X". 35. 1848. GOESSCHE COURANT. Maandag i Mei. NIEUWSTIJDINGEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I \isf d, 75; Franco per Post f .1,90. J f Gewone Adverlenlièn worden a 20 ets. /ie regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten 1 van J 6 regels d f J,20, behalve het Zegelregt. 1 DU 1TSCI1L AND. Koningsbergen, den 18 April. Heden heeft de Deensche consul alhier, de officiële tijdina ontvangen van de door Denemarken aan Pruissen gedane oorloas verklaring, met bevel om de hier liggende Deensche schepen dadelijk tot een spoedig vertrek aan te sporen, aangezien de blokkering der Pruissische havens volaen zoude. Te gelijk moet, naar men zegt, de consul het betigt hebben ontvangen, dat tusschen Denemarken en Zweden een naauw verbond gesloten is. Rendsburg, den 25 April. Tot dusverre zijn hier nog geene naauwkeurige berigten van ons snel voort- rukkend leger aangekomen. Alleen is het bekend, uit uit eene missive aan de provisionele regering, dat reeds gisteren avond de stad Flensburg door de Denen was ontruimd en heden morgen de voorhoede onzer troepen daarbinnen was gerukt, In een gisteren avond met de Deensciie troepen geleverd gevecht zijn ongeveer 400 hunner manschappen gevangen genomenwaaronder behalve een viertal andere officieren, zich ook de overste Astrupeen der bekwaamste Deensche kavalierie-offi eieren bevinden. Vo'gens 1 ene door een ordonnans officier aange> bragre tijdingmoet gisteren bij Hartenit en Ban een treffen tusschen twee Pruissische garde regimenten en eenige Deensche troepen hebben plaats gehad iaats genoemde werden totaal geslagen en moesten 12 kanon nen achter laten. Uit Flensburg wordt nog geschrevendd. 25 dezerdat de Duitsciie troepen dien morgen daar wa ren binnengerukt en ijverig bezig waren met uit de Schlossberg, over de stad heen op de in de haven liggende Deensche oorlogschepen te schieten. Volgens een ander berigt van denzelfden datum uit Rendsburghadden de Denen hun geheele magt bij Flensburg zaroen getrokken en zich op korten af stand van deze stad geposteerd. Van daar werden zij door de Pruissen terug 'geworpen en lieten 400 gevan genen in handen hunner vijanden. Altona den 26 April. Zeshonderd gewonden grootendee'.s Denenziin naar Rendsburg en Kiel ge gebragt. De I), nen trekken overal onophoudelijk terug. Frankfort, den 26 April. Men schrijft van de Zwirsersche grenzen, van den 24 AprilWaarschijn lijk zijn op dit oogenblik de Badensche troepen hand gemeen met de uit den Elzas gekomen vrijkorpsen. Een geloofwaardig man zag dezelaatsten lieden middag te Kanderen in groot aantai verzameld, deels van vuur wapenen, deels van zeissen en pieken voorzien. De hier kantonnerende troepen hadden in tijds van dezen inval berigt ontvangen en marcheerden heden voormid- dag in allerijl naar Kanderen. Naar men reden heeft te gelooven, is men heden namiddag slaags geweest. De Fransche vrijkorpsen worden op 1700 man begroot, hetwelk echter overdreven schijnt te zijn. ENGELAND. Londen, den 27 April. De beweging ten gunste van de uitbreiding van het stemregt, van een jaarlijksch parlementen van de gelijkheid der kiesdistricten, maakt rasse vorderingen. Eene maatschappij van leden van het parlement heeft zich ten dien einde alhier gevormd en de heer Uume heeft aangekondigd, dat hij onti.i l delijk na de paaschvacantien een voorstel dienaangaande in het lagerhuis zal doen. Ook heeft eene groote meetingmet hetzelfde doel te Manchester plaats ge had, en de dagbladen der hoofdstad, zoo wel als die der provinciën, bediscussieeren thans deze kwestiên, meer dan zij vroeger deden. Er heeft zich te dezer stede eene vereeniging gevormd, ten einde een blijvend aandenken te vesti.eu aan den 10 April, zijnde dit de dag, waarop de groote chartistische demonstratie plaats had. Zij wil een nieuw hospitaal en nieuwe openbare, kostelooze baden op rigten en ook andere liefdadige inrigtingen ter hulp komen. De