N°. 33. Donderdag 30 April. GOESSCIIE CO I'll AN T/ WIE tl WSTIJ DING EJS De uitgave dexer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is/ J,75; Franco per Post f .1,90. J f Gewone Advertentiën worden d 20 ets. de regel\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten I \van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt Uit hoofde van het Paaschfeestzal de Maandagsche Courantin plaats van des avondsdes morgens worden uitgegeven. DU ITSCHL AND. Berlijn, den 13 April. In Posen heeft de ont wapening en versirootjing van de boer ent roepen plaats gevondenmaar niet zonder bloedvergieten. Eene Pruissisclie kolonne is door de met zeisen gewapende boeren en Uhlanen digt bij Pleschen aangevallenmaar spoedig werden de aanvallers volkomen verslagen. Ten gevolge daarvan gal zich het Poolsclie leger bij Ple sclien over. Ook hier moet gebleken zijn, dat de boe ren door de bedreigingen van den adel tot het voeren van den krijg zijn aangezet. Men is hier zeer ontevreden met de halve maat regelen, die de Duitsche bondsvorsten in zake van Sleeswijk Holstein tot dusverre genomen hebben. (In derdaad konde de hulp der bondsvorsten met viij wat meer spoed en kracht plaats hebben, dan nu geschiedt. Die vorsren schijnen lang geaarzeld te hebben, voor zij tot deelneming besloten;— en deze omstandigheid dient nier over het hoofd gezien te worden.) Bremen, den 15 April. Berigten uit Rendsburg, van den 13, melden dat de Deensche Koning reeds in de stad Sleeswijk zoude aangekomen zijn. Oen 12 's avonds werd Flensburg feestelijk verlicht; overal woei de Deensche vlag. Men verhaalde, dat de we- duwe van Koning Christiaan VIII door de Denen gevangen ger.omen en naar het kasteel bij Kopenhage overgebragt was, omdat zij een' brief aan den hertog van Augustenbitrg gezonden had, die door de Denen was onderschept. In Trzemeszno (in Posen) is het inderdaad reeds tot een tielfen gekomen. (De onzekere toestand in die provincie kon dan ook niet langer zoo voortduren en moest wel op eenige wijze eindigen.) Den 10 's avonds kwam het berigt uit Posen, dat de overste Lcstock de stad met al hare barrikades had ingenomen en de huizen, die in vestingen waren herschapen, had doen ontruimen, waarbij 13 Polen zouden zijn gesneu veld; inmiddels kwam er eene contra-order van den ge neraal Colombom met de aanwending van geweld op te houden, omdat er deputation uit alle streken van Posen waren aangekomen, met de verzekering, dat zij zouden zorgen dat de Polen de wapens nederlegden en dat alles langs den minnelijken weg zouden worden vereffend. Posen, den 1 x April. Er is een zeer belangrijke stap gedaan, om den gordiaanschen knoop onzer rege ringloosheid op te lossen en wel door liet zwaard. Terwijl reeds troepen tegen de oproerlingen gezonden zijnheeft de komnianderende generaal eene bekend making uitgevaardigd, waarbij hij verklaart, van dien dag af aan geheel gebruik te zullen maken van de hem toevertrouwde magt want ook gematigdheid en toe gevendheid hebben hare grenzen; immers, wil niet de geheele provincie ten prooi der schandelijkste regering- loosheid worden, dan moet kracht van wapenen ge bruikt wordenom de taltijke benden muitelingen te straffen. De gewapende magt zal alzo0 van nu af de wet weien te doen gelden. Intusschen zal de hernieuw de inrigting des groothertogdoms geen oogenb'ik ver traagd worden. Kiel, den 11 April. Een Deensche oorlogskotter, die reeds sedert eenige.dagen voor de Kieler haven kruist, heeft bij Bulk 100 man aan land gezet, die naar Friedrichsort zijn getrokken. Waarschijnlijk zullen de Denen ook hier landen, om Holstein te bezetten en de in Rendsburg liggende troepen aan te rasten. De beschikkingen der Denen waren zeer goed, doch schrij ven velen onze nederlaag toe aan