bet,Gif. Besturen en Administratien. K on inklijke Nederlandsche Loterij. F. A. SUSIJN, Junior. vi'iscueiTne belangrijke besluiten zijn door Int bestuur uitgevaardigd pp eiken anderen lijd zouden zij veel opschudding verwekken; doch hun gewigt verdwijnt voor den moegelijken toestand, waarin men thans ver keert. Het bestuur schijnt in deze evenwel den wensch te hebben gevolgd van de ultra's, om tusschen de leden der regering verdere oneenigheid voor te kotnen, wel lier bestaan een ieder duidelijk lean opmerkenhoewel voortdurend wordt gesproken van de grnote eenheid en onverdeelbaarheid der leden van het bestuur. Bij die besluiten wordt namelijk aangenomen de her- loepbaarheid der overheidspersonen. Dien ten gevolge zijn van hunne betrekkingen ontzet de heer Barthc als iste voorzitter van de rekenkamer la cour des comptes en de heeren PoulleAmilhauViger en Mor eau als rsre voorzitters van de hoven van appèl van Aix. Pan, Montpellier en Nancij. Daarenboven hebben 38 divisie generaals, 27 brigade-gentraals, 4 kolonels van den staf, 5 luitenant-kolonels van den staf en 21 kolonels hun ontslag bekomen, behoudens hunne aanspraak op pen sioen. De Moniteur van heden deelt mede, dat de minis ters van binnenland en van justitie den procureur generaal van het hof van appèl alhier, en den bestuurscommissavis bij het geregtshof der Seine belast hebben met het on derzoek naar en de vervolging tegen de kwaadwilligen, die eergisteren de stad in onrust hebben doen verkeeren, en voor liet bestaar. van een complot hebben doen vreezen. - Voor het groote nationale feestop den ao te vieren, wordt alles in gereedheid gebragt. Het bestuur heeft dien dag als feestdag uitgeschrevenzoodat als dan geene zaken zullen verhandeld worden. De lieer Lcdru-Rollin heeft zich van alle deelne niing' aan liet 16de bulletin onbewust verklaard. De ver vaardiger van dat stuk is evenwel nog aan zijn ministerie. De strijd tusschen de bestuurscommisssrissen en de inwoners der departements steden duurt voort. Parijs den 18 April. Men had zich gevleid datna de gebeurtenissen van zondag, de bewegings partij van alle verdere ontwerpen, om de Regering te bemoeijelijken, zou hebnen afgezien. Dit is echter liet geval niet geweest en regen alle verwachting is heden eene nieuwe krachtige poging aangewend, 0111 lier be wind omver te werpenwelke vermoedelijk zou zijn gelukt, indien niet, even als eergisteren, de nationale garde bijkans als een eenlg man'ware opgekomen en dé bestaande orde van zaken had gehandhaafd. De geest van dat gewapende ligcliaam is op nieuw gebleken zeer goed te zijn en al de leden CZ£ifs de daartoe behoo rende werklieden en mannen der lagere volksklassen) schijnen zeer goed begrepen te hebben, dat de hoofden der bewegings-partij onder allerlei fraaije en schoon klinkende voorwendsels, indedaad niets anders beoogden dan bevordering hunner eigene belangen, door omverwer ping van het bestaande en mitsdien'dooi regeringloosheid. Reeds heden ochtend t'eii vijf ure is door de geheele stad alarm geslagen geworden is dadelijk de geheele nationale garde weder onder de wapenen gekomen, in zijn de voornaamste pHnen en straten der hoofdstad, als de Boulevards, bet p'ein voor de Tuillerien, lit plein van het Canoussêlde kaaijen langs de Seine enz. afgezet. Het schijnr, dat de talrijke opkomst d' r leden van dat corps thans weder een krachtigen indruk heefr gemaakt en de mannen der beweginspartij tot de overtuiging heeft gebragt, dat zij voor alsnog geenen kans hadden, om in hun voornemen te slagen ren minste de rust is in den loop van den ochtend van heden niet verstoord geworden, en de bewindslieden hebben geene zwarigheid gemaakt, om last te geven tot het afdanken der nationale garde, 't welk dan ook heden ten elf ure heefr plaats gehad. Men heeft alleen de voorzorg gebruikt om talrijke afdeelingeu onder de wapenen te houden, die gedurig sterke patrouilles door de stad gazonden hebben. Voorts zijn de nationale garden, bij het afdanken, door de overheden ten ern stigste vermaand geworden om waakzaam te blijven en vooral, op het eerste teeken, tot handhaving der openbare orde op te komen. Men rekent, dat niet minder dan 120,000 manschap pen tot ondersteuning der bewindslieden onder de wa penen zijn gexveesr en de