Times zegt, dar, hoewel her de bedoelin gen van de ontwerpers van dir plan eerbiedigt, het evenwel deze vereeniging afkeurt, welke slechts het resultaat kan hebben, eene irritatie te onderhouden, welke men eerder beproeyen moest te doen verdwijnen. FRANKRIJK. Parijs den 27 April. De dagbladen deelen reeds de resultaten mede der laatste verkiezingen; daaruit blijkt, onder andeien, dat de heer de Lam art inevoor zoo verre bekend is, 36000 stemmen heeft bekomen; daarna volgen de heeren Dupont (dc TEure), Marrast, Ar ago en Gamier Pagisde heer Ledru Rollin heeft 11000 stemmen en de heer Louis Blanc slechts 9000. Men kan de verkiezingen van de heeren Lamartine MarrastDupont de l'Eure, Mariet Gamier Pagès, Ai agoBethmontDuvivierCrcmieuxCar not Jules Bastide en Coqncrcl als zeker beschouwen. De liltra-republikeinen komen slechts bij uitzondering op de kieslijsten voor. eti men kan aannemen, dat drie vierden der nationale vergadering van de gematigde partij zullen zijn. Bij decreet is een crediet van 29000 francs geo- pend voor de vereischte werkzaamheden, ter definitive begrafenis van de febrtiarij-strijders, onder de Jul ij-kolom. Men verzekert, dat in de maand Mei eene nieuwe uitreiking van rcpublikeinsche vaandels zal plaats heb ben, die de vorige in luister moet overtreffen, want alle regimenten zullen thans aan die plegtigheid deel nemen. - Men maakt groote toebereidselen voor een feest, 't welk op den 4 Mei, den dag der eerste bijeenkomst var. de nationale vergaderingin deze hoofdstad zal worden gevierd, en 't welk zal moeten strekken, om op nieuw eene verbroedering te bewerkstelligen tusschen de onderscheidene deelen der gewapende magt, name lijk tusschen de nationale garde en het leger. Zoo men verneemtzal daarbij niets worden verzuimd 't welk strekken kan0111 op den geest der menigte te werken. Het feest zal worden gehouden op het veld van Mars. Daarbij zal een kolossaal standbeeldde republiek voorstellende, worden onthuld. Men spreekt van het aanrigten van tafels waaraan vele duizenden (sommigen meenen, dat er plaats zal zijn voor 80,oog personen) zullen worden gespijzigden over welke tafels zeilen gespannen zullen moeten wordenom te gen regenachtig weder beveiligd te zijn. Men leest ten minste reeds in de openbare dagbladen van bestellin gen van aanzienlijke hoeveelheden wijn, ham en brood, welke bij die gelegenheid zullen woiden voorgezet. Parijs den 28 April. Gisteren hebben ernstige onlusten te Rouaan plaats gehad. Reeds den geheelcn dag had eene gisting onder de arbeidendeklasse geheersclu, die slechts op eene gelegenheid scheen te wachten om in oproer uit te barsten. Troepen kinderen, die op het plein St. Oucn waren bijeengeschoold, tartten in den namiddag de daar op post staande nationale gardes, begroetten hen met scheldwoorden, enz. en toen deze een der belhamels grepen, oui hem in handen der po- licie over te leveren, liepen zij mer groot geschreeuw de stad rond, onder de kietel)„Te wapen, verraad men vermoordt onsBlijkbaar waren zij door het opioerige volk daartoe-aangezet, om een voorwendsel tot rustverstoring te hebben. In de wijk van de Ro- becs-bron en die van liet stadhuis, waren vier barrica den opgeworpen. Achtereenvolgens werden zij door de nationale garde en linietroepen aangevallen, maar daar het duister was, moesten deze op toortsen wach ten in dien tusschentijd werd een man yan het volk, die als schildwacht scheen te zijn uitgezet, door een bajonetstoot gedood. Een anderdie een vaandel zwaaide, werd op de barricade zelve doodgeschoten. Ten half tien ure des avonds hooide men peletonsvuur in de rigting van Bicfitre. Er schijnen barricaden bij de poort Guillaume Lion, het Steenen Kruis en de voorstad Sr. Hilaire te zijn opgeworpen. Een zwaar geweervuur werd tusschen de opstandelingen en de troepen geopend. Kort daarop werden echter de bar ricaden ingenomen en geslecht. Ten elf ure werd door de