den opperbevelhebber en aan gemis van overeenstemming onder de legerhoof den zoodat, een plan of geregeld handelen onmogelijk was, waarbij ook rog kwam het verraad der Flens burgers. FRANKRIJK. Parijs, den 13 April. Uit een' brief uit Parijs, medegedeeld aan de Augsburger Zeitimg blijkt o. a., dat in de archieven van liet ministerie van buiten- landsche zaken een brief is gevonden van December j. 1., waarbij het blad la Réformc aan den heer Gut. zot eene som van f 500.000 frcs. vraagtten einde daarmede de schulden van de tedacteurs te betalen. De belooning voor deze weldaad zou de dood van de Ré formezXye. De heeren van de Réforme vtzxm Ledru- Rollin, Flocon en de la Ilodde. Ziedaar nu die ware democraten! De heer Ledru Rollin was den 23tien Februari; nog o :der de schuld n begraven; hij werd van alle kanten met de gijzeling bedreigtfen nu is alles betaald! Ieder verstaat de broederschap op zijne, wijze. De burger Charles Blanceen zeer middelmatig tee kenaar en een nog veel middelmatiger schrijver is directeur geworden van de schoone kunsten. De lv.tr ger Charles Blanc is de broeder van den burger Louis Blanclierwe'k aaneen' spotvogel heeft doen zeggen: de burge'- Louis Blanc verstaat zich beter op de broedei.seh p, dan op de organisatie van den arbeid." Uit Besan^on wordt geschreven dar in de af geloop-ne week de jonge jufvrouwen van het Heilige Hart tegen hare onderwijzeres opgestaan zijn. De j nge meisjes riepen den bijstand der kweekelingen van n.-t löcenuin waarvan zij slechts door een muur »e schei.u-ii waren, in. Deze klommen weldra over den muur, openden de deuren van de kostschool en nu gingen zij gearmd met de jonge dames de groore we reld in. Slechts met zeer veel moeite heeft men de meestender jonge jufvrouwen naar het gesticht kunnen terug brengen. Parijs, den 16 April. De leden van het voor- loopig bestuur Louis Blanc en Albert hadden voor heden eene groote demonstratie van werklieden bereid, ten gunste van de communistische en socialistische gevoelens. De ligchamen der verschillende beroepen moesten op liet veld van Mars vergaderen, om 14 kan daten te kiezen voor de betrekking van officier van den staf der nationale garde, en tevens de aandacht van het voorl. bestuur nogmaals-te vestigen op de kwestie van de organisatie van den arbeid. Tegen 2 ure trok de trein naar het stadhuisde optogt was rustig. Op de banieren stond met groote lettersafschaffing van de exploitatie van den niensch door den tnensch. Organisatie van den arbeid door vereeniging. Litus sclien was het gerucht in de stad verspr hi, dat de demonstratie gerigt was tegen de gematigde leden van het bestuur, en dat ze een ernstig aanzien had. Te gen half een werd daarom de trom geroerd, en verza melde zich weldra de nationale en mobiele garde. Het stadhuis werd versterkt, en wapenen aan de leerlingen der scholen verschaft. Tegen 2 ure waren reeds 100,000 man troepen in den omtrek van liet sla iliuis geschaard, terwijl de leden van de vereeniging van de volksmuzijk, ten getale van 250, muzijkstukken uit voerden. De geestdrift was overal ten rop gestegen, van alle kanten hoorde men de kreten van: leve het voorloopig bestuur toen de kolonne werklieden opliet plein aankwam. Eenige burgers te paard waren aan liet hoofd; men meende onder hen Cabet te onder kennen. Het volk was het weldra met de gardes eens en dtiizende kreten van leve het bestuurleve de re- publiek! weergalmden over lier plein. Tegen 4 ure verscheen de heer Lamartine met zijne collega's op liet baicort; hij werd met luide.toejuichingen ontvangen. Hoewel deze optogt zeer rustig is afgeloopen, is het te betreuren, dat twee leden van het bestuur ze heoben bereid, zonder er hunne medeleden kennis van te geven. Deze zelfde leden hebben een stuk