GOESSCIIE COURANT. Donderdag 27 April WIK U VVSTIJDIWG KW. f De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I f J,75; Franco per Post f .1,90. J (Gewone Advertentièn worden a 20 geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en van J 6 regels a f J,20, behalve het DUÏTSCHL AND Berlijn, den 17 April. Onder het vrijkorps, dat heden deze stad verliet, 0111 zich naar Sleesvvijlt Hol stein te begeven, bevindt zich ook als strijder de geest rijke vromv Astondie, nog niet lang geleden, a's geëmancipeerde dame (lier en op andere plaatsen zoo veel opziens baarde. Prins Albert heeft aan deze dame de oorlogs uitrusting geschonken. Wkenen, den 20 April. De dames uit de hoogste adelijke kringen alhier, hebben zich vereenigd om, tot bevordering onzer industrie, geene bnitenlandsche stoffen meer te dragen; de prinsessen Liechtenstein LsterhazySchwartzcnbergenz., staan aan de spits der vereeniging. De kerkelijke feesten, welke anders in de goede week door liet hof gevierd worden alsmede de voet wassching. zullen dit jaar geene plaats hebben, en de armen door geldelijke tegemoetkoming worden schade loosgesteld. Frankfort, den 19 April. Uit Konstantinopel wordt, bij wijze van gerucht, geschreven, dat eenige der Itr.ans als deputatie van de ontevredenen, die des Sultans daden overeenkomstig de beginselen der Fran sclie regeringsvormen met lerde oogen aanzien, bij den Sultan gegaan zijn, en hem de volgende netelige vraag gedaan hebben: „Gelooft gij dal de weg we/ken de Franschen met hun Christendom inslaande ware is verklaar het dan, cn wij zullen overwegen, of wij allen Christenen willen wordenmaar zoo niet voer dan ook geene hervormingen in welke strijdig zijn met het Mahomedanismusen keet terug in re geringsvormen en zeden tot het zuivere Moslemismus Frankfort den 22 April Na al de tegenstrijdige geruchten, die sedert gisteren hier ter stede in omloop waren, nopens de gebeurtenissen in liet Badensche Ober land zien wij 011s in staat gesteld, liet volgende te kunnen berigren. De treurige mare van den dood van den luitenant-generaal yon Gagernopperbevelhebber der tegen de opstandelingen afgezonden troepen heeft zich bevestigd en bier eene des te grootere sensatie verwekt, daar hij gevallen is als een beklagenswaardig slagtoffer van verraad der door Ilecker aangevoerde re- publikeinsclie bende. Wij laten een beknopt verhaal der omstandigheden voleen, waarvan deze afschuwelijke daad vergezeld ging. Den 19de:! bevond zicli de generaalmet de onder zijn bevel staande Badensche en Keurhessische troepen te Scliliengen toen hij onderrigt werd dat de opstan delingen de stad Gandern bezet hielden. Na 's nachts in persoon eene verkenning in de omstreken bewerk stelligd te hebben, marcheerde Dij in den vroegen mor gen van den 20sten met zijne troepen derwaarts, maar vond de stad door de opstandelingen reeds ontruimd, hebbende deze post gevat in de nabijheid derzelve. Op het beiigt, dat de insurgenten geneigd waren te ka pi- tuleren wilde de groot-hertoglijke commissaris Bekk zich tot dezelve begeven; hierin werd hij icluer ver hinderd, ten gevolge van hunne verklaring dat zij enkel met den opperbevelhebber onderhandelen wilden. Hierop begaf zich de generaal von Gagernslechts van eenige officieren vergezeldte paard naar de voorposten der opstandelingen die zich daar in groot aantal bijeen be vonden. Hij vermaande ben tot onderwerping aan het wettig gezag, en aan den wil des Duitsclien volks, dat zich stellig tegen het uitroepen der republiek had ver klaard hen tevens onder het oog brengende de onliei len die zij in het vaderland bragren door den burger oorlog in hetzelve te verbreiden. Dit alles maakte echter geen den minsten indruk op hen, daar zij, op voor beeld van Heckerverklaarden, de tegenwoordige re gering niet meer te erkennen, en vastelijk besloten hadden de republiek uit te roepen. De hoop opgevende ben