opgevuld met berigteu, nopens de onlusten in verschillende departementen. Te Roiiaan heeft Zaturdag morgen ten 7 ure het vuren opgehouden. Een buitengewoon commissaris voorzien van volmagt van de provisionele regering, is Zaturdag morgen te Rouaan aangekomen, 0111 kennis te nemen van den stand van zaken en alles in het werk te stellen, om de orde en het vertrouwen te doen her leven. Ook te Saint Sever zijn onlusten uitgebroken ook daar zijn barricaden opgeworpen, en men is ge noodzaakt geweest, ze door zwaar geschut plat te schieten. Weldra echter was er. ten gevolge van een misverstand gebrek aan kanonkogels zoo dat men zicli van de bajonet moest bedienen. „Generaal!" zeiden eenige nationale gardes tot den Generaal Gérarddie In t bevel voerde, vergun ons aan het hoofd der troepen naar de barricaden op te rukken en ze met de bajonet in te nemen." „Mijn? Heerep antwoordde de generaal, „gij zult mimen grenadiers de eer toch niet willen ontnemen, van het eerst op te rukken? Rukt allen op! Voor waarts! Marsch Oogenblikkelijk wierpen zich de nationale gardes en soldaten op de barricade en maakten er zich meester van. E'Uiige «ogenblikken vóór den aanval hadden de op standelingen een parlementair aan den generaal Górard gezonden. Zij verzochten, dat de troepen zouden ver trekken, en dat zij zeiven hunne wapenen zouden mo gen behoudt n. waarbij zij beloofden hunne barricaden te zullen slechten. Ik laat mij geene voorwaarden stellen," antwoordde tie generaalik geef bevelen." Hij nam zijn horologie uit den zak, dar 3 uur wees, en lier aan een der insurgenteti ter hand stellende, zeide hij: „Indien gij mij binnen een kwartier uurs mijn horologie en uwe onvoorwaardelijke onderwerping niet brengt, dan geef ik bevel om het vuur te openen." Dertien minuten daarna riep He generaal zijn adju dant Ga mijn horologie terug vragenzeide hij en zeg hun, dat zij nog maar twee minuten tijd heb ben." De adjudant deed wat lieui bevolen was en kwam terug met het horologie en met de tijdingdat de in- surgenten weigerden zich over te geven, Doe driemaal de opeisching en kom terstond terug." De opeisching bleef vruchteloos. Kanonniersbij de stukken riep de generaal Vuur!" Vijftien schoten uit het kanon werden op de barrï cade gelost. Te Elbeuf, Limoges, Castel Sarrazin, Nimes, Rocbefort en andere plaatsen hebben mede ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Parijs, den 1 Mei. Gisteren werd bier te Parijs, op het einde der beurs her gerucht verspreid, dat te Marseille wanordelijkheden waren bedreven. Men zou getracht hebben de stad in brand re steken en dan te plunderen; 150 personen zouden gearresteerd zijn. —-Te Rouaan is de rust niet verder gestoord. Men zegtdat de oproerlingenom het aantal hunner ge* vallene makkers te verbergen de lijken des nachts in de rivier hebben geworpen. Volgens officiëele opga ven zijn er reeds 11 in de hospitalen overleden en 40, ten gevolge van kwetsuren bedlegerig. Vele gekwet sten worden in hun eigen hnis verpleegden verber gen zich daar uit vrees van gearresteerd te worden. De regeringscommissaris Deschamps schijnt teruggeroe pen te zijn. Twee chefs der communisten zijn gear rèsteerd drie anderendie van Parijs kwamen, heeft hetzelfde lot getroffen, een hunner, die de vlugt koos, werd doodgeschoten. De maire van la Londe, die met een oproerig oog merk naar Elbeuf was opgeruktis gearresteerd. In deze laatste stad zijn talrijke arrestatien geschied en men heeft er eene kist met dolken en pistolen in beslag ge nomen. De onlusten, welke bet ernstigste karakter dragen, zijn die van Limoges. Wel heeft er geen bloed ge stroomd, maar de autoriteiten zijn geheel verdreven, en het oproer bleef meester van de stad. Er heeft zich een departementaal bestuur gevormd, dat terstond aan de rijkste inwoners der stad