Maandag 34 April. 1848. GOES8CHE COURANT» NIEUWSTIJDINGEN. ■k wn.v Z/e uitgave de%er Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I isf d,75; Franco per Post f .1,90. t (Gewone Advertenti'én worden a 20 ets. de rege.fi geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van J 6 regels a f J ,20, behalve het Zegelregt DUITSCHLAND. Berlijn, den 16 April. De Bondsvergadering te Frankfort heeft in zake van Sleeswijk Holstein eindelijk een' grooten stap voorwaarts gedaan. Zij heeft n.l.in hare zitting van den i2den dezer, op het voorstel van liet comitté voor de Sleeswijk Hol steinsche aangelegenheden, hoofdzakelijk verklaard:- i) dat, bijaldien de Denen de vijandelijkheden niet zullen staken tn het Hertogdom Sleeswijk niet zullen ruimendeze uitkomsten door den Duitschen Bond met geweld zullen afgedwongen worden, ten einde het regt van Holstein np zijne unie met Sleeswijk onverlet te doen in stand blijven; a) dat, ten behoeve dier unie, door de vergadering voor de opname van Sleeswijk in den Duitschen Bond zal worden zorg gedragen, terwijl Palissen wordt ver zochtde daarvoor noodige middelaar te willen zijn 3) dat de provisioncele regering van Sleeswijk Hol stein door de vergadering wordt erkend die alzoo ook verwacht, dat de leden dier regering en hare aan hangers door de tor middelaar benoemde Pruissiche rege ring zullen worden beschermd. Bij het mededetlen van dit belangrijk stuk (dat van veruirziende gevolgen voor de Noord Europesche staat kunde kan worden)zegt de Allgemeine Preussische Zeitung, onder anderenhet volgendeDe voltrek king van dit besluit is opgedragen aan Pruissen en de Staten van het 10de legerkorps, die in onderling ver bond indezen zullen handelen. Niemand zal twijfelen, dat onze Regering bereid en besloten is, het mandaat dat de Bond haar heeft opgedragenmet kracht te volbrengenDaar alle pogingen van onze Rege ring, om den strijd langs den minnelijken weg te ver effenen, vruchteloos gebleven zijn, zoo is dan ook de bevelhebber onzer troepen in Holstein reeds vooreenige dagen (den loden April) gemagtigd, om naar omstan digheden te handelen en zelfs aan gindsche zijdevan den Eider te opereren (waarmede dan ook inderdaad reeds een aanvang is gemaakt.) Berlijn, den 19 April. In den loop van den na middag van eergisteren en 's avonds, werden de bakkers in verschillende wijken lastig gevallen door groote volks- hoopen, die op grooter brood aandrongen. De burger garde heeft deze oploopen echter uiteen doen gaan,- zonder dat eenige buitensporigheden zijn voorgevallen. Er zijn hier berigten uit Posen ontvangen, loo pende tot 17 dezer. Zij zijn van den treurigsten inhoud. Alle pogingen, om de regeringloosheid te bestrijden, hebben slechts gediend om ze algemeener re maken. Te Pleschen zijn de grofste buitensporigheden gepleegd, vooral op de joodsche bevolking. Dertien personen moeten daarbij omgekomen zijn. Ook te Wreschen heeft men de schandelijkste wanorden te betreuren. De verwarring is onbeschrijfelijk. Duitschers en Po len, evangelischen en katholieken, boeren en lieer n, zeismannen en soldaten, staan vijandig over elkander. Alléén eene scheiding van die districtenwaar de Duitschers de overhand hebben, van die, waarde Po len de meerderheid uitmaken, zal eenigermate een eind aan deze verwarringen kunnen maken. Frankfort, den 19 April. Van de Zwirsersche grenzen wordt gemeld, dat tot op den 15 dezer, de uit Frankrijk in aantogt zijnde Duitsche handwerkslie den niet op Zwitsersch grondgebied zijn aangekomen zij begeven zich meestal naar Straatsburg, waar ij zich thans in grooten getale bevinden. Van de zijde der overigheid in Bazel en Bazellandschap, zijn ernstige maatregelen genomen om te verhoeden, dat derzelver aankomst aldaar aanleiding tot storing der rust in het naburige Baden worde. Slechts bij benden van 30 tot 40 man, echter ongewapend, zullen zij in dit kanton toegelaten, en