tot een ander besluit te bren gen steeg de generaal von Gagern weder te paard op het oogenblik echter dat Dij zich wilde verwijderen werd hij doodelijk getroffen door drie kogels, waarvan twee in den rug en de derde door het hoofd gingen. Woedend over dit schandelijk verraad, vielen toen de troepen op den vijand aan, en weldra zag men de op standelingeti de vlugt neme», niet achterlating van een aantal dooden en gekwetsten. Hetzelfde had plaats met een tweede door Struve aangevoerde bende. Van de zijde der troepen waren er geene dooden, en slechts 35 gekwetsten. De insurgenten schijnen na deze ne- deilaag meestal uiteengegaan te zijn. Dit schijnt zeker, dat Hecker eevlugt is, want hij heeft zich over Rhein- fel den naar Bazel begeven, waarheen zijne geheele fa milie liern gevolgd is. Naar men verneemt zijn de Duitsche handwerkslieden, ten getale van eenige lion derd man, de Zwitsersche grenzen genaderd. Zij onderscheiden zich duor eene krijgshaftige houding, wat met de Badensche opstandelingen geenszins het geval was. Frankfort, den 23 April. Uit Karlsruhe wordt gemeld, dat de minister van Oorloa. genei aal Hoffmann, naar het Oberland is vertrokken, om in p rsooti het opperbevel over de Badensche troepen op zich te nemen. Het bevestigt zich, dat Hecker, slechts van twee zijner vrienden vergezeld, den 21 re Bazel is aange komen. .Men vermoedtdat hij zich op Fransch grondgebied bi geven zal. Naar men lieden nog zegt, zou de beruchte Struve gevangen en een ander aanvouder der Baden sche insurgenten, de voormalige Pruisische luitenant ll'illichgedood zijn. Het verlies der insurgenten wordt op 100 mail begroot; dat der troepen op 4 doo den en 15 gewonden. Volgens latere berigten, zoo even uit Karlsruhe omvangen, zou het Struve gelukt zijn in het gebergte te ontsnappen, met een gedeelte van zijne bende. Het schijnt over liet geheel, dat de insurrectie nog niet geheel onderdrukt is. Volgens particuliere brieven uit K'tikau, heeft de Oostetirijksche kouitiiaiidanr dier stad, tengevolge van den thans zeer bedenkelijken staat van zaken in Polen, de noodige maatregelen genomen om dezelve in staat van tegenweer te stellen. De stad wordt geprovian- deetdaan de burgers, alsmede aan de boeren der omstreken, worden wapens uitgedeeld, om de inzetting te ondersteunen tegen een inval der Russen, die men dagelijks te gemoet ziet. Elseneur, den 19 April. Heden avond zijn alle hier ter reede liggende Pruissisciie schepen door twee Deensclie oorlogschepen met embargo belegd. Een an der schrijven der heeren A. v. Dears en Co. aan lier kantoor der Hamburgsche assuradeurs, gedateerd Else neur 19 April, ten 10 ure des avonds, zegt daaren tegen Zoo- even zijn alle Duitsche schepen aange bonden." In de Noordzee heeft men thans ook verscheidene welbemande Deensche schepen opgemerkt. Dusseldorp. den 20 April. In onze Zeitung leest men lieden het volgende Door eene ongelukkige en zelfs onjuiste grensbe paling op het Weener Congres is eene schoone land streek van de hertogdommen-van Cleef en van Gelder, die tor eenen nut onaanzienlijken omvang door de beide Maasot-veisui vat wrmJen, aan hel koningrijk der Ne- tlerlaiiden toebedeel I Bn de pogingen van ons Duiiscli Vaderland, om de', vooral in de laatste 11 leien, er van vervreemde pro vinciëii n-rng te b'komen mogen ook deze hel ont nomen en aan de Nederlanden overgedragen gedeelten wel mede 111 aanmerking komen. Hannover, den 21 April. Er heeft in Berlijn» den 17,. weder eene uitoefening van Volksjustitie plaats gehad. In weerwil h. 1. var. den zeer lagen prijs der rogge, zijn er nog verscheidene bakkers, die te kleine brooden bakken. Met schalen en gewigten voorzien, drong nu liet volk alle bakkerswinkels binnen, woog het brood en dwong de bakkers, om alle te kleine broo den aan de deur vast te spijkerenMen schreef er liet gt wigt naast, benevens de woordjesschurk, be drieger, of