verschiiiende mairieën waren opgevuld met personen, tot de nationale garde behoo- rende, die nog niet gewapend waren en zich van wape nen wenschten te voorzien. Allerwegen werden scherpe patronen uirgerejkt en vermoedelijk zou, indien de be wegingspartij had volgehouden, weder in de straten dezer hoofdstad scherp gestreden zijn geworden. Omtrent de oorzaken, welke tot deze magtsontwilr- keling aanleiding hebben gegeven zijn zeer verschil lende geruchten in omloop. Het blijkt inmiddels met genoegzame zekerheid, dat in den nacht op onderschei dene punten dezer hoofdstad zware ongeregeldheden zijn voorgevallen. Naar men verzekert, zijn eenige wacht posten aangerand, waar onder die op den Boulevard, genaamd Bonne Nouvelleen hebben de muitelingen pogingen aangewend, om woningen van gezeten burgers 111 het gedeelte dezer stad, bekend onder den naam van le Marais, en voorts in de vooistad St. Germain, te plunderen. Bij liet aanbreken van den dag vond men allerwegen oproerige geschriften aangeplakt en heeft de ja gering noodig geoordeeld, om in de eerste plaats liet gebouw der bank en liet kantoor der bankiers Rothschild door sterke wachtposten te-doen bezetten. Voorts zijn in den vroegen ochtend vrij bcLngj Like transporten wa penen door depo'i-ie in besltg genomen, doch hebben talrijke benden tmii'dingen tevens gelegenheid gehad om zich meester te maken van eene belangrijke bezen ding wapenen, die uit Vircmnes naar Parijs werd over gebragt en bestemd was voor de uitrusting der natio nale garde. Reeds gisteren avond schijnen de bewindslieden on derlig! te zijn geworden van de pogingen der bewegings partij, om oproer te stichten. Verscheidene dagbladen hebben Zondag en cisteren de ulrra-republikeinsche partij verdedigd tegen de aantijging alsof men de onlusten van eergisteren aan haar zoude moeten toeschrijven. Bij die gelegenheid is het gevoelen ontwikkeld, dat de voor standers der vroegere Regering de hand in het spel hadden, en in de opgewondene stemming der menigte een gereed middel dachten te vinden, 0111 eene reactie te bewerkstelligen. Niemand gelooft thans meer aan het beweren dier bladen, en algemeen is men titans ten volle overtuigd, dat de hevige Republikeinen, en geen anderen de woelingen hebben veroorzaakt en bevor derd. Gisteren is eene vergadering gehouden van de club, waarin Blanqtii het voorzitterschap bekleedt, en bij die gelegenheid schijnt besloten te zijn, om nogmaals eene krachtige poging aan te wenden, om de tegen wooidige bewindslieden van het kussen te drijven. Het heeft daarbij, naar luid van personen* die toevallig de vergadering bijwoonden, niet ontbroken aan hnrrstogte lijke redevoeringen. Blanqtii zelf, heeft herhaaldelijk verklaard, dat hii niet minder dan 200,000 man onder zijne bevelen had, die behoorlijk gewapend en in bvisa des afgedeeld waren en dat de echt-republikeinsche partij, waartoe hij behoort, op de onderscheiding dier lieden staat koude maken. lu andere tilira-republikeinsche véreenieingen is eene dergelijke heftige taal gevoerd geworden. Het heeft inmiddels ook nier ontbroken aan pogingen der meer bedaarde republ.keimn om de wanordelijkheden zoo mogelijk te voorkomen. In onderscheidene, tot die laatste staatkundige partij be boerende c'ubs, hebben de leden verklaar 1, dat zij de heeren Ledru RollinBlanc- en Flocon niet wilden erkennen als candidate» voor de Nationale Vergadering. De rust is inmiddels heden in den verderen loop v n den dag ongestoord gebleven. Tot lieden avond 7 ure is er niets vootgevallen, 't welk tot liet vermoeden, dat men eerlang nieuwe woelingen te wachten heeft, aanleiding kan geven. Parijs, den 19 April. Gisteren heeft de republi- keinsche club voor de vrijheid der verkiezingen, het voorstel aangenomen haar 11. Zondag door een har r Iaden getLan, om van hare lijst van 34 kandidaten voor de hoofdsrnd de namen van Louis ïïlauc Ledru RollinAlbert en Ferdinand Flocon te schrappen. Eenige dagen tevoren had dezelfde club met algemeen» Stemmen, de elf leden van het provisioneel gouverne ment op hare lijst toegelaten. liet departement van de Seine relt meer dan 360,000 kiezels. Het is een zesde meer dan a! de kiezers in geheel Frankrijk onder de vorige regering. Brussel, den ao April. Eergisteren hebben er ongeregeldheden onder de werklieden te Couvin plaats geha i. Ten getale van 150 zijn 7.ij de gemeente bin» nen gedrongen tn hebben om eene vermeerdering van werkloon gevraagd, tiaar zij beweerden, dat hun aantal steeds toenam. Door de komst van eenige gendarmen en tolbeambten, werd de orde weder hersteld en ging het grootste gedeelte der bende op de vltigtverschei dene personen werden gevangen genomen. Deze op schudding bad volstrekt geën? politieke kleureeu enkel persoon deed de kreet van leve de Republiek! hooren, doch hij vond geen weêrklank. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Pro vincie ZE E LAN D. Brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen van dit gewest, dat krachtens Zijner Majesteits besluit van den 1 dezer maand N°. 9, ook de BET A A LS- ROLLEN wegens LIJFRENTEN gedurende drie maanden met inbegrip van de maand waarin die zijn gedagteekendbij de Betaalmeesters geopend zullen blijven; en zulks met toepassing op de reeds ter dier zake in omloop gebragte BetaaJsrollen. Middelburgden 25 Maart 1848. De Staatsraad, Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURClf. HERIJK der MATEN en GE WIG TEN. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOESbrengen ter kennis van een ieder die het aangaat Dat, hij resolutie van de Edel Groot Achtbare Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den 7 April 1848, No. 39. [Provinciaal Blad 'No. 34,) is bepaald Dat de Herijk dor- Nedeilandsche Maten en Gevvigten over hel jaar 1848 in deze Provincie zal worden aangevangen den 1 Mei aanstaande en gesloten op den i Augustus daaraanvolgende. Dat totdien Herijk binnen deze Stad, ook speciaal voor de Gemeenten HeerHendrikskinderen, 'sGra venpolder, Rattendijke, 'e II eer A bis kerke, FEolp- haarlsdijk en A loc tingealsmede voor de overige Gemeenten van het Arrondissement van waar men zulks verkiezen zal, zal worden gevaceerd in het ge woon locaal van den Lfk, van den I lot en met den 13 Mei eerstkomende, en vervolgens van dew 13 Junij tot en met den 31 Julij daaraanvolgende, des voor middags van acht tol twaalf uren dagelijks Zon en Feestdagen uitgezonderd. Dat, wat de Gemeenten ten Platten Lande betreft, tot de verificatie, den JJken Herijk der Nederlandsche Maten en Gewigten zal worden gevaceerd als volgt Te Rrabbendijke ook voor RillandBalk en JPaarde den 15, 16 en 17 Mei dezes jaars. Te Kruiningenook voor Yersekeden 18 en 19 derzelfde maand. Ie Kapel le ook voor IVemeldinge en Sc hor e, den 22 en 23 daaraanvolgende. Te Baarlandook voor Hoed ekensher he. Elfe- luoutsdifh en Oudelandeden 24, 25 en 26 der- zellde maand. 1 e Ileitihenszand, ook voor 's Heer Arendskerke, JVisseBorsselen 's HeerenAoek Ovezande en Driewegen, den 27, 29, 30 en 31 dier maand. Te FK\issenkerke ook voor Cortgeneden 2, 3 en 5 Junij, eu te Cohjnsplaatook voor Rats den 6 en 7 derzellde maand. Wordende de belanghebbenden herinerd dat de Maten en Gewigten, welke niet behoorlijk gezuiverd, schoongemaakt, droog en voor den ijk bekwaam wor den aangebodenonherijkt terug gezonden zuilen worden alsmede aan de bepalingen van art. 4 van het Reglement op den Herijk der Maten en Gewigten in deze Provincie, van den 15 Februarij 1822, volgens welke een iegelijk zijne Maten en Ge wigten ter herijking moet aanbieden aan den Arron- dissements-ijker van hel District in hetwelk hij woont. En opdat niemand hiervan onweteuheid voorwende, zal deze worden gepubliceerd geaffigeerd en geïnse- reerd in dezer Stads-Courant, mitsgaders exemplaren van dezelve gezonden aan de Plaatselijke Besturen der Gemeenten ten Platten Lande van dit District tot in formatie. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 22 April 1S48. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz. PRIJZEN VAN IOOC EN DAARBOVEN. Trekking der Vijfde Klasse. 16de Lijst. No. 10254, een Prijs van 1000 en eene Premie van f 30,000. ADVERTENTIES. ondergeteekende berigtdat hij ttViyLfjÈjijSs tot Zaturdag aanstaande voorhanden zal hebben eene fraaije uigezochte sortering FOULARDS, ECHARPESDOEKEN, VESTEN- STOFFEN en meerdere MODE-ARTIKELEN alles naar den laatsten smaak beveelt zich minzaam in de gunst zijner Stad- en Landgenooten. Lange Kerkstraat. Te Goes, bh F- Klf.f.uwens Zoon.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 2