bij de minste door hen veroorzaakte on lusten weder over de grenzen gebragt worden. In den Elzas is men met deze ongeviaagde gasten niet zeer in zijn schik, en verlangt men zeer zich van dezelve te kunnen ontdoen. De Badensche regering heeft een commissaris naar Srraatsburg afgevaardigd, om hun de aanbieding te doen, hen mét geld als anderzrns te on dersteunen, indien zij ongewapend en bij kleine par tijen zich naar hunne haardsteden wilderr begeven, Ve len, die hiertoe wel geneigd waren, hebben echrer ver klaard dit aanbod niet te kunnen aannemen, daar, in zoodanig geval, door de aanvoerders het standregr over hen zou worden gehouden. Altona den 17 April. De Denen staan zuid waarts beneden Sleeswijk, hij Kropp. halfweg tusschen Sleeswijk en Rendsburg. Aldaar zijn door hén ver sterkingen opgeworpen. Op den Hesterberg, bij Slees wijk, hebben zij geschut geplant. Tegen over hen, te Sorgbrucken, liggen de pruissische infanterie en de vijf escadrons Sleeswijksche dragonders. Aan liet Eider kanaal, oostwaarts, staat een vrijkorps, gedekt door eenige batterijen; ten westen, rot Holligsta.it, is onze hoof lmagt bijeen getrokken. Men zier weltba een gevecht te gemoer. Het Deensclie hoofdkwarti. r is nog te Flensburg. Uit Ostrowo schrijft men van den 14 April, dat den volgenden dag Pleschen beschoten zou worden, en dat reeds russische troepen op de eene mijl van die stad gelegene grenzen bijeen getrokken waren. Indien Pleschen niet kapituleert, ziet men aldaar een bloedbad te gemoet. Men verneemt, dat de generaal van Pfeul met eene zending van Berlijn naar Petersburg is vertrokken, en wel, ter regeling der poolsclie aangelegenheden. Te Lucern heeft de groote Raad den 13 April, met 64 tegen 28 stemmen, de opheffing van alle kloosters in het kanton besloten. Bremen, den 19 April. In onze Zeitung van In den vindt meu, in een stuk uit Rendsburg waarin geklaagd wordt oAter het volslagen gemis van eene Duitsche vloot, die nu zoo zeer zoude van pas zijn tt gen Denemarken ook de volgende redenering, die het gevoelen van niet weinigen uitdruk: „Eene 00» logsvloot is voor ons volstrekt noodig. Men zoude die door het wapenen der handelsvloot kunnen verkrjj- gen maar deze wapening is moeijelijk uit te voeren wegens ons gebrek aan alles, wat ammunitie is. Er b staat echtereen ander hulpmiddel, welks aanwending, als zij nuttig zal zijn evenwel spoedig moet plaats grijpen. De Bondsdag kan n. 1. van den Groothertog van Luxemburg eischen, dat hij zijn bondscontingenr, in plaars van in landtroepen, in oorlogschepen levere en herwaarts zende ter bescherming der Duitsche ha vens. Misschien is een verbond met Holland niet on mogelijk want Holland heeft wel reden, om zich aan bet eenige en sterke Duitschland (dat Holland's vloot tot „bescherming" verlangt en noodig heeft') eng aan te sluiten. Wij drukken dit denkbeeld aan de thans in Frankfort vergaderde comitté's geheel bijzonder op het hart." (Men zier, hoe ook de Rendsburgers dwalen daar zij den Groothertog van Luxemburg," die aan den Duitschen Bond een Luxemburg Lirn- burgsch contingent moet leverenindentificeren met den Koning der Nederlanden," ook wat betreft zijne betrekking tot den Boifd. 'Natuurlijk behoeft de Ko- ning de' Nederlanden aan den B nd geene schepen of soMaten te leveren en ongelukkiglijk bezit de Groothertog van Luxemburg en Hertog van Limburg geene marine. De vereeniging der groothertogelijke en heriogeliike Itroonen met de koninklijke Nederlandsche op het hoofd van Z. M.heeft de Rendsburgers een droombeeld doen najagen en eene onmogelijkheid doen wenschen. GronCour.