insurgenren een aanval gedaan op den post. aan de hoeken der straten Damitte en Martainville; hierbij schijnt echter niemand het leven verloren te hebben. I11 het geheel hebben zeven nationale gardes bij de bes'orming der barricaden het leven verloren. Den geheelen nacht hebben de commissaris generaal van het departement en de autoriteiten zich op het stad huis bezig gehouden met het ondervragen der personen die gearresteerd waren met wapenen in de hand, of op beschuldiging van oproerige redenen gevoerd te hebben. Als oorzaak der onlusten noemt men de ontevreden heid der arbeidende klassen, over deiv shcliten uitslag der pogingen van den regering commissaris bij de ver kiezingen in het departement der Seine Inférieure. On der de insurgenten heeft men verscheidene losgclatene galeiboeven opgem-rkr. Een brief van Roman van heden morgen meldt dat liet oproer op nieuw is uitgebroken men heeft geschut moeten gebruiken om de barricaden te vernie len. De commissaris-generaal heeft eene proclamatie uitgevaardigdwaarin hij het volk aanspoort tot rust en voorde noodlottige gevolgen van oproer waarschuwt. Het dagblad la Libertd bevat eene wetenswaar dige correspondentie gedateerd van Londen 23 April. Wij ontleenen er de v->i>ende biizondeihedeu aan: De ballingschap van Loclewijk Philips levert geens zins hetzelfde schouwspel op als die van Karei X. Twee verschillende wegen hebben deze beide vorsten uit hun land gevoerd, en een elk die Claremont en Iloiyrood, deze 1 nevlugtsoorden van twee elkander vij andig gezinde koningschappen bezocht heeftwordt door liet contrast getroffen. Toen her hoofd van den oudsten tak zich naar Ho- lyrood begaf, had hij alle hoop niet opgegeven om de kroon weder eenmaal op het hoofd van zijnen klein zoon te zien. Eene soort van hofstoet was hem ge volgdzaümgesreki uit getrouweonhekwamen, onder hield en deelde het de hersenschimmen van den gewe zen monarchen troostte aldus zijnen ouderdom. De oude koning was ook niet met ledige handen vertrokkenterwijl de edelmoedigheid des volks later aan de verbannene familie de vrije beschikking overal hare goederen liet. Karei X kon dus den schijn van een hol en van een koningschap weder in zijne nabij heid doen te voorschijn komen. Te Claremont heeft niets dergelijks plaats. Het volk was zonder toorn in opstand geraakt en had met fcrachtigeii arm in drie uren tijds cien monarch en de monarchie omgeworpen. De vlugt van Bodewijk Philips is door hare sne'heid en zonderlingheid zonder voorbeeld in de geschiedenis. Eene vertroosting blijft hem nog over: de eendragt welke altijd tusschen de leden der familie Orleans bestaah heeft, is door de omwenteling niet verminderd en de staatkundige ge- beurtenissen hebben de banden slechts nog naauwer toegehaald. Het is thans bekend, dat Bodewijk Philips volstrekt geene rijkdommen bezit en dat hij zonder de koningin der Belgen, thans te Claremont in eene staat van be hoefte zou verkeeren. Van ai zijne vorige praal blijft hem slechts een huurrijtuig over, waarvan alleen de gewezen koning en koningin gebruik maken. De eenige vreemde bezoekers der familie zijn mevrouw de Mont joie, gewezen vriendin van mevrouw Adelaide, doctor Pigache van Saint Cloud en de generaals Dumas en Rumigny. Generaal Iioudetot is weder naar Frankrijk vertrokken. De prinsen van Joinville en Aumale leven in de grootste eenvoudigheid bij hunne ouders. Een hunner had dat gedeelte van den bruidsschat zijner vrouw dat niet uit diamanten en familie zilverwerk bestond, op het grootboek doen inschrijven. Alles is thans door het provisioneele gouvernement onder sequester gesteld, hoewel deze gelden niets gemeens hebben met het ge wezen particulier domein, noch zelfs met de particu liere goederen, welke Lodewijk Philips den 8 Augus tus 1830 op zijne kinderen had doen overschrijven. Ook zegt men nog, dat de prinsen van Joinville

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1