bekend gemaakt, waarbij zij. ais voorzittende de commissie van het be stuur voor tie werklieden, verklaren, dat 20 der 34 kandidaten voor de nationale vergadering uit de werk- i lieden moeten worden gekozen, en daartoe de eensge zindheid der arbeidende klasse wordt vereischt. Hier door betuigen zij tevens geen genoegen te nemen met de lijst der 34 kandidaten door de National bekend gemaakr, en door liet bestuur aangenomen. Het 16de bulletin van de republiek, uitgaande van het ministerie van binnenjandscliè zaken, maar niet door den minister gereekend, heeft algemeen onrust verwekt; daarbij wordt aangeraden, dat wanneer de verkiezingen in ec-ti ongunsiigen zin voor de socia listische waarheden mogten uitvallen, het volk der ba'-, ricades nogmaals zijn wil moest bekend maken, en «Ie beslissingen van eene valsche nationale vertegenwoor diging moest opschorten. In de departementen blijft het voortdurend onrustig. Een besluit van het besruur heft de belasting op liet zout op, welke maatregel zal ingaan met den x Jan. 1849. Men is benieuwd hoe het bewind het daardoor ontstaan verlies van 40 a öomillioen zal herstellen. BELGIE. Brussel den 1S AprilDagelijks verlaten vele Polen dit land om naar lutn vaderland terug te keeren. Jl. Zondag hebben 39 en gisteren 27 hunner de reis aanvaard. Een particuliere brief uit Aken van den 17 dezer, ;e Anrwe pen ontvangen, meldt, dat deze stad in vollen opstand was; dat het volk barricades opwierp en hec huis van den doctor-Metz had afgebroken. NEDERLANDEN. Amsterdam, den ;6 April. De heer v. Bever' voorderedacteur van de beide tot dusver re 'sGra venliage verschijnende bladenle Courrier Batave en de Burger, heeft aangekondigd, dat hij met den 16 Apiil de uitgaaf dier bladen heeft gestaakt en zulks, zoo hij zegt, uit moedeloosheid, daar zijn geschrijf ge 11 ingang vond. Utrecht, den x7 April. Op onze beroemde Palm-paardenmaiktheden gehouden, waren aange- bram 2578 (waaronder een aanzienlijk getal schoone) paarden. De handel was niet buitenwoon levendig; ook de Franscite kooplieden toonden zich niet zeer ge negen. Rotterdam, den 17 April. Heden avond, om streeks 7 ure, kondigde, na hei hijschen der rouw- viag van den gvoou-keilcs-toren, het lossen van minuut- schoten aan 's Rijkswerf, de nadering van Zr. Ms. stoomschip Phoenix voor deze stad aanwelk schip de stoffelijke overblijfselen van den beminden Konings zoon, van liet eiland Madera, herwaarts heeft over. gevoerd. Zijne Exc. de minister van Marine was ten 5 ure uit de residentie op 's Rijks werf aangekomen, om aldaar, met den heer directeur der marine Ver liuellen verdere autoriteiten, het arrivemer.t af te wachten. Het stoomschip arriveerde, onder het voort durend lossen van het geschut, aan de haven der werf, waar de ontscheping plaats moest hebben. De bene denzaal van het gebouw der marine was reeds sedert eenigen tijd tot ontvangst van het vorstelijk Itylcin eene statige rouwzaal herschapen. Op Vrijdag 21 dezer is de piegtige ter aarde be stelling van dien Prins bepaald, in de Koninklijke be graafplaats in de Nieuwe Kerk binnen de stad Delft, volgens liet deswegens in de Staats.Courant medege deelde programma. Rotterdam den 19 April. Dezen morgen is alhier gearriveerd en aan het Grand Hotel des Pays- Bas afgesiapt, Z. H. de prins von Metternich, rei zende onder den naam van graaf Miltigan, en vergezeld van familie en gevolg. Na in genoemd hotel gedejeu neerd te hebben is Z. H. per stoomboot Rainbow naar Londen vertrokken. Volgens een brief van Bergamo, zou de beroemde componist Donizetti daar den 8 April, des avonds ten 5 ure zijn overleden. Zwolle den 14 April. Het derde congres van Landbouw te Groningen, zal weder door onderscheidene

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1