~) ENGELAND. Londen den 19 April. I11 de vergadering der Char:isiischc conventie op gisteren, waren zeer weinig personen tegenwoordig. De werkzaamheden waren van geen belang. - Op Zondag 11.des middags ten a ure, is op de gemeene weide van Attercliffe, tusschen Sheffield en Roiheriiam, eene monster bijeenkomst van Chartisten gehouden. Duizenden kwamen uit een tiental omliggende gemeentenknapen en vrouwen maakten geen gering deel uit der verzameling. De menigte ging rustig uiteen. De Morning Herald zegtdat in officiële kt in - yen verzekert wordt, da: de Fransche zeemagt, wat de sciiepen en equipauien betreft, zich in zulk eenen ontredderden to-stand bevindi, dat de regering zich jn de onmogelijkheid bevindt, om eenige demonstratie ter zee te doen. Ook verzekert men, dat liet bevel over de Fransche vloot den prins van Joinville is amgebo- den. Wij zijn geneigd te geiooven, dat het Frankrijk aan admiraals ontbreekt; ook is de prins bij de Fran sche zeemagt zeer populairmaar wij kunnen moeije lijk geioovendat de prins onder de tegenwoordige omstandighedeneen aanbod var. dien aard zou aan nemen. Dit blad zegt dienaangaande nog bet volgende Hoe bet zij, wij raden der Britsche zeemagt aan, O'.n uit de zwakheid der Fransche zeemagr geene aan leiding te nemen, tot vermindering onzer vloot in de tegenwoordige oogenblikken. FRANKRIJK. Parijs den 17 April. De hoofdstad is weder rusiig. Ds Momtcur zegt nopens de betuiging van gisteren Parijs heeft heden eene der meest onverwachte en meest indrukwekkende deinonstraiien gedaan, waarvan de stad ooit getuige is geweest. Ilet voorloopig be. stuur had liet berigt bekomen, dat eenige volksleiders, wier pogingen waren nagegaan, (iet onbezonnen gerucht hadden verspreid van de oprigting van een comiti de salnt public. Het bewind wisr, dat de rust niet ernstig kon verstoord worden door die pogingen, welker onmagt het konde. Evenwel heeft het, om de veront rusten rondom zich genoegen te doen, gemeend eenige maatregelen van voorzorg te moeten nemen." Het officiële blad meldt verder, dat de werklieden de opruijingen van eenige rustverstoorders op het veld van Mars hebben afgeslagen, en daarentegen eene de putatie raar het stadhuis hebben gezonden, om hunne voortdurende adhaesie der regering bekend te maken later hebben zij even als de gardes voor bet bestuur gedefileerd. De heer de Lamartine heefi het volk toegesproken en is met toejuiching begroet. Het de fileren heeft van 3 tot 10 ure geduurd. Het artikel uit de Moniteur eindigt aldus: „Geheel Parijs had zich aan deze betuiging aange. sloten, welke nieuwe krachten heeft geschonken ain het voorloopig bestuur, en nogmaals aan Frankrijk en Europa lie. ft bewezen, dat de republiek voortaan op onwrikbare grondslagen is gevestigd." Parijs, den 18 April. Heden morgen om 5 ure zijn weder in alle kwartieren de nationale gardes met de trom bijeengeroepen. Zij kwamen zeer goed op; binnen weinige onger,blikken waren 100,000 man onder de wapenen. Gelukkig is er niets gebeurd, dat hunne liu'p vorderde. De rust is ongestoord gebleven. De generaal Courtais heeft tegen negen ure alle posten be zocht en de gardes voor hunne trouwe opkomst be dankt. Allerlei geruchten waren in onjloop over de oorzaak dezer plotselinge wapening. Het bestuur beeft slechts maatregelen van voorzorg genomendaar zich gisteren avond in verscheidene clubs teekenen van onrust haddtn geopenbaard, en men vreesde, dat eenige per sonen opgeruid door kwaadwilligen, de rust zouden verstoren. De garde heeft bij deze gelegenheid op nieuw getoond dat de regering op haar kan rekenenen aan de onruststokers bewezen dat hunne misdadige pogin gen geen gunstigen uitslag beloven. Men heeft ove rigens in verscheidene legioenen de kreten gehoord van leve het leger het leger te Parijs Een groot aan tal gardes beeft ook die kreten aangeheven voor het mi nisterie van Justitie, waarop de heer Cremieux hen is gaan toespreken en heeft gezegd, dat op het groote republikeinsche feest van overmorgen de linietroepen even als de gardes hunne vaandels zouden bekomen en allenburgers, gardes en soldaten zich dan zouden verbroederen.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1