eene gedwonaenè be lasting van 750,000 francs heeft opgelegd. Men spreekt van een inwoner, die alleeil 7000 francs zal moeten opbrengen. Ovetigensis de persoonlijke vrijheid niet bekort, en men heeft aan her vertrek van gegoede lamiüen uit de stad, geen belets j in den weg gelegd. De nationale garde is door dat bestuur gelast gewor den. hare wapenen op de mairie af te geven. Deze ontwapening was ook her voorname doel des op-oers. Men beschuldigt den kolonel en de Untenant kolonel der garde, dat zij er de hand 111 gehahebben. Er is door de provisioneele regering een buitengewoon commissaris naar Limoges gezonden. Men zegt, dat de provisioneele regering besloten heeft, het eerste re. sultaat der verkiezingen te handhaven. Berigten uit Madrid spreken van een romanesk avontuur, dat den hertog en de hertogin van Mont pensier zijn overk" nen. Zij begaven zich naar Aran- jutz, alleen van één bediende vergezeld. Op de hoogte van Bgitelezzo werden zij omringd door eene bende cabecülasdie daar het land afloopt onder de bt-velen van den kapitein Lcandro Monssen. Alle wederstand was onmogelijk de In nng gaf zicli dus aan de genade der cabecilljs over. De roovers vernamen spoedig wie hunne gevang- nen waren want tie jonge vrouw trachtte hen floor hare smeek ineen te verteederen. Toen zij dit vernamen, begonnen zij bhide fandango's te dansen, onder de kreten: leve het volk en de vrijheid! dood aan de koningin, die onze rcg'en schendt! Men oor deele over de verbazing der reizigers. Echter kwamen zij hierdoor nog niet vrijmaar na een ansgtig wach ten van vier uren stond men hun toe, ramsoer, te be talen. Zij gaven al hun geld en kleinoodiën en beloof den bovendien nog eene aanzienlijke som gelds. Men zegt, dat de hertog van Montpensicr maatre gelen heeft genomen, om deze belofte naauwkeurig te vervullen, daar hij wel overtuigd is, dat, wanneer hij de cabecillas eenmaal bedroog, hij hun de tweede maal niet zou kunnen ontsnappen. BELG IE. Brussel den 29 April. Jl. Dingsdag vervoegden twee Engelschen ztcli bij verscheidene geldwisselaars, om er biljetten van de Engclsche bankgroot 100 p. st. te laten wisselen. Een der wisselaars kreeg echter ach ter locht nopens de echtheid der biljettenliet hen eerst vertrekken en ging toen de policie van zijne vermoedens verwittigen. Er werden otimiddelijk policie-agenten naar liet station van den noonier-spoorweg gezonden, en deze hadden dan ook liet geluk, de beide Engel schen daar in hechtenis te nemen. Bij onderzoek vond men aanzienlijke sommen in goud bij henbestaande in tienguldenstukkendubbele Louis d'or, Engelsciie souvereigns, verschillende Duitsche munten, stukken van tien thaler en ongeveer 500 fr. in vijffrankstukken, en bovendien, nog eene som van nagenoeg 20,000 fr. in bankbiljetten. Een der Engelschen droeg boven dien eene doos bij zicli, waarin men valsche knevels enz. vond. Zij hebben den volgenden dag een eerste verhoor ondergaan bij den regter van instructie, waarna zij naar de gevangenis des Petits Caniies werden ge- bragt, als beschuldigd van de uitgifte van valsche bankbiljetten. Brussel den 2 Mei. Hier ter stede beeft eene bijeenkomst plaats gehad van kooplieden en fabriekanten, om te beraadslagen (bij bet vooruitzigt op de aanstaande verkiezingen} over de kandidaten, die in de kamer meer bijzonder den Koophandel en de Nijverheid kunnen voorsraan. Deze vereeniging wil vrij van partijgeest blijven en een staatkundig genootschap zijn. De raadkamer bij het hof van appèl alhier, heeft zicli gisteren bezig gehouden met de zaak van den inval van het belgisch legioen bij Risquons-tout. Van de 49 gearresteerden zijn 12 op vrije voeten gesteld, bij gebrek aan de noodige bewijzen. NEDERLANDEN. 'sGravenhage den 1 Mei. De staatsraad, gou.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1