dergelijke. Gehoorzaam aan het huil zoo vriendelijk gedane „volksbevel''''hebben de bakkers reeds gisteren de broodprijzen verminderd en liet brood- gewigt vermeerderdomstandigheden, waarin liet stedelijk bestuur reeds lang bad moeten voorzien. ENGELAND. Londen den 22 April. Gisteren zijn alhier en anuere groote steden meetings gehouden door de Chartis- ten, 0111 op nieuw afgevaardigden te kiezen voor de nati onale vergadering, die maandag alhier zal zitting nemen. Ook de partij der hervorming, aan welker hoofd zich de heeren Hume en Cobden geplaatst hebben neemt in aanhangers toe. Cochrane heeft tegen maandag eene meeting opge. roepen, en aangekondigd, dat hij met eenige duizenden eene petitie tegen de wet op de armen naar liet ministerie van binneulaiidsche zaken zal brengen. Er is bevel gege ven, dat de politie zich hiertegen moet verzetten, FR Mi. RIJK. Parijs den 23 April. De verkiezingen zijn hier in vollen gang maat leveren niet dar schouwspel op, hetwelk men te genu et zae. Gisteten zag men op de hoeken van alle srjten de nie'uwsveiiters. wier getal on 5000 berekend wordt; zij verspreidden lijsten van kan» didaten op rosé, blaauw en gro.-n papier, geloofs belijdenissen enz. Sommige kandidaten zijn volstrekt onbekend anderen pogen stemmen te lokken door te beloven dat zij een gedeelte van Iron tractemenr als leden der nationale vergadering zullen afstaanenz. De voorbereidende ro lattvgélrn voor de verkiezingen schijnen, ten minsten op sommige plaatsen, met zeer veel slordigheid ei-nom. n te zijn. Zoo ziet men onder anderen uit een brief 111 het Journal des Débatsdat er mairiën zijn, waar nun kaarten voor de kiezers heeft uitgereikt, zonderde bewijsstukken te vorderen en zelfs zonder den naam van den kiezer te schrijvenzoodat één persoon zich verscheidene kaarten kon doen geven en verscheidene stemmen kon uitbrengen. Men zegt, dat zekere kandidaten hiervan gebruik hebben gemaakt om onder allerlei namen door hunne aanhangers kaar ten te laten halen. De maire van Parijs hiervan kennis bekomen hebbende, heeft aan de niaires der arrondis sementen eene circulaire gezonden, waarin hij hen wijst op de artikelen van liet strafwetboek, die in zulk een geval vooizien. Dat deze feiten waar zijn, blijkt daar uit, dat de schrijver van genoemden brief zich ook tvee kaarten heelt doen geven, en wanneer hij gewild had zon hij nog meerdere lubben kunnen bekomen. Er zijn zooveel mogelijk maatregelen genomen, opdat de kiezers, die dubbele kaarten erlangd hebben, geene dubbele stem uitbrengen. De voornaamste lijsten van kandidaten, die gisteren zijn rondgedeeld, zijn de volgende: i\ Die van liet Luxemburg, opgemaakt door de af gevaardigden der corporation, onder den invloed van de heeren Louis Blanc en Albert; zij bestaat uit 20 werklieden en 14 andere namen, waaronder men van de provisionetle regering alleen de heeren Ledru Rollint Louis BlancFlocon en Albert aantreft. 2°. Die van de Club der Clubsbijna gelijk aan de vorige; men vindt er de namen op van de bekende communisten- Cabet, Leroux. Lroudhon, en dezelfde leden der provisioneele regering als onder No. 1. 3*. Die van het centraal committé voor de verkie zingen. Men vindt er alle leden van de provisioneele regering op, de ministers, de onder-sc-cretarissen van staat enz. 4°. Die van het committé voor de verkiezingen van het departement der Seine, waarop alle oud-afgevaar digden van dat departement voorkomen, weinig nieuwe republikeinen, staatshuishoudkundigen en verscheidene werklieden, die zich tegen den heer Louis Blanc ver klaard hebben. 5°. Die van het centraal committé der nationale garde, welke, ofschoon eenigzints verschillend, nagenoeg in denzelfden geest is opgesteld als de vorige lijst. Ook de Constit ut ionnel deelt eene lijst mede van 34 kandidaten voor de nationale vergadering, waarvan 4

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1